Meddig él a kereszténység antijudaizmusa?
Egy előadásról szóló beszámoló elé nem szokás megjegyzést írni. Ezt megtenni mégis szükségesnek vélte a tudósító, miután ismét arról hallott, hogy elsősorban a Szentszék milyen erőfeszítéseket tesz a zsidóságot sértő dogmák megváltoztatására .
Évszázadokon át a zsidógyűlölet forrása és éltetője a keresztény Biblia volt, sőt a mai napig ebből táplálkoznak a vallásos keresztények. Az Újszövetség antijudaizmusának lényege: a zsidókat kollektív bűn terheli Jézus meggyilkolásáért. A különböző zsinatok 300 rendeletet és hasonló erejű írást fogadtak el a zsidók ellen. A katolikus egyház leghatásosabb filozófusa, a XIII. században élt és szentté lett Aquinói Tamás szerint a zsidókat örökös rabszolgaságban kellene tartani. A hit terjesztése, tanítása, a templomi prédikációk, de még a népi passiójátékok is hozzájárultak ahhoz, hogy a zsidókat gyűlöljék, üldözzék – olykor le is gyilkolják. Ugyanakkor a pápák, az egyház nagy gondolkodói között voltak az antijudaizmusnak ellenzői, sőt még egyes evangélisták, például János zsidóképe is kettős, mégis a holocaust áldozatai kellettek ahhoz, hogy a keresztény egyházak megkezdjék a zsidókról szóló tanítások felülvizsgálatát. A protestáns, az ortodox és az anglikán egyházakat tömörítő Egyházak Világtanácsa már 1948-ban kimondta, hogy az antiszemitizmus összeegyeztethetetlen a keresztény hittel, az Isten és ember elleni bűn. A római katolikus egyház hivatalos magatartásában gyökeres fordulatot az 1962-65 között ülésező II. Vatikáni Zsinat hozott. Ennek ellenére a teológiai antijudaizmus lassan oldódik; legkevésbé változik az alsópapság, a hívőkkel együtt élők körében.
Így van ez Magyarországon is. Ennek adta szomorú példáját 1994 októbere. Az ország legmagasabb római katolikus papi személyisége, Paskai László bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek levélben hívta fel egyházmegyéje papjait, hogy október 16-án, a vasárnapi misén emlékezzenek meg a nyilas puccs ötvenedik évfordulójáról. Ennek ellenére a főváros egyetlen templomában sem prédikáltak az ország végső romlását okozó tragédiáról. A legtöbb, ami történt: kifüggesztették a bíboros levelét. A meggyilkoltakat gyászoló nyilatkozatok 1994 márciusában a félszáz év előtti náci megszállásra emlékezve kezdődtek, és májusban, júniusban, a legnagyobb létszámú 1944-es deportálások, a vidéki zsidóság elhurcolásának évfordulóján csúcsosodtak ki, mégis csak 1994 decemberében jelent meg a Katolikus Püspöki Konferencia és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának közös nyilatkozata. Ebben – egyébként a magyar egyházak első hivatalos megszólalásában a vészkorszakról – a többi között elhangzik: A holocaustot – a Szentírás alapján – mindnyájan égbekiáltó bűnnek tartjuk… Az évforduló alkalmával meg kell állapítanunk, hogy ebben a tragédiában nemcsak az esztelen gonoszság képviselőit terhelte felelősség, hanem azokat is, akik bár egyházunk tagjainak vallották magukat, mégis félelemből, gyávaságból vagy megalkuvásból nem emelték fel szavukat zsidó embertársaik tömeges megalázása, elhurcolása és meggyilkolása ellen. Az ötven évvel ezelőtt végbement katasztrófa idején elkövetett ezen mulasztásokért Isten színe előtt bocsánatot kérünk…
A II. Vatikáni Zsinat és ami azóta történt
Értékes a keresztény egyházak új nézeteiből fogant minden deklaráció, intézkedés és azok népszerűsítése. Közülük néhányról hallottunk a Konrad Adenauer Stiftung budapesti képviselete és a B’nai B’rith magyarországi szervezete közös estjén, amelyen A katolikus egyház a zsidósággal kapcsolatos legutóbbi állásfoglalásai címmel dr. Ernst Ludwig Ehrlich, a bázeli egyetem judaisztikai professzora, a B’nai B’rith európai körzetének igazgatója tartott előadást. Bevezetőjében ő is a zsidóság megítélésében alapvető fordulatot jelentő II.Vatikáni Zsinat
VI. Pál pápa által kihirdetett, Nostra Aetate-ként emlegetett nyilatkozatára utalt, majd 1974-et és 1985-öt említette, a további vatikáni megnyilatkozások éveit, és mindezek alapján azt a megállapítást vonta le, hogy az elmúlt évtizedekben több pozitívum jelentkezett a katolikus egyház magatartásában. 1974-ben állíttatta fel VI. Pál pápa a zsidósághoz helyes kapcsolatokat építő bizottságot, és ugyanaz a bizottság adta ki 1985-ben, de már II. János Pál pápa alatt az útmutatót a zsidókat és zsidóságot helyesen ábrázoló igehirdetéshez és hitoktatáshoz. Az útmutató a többi között egyértelművé teszi, hogy Jézus zsidó volt, a zsidó valláson belül jelent meg, zsidó volt környezete és azok voltak első követői. Ugyancsak az 1985-ös szövegben áll, hogy zsidók és keresztények reményeikben egyaránt várják a Messiást, és ez elsődlegesebb, mint az eltérés: a zsidók szerint eljön, a keresztények szerint visszatér. Ehrlich professzor elemezte a Miatyánkot, kimutatva, hogy az a Kaddis és más zsidó imák tömörítése, ebből pedig azt a következtetést vonta le, hogy a vasárnapi miséken zsidó imát mondanak. (A professzor ismeri a magyarországi helyzetet, mert a fentiek elmondása után keserűen tette fel a kérdést: Vajon mikor válnak itt a fentiek köztudottá?)
Az előadó arról is beszélt, hogy a katolikus egyház mindinkább elismeri, amit a pápa 1980-ban Mainzban kimondott: az egyház kétezer éves zsidóellenessége nélkül a fasiszták nem tudták volna olyan széles körben gyűlöletüket elhinteni, mint az bekövetkezett…
Meghatározó a két vallás történetében, hogy a pápaság történetében először II. János Pál zsinagógába látogatott. Tette ezt Rómában, 1986-ban, és ott kijelentette: A zsidó vallás nem idegen tőlünk, hanem hitünk belső tartalma… erősebb minden más valláshoz fűződő kapcsolatunknál… a zsidók a mi idősebb fivéreink!
Ehrlich professzor ismertette Franz König bécsi bíboros 1987-es tanulmányát, aki szintén új értelmezést adott egyes dogmáknak. Például Pál apostolnak a római közösséghez írt levelei közül a bíboros azt emeli ki, hogy Isten sohasem mondta fel a zsidó néppel szövetségét, kiválasztottságuk visszavonhatatlan, függetlenül attól, hogy Jézus isteni voltát nem ismerik el! Egy évvel ezelőtt jelent meg a katolikus egyház új világkatekizmusa (a vallás alaptételeit kérdésekben és feleletekben magyarázó tankönyv a gyerekek számára – a tudósító megjegyzése), mely szintén az új szellemet tükrözi. Ezt a katekizmust népszerűsíti és széles körben terjeszti a német katolikusok legnépesebb világi szervezete, a Német Katolikusok Központi Bizottsága.
Ehrlich professzor befejezésül elmondta, hogy budapesti előadása előtti napokban tárgyalt Bécsben Schönbohn bíborossal, az új katekizmus egyik szerzőjével, és megállapodtak egy kis létszámú keresztény-zsidó bizottság felállításában, további teológiai problémák közös válaszkeresésére.
Magyarországon is
Az esten korreferátumot tartott dr. Szécsi József, a Keresztény Zsidó Társaság főtitkára, aki a magyarországi közös keresztény-zsidó rendezvényekről számolt be, továbbá Szénási Jonathán Sándor kápolnásnyéki református lelkész, a GeSher-Hid Vallási és Kutatóközpont alapítója Fehér megyei kezdeményezésekről számolt be. Elmondta, hogy ifjúsági delegációk jártak Izraelben, onnan hasonlóak érkeztek, s a gyerekek mindkét országban családoknál vendégeskedtek. Július végén Debrecenben tábor nyílik, ahol együtt nyaralnak keresztény, zsidó és muzulmán fiatalok. Olyan bélyegeket mutatott be, amelyeken Magyarországon egyedülállóan héber betűs a postai pecsét.
Címkék:1996-06