Meddig bírják?
Pénzügyi visszaélések sorozata rázta meg ezekben a hónapokban az amerikai ultra-ortodox zsidó közösséget. A 4,5 milliós amerikai zsidóságból mintegy 800 ezer az ortodoxok létszáma, ennek fele sorolható az ultra-ortodox (a modern világtól inkább elzárkózó, életét elsősorban a Tóra és Talmud tanulmányozásának alárendelő) kategóriába. Noha a közösségen belül a pénzügyi visszaélések nem gyakoribbak, mint más etnikai csoportok körében, az amerikai zsidóságot mégis megrázták a soraikban eddig szokatlan ügyek: szövetségi támogatások jogtalan fölhasználása, pénzmosás, hűtlen kezelés.
A helyzet ismerői rámutatnak, hogy a jelenség egyik fő oka a rendkívül alacsony jövedelem és a hatalmas tanulási láz közötti ellentmondás. A munkaképes férfiak 10-15 százaléka nem dolgozik, hanem jesivákban tanul. A többiek is komoly hátránnyal indulnak a munkavállalási piacon, mivel nem rendelkeznek egyetemi diplomával (szigorú szexuális normáik nem teszik lehetővé, hogy a koedukált amerikai egyetemeken tanuljanak). A nagy gyermekáldás miatt az asszonyok sem dolgozhatnak. Mindennek következtében például a New York-i lubavicsi közösségben az átlagos jövedelem alacsonyabb, mint a szomszédos negyedben élő fekete lakosságé. Ugyanakkor az ultra-ortodox közösségeket a kiterjedt szociális hálózat pénzügyi terhei is nyomják.
Amíg a milliárdos kanadai Reichmann fivérek támogatták az ultra-ortodox intézményeket, addig azok megélhetése úgy-ahogy biztosítva volt. A Reichmann-birodalom pár évvel ezelőtti összeomlása azonban hasonló sorsra juttatott számtalan amerikai jesivát, kőiéit és számos szociális intézményt. A visszaélések ekkor „lendültek fel”. Ezek egyik leggyakoribb formája volt, hogy szövetségi vagy állami oktatási támogatást vettek fel olyan tanintézetek számára, amelyek nem teljesítették a támogatás kritériumait – hiszen egy jesiva nem illeszkedik be a modern oktatási rendszerbe. Miután az állami hatóságok az ilyen visszaéléseknek szigorúbb ellenőrzéssel igyekeztek elejét venni, már durvább ügyletekkel, így kábítószeres pénzek mosásával is igyekeztek a közösség egyes vezetői bevételre szert tenni.
Miután az ultra-ortodoxia nem utolsó sorban éppen a modern világ erkölcsi züllöttségének kárhoztatásából meríti legitimációját, a kipattant ügyek megrázták a közösséget. Alighanem kérdésessé válik: megélhet-e az immár több százezer fős ultra-ortodox társadalom a modern világtól való ily mértékű elzárkózás mellett.
Címkék:1998-01