Ignatz Bubis – Nem volt nagy német*
Maxim Biller
Amikor Ignatz Bubis meghalt, a németek megint elkezdtek hazudozni. Hazudtak maguknak és másoknak, lehazudták a csillagokat az égről, csak azért, hogy csalódásuk felett, mint már oly sokszor, mihamarabb napirendre térjenek. Vereség az első világháborúban? „Csak egy kicsit harcolni kellett volna még!” Vége a német futballnak? „Rúgjátok már ki végre a külföldieket a Bundesligából!” Ignatz Bubis örök időkre elérhetetlenné vált Tel-Aviv poros földjében? „Nagy német volt.”
Ignatz Bubis természetesen nem volt nagy német. Ignatz Bubis teljesen átlagos zsidó volt, aki túlélte a holocaustot, utána meg itt ragadt Németországban. Csak úgy, egyszerűen így történt és ennek semmiféle mélyebb jelentése nincs. Évtizedekig élt és dolgozott itt s közben igyekezett nem arra figyelni, hogy kivel is van dolga, ha kilép a házából. Odakint vagy régi nácikkal találkozott, vagy senkivel, akik őt, mint zsidót, vagy gyávaságból, vagy tapintatból békén hagyták. De jöttek aztán a ’70-es évek baloldali fiataljai. Skandálták, ordították, hogy Ignatz Bubis zsidó spekuláns, és Ignatz Bubis rögtön tudta, hol is él. De mert akkor már túl késő volt ahhoz, hogy elmenjen, és valahol máshol mindent újra kezdjen, és mert egyébként is nagyon érzékeny és szívós ember volt, elhatározta: Mostantól fogva minden valódi és magát annak képzelő antiszemitát üldözni fog, legyőzi őket és addig harcol, míg csak el nem hallgat mind, mintha egyáltalán nem is léteznének; aztán később még azt is kitalálta, hogy megmondja a németeknek, ő nem igazi zsidó, hanem zsidó hitű német állampolgár, olyan mint ők, csak épp évente háromszor másik templomba jár. És ha egy szép napon majd egyetlen szélsőjobboldali nem található Németországban sem nyilvánosan, sem elrejtőzve, és egyetlen valódi zsidó sem, akkor, gondolta magában annak idején Ignatz Bubis, akkor aztán minden rendben lesz az ideérkezésemmel.
Mi minden lehetne egy nagy német – de hogy halála után azzá tegyék lgnatz Bubist, az már igazán aljasság. Mégis, alig lehelte ki zilált lelkét, szinte minden német politikus és vezércikkíró épp ezt tette sietős és önelégült megemlékezésében. Vajon mindannyian üresfejű prédikátorok volnának? Természetesen nem. 1999-ben, azon a forró, sötét augusztusi napon jobban tudták, mint bármely más esetben, mit tesznek. Azok, akik egyébként soha, egyetlen híres halottról sem emlékeztek meg, róla azt mondták, nagy német volt, hogy nekik, mint politikusoknak, püspököknek, vagy Íróknak nagyon fontos volt, s mindezt persze épp egy zsidóról. Arról a zsidóról, akinek röviddel halála előtt világossá vált, hogy hiába volt minden hét és év, a testvériesség minden gesztusa, hiszen a zsidó mások szemében úgyis csak zsidó marad, ha csak föl nem oldódik teljesen a vendéglátó népben, vagy a füstben – és aki ezt kicsit finomabban megfogalmazva egyik búcsúinterjújában hangosan és érthetően a hozzá is vágta a németek fejéhez. Aztán még egyszer kinyújtotta rájuk a nyelvét, közölte ugyanis, hogy az örökkévalóságra biztos otthont keresett magának, Izraelben temetted el magát.
Politikusainkat és vezércikkíróinkat azonban nem érdekelték utolsó szavai. Durván és szándékosan figyelmen kívül hagyták, mintha azt a történelmi „Stern”-interjút hisztérikus és beszámíthatatlan állapotban adta volna, s mintha egyáltalán nem volna joga beszélni nyomasztó gyerekkoráról, s értékelni saját életét. Azt mondták: „Szabad vitatkoznunk a halottal.” Skandálták: „Sok dolgot elért.” Ordították: „Ignatz Bubis személyében olyan embert veszített országunk, aki egész életét arra tette föl, hogy a német történelem árnyéka ne nyúljon át a jövőbe. E tekintetben nem csak német állampolgár volt, hanem német hazafi is.” Pontosan. És követelte, hogy havonta háromszor vessék be külföldön a Szövetségi Véderőt, hogy jöjjön vissza a császár, s hogy a Biztonsági Tanácsban Németország is kapjon legalább egy helyet.
Miért nem hagyták hirtelen, hogy az ország – akkor még – leghíresebb zsidója egyszerűen zsidó legyen? Aki ezt tudni akarja, annak először is azt kell megértenie, miért imádták évekig Ignatz Bubist a keresztény német állampolgárok. Természetesen nagyon tetszett nekik, hogy a Fal leomlása után másodszorra, véglegesen át lehet nevelni Németországot, hogy külföldön, Brandthoz, Merkelhez és Kohlhoz hasonlóan, érvek hangoztatása nélkül éltette az újraegyesülést, nagyszerűnek találták, hogy a ’90-es évek elején, a külföldiek ellen indított pogromok első hulláma idején a New York Times szőrszálhasogató világjobbítóival szemben megvédte a németeket, jó demokratáknak nevezte őket, akik olykor hibákat követnek el. És rettentően tetszett nekik, hogy a Központi Tanács elnöke a hit keretei közé szorította a zsidóság létezését, ezzel ugyanis azt a reményt ébresztette bennük, hogy a zsidó nép, amint azt megígérték nekik, valóban nem létezik többé.
A legtöbb német egyetlen okból szerette és tisztelte Ignatz Bubist: Nem a dühös, bosszúvágyó, erkölcsi beszédeket tartó zsidót látták benne. Heinz Galinskival ellentétben, aki fél örökkévalóságon keresztül volt a Központi Tanács vezetője, Bubis nem lett a derék antiszemiták és a tisztességtelen filoszemiták rettegett réme. „Ignatz Bubis”, olvashatjuk a Munzingerben, Németország legfontosabb életrajzi lexikonjában, „a megbékélést kereste, hajlandó volt beszélgetni a másként gondolkodókkal, a provokációkra, elődeivel ellentétben, nem előre kiszámítható indulattal válaszolt.” Nem, egy ilyen holocaust-zsidótól tényleg nem kellett félniük ezeknek az idegekre menő, bűntudatos német gyászhuszároknak, hiszen se Mózes törvénytábláit nem vágta a fejükhöz, se a vérszomjas ótestamentumi szemet szemért hülyeséggel nem állt elő. A templomot legszívesebben a faluban hagyta volna, a zsinagógát a gettóban, a holocaustot a múltban. Egy napon még a régi történeteket is megbocsátaná. De ha nem is bocsátana meg, lágy, békülékeny hangján, már-már krisztusi módon minden esetre feloldozná a bűnöst eredendő bűne alól.
Ignatz Bubis tudta, mit várnak tőle a németek. „A legtöbben a lelki békéjüket akarják megkapni tőlem”, mondta Martin Walsernek 1998 decemberében a teljesen üres FAZ-szerkesztőségben. Martin Walser tartotta a Paulskirche-ben azt a jéghideg, egocentrikus védőbeszédet, amellyel kapcsolatban Ignatz Bubis nemrég megjegyezte, hogy elég nagy butaság volt ötven éven keresztül önfeledt gyilkosokkal és önelégült gyerekeikkel vállvetve együtt élni – és még azt is gondolni, hogy a háború utáni németek véget nem érő holocaustfecsegésének bármi köze is volna az ő életükhöz. Csak a gyilkos nép stigmáját akarták lemosni magukról, sem a halottak beteljesületlen álmai sem a túlélők rémálmai nem érdekelték őket. Ezért is vethette Walser, az első számú német halottbúcsúztató, azon az épp oly nevetséges, mint kísérteties FAZ-találkozón Bubis szemére, hogy az utóbbi sokkal később kezdett foglalkozni a holocausttal, mint ő. S amikor Bubis azt mondta, hogy az első években azok után nem is nagyon tudott élni, Walser azzal támadott rá, hogy „Nekem pedig ahhoz, hogy továbbélhessek, ezzel kellett foglalkoznom.”
A holocausttal nem a zsidókra szállt átok – a németekre. A holocaust ugyanis átkozottul nagy fekete árnyék, amely, mint minden árnyék, az örökkévalóságig lépten-nyomon kíséri őket. De amíg ott az árnyék, legalább tudják, hogy élnek, akár csak Martin Walser – bár újra és újra megpróbálnak majd megszabadulni tőle. Sokáig azt hitték, Ignatz Bubis segít nekik ebben. Ez a békülékeny zsidó, aki még nácikkal is szóba állt, és valahogy egyáltalán nem akart már rendes zsidó lenni, inkább vállalta, hogy a holocaust-Krisztusukká válik, s megváltja őket történelmi bűnüktől. Az utolsó pillanatban viszont sajnos mégiscsak úgy döntött, hogy zsidó lesz, a megváltás-üzletet pedig inkább átadja másnak. Azt pedig igazán meg lehet érteni, hogy az eredendő bűn napjáról a németek az utolsó pillanatig nem akartak tudomást venni. Meg azt is, hogy igazán csak most akartak németet csinálni belőle. Egy nagy németet. Hiszen mindig is a nagy németek váltották meg kínjaitól Németországot. Vagy mégsem.
Papp Kornélia fordítása
Ignatz Bubis (1927-1999)
1927. január 12-én született Breslauban. Hitler hatalomra jutása után a család Deblin an der Weichsel nevű lengyel kisvárosba költözik. 1941 februárjában a deblini gettóba kerül, 1944-ben a czenstochaui (ma Czectochowa) gettóba szállítják. A felszabadulás után 1946-tól az orosz katonai hatóságokkal folytat cserekereskedelmet, megélhetését ezzel próbálja biztosítani. 1950-ben külön engedélyt kap az arannyal való kereskedésre, a nemesfémipar területén így monopolhelyzethez jut. Nyereségét 1956-tól ingatlancégekbe fekteti. 1965-ben Frankfurt am Main-ban a zsidó hitközség tanácsába jelölteti magát, ahová rögtön fel is veszik. 1969-ben belép az FDP-be, a német liberális pártba, amelynek élete végéig tagja marad. A Zsidó Központi Tanács elnökségi tagjaként zsidó intézmények alapítását, hitközségi központ, szociális otthonok, óvodák felépítését szorgalmazza Frankfurt am Mainban. 1992-ben, Heinz Galinski halála után átveszi a Zsidó Központi Tanács elnökségi tisztjét. 1999. augusztus 13-án csontrákban hal meg.
* Maxim Biller német-zsidó író, orosz zsidók gyermekeként, 1960-ban született Prágában. 1970-ben a család Münchenbe emigrált, Biller azóta is ott él. Ez az írása a Deutschbuch című kötetben jelent meg. In: dtv, 2001, München.
Címkék:2002-04