Másnap, London után
A legalább 56 halálos áldozatot követelő londoni terrortámadások után az európai vezetők ismét fogadkoznak, hogy szigorú biztonsági intézkedéseket hoznak. Mostantól arra kell számítanunk, hogy hosszabb ideig archiválják telefonos és internetes kommunikációnk nyomait és még a vallásgyakorlás helyén is kukkolhatnak a titkosszolgálatok.
A tavalyi madridi robbantások utáni első felháborodás nyomán számos ígéret született az Európai Unió tagállamai közötti biztonsági együttműködésre vonatkozóan, amelyek aztán javarészt elsikkadtak. Most viszont a brit főváros tömegközlekedése ellen intézett merényletek megmutatták, hogy Madrid nem maradt elszigetelt jelenség. A szakértők szerint Európában továbbra is számítani kell az iszlamista terroristák támadásaira, elsősorban „puha” célpontok (tömegközlekedési eszközök, bevásárlóközpontok stb.) ellen, mivel egy szeptember 11-i jellegű masszív támadásra már aligha van lehetőség.
Az EU belügyminiszterei a július 7- i londoni merényleteket követően válságtanácskozáson kötelezték el magukat arra, hogy együtt lépnek fel a terrorizmus ellen. Négyoldalas nyilatkozatban vállalták, hogy elvágják a terroristák anyagi utánpótlását, bővítik a titkosszolgálati együttműködést, valamint meggyorsítják az információáramlást az eltűnt illetve ellopott robbanóanyagokkal kapcsolatban. A miniszterek azt tervezik, hogy év végéig egyezség születik – többek között – a rendfenntartó szervek közötti információátadásról. Ugyancsak december a határidő arra, hogy szigorítsák a pénzátutalásokat, és lépéseket tegyenek a (főként muszlim) jótékonysági szervezetekkel való visszaélések megakadályozására. Sajtóhírek szerint kompromisszumra jutott Franco Frattini igazságügyért, szabadságjogokért, valamint biztonsági kérdésekért felelős biztos, valamint Viviane Reding, az információs társadalom biztosa. A két politikus irányelvet készül előterjeszteni, amelynek értelmében az internetszolgáltatók hat hónapig, a telefontársaságok pedig egy évig lesznek kötelesek megőrizni a náluk lévő adatokat. Eddig mindössze 90 napig kellett őrizni az információkat. A direktíva alapján elsősorban a kapcsolási számra összpontosítanak majd, és nem az üzenet tartalmára. Az uniós külügyminiszterek pedig megegyeztek abban, hogy ősztől a Kanadába repülő EU-polgárok adatait továbbítják az észak-amerikai országba. Korábban már heves vitákat váltott ki az utasokról szóló információk átadása az Egyesült Államoknak, mellyel kapcsolatban az Európai Parlament az Európai Bírósághoz fordult, és azt kérte, hogy „személyiségi jogok megsértése” címén nyilvánítsák semmisnek a megállapodást. A bírósági eljárás azonban nem halasztó hatályú, így az uniós légitársaságok már több mint egy éve továbbítják az Egyesült Államokba repülő utasok telefon- és bankkártyaszámát az amerikai hatóságoknak.
A tervezett intézkedések kapcsán Charles Clarké brit belügyminiszter sietett megjegyezni: az unió összességében igyekszik elkerülni, hogy a tagországok olyan Nagy Testvér-társadalmakká alakuljanak, ahol a polgárok magánélete nyitott könyv a hatóságok előtt. Clarké azt is hozzátette, hogy a civil szabadságjogok között rangsorolni kell, hiszen az a jog, hogy valaki biztonságban elérjen a munkahelyére, fontosabb, mint a magánélet szabadsága, amelyet például a mindenfelé elhelyezett kamerák sérthetnek. Nagy-Britannia egyébként már eddig is a világ leginkább bekamerázott országa volt. aminek most nagy hasznát vették, hiszen a londoni tömegközlekedési eszközök zárt láncú rendszere, a CCTV felvételei alapján azonosították a merényletek elkövetőit.
Clarké a brit parlamentben is aktív: azt javasolta, hogy ezentúl legyen büntethető, ha valaki terrorista cselekmény előkészítésével foglalkozik, ha közvetve terrortámadásra biztat fel – például azzal, hogy megbocsáthatónak tartja a terrorcselekményt, illetve elismerően nyilatkozik róla, valamint ha terrorista kiképzésben vesz részt.
Nagy-Britannia mellett Olaszországban és Németországban is hozzáfogtak a kormányok, hogy lépéseket tegyenek a szigorításra. Németországban a kormányváltásra készülő kereszténydemokraták szerint a terroristagyanús külföldi állampolgárokat börtönbe kellene zárni, amennyiben nem lehet őket kitoloncolni amiatt, hogy hazájukban kínzás vár rájuk. A szeptemberi német parlamenti választás előtt egyébként várhatóan éppen a biztonság lesz a fő kampánytéma. Olaszországban arra készülnek, hogy meghosszabbítsák az előzetes letartóztatás maximális idejét, és a gyanúsítottat a tervek szerint ügyvédje nélkül is elkezdhetik kihallgatni. Francia- országban felfüggesztették a schengeni egyezmény alkalmazását, és bizonytalan ideig ismét ellenőrzik a határokon átlépőket.
Sokan kételkednek azonban abban, hogy a tervezett lépések meg tudják-e akadályozni a terrortámadásokat. A szakértők szerint inkább a titkosszolgálatok közötti információáramlást kellene elősegíteni az unió 25 tagországában. Amerikai szakemberek azt hangsúlyozzák, hogy hozzá kell fogni a muszlim közösségek, például a mecsetek megfigyeléséhez is, ami azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok beléphetnek a „szentek szentjeibe”, a vallási kultusz konkrét helyeire.
Európa a jelek szerint lassan hozzászokik ahhoz, hogy nincs semleges zóna a terrorizmus számára, és beadja a derekát, még akkor is, ha fennáll a veszélye annak, hogy az adatok illetéktelen kezekbe kerülnek.
Eperjesi Ildikó
A vörös Ken
Kevesebb, mint két héttel azután, hogy muszlim terroristák szinte háborús csatatérré változtatták a brit fővárost, London munkáspárti polgármestere nagy vihart kavart kijelentéseivel. Ken Livingstone szerint ugyanis maga a Nyugat felelős a terrorizmusért, elsősorban közel-keleti politikája miatt. A polgármester azt találta mondani, hogy ha a britek élnék át ugyanazt, amit a palesztinok, akkor ők is öngyilkos merényletekhez folyamodnának. Livingstone ugyanis úgy látja, hogy a Palesztinái arabok „külföldi megszállás alatt élnek, nem szavazhatnak, és nem intézhetik saját maguk az ügyeiket”, valamint „három nemzedéken keresztül gyakran megtagadták tőlük a munkához való jogot”.
Livingstone bizonyára elfelejtett tájékozódni arról, hogy Izrael olyan háborúkban jutott hozzá a földterületekhez, amelyeket nem maga kezdett, és melyek során a létére törtek. A közel-keleti állam biztonságos határokhoz való jogát egyébként ENSZ-határozat is elismeri.
Izrael több mint egymillió arab polgára természetesen szavazhat a választásokon, sőt a törvényhozásba, a Kneszetbe is bekerülhet. A területeken szintén tartanak választásokat, ennek eredményeként lett nemrégiben Mahmud Abbasz a Palesztin Hatóság elnöke. A „területeken”, tehát Ciszjordániában és Gázában élő palesztinok magától értetődően vállalhatnak munkát Izraelben, terrortámadások után azonban szigorítanak a belépésen a Palesztin Hatóság területéről.
A polgármester kijelentéseit megfejelte azzal, hogy szerinte nincs semmi különbség az Izrael felszámolását célul kitűző Hamasz terrorszervezet és az izraeli demokrácia egyik legnagyobb pártja, a Likud között.
A „háromnemzedéknyi” jogfosztottság pedig beszédes elszólás, hiszen Izrael állama éppen három generáció óta létezik. Livingstone ezzel kifejezte azt a terjedőben lévő baloldali elfogultságot, hogy a bajok fő forrása magának Izraelnek a létezése.
Címkék:2005-09