“Magyar Zsidó Kulturális Egyesület – Lemondatták az elnökséget…”
Lemondatták az elnökséget
Beszámoló a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület június 14-i közgyűléséről
A közgyűlését (melyről nyári szünetünk miatt csak most tudunk beszámolni) korántsem a formalitások jellemezték. Az eseményre szinte teljes mértékben rányomta bélyegét a fél esztendővel korábban leváltott Simonyi Péter ügyvezető elnök távozása, amely élesen megosztotta az akkori elnökséget és a tagságot is. Így történhetett, hogy a Simonyi menesztésével egyidejűleg lemondott elnökségi tagok egy része visszatért, és a közgyűlésen jól megszervezett csapat segítségével próbálták meg az elnökséget leváltani – akik közül a közgyűlésen összesen négyen voltak jelen. Az egyesület 76 tagja vett részt az eseményen, akik közül számosan a helyszínen fizették be a szavazásra jogosító tagsági díjat.
Az elégedetlenek tábora nem késlekedett sokat, és a közgyűlés megnyitása után azonnal a levezető elnök megválasztására tett javaslatot, a közülük való Hámori István személyében. Korányi László elnök az alapszabályra hivatkozva közölte, hogy ez a tisztség őt illeti meg. „Ez az alapszabály már nem érvényes, mert a tavalyi közgyűlés újat fogadott el” – vetette ellen Garai Péter, az egyik lemondott elnökségi tag. Korányi László elismerte az ellenérv jogosságát, amivel azt a sajnálatos tényt szegezte szembe, hogy a tavalyi közgyűlésről készült jegyzőkönyv elveszett, így az akkor elfogadott alapszabály nincs érvényben, mert nincs róla hiteles példány.
„Ki ezért a felelős? Nem az elnökség? – vetette fel a kérdést az ellentábor.
„A távozott ügyvezető igazgató a felelős – adta meg a választ az elnök – aki elveszítette a közgyűlésről készült magnófelvételt.”
„És ezt miért csak most tudjuk meg?”- zúgtak a lázadók, amihez Garai Péter hozzátette: az ő alapszabály-módosítási javaslata is eltűnt, amit az elmúlt közgyűlésen elhangzott javaslatok alapján állított össze.
Az ekképp kellően fölpaprikázott ellentábor ekkor – föltehetőleg nem pillanatnyi fölindulásában – elsőként tárgyalandó napirendi pontként az elnökség visszahívását javasolta, és azt – számbeli fölényével élve – el is érte: a közgyűlés nekilátott az ügy tárgyalásának. A számukra lényeges pontra sort kerítvén Garai Péter nyilatkozatot olvasott föl, melyben a jelenlegi elnökség szemére hányta, hogy hozzá nem értőek, antidemokratikusak, működésük alatt a szombat esték kivételével minden program megszűnt.
Gergely István elnökségi tag az indulatos manifesztumra nem kevésbé indulatos hangon válaszolt, előhozván a „csontvázat a szekrényből”: a mostani hangoskodók azok az elnökségi tagok, akik Simonyi Péter ügyvezető elnök eltávolítása után tiltakozásul mondtak le, holott az ügyvezető súlyosan etikátlanul viselkedett.
Gergely István igen súlyos vádakkal, köztük egyesületi pénzek ellopásával illette a menesztett ügyvezető igazgatót, amire az ellentábor felháborodott zúgása volt a válasz. Gergely István megerősítette: szavait a bíróság előtt is hajtan dó vállalni. A jelenlévő többi elnökségi tag is beszállt a vitába, erősen bírálván a távozott ügyvezető munkásságát: elismerték szervezői érdemeit, de súlyosan kárhoztatták teljes képtelenségét az együttműködésre, az ellenőrizhető munkára, melynek következtében az elnökség Simonyi távozása után üres kasszát és áttekinthetetlen elszámolásokat örökölt. Elnökségi üléseket hoztak föl példának, melynek nagyobbik része elmondásuk szerint azzal telt, hogy az ügyvezető gondjaira bízott ügymenetet próbálták áttekinteni és kibogozni.
Az ellentábor, aki ezt a kérdést egyáltalán nem kívánta a középpontba állítani, ekkor visszatért a számára fontos tisztújításra. Egyikük spontán módon szavazócédulákat húzott elő a zsebéből és javasolta nyomban megejteni a szavazást az elnökség visszahívásáról. Ezt a súlyos bizalmatlanságot kifejező lépést elkerülendő, javasolta egy hozzászóló, hogy az elnökség maga adja vissza mandátumát a közgyűlésnek és az esedékes tisztújításig ügyvezetői minőségben működjön tovább. Ezt a javaslatot a közgyűlés 34-31 arányban elvetette. „Akkor most szavazzunk az elnökség visszahívásáról!” – hangzott el a radikális javaslat. Korányi László igyekezett csillapítani a kedélyeket, mondván: az önkéntes lemondásról szóló, előbb elhangzott javaslatot az elnökség magáévá tette, így nincs értelme a visszahívásról szavazni. Zúgás, hangzavar következett, az ellentábor frusztráltsága hangzott fel, amiért nem tudott a tervezett módon elégtételt venni.
Az elnökséget pártolóknál jobban szervezett és népesebb ellenzék ekkor a kulcsfontosságúnak tekintett jelölőbizottság megválasztását indítványozta. Hosszú ügyrendi viták és alkudozások közepette választották meg a négyfős jelölőbizottságot, majd megszavazták, hogy szeptember 30-ig összehívják a tisztújító közgyűlést.
Az adminisztratív kérdéseket ekképp lerendezvén rövid szünetet tartott a közgyűlés, melynek során a jelenlévők mintegy fele eltávozott, tanúsítván ezáltal, hogy a vezetőség összetételét tartja kulcskérdésnek és semmi mást.
Szünet után az elnök megtartotta beszámolóját, mely a közgyűlés eredeti napirendjén szerepelt. Ismertette az egyesület tagságáról végzett felmérés eredményét (lásd alább), méltatta a Szombat-ot, mint az egyesület egyik legsikeresebb „termékét”, és a Mazsike részvételét a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány munkájában. Emlékeztetett, hogy a szélsőjobb előretörésével az egyesület közéleti feladatai is megnőnek. Az egyesület tulajdonképpeni tevékenységéről, a kulturális programok szervezéséről szólva elismerte a bírálat jogosságát, és közölte, hogy a szombat esti összejöveteleken túl más programokat is újra akarnak indítani. A programok látogatottságának csökkenése nem egyértelműen negatív jelenség – mutatott rá – megnőtt a konkurencia, működik a Bálint-ház, az érdeklődők számos színvonalas zsidó program közül választhatnak. Latolgatva, hogy tulajdonképpen miben is különbözik az Egyesület a szintén kulturális feladatokat ellátó Bálint-háztól, a közösségi jelleg erősítésében találta meg a választ, és azt a javaslatot tette, hogy hozzanak létre egy közösségi adatbázist, amelyből a tagok – szükség esetén – megbízható orvost, ügyvédet, szerelőt stb. választhatnak.
Ezután Rajki András elnökségi tag és Hajósné, dr. Vértes Antónia, a számvizsgáló bizottság vezetője a gazdasági helyzetet ismertették, ecsetelvén, milyen súlyos helyzetben vették át a tényleges vezetést 1997-ben.
A „lázadók” még a helyszínen maradt képviselői a beszámolókkal szemben komolyabb kifogást nem emeltek. Ezután a tagok javaslatai hangzottak el: létre kéne hozni írók és művészek körét; mik az esélyei egy zsidó színház létrehozásának?; pályázatot kellene hirdetni középiskolások számára, hogy gyűjtsék össze szüleik-nagyszüleik holocausttal kapcsolatos emlékeit, amíg nem késő.
Címkék:1998-09