Magyar siratófal
Ha Kőbányai János élménybeszámolóit, riportjait, közérzet-elemzéseit olvasom, minduntalan kedvem támad a fülét távolról megcibálni, oly sok hirtelen megfogalmazáson, pontatlanságon, félreérthetőségen, mondatrontáson, betűvétésen, miegyebén kapom. De valamiben egyszer sem téved: tulajdon érzelmeiben.
Magyar siratófal című gyűjteményes, könyvheti kötetében éppoly érzelmesen zsidó, mint amilyen érzelmesen magyar. És érzelmesen fiatal, zenebolond is. Hallgat az érzelmeire, s ezért nyomban kibeszéli, kiírja őket.
Ő a mi mesebeli kisfiúnk, aki minden teketória nélkül kimondja, amit mindnyájan sejtünk (valami visszahozhatatlan van leáldozóban a tradicionális magyar-zsidó kultúra sírbaszállásával; valami anyatej-gyönyörűség van szétszakadóban az erdélyi magyar tájakon; és valami elmondhatatlan élmény, a részvétel üdesége távolodik sebesen a folk-beat professzionalizálódásával) – de röstellünk vagy renyhék vagyunk töviről-hegyire kibeszélni.
Kisfiúsan bújik a csodált nagyokhoz: Radnótihoz, Száraz Györgyhöz, Jancsóhoz, Kallós Zoltánhoz, Steve Reichez vagy Elie Wieselhez is. És kisfiús megszeppenésén lesz úrrá, amikor felnőtt módra beszél a kunmadarasi pogromról vagy a zsidó vallás kissé fenyegető mélységeiről. Én még az ő kulturális vallásosságának folyosóin sem tudok vele tartani, mert az én zsidóságom valláson inneni, de éppen szövegeinek érzelmessége hiteti el velem, hogy jó behatolni azokra a folyosókra, s ezzel már kissé magával is cipelt.
Nem tarthatok vele akkor sem, amikor a magyar zsidók szerelméről beszél, amelyet a magyar anyaföld és kultúra iránt ápolnak a szívükben. Ez a megfogalmazás számomra könnyű megoldás; a „szerelem” szó dús rezonanciájára való hagyatkozás nem pótolhatja a lelki kapcsolódás sokféleségének, temérdek ambivalenciájának leírását.
Nagy ígéret Kőbányai prózája, mert azonnal, első látásra is személyiséget sejtet. Minden nagy formátumú prózaíró mellé azonban kritikus is kívántatik. Legalkalmasabb, ha az író a saját kritikusa is tud lenni. Megálljt tud mondani egy-egy túlhajtott hasonlatnak, elszabadult felsorolásnak, saját farkába harapó mondatkonstrukciónak, önismétlő szonátaszerkezetnek. A kalapács is nagyobbat sújt, ha a hegyesebbik, nem a tompábbik végével ütnek.
Szellemi dolgokban (zeneelméletben történettudományban, filozófiában) Kőbányai egyelőre még avatatlan. De részvételben, jelenlétben, tanúságtételben sokunk mestere lehet máris. Kell-e többet várni első gyűjteményes prózakötettől? Senki nála érvényesebben nem örökítette meg a tokaji, omladozó zsinagóga „siratófalának” vagy a Teleki téri proletárzsinagógának az emberi környezetét. Az ő siratófala előtt élő emberek sírnak. Ezért kel életre maga a fal is.
(Szépirodalmi-Tevan, 1990.)
Hernádi Miklós
Címkék:1990-05