Magén István tárlata
A hetvenes évek elején elindult, ma is még fiatalnak számító művész először virtuóz grafikai munkáival, majd könnyű kezű vízfestményeivel tűnt ki. Izraelben töltött évei is meghatározták e munkáinak témavilágát s talán formakultúráját is. Hazatérvén, a hiperrealista iskolához közeledett: a fényképszerű ábrázolás nála is létrehozta a gépi testeiken, maszkszerű arcokon átsütő „csakazértis” humánum megrendítő effektusát. Van-e emberibb egy emberre emlékeztető gépnél, stilizációnál? S nem erről szól-e a művészi vállalkozás egésze? A művész épp a maga tárgyi kiterjesztésével, vagyis közvetítések közbeiktatásával lelkesíti át univerzumát. Ez a romantika visszája: az érzelmek tagadásával összepréselt, ezért (potenciálisan) robbanásszerű lelki tartalmak művészete.
Nem is volna sok tere a romantika közvetlen vágyódásainak, lelkesültségének a mai (nemcsak) környezeti fenyegetettségben. Magén István Duna Galéria-beli, tavaszi tárlatának címadásaiból is kinyomozható a művész legújabb elkötelezettsége: a környezetféltés, a környezetvédelem, amely (a téves terminust igazába visszaszármaztatva) embervédelem valójában.
Nagyméretű, montázskellékekkel is dúsított, súlyos vásznakat láttunk, és remekbe szabott, gépi tárgyakból kialakított kisplasztikákat. Magánnál az ember alkotta környezet az összeomlás előtti csöndben egzisztál, képeinek-plasztikáinak csöndje tehát vihar előtti. De férfias munkák ezek, korántsem megadók vagy enerváltak; még bennük zihál a megformálás robusztus erőfeszítése. A bárkabejárat előtti, utolsó felsorakozás is felsejlik, hiszen a montázsok leltárja bámulatosan gazdag: telefonmembrántól rádiócsőig föllelhető minden, ami (talán) méltó a megszolgált özönvíz átvészelésére. De valami hamueső már jó előre belepte a tárlat képeit-plasztikáit. Ha színes is, valójában fullasztó ez a finom, alattomos réteg.
Mégis nyitottak a képek és a plasztikák, legalábbis az időben. A Genezisig látni el rajtuk keresztül, s még messzebb (a meghajló térben), egészen a pusztulás utáni újjászületésig.
Kevés filozofikusabb képzőművészünk van Magén Istvánnál (mert nem az filozofál, aki elemez, hanem aki ábrázol). S még valami, ő pózok, önmarcangolás nélkül, pusztán a tárgyhoz illő súllyal adja elő rettenetes mondanivalóját. Könnyebbséget kívánunk neki, mert magunk már megkönnyebbedhettünk az ő áldozata árán.
Hernádi Miklós
Címkék:1990-06