Macedónia kényes helyzete
Macedónia kényes helyzete
Victor Mizrahi apja úgy menekült meg a deportálás elől, hogy mohamedánnak adta ki magát. Esete kivételesnek számított. Macedónia 8.000 tagot számláló erős, háború előtti zsidó közösségének csaknem minden tagját Treblinkába szállították, ahonnan senki sem tért vissza.
Az 50 éves Mizrahi a háború után született és most a macedón fővárosban, Skopjéban él. Ő a kicsiny, száznyolcvanhat tagot számláló Skopjéi zsidó közösség vezetője. Innen Pristina csak 50 kilométer. A deportálás és halál mostani hulláma „szívet szaggató szenvedéssel tölt el mindannyiunkat” – mondja Mizrahi.
A szefárd Skopjéi zsidóknak nincs zsinagógájuk. Mégis egészen idáig rendszeresen látogatta őket Yitzak Asiel, a 250 km-re levő Belgrád rabbija, aki most megnősült és nem tud olyan gyakran jönni. A skopjeiek még mindig tartják a kapcsolatot a szomszédos köztársaságok zsidóival és dolgoznak a környező zsidó emlékhelyek, többek közt a közeli Bitolában található temető helyrehozatalán.
Skopjében él egy fiatal koszovói albán menekült nő, Donjeta Sushka. Elmesélte, hogyan terelték be a pristinai vasútállomásra. „Az állomást drótkerítés és fegyveres őrök vették körül” – emlékezett vissza. „Rengeteg ember volt a pályaudvaron. Ezután a katonák megkezdték az emberek elszállítását. Vonatok és teherautók és vonatok és teherautók. Nagyon megijedtünk… A kerítéshez húzódtam, hogy jobban lássam, mi történik, és ahogy az őrökre és a kerítésre pillantottam, elképzeltem: valahogy így nézhetett ki Auschwitz.”
Címkék:1999-06