Löw-Habsburg találkozó 400 éve
„A múlt és a jövő találkozási pontja, a jelen, nem része az időnek: ez az a pont, ahol az örökkévalóhoz kapcsolódhatunk.”
Maharal: Tiferet Izráel (1590)
A zsidóság Európában:
Egy év múlva lesz négyszáz éve (február 12-én), hogy az akkori közép-európai zsidóság feje, a prágai (ill. poznani) főrabbi, a Maharal (Löw rabbi: jehuda Liva ben Becalel) találkozott Habsburg Rudolffal, a császárral. A legenda szerint azért, hogy bemutassa neki találmányát, és a misztikus császár udvarában élő Keplernek, Tycho de Brache-nak, John Dee-nak – a távolbalátó „laterna magicát” és a „robotot”, a gólemet. A fennmaradt dokumentumok szerint viszont inkább a zsidógyűlölet lehetséges fékezéséről, s ennek kapcsán az adócsökkentésről volt szó.
Nem lehet pontosan tudni, hogy mitől ragadt Löw rabbira – a tizenkilencedik században, jóval később – a gólem-legenda, amit a maga korában a chelm-i Elijahu rabbiról meséltek még. Három magyarázat lehetséges. Egy: a kortárs bibliamagyarázat, a Kabala Luria-féle ága „gólem” szóval („nyers”) jelöli azt a helyet az „őstérben” (tekiru), amely „kagylóként” fogva tartja a „messiás lélekszikráját”. Löw rabbi élete végén kinyomtatott racionalisztikus, elvont s mégis midrás (legenda) központú filozófiai Szentírás-magyarázataiban a fő téma a szétszóratás értelmezése, minek során a Maharal kifejti, hogy szétszóratás nélkül nem lenne „megmentés” – nem jöhetne el a Messiás, kabbalista nyelven tehát Löw a „gólemről” is szól.
A másik magyarázati lehetőség: Löw dédapjának (mh. 1490) sírfelirata arról tanúskodik, hogy őt „Dávid szikrájának”, Dávid-le- származottnak, esetleges messiásnak tartották korában, s talán Löw rabbit ugyanígy – csakúgy, mint a tizenhatodik században (a korábbi századokhoz hasonlóan) több más nagy embert: Cordoberót. Vitait, Luriát vagy Mordekhaj Dato-t és Dávid Reubeni-t, akik emiatt mártírhalált is haltak. Ehhez kapcsolódik a harmadik magyarázati lehetőség: a „gólem” „nyersanyagot” is jelent – talán azt mondhatták, hogy lám, a korabeli világ „nyersanyaga” kitermelte magából a „messiást” (mely fogalmat a Biblia szövege könnyedén használja minden „megmentőre”, akár Kürosz perzsa királyra is.)
Tekintve, hogy az Encyclopaedia Judaica szerint (s a ritkaságképp fennmaradt múlt századbeli családfa szerint) a szegedi Löw rabbi a prágai unokájának szépunokája, a Maharal-féle gólem- legendának magyar vonatkozása is van – szerte a világon sok Löw-leszármazott család él, közülük néhány itt Magyarországon.
Mivel a császárral való találkozás az egyetlen világi dátum Löw életrajzában (ha nem a szűkebben tudományos jelentőségű könyveit vagy születését-halálát (1512-1609) kívánjuk megemlékezéssel ünnepelni), amelyhez a közismert gólem-legenda a kapcsolható, szeretném azt javasolni, hogy erről a valamilyen módon emlékezzünk meg. Elképzelhető lenne egy szümpozion (esetleg családtagok meghívásával) talán egy művészeti „gólem”-témájú kiállítás – legegyszerűbben pedig egy megemlékezés (koszorúzás?) a prágái Városházánál, Löw rabbi szobra alatt. Talán az is elég, ha egy baráti társaság kimegy prágai sírjához és az utókor nevében „kívánt” valakit egy cédulán mindannyiunknak (hiszen a legenda szerint e kívánságok „teljesülnek”.)
Olyan sok szó esik „általában” a zsidóságról – kevesebb szó van arról, hogy az egyházzal, a Habsburgokkal, a felsőbb rétegekkel, a polgársággal és a parasztsággal nemcsak a zsidógyűlölet köt össze, hanem évszázados békés együttműködés is. És még kevesebb szó esik konkrét, mai is élő – vagy feltámasztandó – legendákról, amilyen a Löw-legenda is.
Kozma György
Címkék:1991-05