Levéltárak anyagaiból
A szociáldemokraták állásfoglalása az antiszemitizmusról
A magyarországi antiszemitizmus „kezelését”, a cionizmus fogalmának tisztázását és valóságos tartalmának felmutatását – bízunk ebben – politikai pártjaink mindegyike feladatának tartja. Annak, hogy e „téma” 1945 utáni történelmi előzményei közül csupán a Magyar Szociáldemokrata Párt 1946-os állásfoglalását mutatjuk be, nincs más oka, mint hogy kutatásaink során eddig ezt az egyetlen dokumentumot sikerült feltárnunk. (Forrás: Párttörténeti Intézet Archívuma, 283. f. 10/212. ő. e.)
A magyarországi antiszemitizmus kérdésének és a cionizmus problémájának újbóli megvizsgálására a Pártvezetőség által kiküldött bizottság szept. 10-én ülést tartott, amelyen Kéthly Anna elvtársnő elnöklete alatt a következő javaslatokat dolgozta ki.
l. Az antiszemitizmus elleni küzdelmet a pártnak rendkívüli mértékben fokoznia kell, mert a) az antiszemitizmus Magyarországon mindenféle reakciós és fasiszta irányzat álarca, s tekintve, hogy az elmúlt rezsimek bűnéből igen jelentős tömegek váltak fogékonnyá a zsidógyűlölet számára, az antiszemita propaganda segítségével ezeket a részben félrevezetett, részben tudatlan tömegeket a reakciósok és fasiszták befolyásuk alatt tudják tartani, noha ugyanezeket a tömegeket osztályérdekeik a demokratikus haladás oldalára vonzanak; b) az antiszemitizmus alkalmas arra, hogy elterelje igen széles rétegek figyelmét arról, hogy a problémának megoldását a helyes úton keressék; c) az antiszemita hullám mérhetetlenül árt az új demokratikus Magyarország világ-hitelének (a szó anyagi és erkölcsi értelmében), amint ez többek között a párizsi békekonferencián is megmutatkozott a magyar békeszerződésbe illesztett külön zsidóvédelmi paragrafus tárgyalásánál, az amerikaiak magatartásánál stb. Szükségesnek látszik, hogy a pártpropagandában többet foglalkozzunk az antiszemitizmus kérdésével, megfelelő felvilágosító előadások-sillabuszt dolgozzunk ki, főleg vidéki előadóink és szervezeteink számára s végül a párt deklarativen is leszögezze teljesen változatlan éles állásfoglalását az antiszemitizmussal szemben.
2. Kéthly Anna elvtársnő nyerjen megbízatást arra, hogy a nemzetgyűlésen az egész kérdéskomplexust felölelő nagy, demonstratív interpellációt intézzen az összkormányhoz, mit szándékozik az antiszemitizmussal szemben cselekedni.
A cionizmussal szemben a párt elvi álláspontja változatlanul elutasító, azonban megértéssel viseltetik azon zsidó rétegek iránt, amelyek – miután családjukat jelentős részben kiirtották, otthonaikat feldúlták, s magukat mérhetetlen szenvedésnek vetették alá – most úgy érzik, hogy tragédiájuk súlyát csak úgy viselhetik el, ha másutt, egymás között alakítják ki életformájukat. Ezért a párt nem tagadhatja meg támogatását, segítségét azoktól, akik az őket ért szerencsétlenség után most – nemzeti, nemzetiségi vagy vallásos érzülettől vezetve – ki akarnak vándorolni Palesztinába. Helytelenít azonban a párt minden olyan propagandát, amely arra irányul, hogy olyanokat is kivándorlásra késztessen, akikben ez a gondolat még fel sem merült vagy meg nem erősödött. A párt meggyőződése az, hogy az új magyar demokráciának minden dolgozóra szüksége van, és megfelelő megélhetést, biztonságot, szabadságot fog tudni nyújtani összes állampolgárának, vallásra, nemzetiségre, eredetre való tekintet nélkül.
3. A párt a legnagyobb elismeréssel adózik annak a hősi küzdelemnek, amelyet Palesztina zsidó dolgozói szocialisták által vezetve folytatnak azért, hogy emberi életet teremtsenek maguknak a sivatagban, leküzdve a természet erőit, megbirkózva azokkal a világpolitikai erőkkel is, amelyeknek ütközőpontjában országuk fekszik – s ezt úgy teszik, hogy egyben új, szocialista szellemmel telített, kollektív gazdálkodási és társadalmi formákat valósítanak meg.
Barátság!
Szalai Sándor sk.
(Megjegyzés: a bizottság jelentését – amint ezt az aktára kézírással feljegyezték – a pártvezetőség elé terjesztették.)
Miért féltek a zsidók a kitelepítéstől?
[1954. jún. 8.]
Feljegyzés Rákosi Elvtárs részére
Megjelent ma nálam Stöckler Lajos, a Magyar Izraeliták Országos Irodájának elnöke, és közölte velem, hogy a kitelepítések nyomán általános izgalom van a budapesti zsidók között. Szerinte 4-600 ember jelenik meg jogvédő irodájuknál és igazolást kérnek arról, hogy tagjai a hitfelekezetnek. Az így megkapott igazolással azonnal az izraelita (!) követségre sietnek, ahonnan szerinte az egész akciót szervezik.
Véleménye szerint a különböző cionista csoportok is bekapcsolódtak ebbe az akcióba és innen ered a tömeges jelentkezés.
Közölte, hogy a különböző egyházi elöljárók ismételten felvetették előtte, hogy hivatalosan kérjék nagyobb számú kivándorlás engedélyezését. Szerinte ugyanolyan hátsó erők befolyásolásának tulajdonítható ez is.
Stöckler közölte azt is, hogy a napokban megjelent Rökh Iván képviseletében dr. Gró, az evangélikus egyház világi vezetője, és rá akarta bírni arra, hogy közösen tiltakozzanak a kitelepítés ellen. Bizalmasan megsúgta Gró azt is, hogy az egyik vasutastól hallotta, hogy egy kitelepítő vonat már átment Záhonynál a határon.
Stöckler szerint ő kereken visszautasította nemcsak az előzetes fellépést, hanem általában a kitelepítések elleni tiltakozásnak a gondolatát is.
Stöckler kéri, hogy valamilyen intézkedés történjen egyrészt az izraelita (!) követség felé, másrészt a még kétségtelenül meglevő cionista csoportok felé.
Megjegyzem, hogy a napokban dr. Kis Roland közölte velem, hogy Rökh Iván és Gró felkeresték Bereczky püspököt is, akit szintén közös fellépésre akartak rábírni a kitelepítések ellen, csak Kis Roland közbelépésére utasította vissza Bereczky az ajánlatot.
(Kézírással): Én feltételezem, hogy Stöckler esetleg az izraeli követség elleni lépésre azért akar bennünket rávenni, hogy azután nyíltan beszéljünk erről a kérdésről, azaz diplomáciai bonyodalmat szeretne okozni.
Kossa sk.
Vl/8.
P. I. 276 f. 65/367. ő. e.
Címkék:1990-06