Levelesláda – beszámoló az ortodoxia elnökválasztásáról
Levelesláda
Beszámoló az ortodoxia elnökválasztásáról
A Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség augusztus 24-én tartotta rendkívüli, elnökjelölő választmányi ülését, miután Fixler Herman, aki több mint harmincöt éven át töltötte be az elnöki pozíciót, néhány hónappal ezelőtt elhunyt.
Az elnöki posztra a választmány bármely tagja jelölhető volt, ezért a választási procedúrát kívülálló, Heisler András Mazsihisz-elnök bonyolította le levezetőelnökként. A felkérést, illetve azt, hogy Heisler mellett a neológia más képviselői – például Zoltai Gusztáv és Streit Sándor – is megjelentek, többen történelmi jelentőségű gesztusként értékelték. Mivel a választási eljárás pontos rendje hiányzik az alapszabályból, az elnök és a két elöljáró megválasztása a Heisler javasolta módon történt. Ennek értelmében a választás akkor érvényes, ha a huszonöt fős választmány egyharmada jelen van, a jelöléshez pedig az ott tartózkodó tagok legalább tíz százalékának támogatása szükségeltetik. Amennyiben az első körben egy jelölt sem képes megszerezni a szavazatok ötven százalékát, úgy a második fordulóban már csak a két legeredményesebb indulhatna, és az egyszerű többség döntene. Ungár Richárd, a szavazatszámláló bizottság egyik tagjának véleménye szerint a jelen lévő húsz fő szótöbbsége is elegendő lett volna, ez a vita azonban fölöslegesnek bizonyult, hiszen az egyedüli jelölt Herczog László – akit érdemeire való tekintettel* egy előzőleg Heislerhez eljuttatott levélben javasoltak – tizennégy szavazattal elnyerte az elnöki széket.
Persze meglepő lett volna, ha valóban ilyen zökkenőmentesen zajlik minden. Haraszti Sándor felvetését, miszerint logikusabb lenne először a csonka választmányt „feltölteni”, azzal az – érdeminek nem mondható – válasszal utasították el, hogy arra csak a közgyűlés jogosult. Példaként a Mazsihiszt említették, amelynek vezetősége Fixler halála óta ugyancsak nem a teljes létszámmal működik. A második probléma az elöljárókkal kapcsolatban merült fel, nem tisztázott ugyanis, milyen feladatok hárulnak majd Simon Tamásra és Varró Sándorra. Többen úgy vélték, hogy az elöljárókat, akiknek munkakörét a vezetőség később határozza meg, tulajdonképpen nem létező posztokra nevezték ki.
Heisler még a voksolás előtt hangsúlyozta, hogy olyan hiteles elnököt kell választani, akinek legitimitása megkérdőjelezhetetlen. Ez utóbbi kitétel vonta maga után a harmadik kérdést: megtartható-e egyáltalán a választás, hiszen Hoffman Áron rabbinak, aki külföldön tartózkodik és telefonon sem sikerült elérni, felülbírálati joga van. Végül úgy döntöttek, hogy a választás eredménye mindaddig érvényes, amíg a rabbik meg nem vétózzák azt, ha viszont ez bekövetkezik, akkor új választást kell kiírni. A változtatás joga tehát fenntartva.
Ekkor kerültek terítékre az izraeli bét din (rabbinikus bíróság) által küldött rejtélyes levelek, amelyekre addig csak homályos célzásokat tettek a beavatottak, noha tartalmukat mintha mindenki és senki sem ismerte volna. A tekintélyes testület ebben arra kéri a közgyűlést, hogy mindaddig ne tartsák meg az elnökválasztást, amíg nem tisztázódnak bizonyos kérdések. A legfontosabb információkra, nevezetesen, hogy milyen kérdéseket kell tisztázni, kinek címezték a levelet, és vajon ki súgott Budapestről – bár a találgatások azonnal megindultak – még azután sem sikerült választ kapni, hogy Zeév Paskesz lefordította a levelet.
A félremagyarázások elkerülése végett indokolt lett volna a közgyűlést ezzel kezdeni, már csak azért is, mert – mint megtudhattuk – a levél már több napja vándorolt az illetékesek között. A benne foglaltak lényege – már amennyit sikerült abból kibogozni, hogy az elnökhelyettes, aki Fixler Herman halála után betöltötte az elnöki pozíciót, a ciklus végéig maradjon a helyén. A jelenlevők véleménye azonban az volt, hogy a bét din nem avatkozhat bele a közösség belügyeibe, a rabbibíróságnak egyébként is mindkét felet meg kellett volna hallgatnia. (De ki lett volna a másik fél?) Ezenfelül a formai követelményeknek sem tettek eleget azzal, hogy a levelet faxon továbbították. Herczog kifejtette, hogy csupán kérésről van szó, amit kötelező figyelembe venni. Akadt olyan, aki szívesebben kérte volna ki a rabbik véleményét, de a közhangulatot az egyik felszólaló fogalmazta meg sommásan: Hol volt a bét din, amíg mi zsidók voltunk? Néhányan David Moskovitsot, a Wesselényi utcai Amerikai Alapítványi Iskola volt igazgatóját gyanúsították azzal, hogy az elnökségre aspirál, és ezért súgott Izrael felé. Mindez azért is érthetetlen, mert Moskovits külföldi állampolgárként nem választható.
Újdonság, hogy az ülést viszonylag nagy érdeklődés és aktivitás jellemezte. A korábbi vezetés öröksége – a címszavakban történő beszámolók, az egyszemélyes vezetés, az átláthatatlan gazdasági működés, a bennfentesekből álló, vagy csak egyszerűen átláthatatlan hierarchia -, amit az idősebbek feltétlen lojalitása és a fiatalabbak rezignációba fúló beleszólási kísérletei csak erősítettek, nyilván nem fog máról holnapra megváltozni. Herczog meglehetősen szűkszavúan nyilatkozott megválasztása után, mondván: az ortodoxia mind erkölcsileg, mind anyagilag nehéz helyzetben van, így kizárólag az elvégzett munka számít. Abbéli reményét is kifejezte, hogy a Zájin Adárkor tartott közgyűlésen sikerül néhány helyen módosítani az alapszabályt, pótolni a választmány hiányzó tagjait, és alkalmas jelöltet találni a főtitkári tisztségre.
cs. m.
*Herczog László – Fixler Herman elnök mellett – sok éven át töltötte be az ortodoxia főtitkári tisztségét.
Címkék:2004-10