LESZNAI ANNA-Napló
LESZNAI ANNA
Napló
(részletek)
Mi tulajdonképpen a demokrácia veleje? A közösséget a hasonlóságra felépíteni. A szeretet és az élet elveinek ez csak egyik ábrázatja: mert a dolgok éppúgy érintkeznek különbözőségük, mint hasonlóságuk által. Mindig az érintkezés a fő, nem az, hogy a közösség vagy a különbség alapján létesül-e. S egy helyes kormányrendszer legfeljebb azért nevezhető demokráciának, mert elsősorban (de nem kizárólag) a hasonlóság elvén épül fel. Nők azért antidemokratikusabb ösztönűek, mert erősebb bennük a szexuális közösség (az ellentét egymáshoz rendeltségének) ösztöne. Az elért közösségben megszűnnek a hasonlóság és ellentét fogalmai.
A népmese, a meseképzelet egyáltalán mindkét utat járja. A grófnő és parasztfiú ellentétek, de a grófnőt a kaland közös szenvedései demokratizálják. A szenvedés a legdemokratikusabb érzés. Valóban csak a szegény királyfi, az elvarázsolt királylány mesehősök, bennük elevenül a két paradox közösségi lehetőség, mely szimpatikussá teszi őket mindenki előtt: a demokratikus és az arisztokratikus.
A demokrácia jól értelmezve: építs közösséget a hasonlóval, találd meg mindenekben a közösséget. Rosszul értelmezve: tagadd vagy pusztítsd el a különbözőt. Arisztokrácia jól értelmezve: építsd fel a közösséget a különbözőségre. A különbözők egymásra vannak utalva. Rosszul értelmezve: nyomd el, vesd meg, ne értsd meg a tőled különbözőt.
Tehát jól felfogva különbözőbb, de egyértékű eredményre vezethetnek. Miért jobb a liberalizmus útja, mint a kommunizmusé – közös erőszak bűnei dacára? Miért érzem, hogy ha nincs harmadik, én az elsőt választom? Azért, mert „új”, s jobb az új, mint a régi rossz, mely elvénhedt, nem nemzőképes. Bevallom tán ezért is. Aztán legalább célkitűzésben vall emberi szolidaritást, míglen a mai konzervativizmus már nem jóhiszemű. Minden osztálymorál partikularizmusokat szolgáló, de amíg új, hisz önnön etikai voltában: azt hiszi, hogy közvetve az emberiséget szolgálja, s minthogy nincs kipróbálva, van is némi joga erre a hitre. Ez a téves hit beleszűr valami jót az egyéni etikába. Viszont ez nem lenne elég, mert ha osztálymorálról van szó, inkább szolgálom a saját osztályomat – az intellektuel középosztályt – mint mást. De „hiszem egy kicsit” – ha szabad ezt a frivol szót használni -, hogy a liberálisok könnyebben esnek át a demokráciába, mint a kommunisták. Mert fiatalok, s mert felfelé nehezebb elnyomni, mint lefelé; mert a végcélt tisztábban látják, mert sokakra kell végül is támaszkodniuk; de viszont a demokráciának csak az a sansza, hogy a kapitalizmus vénhedt és a kommunista út az őrülettel határosán dogmatikus.
A hitünk ma még magunkat sem mozgatja meg – hát még hegyeket! De hit ma: tudni, hogy van, és kell lennie hitnek, mely hegyeket mozgat, és tudni a mi hitünk elégtelenségét, és megélni a két hit közötti diszkrepanciát, mint parancsoló etikai élményt, bűntudatot. Minden viszonyom harcos: az egy harctalan is harcos bennem, harcolnom kell a jogért, hogy éreznem szabadjon, élnem lehessen ezt a csudát, melyre méltó nem vagyok, s melyet elrontok, ha méltatlanul élem, ahogy méltatlanul élem is. S nem velem harcolni, távol tartani magát e harctól – ez az Ő csudás segítése. A nyugodt sugárzás, mely rám és belém világíthat. (…)
Most már mit érzek én etikusnak, arra alkalmasnak, hogy a tökéletesedést szolgálja? Isten a tökéletesség. Tökéletesedni = ez az erkölcs. Ezért minden tévelygő törekvés a tökéletesedésre több a tunyaságnál. Majdnem etikusabb a bűn, mint a tunyaság. A tökéletesség: a maximális együttség mindennel a maximális egyéniség megőrzése mellett. Szóval a maximális szeretet a maximális szabadság mellett. A tökéletesség csak mint abszolútum képzelhető el, a teljes szeretet csak a tökéletesben, a teljes szabadság csak az abszolútumban valósítható meg. A szeretet alatt mindazt foglaltam össze, ami egyesülésre tör (szeretet, szerelem, rokonszenv). A szabadsághoz tartozónak érzem a helyes önzést, mely önkifejlesztésünkre irányul, a vállalást (autonóm voltunk ezen tanúságtételét) és az őszinteséget. Minden hazugság valódi énünk szabadságát csorbítja esetleg felületes érdekeink kedvéért. Alapfeltétele azonban úgy a szeretetnek, mint a szabadságnak, hogy elismerjük a magunk felett és magunkban csak potenciálisan létező tökéletességet és abszolútumot: aki elismer, az értéket ismer el, tételez, s aki értéket valóban elismer – az alázatos. Valahogy szeretet és szabadság bár különböző fokban, de közös tulajdonai a teremtőnek és teremtménynek. (…)
Az etikai feladatok sokasága nem oldható meg a megvalósulásban csudával. Ezekből az is következik, hogy tévedésekkel kell megküzdenünk, egymással összeütköző kötelességek között kell választanunk, számolnunk kell tökéletlenségeinkkel: nem ugor hatunk a tökéletességbe, meg kell ismerni magunkat – és rendeltetésünket, mert minden egyénnek megvan a hozzája rendelt útja az abszolútum felé. (…)
Mi lehet az új, a mának megfelelő erkölcs?
Törekvés a jóra mindenekelőtt, lehetőleg megvalósított érosza a jónak; az egyéniség kiépítése; az őszinteség (befelé főleg, de kifelé is); önmagunk vállalása és produktivitás, mert minden csak a szerelemben és művészetben épül ki; produktumaink, eszméink, rendeltetésünk vállalása; az Istennel való azonosság legalább csöke- vényében; más egyéniségeknek értékelése – sőt amennyiben azok az „összrenddel harmonizálni törekszenek” – elősegítése. Ne vásárolj magadnak kis jót másnak nagy kára árán. Bizonyos fokig mások tetteiért érzett felelősségérzet (több, mint mások sorsáért, mely kezünkben van), kollektív lélek. Minden közönynek, az elmulasztási véteknek súlyos elítélése önmagunkban.
Címkék:2006-09