Leszámolás az illúziókkal?
Tony Judt
Napjainkban az antiszemitizmus valós, ám egyúttal félrevezető probléma. A kettő közötti különbségtétel egyike azoknak a fontos kérdéseknek, amelyek leginkább megkülönböztetik Európát Amerikától. Bár az európaiak túlnyomó többségét elborzasztják a zsidók elleni és a zsidó intézmények elleni támadások, és ezeket igen komolyan veszik, Európa-szerte tisztában vannak azzal is, hogy ezeket a támadásokat a helyi körülmények szülik, és szorosan összefüggenek az európai és az azon kívüli politikai helyzettel. Így például a Franciaországban vagy Belgiumban megszaporodott zsidóellenes incidenseket nagyon helyesen azoknak a gyakran arab vagy muzulmán származású fiataloknak a számlájára írják, akik a hajdani bevándorlók gyermekei vagy unokái. Ez egy új. nyugtalanító társadalmi kihívás, aminek kezelése – a fokozott rendőrségi védelem nyújtásán túl – távolról sem egyértelmű. Ugyanakkor látnunk kell, hogy ezek az incidensek nem a „nagypapa antiszemitizmusának” megnyilvánulásai.
Az Egyesült Államokból nézve Európában – és különösen Nyugat-Európában – visszaesés tapasztalható, mintha az öreg kontinens visszatérne igazi énjéhez. Múlt év februárjában Rockwell Schnabel, az Európai Unióhoz akkreditált amerikai nagykövet azt állította, hogy az európai antiszemitizmus „már-már olyan rossz, mint a 30-as években”. 2002 májusában George Will úgy fogalmazott a The Washington Rostban, hogy Európában az antiszemitizmus „a zsidókérdés végleges megoldásáért folyó küzdelem második – végső? – fázisa lett”. Ezek semmiképp sem tekinthetők elszigetelt, hisztérikus véleményeknek: az amerikai elit és nemkülönben az amerikaiak nagy része is úgy véli, hogy Európa semmit sem tanult múltjából, és a kontinenst ismét elárasztotta a régi antiszemitizmus.
Az amerikai álláspontot, kétségkívül túlzott aggodalom szülte. Az antiszemitizmus valós probléma a mai Európában, de helyi értékén kell kezelni. A tel-avivi egyetemen működő Stephen Roth Intézet szerint 2002-ben ötszáztizenhét antiszemita incidens történt Franciaországban (2003-ban ötszázhárom), míg Belgiumban csak ötvenegy (2003-ban huszonkilenc). Ezek között éppúgy megtalálható a zsidó tulajdonban álló üzletek falára mázolt antiszemita felirat, mint a párizsi vagy lyoni zsinagógára dobott Molotov-koktél.
A graffitiktól az erőszakos cselekményekig terjedő skálán mért antiszemitizmus valóban növekedett néhány európai országban az elmúlt évek során, de ugyanez igaz az Egyesült Államokra is. Az amerikai Anti-Defamation League (ADL) adatai szerint 1999-ben hatvan antiszemita incidens történt az amerikai egyetemeken, 2002-ben százhat, míg 2003-ban hatvannyolc. Ugyanakkor összesen ezeröt- százötvenkilenc antiszemita incidenst regisztráltak Amerika-szerte 2002-ben (2003-ban pedig ezerötszáz-ötvenhetet), ami jelentős emelkedést mutat az 1986-ban regisztrált kilencszázhat esethez képest. Ám ha feltételezzük is, hogy a Franciaországban. Belgiumban és más európai országokban megtörtént antiszemita incidensek egy része nem kap nyilvánosságot, semmi sem bizonyítja, hogy az antiszemitizmus Európában elterjedtebb lenne, mint az Egyesült Államokban.
Ami az antiszemita vélemények megjelenését illeti, az Európai Unió Eurobarometer felmérései, a francia SOFRES közvélemény-kutató intézet és az ADL adatai ugyanazt mutatják: sok európai országban és az Egyesült Államokban toleránsak a mérsékelt verbális antiszemitizmus iránt, illetve tovább élnek a zsidókra vonatkozó régi keletű sztereotípiák, mint például az, hogy aránytalanul befolyásolják a gazdasági életet. Ugyanezek a felmérések azonban arra is rávilágítottak, hogy a fiatalabb nemzedék jóval kevésbé toleráns a szüleiknél, ami az előítéleteket illeti. A nem muzulmán francia fiatalok körében például határozottan csökkent az antiszemitizmus – olyannyira, hogy gyakorlatilag elhanyagolható. Egy 2002 januárjában készített francia felmérés szerint a megkérdezettek úgy vélték, hogy inkább többet, mint kevesebbet kellene beszélni a holokausztról, és tízből kilenc egyetértett azzal a kijelentéssel, hogy a zsinagógák elleni támadások „botrányosak”. Ezek az adatok nagyjából megegyeznek a hasonló amerikai felmérések adataival.
Az európai és amerikai elemzők egyetértenek abban, hogy a zsidók iránti ellenszenv és a közel-keleti események összefüggenek, de ebből homlokegyenest ellenkező következtetést vonnak le. Franciaországi megfigyelők világosan látják, hogy a nagyvárosi munkásnegyedekben élő zsidók elleni támadások hátterében az izraeli kormánnyal szembeni frusztráció és elégedetlenség áll, és a zsidókat illetve a zsidó intézményeket megfelelő és sebezhető helyi pótléknak tekintik. A hagyományos európai antiszemitizmus retorikai arzenálja, mint a Cion bölcseinek jegyzőkönyve, a zsidók állítólagos gazdasági túlhatalma és titkos összeesküvéseik, sőt még a vérvád is megjelenik a damaszkuszi, kairói sajtóban. A műholdas televízióadásoknak köszönhetően a zsidóellenes képzetek és mítoszok gyorsan terjednek a diaszpórában élő arab fiatalok között.
Ellentétben az európaiakkal, akik szerint a probléma a Közel-Keleten gyökeredzik, és ezért ott kell rá megoldást keresni, az ADL és az amerikai elemzők úgy vélik, hogy nincs különbség az Izrael- illetve a zsidóellenesség között – más szóval az anticionizmus és az antiszemitizmus egymás szinonimáivá váltak Európában. Ez egy nyilvánvalóan téves következtetés. A palesztinok iránti szimpátia talán Dániában a legerősebb, épp abban az országban, amely az ADL saját szempontrendszere szerint is a legkevésbé antiszemita (s ne feledjük, az ADL élharcos a „fékeveszett európai antiszemitizmus” rémének propagálásában). A palesztinai arabok támogatása hasonlóan magas Hollandiában, ahol az ADL szerint a legkisebb az antiszemitizmus, hiszen a holland polgárok nyolcvanhárom százaléka szerint a kormánynak ki kell vennie a részét az antiszemitizmus elleni küzdelemből.
Más szóval épp azokban az országokban a legelterjedtebbek a palesztinbarát és a cionistaellenes nézetek, amelyek korábban filoszemiták voltak (és most is azok). Jó okunk van feltételezni, hogy az európaiak realistább nézeteket vallanak az izraeli-palesztin konfliktusról, mint az amerikaiak. Míg az európaiak inkább szimpatizálnak a palesztinokkal, mint Izraellel (az ADL szerint ez az arány 24:15), Amerikában az Izrael iránti szimpátia jóval magasabb, mint a palesztinok iránt (55:18, Gallup).
Az európaiak tisztábban látják, hogy a régi vágású európai antiszemiták gyakran szimpátiával viseltetnek Izrael iránt – sőt, minél rosszabbul viselkedik Izrael, annál inkább szimpatizálnak. Jean-Marie Le Pen, a francia Nemzeti Front elnöke egy 2002 áprilisában adott Haaretz-interjúban arról beszélt, hogy „megérti” Ariel Saron kemény politikáját („A terrorizmus elleni küzdelem nagyon brutális tud lenni”), melyet a negyven évvel korábban Algériában alkalmazott – általa éppoly jogosnak tartott – francia antiterrorista intézkedésekhez hasonlított.
Az amerikai aggodalom és zavarodottság oka az Egyesült Államok által Izraelnek nyújtott bőkezű támogatás (3 milliárd dollár, megfejelve Izrael minden tettének kritikátlan támogatásával) – ezért vélik úgy az amerikaiak, hogy mivel Izrael bírálata szinte megengedhetetlen, az anticionizmus forrása csakis az antiszemitizmus lehet. Az európaiak és az amerikaiak között húzódó, Izrael és a palesztinok kérdésében tetten érhető véleménykülönbség talán az egyik legnagyobb akadálya a transzatlanti összhangnak.
Ezt a véleménykülönbséget jól tükrözi a Brown Egyetemen európai történelmet tanító Omer Bartov professzor nemrég megjelent esszéje. A The New Republic hasábjain tavaly februárban közzétett, a mai antiszemitizmust tárgyaló írásában Bartov azzal érvelt, hogy éppúgy, ahogyan a világ nem vette komolyan Hitlert az 1930-as években, most is elkövetjük azt a hibát, hogy alábecsüljük vagy éppen semmibe vesszük egy következményeiben talán hasonlóképp pusztító, virulens antiszemitizmus feléledését. Az esszé fő mondanivalója, hogy amennyiben az anticionizmus álcázott antiszemitizmus (márpedig Bartov szerint igen gyakran az), akkor nevén kell nevezni, és annak megfelelően kell küzdeni ellene. Bartov szerint Európában a politikai korrektség jegyében nem vesznek tudomást az antiszemita megnyilvánulásokról, vagy éppenséggel lebecsülik ezeket, különösen a tudományos berkekben. Szerinte eljött az idő, amikor néven kell nevezni a dolgokat.
Bartov nem esik abba a hibába, hogy minden Izrael-bírálatot az antiszemitizmus vádjával illessen. Ám összemossa a múltat és a jelent azáltal, hogy könyörtelenül párhuzamot von napjaink anticionizmusa és az 1930-as évek zsidóellenes retorikája között. Amennyiben hetven évvel ezelőtt hibáztunk, amikor nem vettük komolyan Hitler népirtó szándékát, akkor éppúgy hibázunk, ha engedményeket teszünk a Hamasznak, a korábbi maláj miniszterelnök, Mahathir Mohamadnak (aki egy 2003-as konferencián kijelentette, hogy „a zsidók uralják a világot megbízottaik révén”), a renegát német politikusoknak és íróknak, a tévképzeteknek hódoló amerikai egyetemi oktatóknak és kutatóknak, a korábbi londoni francia nagykövetnek (aki néhány éve „szaros kis országnak” nevezte Izraelt) és sokan másoknak.
Bartov úgy véli, hogy az izraeli kormány politikája joggal kritizálható (ő maga sem rajong Ariéi Saronért). Ám sok esetben nem ez áll az epés bírálatok hátterében, hanem a zsidók – az izraeli zsidók, az európai zsidók, a bárhol a világon élő zsidók – iránti gyűlölet. Ezzel a megközelítéssel az a gond, hogy bár helyesen állapítja meg az összefüggést a közel-keleti helyzet és a modern antiszemitizmus között, megfordítja az oksági viszonyt.
A széles körű zsidóellenes érzéseket Európában és másutt az izraeli kormányok politikája szította fel, különösen az elmúlt kél évtizedben. Ez talán abszurdnak tűnik, de van egy tragikus logikája. A cionisták rendre azt hangoztatták, hogy nincs különbség a zsidó nép és a zsidó állam között, hiszen az utóbbi állampolgárságot kínál a világ bármely pontján élő zsidóknak. Izrael nem csupán állampolgárainak állama, még csak nem is valamennyi lakosának, hanem minden zsidók állama. Vezetői minden zsidó nevében szólnak. Éppen ezért aligha csodálkozhatnak, ha viselkedésük épp a zsidókra üt vissza.
Izrael tehát jelentősen hozzájárult a Bartov és mások által leírt antiszemitizmus újjáéledéséhez. Ez a fejlemény azonban korántsem keseríti el az izraeli politikusok zömét, mivel visszamenőleg igazolja visszatetsző magatartásukat, és, miként büszkén hangoztatják, hozzájárul az Európából érkező zsidók számának növekedéséhez. Akkor, amikor sok izraelit nyugtalanít, hogy az ország megnövekedett területén kisebbségbe kerülhetnek, a vélt vagy valós üldöztetés elől menekülő zsidók érkezése kiváló alkalom az öndicséretre.
Bartov különbséget tesz „puha” és „kemény” antiszemitizmus között. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy keskeny az a mezsgye, ami a jobb sorsra érdemes egyetemi oktatók és értelmiségiek illetve a patologikus gyilkosok között húzódik. Ez történelmileg akár igaz is lehet, de napjainkban a kritika és az előítéletek különböző szintjei összemosásának súlyos következményei lehetnek. Izrael legeltökéltebb bírálói kétségkívül hajlamosak az antiszemitizmusra. De ez nem jelenti azt, hogy az anticionizmus eo facto antiszemitizmus. Hivatkozhatunk Arthur Koestler egy 1948-ban tett megjegyzésére, miszerint nem kárhoztatható, ha valaki hibás kiindulópontból helyes következtetésre jut. Ha mi, akik szerint Izrael gyalázatosán viselkedik, mégis elfogadjuk Bartov gondolatmenetét, akkor hallgatásra kárhoztatjuk magunkat attól való félelmünkben, hogy antiszemitáknak tartanak.
Mi a teendő? Ha komolyan vesszük az antiszemitizmus problémáját, de határozottan tagadjuk, hogy anticionizmusunk az antiszemitizmus iránti burkolt szimpátiánkat jelzi, akkor védhető tűzfalat kell húznunk a kettő közé. Izrael nem beszél valamennyi zsidó nevében – de épp Izrael igénye, mármint az, hogy valamennyi zsidó nevében szóljon, az oka annak, hogy az Izrael-ellenes érzelmek átlényegülnek judeofóbiává. A zsidóknak és másoknak le kell vetniük gátlásaikat, és meg kell találniuk a módját, hogy úgy bírálják Izrael politikáját és akcióit, mint bármely más létező államét.
A zsidóknak talán könnyebb elhatárolódniuk Izrael törvénytelen akcióitól és elhibázott számításaitól, mint a nem zsidóknak, hiszen az utóbbiak sokkal inkább célpontjai a cionisták morális zsarolásának, különösen az antiszemita múltú országokban. Ám míg ez a tűzfal nincs felhúzva, addig nem tehetjük helyre az antiszemitizmust. Csak akkor nézhetünk szembe ezzel a problémával, ha a németek, a franciák és a többiek nyugodt lelkiismerettel bírálhatják Izraelt, és nyíltan muzulmán honfitársaik szemébe nézhetnek. Mert ez a probléma létezik, ráadásul egy olyan küzdőtéren, ahol az elfogadható válaszokat könnyen beárnyékolják a már ismert előítéletek.
Vegyünk egy közismert példát: nem tévednek a Bush-kormány külpolitikáját bírálók, akik szerint ezt a külpolitikát sok esetben Izraelhez szorosan kötődő személyek alakítják. A jelenlegi amerikai külpolitikát bizonyos értelemben izraeli jelzálog terheli. Néhány, a Bush-kormány által kinevezett magas rangú tisztviselő az 1990-es években izraeli szélsőjobb politikusok tanácsadójaként tevékenykedett. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az amerikai kormányt a „zsidó érdekeknek” megfelelően irányítják, mint azt néhány európai és arab kommentátor állítja. Tény, hogy Izrael és lobbistái túlzott, sőt végzetes befolyást gyakorolnak a világ szuperhatalmának politikájára. Ám az az állítás, hogy „a zsidók” saját érdeküknek megfelelően irányítják az Egyesült Államokat, vegytiszta antiszemitizmus.
Amerika bírálata és a zsidók iránti ellenszenv összefonódása jóval megelőzi Izrael állam megalapítását. Az Amerika-ellenesség és a zsidóellenesség az 1920-as évek óta kapcsolódik össze, amikor az európai értelmiség idegenkedéssel és undorral szemlélte az Atlanti-óceán túlpartját, ahol egy gyökértelen, ragadozó, vigéc társadalmat látott, a kozmopolita modernség megtestesítőjét, ami nemzeti kultúrájuk kontinuitását és egyediségét fenyegette. Amerika németországi, francia és orosz bírálói szívesen azonosították az amerikanizálódó világ szokatlan, cseppfolyós körvonalait a hazátlan zsidóság alapvető vonásaival. Az izraeli kapcsolat új, de a „zsidó” Amerika egy régi, zavaros történet.
Vagy nézzünk egy ennél érzékenyebb esetet: Amerikában és Izraelben a holokausztot gyakorta arra használják, hogy elhárítsák és elnémítsák Izrael bármiféle bírálatát. Az európai zsidóság pusztulását manapság háromszorosan is kihasználják: visszamenőleg sajátos „áldozatidentitást” ad az amerikai zsidóknak; lehetővé teszi Izraelnek, hogy kisebbítse más nemzetek szenvedését (és igazolja saját túlkapásait) a zsidóságot ért katasztrófa egyediségének és összehasonlíthatatlanságának hangoztatásával: illetve – az előző kettőnek némileg ellentmondva – a holokauszt a gonosz afféle egyetemes metaforájává vált (bárhol és bármikor is történt), amit az amerikai és európai tanulóknak kontextusból és összefüggésből kiragadva tanítanak.
A holokauszt politikai előnyszerzés céljával történő instrumentalizációja morálisan gyalázatos, politikailag pedig meggondolatlan. Elítélendőnek tartom más népek szenvedésének lekicsinylését. Ugyanakkor az a vélekedés, hogy „a zsidók” túl sokat foglalkoznak azzal, ami Európában 1933 és 1945 között történt, illetve hogy ideje továbblépni – nos, ez már súrolja az antiszemitizmus határát.
S ezzel elérkeztünk egy ezzel összefüggő, hasonlóképp érzékeny kérdéshez. Az európai értelmiségi és művészi berkekben – például Németországban – az antiszemitizmus olykor felbukkan a fel nem dolgozott múltról folyó diskurzusokban. Miért nem lehet ennyi év után sem beszélni a német városok bombázásáról, a menekülteket szállító hajók elsüllyesztéséről, vagy arról a kellemetlen tényről, hogy a hitleri Németország a németek számára korántsem volt elviselhetetlen hely, legalábbis a II. világháború utolsó néhány évéig? – kérdik. Azért, amit Németország művelt a zsidókkal? Hiszen erről évtizedek óta beszélünk – a Német Szövetségi Köztársaság talán a világ legfiloszemitább állama -, meddig kell még nekünk, németeknek, tekintettel lennünk másokra? A zsidók sohasem bocsátanak meg, és nem lehet végre továbblépni? Az utolsó kérdés jól mutatja, hogy a történelmi igazság keresése túl gyakran torkollik „a zsidók” iránti ellenszenvbe.
A korábbi kommunista országokban is gyakran tapasztalható harag és értetlenség képzett, művelt emberek körében, amiért a Nyugat képtelen felfogni a kommunizmus bűneinek súlyát. „Miért nem vetik össze a nácizmust a kommunizmussal?” – kérdik. Erre a kérdésre többféle válasz is adható. mivel a kérdés maga korántsem alaptalan, különösen, ha a kommunizmus áldozatai teszik fel. Nyíltan kell beszélni erről is, nehogy a kelet-európai polgárok azt mondhassák, amit számos értelmiségi hangoztat Romániában, Magyarországon és másutt: nevezetesen azt, hogy Nyugaton azért vetnek el egy efféle összehasonlítást, mert a nácizmus elsősorban a zsidókat üldözte, és a zsidók azok, akik tematizálják a nemzetközi diskurzust a bűntudat, a büntetés és a kárpótlás tekintetében. Más szóval az antiszemitizmus ismét felbukkan egy egyébként elfogadható politikai diskurzus fattyaként. Nincs egyszerű válasz ezekre a dilemmákra. Meg kell találnunk a módját, hogy anélkül beszéljünk nyíltan, őszintén a jelenlegi politikai helyzetről és a múlt szenvedéseiről, hogy elhallgatnánk bizonyos véleményeket vagy legitimizálnánk az előítéletek újjáéledését. Véleményem szerint a zsidókra – különösképp a zsidó írókra, a zsidó értelmiségiekre és a zsidó tudósokra – hárul az a feladat, hogy beszéljenek ezekről a vitatott és nyugtalanító kérdésekről. Mivel Izrael zsidó bírálóit kevésbé fenyegeti az Izraelt védők morális zsarolása, nekik kellene a Közel-Keletről szóló amerikai és európai közbeszédben élenjárniuk.
Ugyanígy a zsidó kommentátoroknak kellene elindítani az európai múltról és jelenről folytatott nehéz, kényelmetlen párbeszédet. A különböző országokban, és különösképp Németországban zajló nyilvános viták gyakran a politikailag korrekt mellébeszélés és a sértődött tabudöntögetések foglyává válnak. A többség félelme, hogy belegázol a zsidó érzékenységbe, felszítja egy növekvő kisebbség indulatát, hogy épp ezt tegye. Lehetetlen az európai történelmi antiszemitizmus „normalizálása”, és ez nem is lehet célunk. Ám mindannyian hallgatásra kényszerülünk, ha az „antiszemitizmus” vádja Damoklész kardjaként lebeg az európai közbeszéd felett, mint történik ez Amerikában. Ha választanunk kell a bizonytalan kimenetelű vita és a félelem okozta hallgatás között, jól tesszük, ha az előbbi mellett döntünk. A hallgatás mindig elhibázott lépés.
Seleanu Magdaléna fordítása
A tanulmány a The Nation című lapban jelent meg 2005. január 3-án.
Címkék:2005-03