Lesz-e Zsidó Gimnázium a Radnótiból?
Ki tanítson az Abonyi utcában?
Magyarországon 1945 előtt – a jasivákat nem is számítva – közel negyven zsidó iskolában oktattak. Többségük elemi ismereteket adott, volt továbbá szakmai végzettséget biztosító, a középiskola alsó négy osztályának számító polgári, Budapesten és Debrecenben pedig gimnázium is. A háború végére a fővárosin kívül mind elárvult.
A vonatkozó törvény értelmében az egyházak visszakapják azokat az ingatlanaikat, amelyeket eredeti funkciójuk szerint működtetni tudnak, a kormány azonban nem gondoskodik az épületekben jelenleg működő iskolák elhelyezéséről. Így van ez a mi esetünkben is: a hajdani és jövőbeni Zsidó Gimnázium falai között jelenleg az egyik legrangosabb középiskola, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Gimnáziuma található. Ezernél több diák, s egy olyan pedagógus közösség, amely csak együtt mentheti át jelenlegi nívóját. Mi mégsem mondhatunk le az épületről, mert az jelkép lesz: az öreg falak között útjára induló zsidó szellemiségű oktatás a megmaradást fogja hirdetni, az életfa újrasarjadását.
Ma azonban komoly érdekek súlyos érvei ütköznek az ingatlan visszaigénylése kapcsán, ezért kértünk nyilatkozatot az érintettektől.
Anna Frank Gimnázium: Terveinkhez nélkülözhetetlen…
DR. BEREND RÓZSA igazgatónő: Az épületet először a németek foglalták le 1944-ben és tették tönkre. A háború után a Joint hozatta rendbe, azután jött az államosítás. A katolikus iskolák mellett mint egyetlen felekezetit engedték ugyan továbbra is működni, de elhelyezéséről nem gondoskodtak, így kényszerült a Rabbiképző Intézet épületébe a 4 osztályra csonkított gimnázium. Az utóbbi három-négy évben az öntudatra ébredés hál’Isten megsokszorozta létszámunkat. Tavaly ősszel három elsős osztályt indíthattunk, ezt teremhiány miatt az idei szeptemberben nem ismételhetjük meg, csak két első lesz. Sok gyereket férőhely hiányában el kellett utasítanunk.
Ebben az épületben nem valósíthatjuk meg új oktatási koncepciónkat, melynek egyik fontos eleme a 6 általános iskolai és a 6 gimnáziumi osztály, illetve a régi 4+6-os forma. Sikeres a számítógép-programozó oktatás, ezt szeretnénk teljessé tenni, figyelve arra is, hogy manapság csupán gimnáziumi végzettséggel nehéz elhelyezkedni. Terveink szerint az érettségi utáni egy év alatt programozó szakembereket képezünk ki. Ehhez is hely kell, s további termek nyelvoktatáshoz. És hogy egységes legyen a nevelés, a Hitközség elnöksége szeretne egy óvodát alapítani.
A terv azonban nem azonnali igény. Kompromisszumként elfogadható, hogy fokozatosan költöznének az Abonyi utcába, a Radnóti pedig ott évről évre csökkentené osztályait?
DR. BEREND RÓZSA: A magam részéről a tervet elfogadhatónak tartom, de az elsősorban a Radnótinak rossz. Ma még számos olyan épület igényelhető, amely alkalmassá tehető iskolai célra. De ha ezeket privatizálják? Másrészt, a Radnóti diákjai közül, aki akar nálunk is folytathatja tanulmányait.
Az eddig elhangzott érvekhez hozzáteszem, hogy egy iskola szellemiségéhez hozzátartozik az Alma Mater. A régihez iskolánk egykori diákjai különösen ragaszkodnak, azok, akiknek anyagi segítségét nem nélkülözhetjük, akik hozzájárulnának az Abonyi utcai épület halaszthatatlanná vált felújításához!
Radnóti Miklós Gimnázium: Csak együtt megyünk el!
Az iskola homlokzatán vörös téglából kirakott bibliai növények ornamentikája tekereg, két hatalmas menóra, a tornyokon stilizált kőtáblák. Bent, a folyosók falain tablók sora. A 60-as, 70-es években itt több zsidó család gyermeke érettségizett, mint az Anna Frank Gimnáziumban. Az igazgatónő szobájának falán a névadó, a munkaszolgálatban meggyilkolt költő portréja. Réz Gáborné dr. igazgatónő és Schiller Mariann tanárnő, aki maga is itt diákoskodott, a következőket mondják el:
RÉZ GÁBORNÉ: 12 osztályos iskolánkban 1040 gyerek tanul, és kiépülőben van a 8 gimnáziumos forma. 5 éve indult el az úgynevezett tehetségnevelő program, ezt már 20 iskola alkalmazza. Az iskola vonzerejét bizonyítja, hogy hússzoros volt a túljelentkezés az első osztályba.
SCHILLER MARIANN: Minden államosított iskola megőrzött valamit elődjének szellemiségéből. Nálunk sok gyerek ébredt zsidó öntudatra, míg a többiek számára a zsidó másság természetesnek fogadott és értékes lett. Itt kezdtük először Magyarországon állami iskolában tanítani a héber nyelvet, szívélyes a kapcsolatunk a Haifa közeli Kirjat Tivon gimnáziumával.
RÉZ GÁBORNÉ: Április elején az egyetem gazdasági főigazgatójával és a rektori hivatal jogászával együtt tárgyaltunk a hitközség három képviselőjével. Akkor hangzott el, hogy az épületre már ősztől igényt tart az Anna Frank. Mi megértjük őket, de elvárjuk, hogy a mi sokéves munkánkat is figyelembe vegyék.
SCHILLER MARIANN: A Radnóti már hosszabb időt töltött itt, mint azt megelőzően a Zsidó Gimnázium.
A Radnóti értéke nem az épületben van, hanem a módszerében, pedagógusaiban, tekintélyében. Ez pedig áthelyezhető más épületbe.
RÉZ GÁBORNÉ: Hol az a megfelelő épület? Mi csak együtt megyünk el innen! A gyerekek egy része éppen a sajátos tanrend miatt évvesztés nélkül nem is tudná más iskolában folytatni tanulmányait.
MAZSIHISZ: Ragaszkodunk a szeptemberhez!
ZOLTAI GUSZTÁV a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója: A volt egyházi iskolák visszaszolgáltatásáról szóló törvény kimondja: amennyiben a jelenlegi működtető és az igénylő felekezet, illetve egyház nem tud megállapodni az adott oktatási intézmény épületének ügyében, akkor arról egy minisztériumi bizottság foglal állást. Mivel a Radnóti Gimnázium elhelyezése meghaladja a Hitközség és az ELTE hatáskörét, elhelyezési lehetőségét, május 4-én levelet küldtünk dr. Pálos Miklósnak, a Művelődési és Oktatásügyi Minisztérium államtitkárának, és kértük az illetékes bizottság összehívását. A mi álláspontunk változatlan: az Abonyi utcában akarjuk az új tanévet megkezdeni.
Vá-
*
A fenti cikk olvastán nem könnyű a helyzete annak, aki szívén viseli a zsidó oktatás ügyét, ám elfogulatlanul kíván véleményt formálni a Radnóti kontra Zsidó Gimnázium kérdésében. Méltánylandó érdekek sorakoznak mindkét oldalon. Kétségtelenül jogos a Radnóti Gimnázium vezetésének igénye, hogy a jól működő intézmény ne „szórattassék szét”, ugyanakkor belátható a Hitközség igaza, amennyiben szolgálni kívánja a zsidó értékrendben oly fontos oktatás-nevelés jövőjét, bővíteni annak dologi feltételeit.
Csak a valahai zsidó tulajdon visszaszerzésére van jogi, anyagi lehetőség, s annak felújítása, használatra alkalmassá tétele szintén horribilis ráfordítást kívánt. Egy felmérés szerint a Radnóti renoválása 240 millió forintos tételt jelent, s az ehhez szükséges 3 millió dollárt a Hitközségről származó információink szerint az „abonyisták” a Zsidó Gimnázium egykori növendékei ma jómódú külföldi személyiségek adnák össze. Az ó kikötésük, hogy az egykori Zsidó Gimnázium épülete legyen ismét az Alma Mater, s csak e feltételük elfogadása esetén folyósítanák a szükséges összeget. Mindkét „oldal” korábbi ideges nyilatkozataihoz a kiszolgáltatottság, a valóban feloldhatatlan érdekellentét s a másik fél gondjainak belátása is nyilván hozzájárult. Az anyagiakban nem dúskáló Hitközség gúzsba kötve táncol, állami segítségre hiába vár, azért küzd, amiért lehet. A Radnóti végső fokon állami intézmény, ezért talán több eséllyel pályázhat a kulturális kormányzat – egy másik épületet biztosító – mentőövet kínáló beavatkozására.
Címkék:1992-06