Lesz-e mecénás a milliomosból?
A Batthyány Társaság és a Waltham-Vidimpex-Convertrade a közelmúltban Budapesten Maecenas II. néven nemzetközi konferenciát rendezett „Kelet-Európa gazdasági megsegítése” címmel.
Az elnevezést az indokolta, hogy tavaly ugyancsak Maecenas címszó alatt rendeztek már egy hasonló eseményt. Az akkori találkozó célja a magyar kultúra a tudomány, és a művészetek felkarolása volt, idén, amint a címből kitűnik, a térség gazdasági fellendítésére koncentráltak a résztvevők.
A találkozó érdekessége, hogy a több mint száz nyugati multimilliomos üzletember mellett az új orosz vállalkozói réteg legkiemelkedőbb egyéniségei is eljöttek, például a Belorusz Tervhivatal elnöke, az orosz árutőzsde vezetője, és egy bankelnök is.
A főként amerikai, kanadai és izraeli pénzemberek, akik ma pénzvilág elitjét képviselik a közvélemény szemében elsősorban befektetési lehetőségek iránt érdeklődtek, illetve egy új magyar beruházási alap létrehozásán fáradoztak. A magyar fél a híd szerepét vállalta a fejlett és a támogatásra szoruló gazdaságok között, míg a volt Szovjetunió területéről érkező szakemberek hazájuk gazdag, kiaknázatlan nyersanyagforrásairól, modernizálásra szoruló termelőkapacitásairól beszéltek, és határtalan lehetőségeket ígértek a befektetni szándékozóknak. Nem szóltak azonban olyan közismert tényekről, mint a pénzügyi infrastruktura, a bankélet, a befektetéseket garantáló törvények hiánya és a rubel ingatag helyzete.
Talán ennek, talán egyéb tényezőknek köszönhetően, a konferencia nem váltotta be igazán a hozzá fűzött reményeket. Az esemény fő szervezője, Albert Reichmann sajnos családi okok miatt a rendezvény utolsó napjára sem tudott megérkezni, pedig az első pillanattól kezdve várta őt mindenki. Szerencsétlenül hatott az is, hogy a Reichmann-vagyon 20 milliárd dolláros adósságának átütemezéséről szóló híreket a világ távirati irodái éppen a főként zsidó résztvevőkből álló konferencia első napjára időzítették. Megosztotta ugyanakkor az ideérkező tengerentúli milliomosok figyelmét, hogy a konferenciával pontosan egy időben Budapesttől számukra egy ugrásnyira, Bécsben, a Világkereskedelmi Központban izraeli vállalkozói napokat rendeztek. Itt magyar, cseh és lengyel küldöttekkel, az izraeli „agyipar” Kelet- és Közép-Európába történő telepítéséről, illetve konkrét befektetésekről és vegyes vállalatok alapításáról esett szó. Feltehetőleg mindkét rendezvénynek jót tett volna, ha nem egy időben szervezik őket.
Visszatérve a budapesti találkozóra, David Moskovits a fő szervező, Albert Reichmann titkára-, elmondta, hogy a konferencia hihetetlen előnye volt, hogy befolyásos üzletembereket sikerült összehozni. Olyan neves és gazdag pénzemberek jöttek Magyarországra e szervezés keretében, akik önállóan talán nem látogattak volna ide. Az eseménynek egyébként Moskovits úr szerint, a magyar zsidóság megítélésére is kedvező hatása lesz. Az antiszemitizmus az egész világon terjed, talán gátat szabhat ennek, ha a magyar parlament, és az egész ország látja most, hogy az ínséges időkben kik jöttek segíteni, kik szerveztek kampányt a térség gazdasági felvirágoztatására érdekében.
A rendezvényen az iránt is érdeklődtünk, vajon a Reichmann adósság átütemezéséről szóló hírek befolyásolhatják-e az Olimpia and York magyarországi befektetéseinek sorsát. Az egyik legnagyobb beruházásuk Magyarországon az a több mint 100 millió dolláros irodaház-építés lesz, amelyet a Reichmann cég a Magyar Hitelbankkal közösen tervez a budapesti Szabadság téren. Mint megtudtuk, az építkezést nem befolyásolják az események, a tizenhat emeletes épület tervei már kis híján elkészültek. Változás mindössze annyi történt a kezdeti lépések óta, hogy Andrew Sarlós, aki kezdetben társult a fővállalkozásban, időközben betegsége miatt kilépett, ám nemcsak ebből az egy építkezésből, hanem egyéb más magyarországi befektetéseikből is kivonta pénzeit. Alex Silberstein, a Niagara Development elnöke a Szombatnak elmondotta, cége a hatalmas épület víz-, fűtés- és hűtés-szerelési munkálatait végezné, míg az egyéb alvállalkozói teendőket finn, svájci, német és francia pályázók között osztanák föl.
Az építkezés elindításánál tehát nem várhatók különösebb akadályok, akik pedig az Olympia and York, illetve a Reichmann vagyon sorsa miatt aggódnának, azok megnyugtatására elmondhatjuk, a vállalat túlságosan nagy ahhoz, hogy csődbe tudjon menni. A bankok további kölcsönökkel támogatják majd, hiszen bukása láncreakciót váltana ki a torontói gazdasági életben.
Mindezen keserű gondolatok ellenére a Maecenas II. elérte célját. Pénzembereket vonzott az országba, akik megismerkedtek a térség gondjaival. A résztvevők közt üzletek köttettek, és ami a legfontosabb, megállapodások születtek a Magyar Beruházási Alap létrehívásáról is, amely tulajdonképpen a rendezvény egyik legfőbb célja volt.
Sz. K.
Címkék:1992-05