Lényecskéink kicsiny kalauza
(Mandl Péter: Mákonypersely;Ulpius-ház, 2002. 107 oldat,1480 Ft.)
Ha bizonytalan vagy leírt soraidban, várj koraestig, tedd le kicsit a tolladat és hagyd, hogy jöjjön a Versztimon, aki mohón átolvassa művedet, aki ahol kell, szépen bele is javít. Csak hagyni kell kibontakozni.
No jó, ez kamu, mondod és inkább tovább beszélgetsz a Diribbel, amikor rájössz, hogy ők viszont nem igazán kíváncsiak rád. Lassan észreveszed, már olyan mennyiségű szó kering hiába körülötted, hogy itt csak a Beszédnyelő felbukkanása oldhatja meg a helyzetet. De ekkor sorra bukkan fel a Ktúzip, a Sivruin, a Hősparány és ekkor te már tényleg úgy gondolod, hogy ebben a tömegben csak egy lehetőséged van, mindenkit lecsábítasz a rideg zárt pincébe és megkínálod őket egy pohárka Főnixmazsolával, ezzel a „sajátos nevű szőlőből készült torokszuroknak keresztelt borféleséggel”. És persze csak ekkor, utolsóként érkezik meg a Hiába-Madár, amikor már mindenki indulófélben van, oszladozik a társaság. Mit lehet tenni, a Hiába-Madár már csak ilyen, mindig későn jön.
És elérkezik a pillanat, hogy felkiáltasz: „most akkor hogy is van ez?” Ekkor viszont már minden egyszerű, hiszen elég egy könnyed mozdulat, amivel lekapod a könyvespolcról a legújabb lény- és növényhatározót, azaz Mandl Péter első, nemrégiben megjelent kötetét, a Mákonyperselyt Ez a mesekönyvszerű, praktikus kis gyűjtemény leginkább egy középkori bestiáriumra emlékeztet. Hemzsegnek benne az ismeretlen, még sosem látott, hallott lények. A leírásokat olvasva azonban rájövünk, hogy jóformán mindegyik ismerős: bennünk, férjünkben, feleségünkben, barátunkban, szeretőnkben, főnökünkben, a szomszéd néniben, bárkiben lakoznak, lakozhatnak. Mind emberi lelki tulajdonságokkal bírnak, egy-egy jellemtípust képviselnek, gondosan megfigyelve és leírva, a természet különös küllemű alkotásaiba zárva.
Nem véletlen a nagy felismerés, hiszen az ifjú szerző amellett, hogy hivatásszerűen orvos írásaival is a lelkeket kívánja gyógyítani. Ennek megismerésében már szemmel láthatóan jól halad, hisz e kis gyűjtemény nagyon színes skálán tárja fel saját lényünket, mesés tükröt állítva elénk.
Barátságos, könnyed módon vezeti fel minden egyes kis – jó értelembe vett – agyszüleményét, amik hol állatok, hol növények, hol emberi tulajdonságokkal felruházott lények, manók, jelenségek. Egyeseknek a sorsa vidám, másoké tragikus, szomorú, lényük búskomor. Egyesek nagyon szépen követik a gyermeki mesevilágot, egy-egy tündérpalotát építve, mások pedig teljes valójukban ülnek hétköznapjainkban, jóformán a küszöbünkön. Nem hiányzik a munkából az irónia sem, amivel mindenki kissé durcásan fordulhat önmaga felé. A könyv voltaképpen egy kellemes „aha-élmény” lehet mindenki számára, oly remekül el vannak találva ezek a karakterek. És mégis, mennyivel kellemesebb az izgalmas, kitalált lényvilágba belemélyedni, mint csak elolvasni Kovács János jellemzését, aki ötvenéves, körülbelül 174 centiméter magas, kissé zömök testalkatú, bajszos, és a bal lapockáján kisebb heg található.
Nem hiányzik az egészséges önirónia sem: itt van rögtön a már említett Beszédnyelő, minden író rémálma, aki csak a körülötte repkedő mérhetetlen mennyiségű szó behabzsolására vár. nem hiányoznak a lírai felhangok sem. Néha már-már egy napló, visszaemlékezés személyes, érzelmekre épülő világát pendíti meg Mandl Péter, nyugodt, csöndes hangulatjelentések, olyanok, amelyekben szívesen elidőzik az ember. Kár, hogy ezeknek a hangulati elemeknek hamar vége szakad. Mindez azonban bíztató alapot, kezdőlépést jelenthet egy jövendőbeli, nagyobb lélegzetvételű munka, talán egy regény irányába.
A kötetet, mint örök értékű jelenségek gyűjteményét, ajánlatos időként le-levenni a polcról és tanulmányozni egy- egy rövidke, szórakoztató egypercesét. Érdemes mindig tartogatni egy kis „nyalánkságot” legközelebbre is, de amikor már befejeztük, akkor meg ott motoszkál bennünk, hogy melyik is volt az a lény, amelyik nem nagyon beszédes, nem vágyik más tudásra, csak amivel maga rendelkezik, és ott pihen a kavicsos tengerparton. Ilyenkor nem árt ezt szépen visszakeresni!
Végül álljon itt egy megjegyzés a kiadó felé. A könyv sajnos nagyon hanyagul lett szerkesztett, nem esett át tisztességesen korrektúrán, kiadásával szemmel láthatóan kapkodtak. Az igényes könyvkiadás nem engedhet ki ilyen munkát a kezei közül, ezzel sok bosszúságot, fölösleges bánatot okozva szerzőjének, olvasójának. Hadd legyen az első – és utána az összes – könyv megjelenésének öröme teljes, a szerző alkosson, az olvasó pedig a munkát ügy tartsa kezében, ahogy azt írója megálmodta.
Bán Dávid
Címkék:2002-11