Lengyel nagykövet a zsidó diaszpórában
Ezt a feladatkört 1995-ben hozta létre a lengyel kormány, tudatára ébredve, milyen hátrányokkal jár számára nemzetközi téren a két nép viszonyában fennálló és számos forrásból táplálkozó feszültség.
E gócok közül néhány: az auschwitzi karmelita kolostor és az ennek nyomán fellépő „legitimációs háború” arról, hogy kinek van több joga az egykori haláltábor emlékhelyéhez; a Lech Walesa akkori köztársasági elnök ellen felhozott vádak, melyek szerint elnéző az antiszemitizmussal szemben; zsidó szervezetek nyilvánosan hangoztatott elégedetlensége, amiért késik az elrabolt javak visszaszolgáltatása; a lengyel klérus nem egy tagjának botrányos nyilatkozatai.
Az egyedülálló diplomáciai feladatkört az ötvenhat éves Krzystof Sliwinski korábbi ellenzéki személyiség (1990 és 1994 között Lengyelország marokkói nagykövete) kapta meg, aki már jóval korábban is ismert volt a lengyel-zsidó kapcsolatok javítását szolgáló erőfeszítéseiről. Sliwinski már a hatvanas évek végétől tagja volt a Katolikus Értelmiségiek Klubja nevű liberális szervezetnek, amely kezdeményezte a varsói zsidótemető felújítását és később a zsidó kulturális hetek megrendezésében is szerepet vállalt. „Az elmúlt esztendő tanulóév volt” – summázta tapasztalatait, hozzátéve, hogy a tisztség célja és hatásköre egyelőre homályos. Egyedülálló szerep ez a világon és jelenleg még kialakulatlan, föl kell építeni.
A sajátos funkciójú nagykövet az elmúlt évet utazással, kapcsolatépítéssel töltötte. Ismerkedett a diaszpóra vezetőivel, próbált képet alkotni arról, milyen lehetőségei vannak. Számos izraeli tisztségviselő mellett külön kiemelte Izrael Állam varsói nagykövetének pozitív szerepét, akire – mint mondta – minden erőfeszítésében számíthatott. Elbeszélése szerint a külföldi zsidó szervezetek is „melegen fogadták” és mind a maradék lengyelországi zsidóság, mind a külföldi lengyel zsidók támogatására is mindenkor építhet. Fő feladatát jelenleg abban látja, hogy „emberekkel találkozzon, megvitassa az adódó problémákat és közvetítse Varsó felé a zsidóság álláspontját”. Hasonló okokból tart kapcsolatot a lengyel katolikus egyházzal is.
„Külföldi társadalmi szervezetektől számos ajánlat érkezik, hogy lépjünk fel közösen az antiszemitizmus és az idegengyűlölet elleni harcban. De itt Lengyelországban kevés társadalmi szervezet van és ezek is gyengék. Ezért nehéz partnert találni az ilyen kezdeményezésekhez” – meséli. A liberális felfogású Sliwinski jól látja, milyen nagy a távolság egyfelől az európai integráció követelményei, másfelől a lengyel társadalom mélyen gyökerező konzervativizmusa között. E feszültségek között az egyik fontos „tételt” jelentik a lengyel-zsidó kapcsolatok. Mióta megnyíltak a határok (a szó szimbolikus és konkrét értelmében egyaránt) ez a kisebbség is ismét láthatóbb lett, ami a lengyelek egy részében újra fölerősítette a gyanakvást, hogy az országot megint az „idegenek” irányítják.
„Olyan sok zsidónak vannak lengyel- országi gyökerei – fejtegeti Sliwinski -, hogy legalább morálisan joguk van beleszólni abba, mi legyen az itteni zsidóság kulturális örökségének sorsa.” (A zsidók szerepe és sorsa a lengyel történelemben rendkívül kényes és heves viták övezte kérdés az országban. A meglévő feszültségeket még csak növeli, hogy ez ügyben a nemzetközi zsidó szervezetek is igényt tartanak az állásfoglalásra – mindenekelőtt a holocaust kapcsán -, amit sok lengyel ellenséges szemmel néz.) „Lengyelország egészen különleges helyet foglal el a zsidóság emlékezetében – folytatja a nagykövet -, ami akkor is igaz, ha egy adott személy éppen nem Lengyelországból származik. Éppen ezért nagy szimbolikus jelentősége van annak, hogy a mai Lengyelország elismeri e sajátos kapcsolatot a világ zsidóságával.”
Címkék:1996-12