Lemondott az országos főrabbi – Beszámoló a Mazsihisz küldöttgyűlésének háromnegyed évi üléséről
Lemondott az országos főrabbi
Beszámoló a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége küldöttgyűlésének háromnegyed évi üléséről
Tordai Péter, a Mazsihisz elnöke üdvözölte a megjelenteket, megállapította, hogy a 119 szavazásra jogosultból 68-an vannak jelen, így a közgyűlés határozatképes. Schweitzer József országos főrabbi nyitóimája után, Tordai Péter megszavaztatta a napirendet, majd Grósz Andor kecskeméti küldött, a jelölőbizottság tagja kérdezte: miért nem szerepel a napirenden egy új elöljárósági tag megválasztása, a lemondott Stark András pécsi elöljáró helyett. Az elnök megnyugtatta, hogy szerepel.
Ezután Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató, a Mazsihisz erős embere tartott ötperces beszámolót a gazdasági ügyek pillanatnyi állásáról. Szavaiból az intenzív munkavégzés képe bontakozott ki. Megemlítette, hogy a Kozma utcai temetőben elkövetett rongálások nyomán a sírok helyreállítására húszmillió forintot utalt ki a magyar állam.
Sessler György, a számvizsgáló bizottság elnöke üdvözölte a Mazsihisz teljes körű vagyonleltárának előkészítését, kifogásolta azonban, hogy abba a számvizsgáló bizottságot nem vonták be. Javasolta, hogy az 1991-ben készült leltározási javaslatot korszerűsítsék. (Mint ismeretes, a Mazsihisz előző közgyűlésén Olti Ferenc alelnök vetette fel, hogy egy külső számvizsgáló cég bevonásával világítsák át a hitközség gazdálkodását. Ezt akkor többen élesen bírálták, mindenekelőtt Sessler György, aki erre a számvizsgáló bizottságot tartotta hivatottnak.)
Dávid Jenő debreceni küldött üdvözölte a Sessler György által elmondottakat. Javasolta: készüljön éves költségvetés, méghozzá januárban, hogy az abban szereplő, első negyedévre megajánlott támogatásokat a kedvezményezettek időben megkapják. Kifogásolta, hogy a vidéki hitközségek nem tényleges működésük költségei, hanem a közösbe bevitt ingatlanok aránya szerint kapják a Mazsihisztől a támogatást. Megjegyezte, hogy a kóser konyhát és mikvét fenntartó debreceni hitközség csupán költségeinek 25 százalékát kapja a Mazsihisztől, a többit pályázatok útján kénytelen előteremteni.
Ledniczky András szegedi küldött is úgy vélte, nem érdemes vitát nyitni a beszámolóról, mivel azon nem lehet kiigazodni. Közölte, napi anyagi gondjaik vannak, intézményeiket alig tudják fenntartani. Eközben a központi hitközségi apparátus bővül (példaként említette az oktatási osztályt). Az előtte szólóhoz hasonlóan, ő is bírálta a vidéki hitközségek támogatási rendszerét. Olyan város is kap támogatást – jegyezte meg -, ahol gyakorlatilag nincs is hitközség.
Zoltai Gusztáv válaszában mindenekelőtt egyetértéséről biztosította a két hozzászólót, majd jámboran megjegyezte, hogy az elosztás mikéntjéről a közgyűlés döntött. A támogatási rendszer valójában vegyes rendszerű, nemcsak a közösbe bevitt ingatlanok, hanem a végzendő feladatok nagysága is szerepet játszik az elosztáskor – tájékoztatott Hajabács Júlia. Az ingatlanok után befolyó járadékot 31:69 arányban osztják föl Budapest és a vidék között. Minden hitközség minimum évi 400 ezer forint támogatást kap, a nagyobbak minimum 800 ezret.
Pollák Jenő elöljárósági tag emlékeztetett, hogy „a vidéki hitközségek azt a levest eszik, amit maguk főztek”. Annak idején az ő javaslatát egy – a pénz elosztásának alapelveit kidolgozó – szakértői bizottság fölállításáról elfogadta a közgyűlés, majd erről megfeledkezve a vidéki hitközségek képviselői összejöttek, és „lepacsizták” a pénzt ingatlanalapon.
A közgyűlések forgatókönyvétől kissé eltérően, Tordai Péter ekkor tartotta meg elnöki beszámolóját, melyben az utolsó közgyűlés óta eltelt jelesebb eseményeket ismertette. Többek között beszámolt a miniszterelnöknél tett látogatásról (aki fordulatot ígért a harmincezer forintos kárpótlás ügyében), a Füst Milán szellemi páholy megalakulását kísérő élénk érdeklődésről. Végezetül örömteli bejelentést tett: a kormánnyal folytatott tárgyalások során fölmerült a lehetőség, hogy a Mazsihisz – anyagi áldozatok ellenében – visszakapja a Rumbach utcai zsinagógát. Az épületet részben hitéleti, részben egyéb célokra kívánják felhasználni.
Heisler András alelnök a háromnegyed éves beszámoló hasznosságáról szóló vitához annyit fűzött hozzá, hogy ezt „néhány demagóg küldött javaslatára” a közgyűlés szavazta meg. Ezután egy felmérés eredményeit ismertette. Az elöljáróság a vidéki hitközségeknek kérdőíveket küldött ki, amelyben működésük részleteit tudakolták. A 28 hitközségből hét küldte vissza a válaszokat – a legnagyobb hitközségek nem voltak köztük. Ezután a válaszokból olvasott föl részleteket. A salgótarjáni gyülekezetben 16 férfi található, köztük a házasemberek – három kivételével – vegyes házasságban élnek. Hódmezővásárhelyen 14 milliós beruházás eredményeképpen a közösség fölavatta új vallási intézményét, ám a közösség nagysága nem teszi lehetővé a rendszeres imádkozást. Markovics Zsolt szegedi főrabbivá történő kinevezése talán javít a helyzetükön. Zalaegerszegen 1995-ben 25 fő alapította meg a hitközséget, de ők is csak a nagy ünnepeket tartják meg. Vácon a közösségnek nincs állandó épülete, gondjaik megoldásához központi segítségre tartanak igényt.
Végezetül rosszkedvűen jegyezte meg: nagy pofon volt a hitközség számára, amikor a nemrég végzett két fiatal rabbi sajátos szemlélete miatt nem került sor az avatásukra, és ők nem is dolgoznak a közösségben. Vajon levontuk-e ebből a konzekvenciákat? – tette föl a kérdést. (Róna Aser és Rónai Ádám István föl nem avatásáról és ennek hátteréről a Szombat 2000. októberi száma tudósított.)
Lengyel Lajos zalaegerszegi küldött a közösségéről szóló rövid megjegyzésre tízperces hozzászólásban válaszolt. Egyebek közt megjegyezte, hogy városukban mindössze négy olyan férfi van, aki a hagyomány szerint fölvétetett Ábrahám szövetségébe, így imádkozni sem tudnának, ha a szabályokhoz szigorúan ragaszkodnának. Fölpanaszolta, hogy rabbit évente egyszer látnak, a mártírünnepségen, aki a szertartás után néha még ebédre sem marad ott.
Amikor tavaly levelet írtak a vidéki hitközségeknek, kérvén, tudassák, mikor lenne szükségük rabbira, egyetlen választ sem kaptak – felelte erre Schweitzer József országos főrabbi, akinek személye meghatározta a hátralévő egy órát. Ha egy vidéki közösség rabbit vagy kántort kért, ő mindig küldött – hangsúlyozta. „Álljon föl, aki levelet irt, és nem kapott rá választ!” – szólt szemrehányóan a közösséghez.
Tanári pályájának egyik legnagyobb csalódása volt a két föl nem avatott fiatalember – utalt vissza ezután Heisler András szavaira.
Schweitzer József ezután fontos bejelentést tett: előrehaladott kora miatt december 31-én lemond az országos főrabbi tisztéről. Híveinek kérésére azonban továbbra is ellátja a rabbiteendőket a Rabbiképző Intézet templomában. Javasolja viszont – ezt talán biztatásul szánta a távozása miatt bánatos híveknek – egy zsidó szentírás-tudományi és hebraisztikai társaság megalapítását, mely Büchler Sándor, 1944-ben mártírhalált halt tudós rabbi nevét viselné. Ez ügyben már beszélt is a legfőbb tudományos tekintélyekkel – tudatta Schweitzer József.
Az elnök a lemondásról megszavaztatta a közgyűlést. („Ez a rabbikar dolga!” – szólt közbe Schönberger András pécsi főrabbi.) A jelenlévők a lemondást 35 igen, 12 nem és 11 tartózkodás mellett tudomásul vették. Ezután vita alakult ki: kell-e ilyesmiről egyáltalán szavazni?
„És mi a helyzet a Rabbiképző templomával?” – kérdezte nyomatékkal Schweitzer professzor, aki láthatólag az iránta nagy tisztelettel viseltető közgyűlés jóváhagyását kívánta további rabbinikus működéséhez. (Az íratlan hagyomány szerint az intézet templomában a mindenkori igazgató a rabbi. Az igazgatói – illetve az egyetemi fokozat megadása óta: rektori – tisztet jelenleg Schőner Alfréd látja el.) „Ez a rabbikar dolga” – válaszolta az elnök, igyekezvén elejét venni a további közfelkiáltásos szavazásoknak. Hozzátette még, hogy a tudományos társaság sem a közgyűlés ügye, kérte a professzort, hogy e kérdésben a Zsidó Egyetem illetékeseivel vegye föl a kapcsolatot. Schweitzer professzor igen rossz néven vette, hogy a mindenben mögötte álló közgyűlés helyett Schőner Alfrédhoz irányították. Megjegyezte, hogy ő nincs az egyetemnek alárendelve, majd hangosan kérdezte Schőner Alfrédot: vajon ez a társaság akadályozza-e az egyetemet bármiben is?
Az ekképp szólásra kényszerített rektor nyugalommal és eleganciával üdvözölt minden megjelentet. Először a vidéki rabbihiányról szólt, megjegyezvén, hogy természetesen mindenhová küldenek rabbit, ahol csak kérik. A József körúti templom rabbisága problematikus ügy” – tért át a lényegi kérdésre, leszögezve, hogy ő ezzel a döntéssel nem ért egyet. Ha azonban Schweitzer professzor, aki neki mestere és tanítója, ehhez ragaszkodik, akkor ő természetesen beleegyezik. Röviden vázolta azokat az oktatási problémákat, amelyek abból adódnak, hogy ő igazgatóként nem rendelkezik a Rabbiképző zsinagógája és díszterme fölött. Ami pedig a tudományos társaságot illeti, e tiszteletre méltó kezdeményezés a rektori tanácsra tartozik – zárta szavait Schőner Alfréd. Mondandója Schweitzer József ismételt nemtetszését váltotta ki, aki alighanem elismerést és szabad kezet, nem pedig száraz adminisztratív útmutatást várt. „nyilatkozzon, akinek útjában áll egy tudományos társaság, amely egy tudós mártír rabbi nevét viseli!” – szólt a hallgatósághoz és Schőner Alfrédhoz több ízben. Válaszul több hozzászóló méltatta Schweitzer professzor munkásságát, és hangsúlyozta, hogy a visszavonulás ünnepélyes pillanatát nem kell összekeverni adminisztratív ügyek megbeszélésével. Az érintett ezután búcsúzóul felidézte pályafutásának néhány emlékezetes eseményét, amit a közönség lelkes tapssal honorált.
Ezután a megüresedett elöljárói tisztségbe kellett volna új személyt választani. Hosszas ügyrendi vita után kiderült, hogy a közgyűlés már nem szavazóképes. Majd ismét Pollák Jenő lépett a mikrofonhoz, és állásfoglalást olvasott föl, miként válaszoljon a magyar zsidóság a közelgő népszámlálás vallást és nemzetiséget firtató kérdéséire. A javaslat szerint nemzetiségként zsidó avagy zsidó és magyar kategória a javasolt, vallásként pedig a zsidó. „Legyünk büszkék arra, hogy zsidók vagyunk!” – buzdította a közgyűlést, hozzátéve, hogy aki rosszhiszeműen listát akar csinálni a zsidóságról, az ezt már úgyis megtette.
Heisler András alelnök viszont közölte, hogy az előtte szóló szavait nem lehet hivatalos állásfoglalásnak tekinteni, mivel a Mazsihisz e kérdésben nem hozott döntést. Nem az a kérdés, hogy mi vállaljuk-e, hogy zsidók vagyunk – folytatta -, hanem az, hogy a magyar zsidóság kívánja-e megszámoltatni magát. Deutsch Gábor egyértelműnek vélte, hogy a vallási kategóriában csak zsidó lehet a válasz, a nemzetiségi kategóriát viszont bonyolultabb ügynek nevezte, amelyben nem szükséges közösségileg állást foglalni.
A közgyűlés Lőwy Tamás záró imájával ért véget.
(g.j.)
Címkék:2001-01