Lehetséges ma rajtaütés?
AZ IZRAELI HADSEREG ÉS A KÖZEL-KELETI FEGYVERKEZÉS
1973. október 6-án. szombaton, Jom Kippur napján, egyiptomi és szír csapatok törtek rá az országra, szárazföldön, vízen és levegőben. A támadás a túl magabiztos országot meglepetésként érte. Az arab országok katonai készülődése köztudott volt, de kardcsörtetésnek vélték. A Szuezi-csatornán lefektetett pontonhidakat nem is javasolták lebombázni, hiszen azokon nemsokára a vert egyiptomi erőket kell kisöpörni a Szináj-félszigetről…
A túlzott magabiztosság és a tévedések miatt egy hétbe tellett az izraeli erőknek, míg meg tudták állítani az arab seregek áradatát és 19 napba, míg az izraeli győzelem világossá vált És ezen 19 nap alatt fájdalmasan sok – szám szerint 2700 – zsidó katona pusztult el, értelmetlenül. Izrael a győzelmet katonailag kicsikarta ugyan, de a pszichológiai fölény végig az araboknál maradt Az 1973-as háború – amelyet a hadsereg akkori szemtelen magabiztossága és a kormány felkészületlensége miatt sokan az ország kudarcának fognak fel – máig fájdalmas emlékeket ébreszt.
A háború óta negyed évszázad telt el. Tanult-e Izrael a kudarcból? Meg lehet-e lepni másodszor is? Az elmúlt negyedszázadban a Közel-Kelet gyökeres változásokon ment át. 1979-ben Izrael békét kötött Egyiptommal, majd 1994-ben Jordániával, az elmúlt öt évben az Oslói Egyezmény alapján tárgyal a palesztinokkal, és éppen az elmúlt héten született meg a megállapodás arról, hogy az izraeli csapatok kivonulnak a Jordán nyugati partjának további 13 százalékáról. Izrael 1973 óta nagyon sokat költött a katonai felderítés javítására és a szomszédaihoz képest jelentős technológiai előnyhöz jutott. Az izraeli gyártmányú Ofek („Horizont”) műhold állandóan figyelemmel kíséri az ellenség mozgását.
1973 óta a Cahal, az izraeli védelmi erő jelentős bővítéseket hajtott végre. A harckocsik egy része ma már a rendkívül korszerű – bár igen drága -, helyi fejlesztésű és gyártású Merkava.
A Hel Avir, az izraeli légierő új gépeket szerzett és szerez be, amivel jelentősen megnöveli gépeinek hatótávolságát. A fő ellenség ma már nem a legnépesebb arab ország, Egyiptom, hanem Szíria, amely mögül eltűnt a bőkezű támogató, a Szovjetunió. Az iraki-iráni háború és az 1991-es Öböl-háború óta pedig a másik ősellenség, Irak sem okoz igazán komoly gondot. A nagyon népes és nagyon veszélyesen Izrael-ellenes Irán pedig túl messze van – Izrael nagy szerencséjére.
Tehát minden jó úton halad. Vagy mégsem? Az utóbbi évtizedben hallatlan fegyverkezési verseny indult be a térségben, amelynek országai ballisztikus rakéták, a legkorszerűbb harckocsik és repülőgépek százait vásárolták vagy fejlesztették ki. Egyiptomnak ugyanolyan korszerű amerikai gyártmányú fegyverei vannak, mint Izraelnek. Mindent egybevetve: a túlzott magabiztosság ma éppúgy halálos tévedés lenne, mint volt negyed századdal ezelőtt.
Ha jó a hírszerzés, erős a hadsereg és a diplomácia is hatékonyan működik, a háborúk elkerülhetőek. 1996 augusztusában a szír hadsereg veszélyes felvonulásba kezdett a Hermon-hegy térségében. Az izraeli hírszerzés minden lépésüket figyelte és a hadsereg csendben mini-mozgósítást rendelt el. A kormány pedig közvetve figyelmeztette a szíreket, hogy mindenről tud. nincs kizárva, hogy ezzel egy újabb háborút sikerült megakadályozni. Valószínűleg béke várható ugyan, de sok-sok kérdőjellel. És az ellenség szemében ismét Izrael lehet a gyűlölet fő tárgya… és készülődnek, készülődnek… de vajon mire?
A KIHÍVÁSOK
1. A „kis háború” forgatókönyve
Jelenleg ez az igazi veszély. Egy palesztin nemzeti felkelés, egy „óriás-intifada” 1999 májusában – amikorra Arafat a palesztin állam kikiáltását időzítette – vagy az után szinte leverhetetlennek bizonyulhat. Izraelnek erre a lehetőségre is fel kell készülnie. A tervek szerint ekkor az izraeli hadsereg lezárná a területeket és harckocsikkal venné körül a palesztin városokat, hogy a terroristák ne juthassanak be a zsidók által benépesített területekre.
Az eddigi történelmi tapasztalatok szerint – lásd Vietnam és Afganisztán – a nép nagy tömegei által támogatott gerillák állandó támadásait a reguláris hadsereg nem képes tartósan semlegesíteni. Ráadásul az izraeli lakosság nagy része nem rokonszenvezne a „kemény kéz” politikájával ugyanúgy, ahogyan a vietnami háborút – legalábbis annak utolsó időszakában – az átlag amerikai sem támogatta.
Tehát az „óriás-intifada” ellen nincs katonai ellenszer. Ezért az esetleges konfliktusokat a politikusoknak kell megoldaniuk. Ma erre képtelennek bizonyulnak, az egész Közel-Kelet lángba borulhat.
2. A „nagy háború” forgatókönyve
A legnagyobb veszélyt ismét Egyiptom jelenti – abban az esetben, ha az 1979-es béke összeomlana. Modern fegyverei és hadseregének amerikai kiképzése biztosítanák, hogy Izrael egyenlő ellenféllel vegye fel a harcot. Hasonlóan 1973-hoz, ez megint sok-sok zsidó katona halálát jelentené.
Szíria nem igazán erős, de rendelkezik mintegy 300 föld-föld rakétával. Ha ezeket mind bevetné, romba döntheti a nagy izraeli városokat, ezzel pánikot okozva a polgári lakosság körében és így esetleg lassítva a tartalékosok létfontosságú behívását. Ha ezt azonnal követné egy lehengerlő egyiptomi támadás, miközben a palesztin „óriás-intifada” is folyik… és ha Husszein király halála után Izrael egy harcias, palesztin orientációjú Jordániával állna szemben… erre még gondolni sem lenne jó.
Az izraeli hadsereg mindenestre már gyakorolja a tartalékosok behívását rakétatámadás közben. A Hel Avir pedig folyamatosan készül a mintegy 60 szír rakétakilövő állás elpusztítására. Természetesen az izraeli hadsereg sem maradhat tétlen: ha háborúra kerül sor, el fogják pusztítani a szír harckocsikból álló zárat és úgy törnek előre a rakétakilövő állások felé. A legújabb hírek szerint Asszad idén Moszkvába készül és Oroszország ismét ad el fegyvereket Szíriának…
3. Meglepetés az égből
Egyiptomnak 505 vadászgépe van, amelyek közül 160 darab F-16-os. A képzés amerikai minta szerint, amerikai gépeken és részben az Egyesült Államokban folyik, így az egyiptomi légierő az izraelinek szinte tükörképe. Adott esetben nagyon nehéz ellenfélnek bizonyulhat. Szíria, Szaúdi-Arábia, Jordánia, Irak, Irán légiereje összességében sokkal több harci repülővel rendelkezik, de ezek döntő többsége az izraeli légierőhöz képest elavult, pilótáik nem olyan jól képzettek. Az iraki vadászgépek egyharmada az Öböl-háború idején használhatatlanná vált.
Izrael már megélte a Scudok támadását 1991-ben. Most pedig itt van Irán új csodafegyvere, a Sihab („Meteor”) rakéta, amely képes elérni Izraelt. A Sihab hármas számú verzióját szeptember végén mutatták be egy teheráni katonai díszszemlén. A rakéta hatósugara 1300 kilométer, azaz képes elérni Izraelt és Szaúdi-Arábiát, de Oroszország déli és Európa délkeleti részeit is. Közben ismertté vált, hogy Irán gőzerővel dolgozik a négyes számú verzión, amely még nagyobb veszélyt jelent majd, mint a hármas: hatósugara ugyanis sokkal nagyobb lesz, mint elődjének. A Sihab mögötti technológia nagy része Oroszországból ered, de Irán vásárolt technológiát Kínától és Észak-Koreától is. A Sihab valószínűleg az észak-koreai Nodong ballisztikus rakéta „lekoppintása”, bár ezt az irániak tagadják.
4. A gombafelhő réme
Az „atomklubnak” ma hivatalosan hét tagja van. Ennyi ország vallja be ugyanis, hogy van atombombája.
Ma már van iszlám bomba is – Pakisztán épp az idén lépett be a „klubba” azzal, hogy felrobbantotta első kísérleti atombombáját. Izrael szempontjából még szerencse, hogy Pakisztán fő ellenfele nem a zsidó állam, hanem India, amely Pakisztán előtt néhány nappal lett az „atomklub” teljes jogú tagja.
Észak-Korea szinte biztosan dolgozik valamin – csak az állam annyira bezárkózó és úgy őrzi titkait, hogy nem lehet tudni, atombomba-e az a valami. A fő veszély itt az, hogy ez a rettenetesen szegény ország abban a pillanatban, ha van eladható áruja, azt el is adja az első jelentkezőnek, úgy, ahogy a Nodong ballisztikus rakétáit is eladta Iránnak. Ha atomfegyverről van szó, jelentkezőkben nem lesz hiány. És nem is kell új ügyfelekkel megismerkedni … az eddigiek is jól fizetnek.
Irak és Irán szinte versenyben állnak egymással, melyikük állítja hadrendbe előbb az iszlám első „igazi” – értsd: Izrael ellen irányuló – atomfegyverét. Állítólag Iraknak már megvan az első három atombombája, csak a hasadóanyag hiányzik a beélesítésükhöz. Az iráni Busehr városában gőzerővel dolgozik egy nagy kutatóközpont: a hírszerzők szerint a városban rengeteg a nem iráni, akik leginkább csak kínaiul vagy oroszul beszélgetnek egymással ….
VÁLASZOK A KIHÍVÁSOKRA
Izrael az arab ballisztikus rakéták kihívására is képes válaszolni. A megoldás a Homa („Fal”) nevű rakéta-elhárító rendszer. A rendszer egyik fő alkotó eleme a Kec („Nyíl”) nevű rakéta, amely ugyanazon módszerrel operál, mint egy sörétes puskával lopakodó vadász: becserkészi a közeledő rakétát, majd közelről több tucat részecskét lő ki rá. A fő cél az, hogy az ellenséges rakéta ne Izrael felett robbanjon fel. Bár a rendszerrel végrehajtott első kísérlet tavaly augusztusban nem sikerült, az idén végrehajtottak biztatóak voltak és így a rendszert a jövő év közepén hadrendbe állíthatják.
A Homa „szeme” a forradalmian új radar, az Oren Jarok („Zöld fenyő”), amely képes 360 fokos szögben „látni”. A Homa harmadik eleme a „Citromfa” nevű tűzvezetési rendszer. A radart két izraeli elektronikai cég fejlesztette ki.
Az Oren Jarok észleli az ellenséges rakéta kilövését, nyomon követi a röppályáját és folyamatosan küldi az adatokat a tűzvezetési rendszernek, amely az adott pillanatban utasítást ad a Kec rakétakilövő állásnak az elhárító rakéta kilövésére.
Az első Homa-üteg 2000-ben lesz működőképes és ezt követően még egy, esetleg két további üteg telepítésére kerül sor. Az ütegek az ország számára jelentős, bár távolról sem teljes védelmet nyújtanak majd. A hatalmas kiadást Izraelnek nem egyedül kell állnia – a finanszírozásban részt vesz az Egyesült Államok is.
Egy másik újdonság az a pilóta nélküli felderítő repülőgép, amely beméri a rakétakilövő állást abban a pillanatban, amint az kilövi az első rakétát. Ha Izraelnek vagy az Egyesült Államoknak lett volna ilyenje 1991-ben …
A légierő
Lehet, hogy a Hel Avir „tartópillére” az amerikai gyártmányú F-15I vadászbombázó lesz. Óriási távolságokat képes megtenni bármilyen időjárási körülmények mellett, emellett éjjel is „lát”, és nemcsak a horizontig, hanem annál is távolabbra. Csakhogy egy ilyen gép ára 84 millió dollár, azaz sokkal többe kerül, mint a szintén nagyon korszerű F-16-os. így még vita folyik arról, melyik repülőgépből mennyit vásároljanak. Mindenestre 25 darabot megrendeltek és már meg is kaptak az izraeliek. Ezek az F-151 gépek idén júliustól kezdve már izraeli felségjellel, izraeli pilótákkal repülnek.
Végső soron az ország sorsa a Hel Avir kezében van. Adott esetben az összesen 73 F-15-ös és 245 F-16-os gépnek kell elpusztítania a szír rakétakilövő állásokat és az iráni atomrakétákat. (Izraelnek összesen 780 harci repülőgépe van.)
Egy olyan fiatal országban, ahol eddig még két nemzedék sem nőtt fel, és ahol a közhangulat ilyen rövid idő alatt váltott át romantikus-idealistából materialistacinikussá, a Hel Avir pilótáit még mindig a romantika dicsfénye veszi körül. Úgy is mondhatnánk, hogy ez a néhány száz, főleg askenázi származású és nem vallásos fiatal férfi az ország legendás alapítóinak utolsó maradéka, nem véletlen, hogy ötödük kibucban nőtt fel.
Hogy a gombafelhőtől se kelljen félniük …
Természetesen Izraelnek a nukleáris kihívással is szembe kell néznie. Milyen válaszokat adhat az ország egy fenyegető atomcsapásra?
1) Olyan repülőgépeket állít hadrendbe, amelyek akár Iránt is képesek elérni. Az első 25 darab F-151 típusú vadászbombázó megvásárlásával és felfegyverzésével ez meg is történt Ha 1981-ben az 1000 km távolságban fekvő iraki Osiris reaktort sikerült lebombázni, akkor más hasonló akciókra is sor kerülhet.
2) Minden rakétakilövést azonnal regisztrál a térségben: erre való a már föld körüli pályán keringő Ofek műhold és az Oren Jarok radar-rendszer, amely két éven belül működőképes.
3) Olyan elhárító rendszert állít fel, amely még a levegőben megsemmisíti a közeledő ellenséges ballisztikus rakétákat. A Homa a remények szerint képes erre a feladatra.
4) A végleges béke a palesztinokkal sok gonddal jár majd, de egy biztos: ha a nagy izraeli városok közvetlen közelében 2-3 millió békés arab él, a többi arab ország többször is meggondolja majd, hogy gombafelhőbe burkolja Izraelt, hiszen ezzel kínos halálra ítél több százezer palesztinai arabot is… Ezért olyan fontos a gyors békekötés és a béke folyamatos és szorgos ápolása a palesztinai arabokkal, még azon az áron is, hogy előbb-utóbb várható, hogy kikiáltják saját államukat.
5) És ha mindezek ellenére megtörténik a szörnyűség, ott van a 200 izraeli atom-robbanófej, amelyek a válaszcsapásra szolgálnak … de ez már nem a CAHAL, hanem a mindenkori miniszterelnöknek és hadügyminiszterének a feladata.
A Jerusalem Post és a Jerusalem Report cikkei alapján írta:
Címkék:1998-12