Lágerbérlet
„Bárki elgondolhatná hát nyugodtan: Fel kell számolnod önmagad.”
Franz Kafka
Kertész Imre új regénye, a Felszámolás tetralógiává bővíti a Sorstalanság, Kudarc, Kaddis trilógiát, olvashatjuk a könyvborítón.
Noha maga a szerző is több nyilatkozatában megemlítette, hogy ezzel a művével lezárja a holokauszt-témakört, mégis az Élet és Irodalom hasábjain nemrégiben kisebb polémia bontakozott ki arról, hogy Kertész életművének mely darabjai is tekinthetők trilógiának. Talán részletkérdés, de kár volna figyelmen kívül hagyni a művek rendszerezésének egy merőben más nézőpontját, ami azonban nem akar arcpirító módon szembeszegülni az író e kérdésben egyedül döntő véleményével. E szerint az életmű két részből áll, az egyik a Sorstalanság, a másik pedig a többi, ami természetesen nem az értéküket jelzi, hanem csupán a befogadásukban rejlő különbséget fejezi ki. Igaz, már a Sorstalanság sem a bettelheimi „tanúskodási kényszerből”, hanem egyszerűen kényszerből született, abból a kényszerből, ami az írást az élettel, a lét értelmén való töprengéssel állítja szembe. A Sorstalanság tehát nem memoár, bár – talán nem túl naiv módon – ebből véljük megismerni Kertész valós tapasztalatait. Nem is regény, esztétikai méricskélésétől visszariadunk, hiszen a lágerirodalom „klasszikusainak” – amit a huszadik század második felének irodalomtörténetének tekinthetünk – összehasonlítgatása arra a lágerpókernek nevezett kínos párbajra emlékeztetne, amit Kertész hősei Játszanak”, és amiben Auschwitz „mindent visz”. Persze mindez csak akkor igaz, ha regényen Kundera meghatározása szerint az olyan művet értjük, amelynek értékét csak a regényirodalom ellenében határozhatjuk meg, és aminek szereplői csak az író által megteremtett, többé – kevésbé fiktív világnak a keretein belül élnek és ítélhetők meg. A Sorstalanság értelemszerűen nem ilyen mű, az azt követő köteteket ezért inkább annak kommentárjaként, munkanaplójaként olvassuk, ennyiben Kertész művei megkövetelik a kronologikus olvasást. A fentieket figyelembe véve megkockáztathatjuk tehát, hogy a Felszámolás Kertész Imre első regénye, mivel a Beckett-től kölcsönzött mottó azonnal elbizonytalanít bennünket a tekintetben, hogy azonosíthatjuk-e az öngyilkossá lett író, műfordító főhőst – aki egyébként általában azon írók fordításával bíbelődik, akiket a valóságban Kertész tolmácsolt – a szerzővel. A Felszámolás tehát vagy valódi, tiszta irodalommá, ha úgy tetszik, regénnyé módosítja a Kaddist is, és így két regény született, vagy újfent képtelenek vagyunk elképzelni a szerző trónfosztását.
Keserű, a regény főhőse – bár ez a cím inkább B.-t illeti – csendes beletörődéssel olvasgatja egykori barátja Felszámolás című „komédiáját”, amit annak öngyilkossága után még idejében sikerült kicsempésznie a lakásból. B. ebben a művében látnoki pontossággal megírta az ő és a felszámolásra kerülő könyvkiadóban dolgozó többi kollegájának rendszerváltást követő sorsát, akik mintha önkéntelenül is igazodnának a drámában kiosztott szerepeikhez, és az antik tragédiákhoz hasonlóan be is teljesítik sorsukat. Kertész ezzel a csavarral ahhoz a világirodalomban újra és újra felbukkanó életálom motívumhoz kapcsolódik, amely Csuang-ce, Calderón, Schnitzler, Unamuno és Pirandello óta mindig is kísértett. Keserű, aki B. gondolkodásmódjának hatása alá került, meg van győződve róla, hogy B. megírta a maga regényét, és hogy ez a regény B. régi feleségénél, egyben az ő régi szeretőjénél lapul. Feltevése beigazolódik, a kutatás során azonban egyre gátlástalanabb lesz, zsarol, majd tönkreteszi Judit életét, hiába. Hogy miért? – talán soha nem értette meg igazán B.-t, és nem volt híján valamifajta megváltásreménynek. B. esetében a megváltás csak annyit jelenthetett, hogy megfejtse az Auschwitz nevű talányt, regénye kísérlet lehetett arra, hogy igazolást találjon saját létére, hiszen elég parabolikus módon Auschwitzban született, és egy szerencsésen – szerinte akár szerencsétlenül – sikerült adminisztratív csalásnak köszönhetően maradt életben. Az írói testamentumok elárulói általában helyesen döntenek, gondoljunk csak Max Brodra, ebben a történetben azonban Judit cselekedete az, ami morálisan is igazolható, aki B. végrendeletének megfelelően tűzbe veti a regényt. Mi lehetett B. szándéka ezzel a rendelkezéssel? – tisztában volt a közölhetetlenséggel, a szavak jelentésvesztésével vagy talán megmagyarázhatatlan életben maradása miatt, maga helyett a történetét küldte a füstbe? Ez lehetne a módszeres felszámolás utolsó lépése, ami számára életstratégia volt, túl a nihilizmuson, az öngyilkosság-nélküliség állapotában. Éppen az a nő érti meg B. utolsó kívánságát, akit B. segített hozzá, hogy a zsidóságot ne csak mint a szerencsétlenség egy alapvető tapasztalatát élje meg, de ő az a nő is, akinek elviselhetetlenné tette az életét azzal, hogy nem volt hajlandó gyereket vállalni, és állandóan a Gonosz hatalmáról szóló fejtegetéseivel traktálta. B. ugyanis nem tartotta Auschwitzot megmagyarázhatatlannak, sőt logikus következménynek tekintette, saját zsidósága viszont csak egy olyan körülmény volt számára, amiért olykor megölhetik. Egyszóval, ha Cioran Beckett műveit az ember alatti ember apoteózisának nevezte, akkor B. a zsidó alatti zsidó apoteózisa, akinek a túlélés semmiképpen nem hatalompillanat, mint Canetti mondja. Ő nem túlélt, ő csak megmaradt, akár egy nagy kopott menyét a nagy irtás után.
Keserű megszállottsága mellett a legfontosabb kérdés, hogy miért lesz B., röviddel a szabadság hajnala előtt öngyilkos. Erre, azt hiszem, Kertész egyik naplórészlete adja meg a választ, ami végül is valóban a Sorstalanságéhoz hasonló tanulsággal szolgál, nevezetesen azzal, hogy B. beleszületett a lágerbe, és a kiszolgáltatottságban szocializálódott. Ahhoz, hogy ezt a tapasztalatot megformálhassa, szüksége volt arra, hogy garantálják számára a rabéletet, ami a KZ után a kommunizmusban, a cellaszerű albérletekben és a kötődés mint olyan felszámolásában folytatódott. A félelem vezette, az attól való félelem, hogy a szabadságban egyszerűen nem fog tudni lélegezni. Hannah Arendt ennek éppen a fordítottjáról beszél a résistance hőseivel kapcsolatban, akik az ellenállásban kialakult termékeny közösségi lét után a rájuk szakadt szabadsággal nem tudtak mit kezdeni. B. velük ellentétben a magány létformáját veszítené el, véget érne saját megrekedt történelme, ahol a kétely is eseménnyel ért fel, és a remény számított szerencsétlenségnek. Cioran azt írja, annak reményében olvas, hogy nagyobb magányra leljen, mint a sajátja, nos, Kertész azért ír, hogy nagyobb magányosságot teremtsen, mint az övé.
Kertész esetében éppen a hosszú évtizedekig garantált rabélet az, ami meddővé teszi a kérdést, hogy melyik diktatúráról szólnak a művei. Ezek a könyvek nem születhettek volna meg sem a fasizmus, sem a kommunizmus, de a szabadság tapasztalata nélkül sem. Metapolitikai üzenetük számomra annyi, hogy mindannyian áldozatok lehetünk, vagyunk, de ami még ennél is rémisztőbb, hogy ugyanilyen könnyűszerrel válhat belőlünk potenciális gyilkos, vagy ha az nem is, akkor öngyilkos.
Csáki Márton
Címkék:2004-04