Különös választás Debrecenben
Különös választás Debrecenben
A DEBRECENI ZSIDÓ HITKÖZSÉGBEN (DZSH) A TAGOK EGY CSOPORTJA AZZAL VÁDOLJA WEISZ PÉTER ELNÖKÖT ÉS KÖZVETLEN MUNKATÁRSAIT, HOGY AZ ALAPSZABÁLY SOROZATOS MEGSÉRTÉSÉVEL TARTJÁK FENN VEZETŐI POZÍCIÓJUKAT, ÉS TÍZMILLIÓS NAGYSÁGRENDŰ ANYAGI ÜGYEKET A KÖZGYŰLÉS FELHATALMAZÁSA NÉLKÜL INTÉZNEK.
Solymosi Imre, a DZSH tagjának elmondása szerint az utolsó szabályos tisztújító közgyűlésre 1999. március 14-én került sor. Az alapszabály négyéves mandátumot biztosít az elnöknek és a vezetőségnek, akiknek megbízatása eszerint 2003 márciusában lejárt. Ennek elteltével azonban az elnök és az elöljáróság továbbra is hivatalban maradt, és alapszabály-ellenesen közgyűlést hívott össze 2003. április 20-ra, ahol épp az alapszabály módosítása szerepelt a napirenden. (2002-ben egyáltalán nem tartottak közgyűlést.)
KÖZGYŰLÉS 22 RÉSZTVEVŐVEL
Az alapszabály-módosító közgyűlésről a DZSH Samor V’zahor c. időszaki hírlevelében, valamint a templomban kifüggesztett hirdetményben értesítették a tagságot, noha máskor mindenkinek személyre szóló meghívót küldtek. Az oldalszámmal nem rendelkező, „5763 Niszán-Ijár” dátumot viselő újság közepén, kellően elrejtve található a meghívó. A tagok egy csoportja a közgyűlés témája és időzítése ellen is tiltakozott: erről egy tizennyolc aláírással ellátott levélben értesítették az elnököt. Utóbbit e tény nem befolyásolta, s az alapszabály-módosító közgyűlést, huszonkét fő részvételével megtartották. Itt 14:8 arányban elfogadták a benyújtott módosításokat. (A vezetőség által 2003. október 3-án kiadott hivatalos taglistán 261 név szerepelt. Solymosi Imre elmondása szerint egy közgyűlésen átlagosan 50-70 ember vesz részt. A módosítások mellett szavazó 14 főbe beleértendő az elnök, az alelnök, az ügyvezető igazgató és még néhány hitközségi alkalmazott.) A rendkívül alacsony részvétel (a szokatlan értesítési módon túl) azzal magyarázható, hogy a közgyűlést a húsvéti háromnapos munkaszünet középső napjára időzítették, amikor tudnivalóan sokan utaznak el rövid pihenőre.
Solymosi Imre szerint a saját mandátumát önhatalmúlag meghosszabbító vezetőség az országos zsidó ügyekre is hatással lehetett, mivel a Mazsihisz 2003. áprilisi tisztújító közgyűlésén is a lejárt mandátumú debreceni küldöttek szavaztak – ahol Heisler András egyetlen szavazat különbséggel győzött. (Itt egyébként Weisz Péter is elnökjelöltként indult.)
Weisz Péter hitközségi elnök és Halmos Sándor ügyvezető igazgató a fenti állításokra a következőket válaszolták: az áprilisban megtartott alapszabály-módosításról már 2003. februárban – tehát még mandátuma lejárta előtt – határozott az elnökség, mivel – úgymond – egyes paragrafusok ellenkeznek a társasági törvénnyel illetve a Mazsihisz alapelveivel. Ezért javaslatukra az új alapszabály kimondja, hogy a) az elnököt nem az elöljáróság, hanem közvetlenül a közgyűlés választja meg; b) az idős tagokhoz szükség esetén mozgó urnával kell kiszállni; c) a Sulhán áruch szellemének megfelelően csak az lehet elnök illetve alelnök, akinek házastársa zsidó*; d) az elnöki és ügyvezető igazgatói tisztet csak felsőfokú végzettséggel rendelkező személy töltheti be.
A fenti módosításokat nyilvánvalóan a regnáló vezetők személyére szabták, és ezek a választható személyek körét erősen szűkítették, másfelől a választási procedúrát is befolyásolták. „Az alapszabály-módosítási javaslatokat a DZSH vezetősége megtárgyalta és egyhangúlag elfogadta” – tájékoztatott Weisz Péter. Minderről azonban a tagságot előzetesen semmilyen hivatalos formában nem értesítették.
Weisz Péter nyomdai számlával támasztotta alá, hogy a közgyűlési értesítést tartalmazó lapszám március 5-én – tehát még mandátumuk lejárta előtt – megjelent. A postai bélyegzőből viszont az derül ki, hogy az csak március 18-án, tehát a mandátum lejárta után jutott el a címzetthez.
A 261 fős tagságból 18 tiltakozás és 8 ellenszavazat mellett 14 fő által megszavazott új alapszabály háromévi rendezett tagdíjhoz kötötte a szavazati jogot. A fő gondot nem a még 2000-ben megszabott évi 1200 forint jelentette, hanem az, hogy az új szabályról a tagokat nem értesítették.
A bíróságra ezek után gyorsan eljuttatott új alapszabályt az érdeklődők a megyei bíróságon tekinthették meg, mivel az ezt jóváhagyó közgyűlésről jegyzőkönyvet, összefoglalót nem kaptak a tagok. (Ilyet egyébként a módosított alapszabályhoz sem csatoltak.) „Az új alapszabály megtekinthető a hitközség irodáján” – tette ehhez hozzá az elnök.
ÜGYVIVŐ ELNÖKSÉG
Horowitz Ernő és Somogyi László, akik részt vettek az (általuk illegitimnek tartott) áprilisi alapszabály-módosító közgyűlésen, nem kevesebbet állítanak, mint hogy ott a három évre visszamenőleg rendezendő tagdíjról nem is esett szó: ezt utólag írhatták be a jegyzőkönyvbe (amit ők nem láttak).
Weisz Péter hangsúlyozta, hogy a közgyűlés elhalasztását „bejelentették” a Mazsihisznek is. Valóban: Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója 2003. május 12-én kelt válaszlevelében – hangsúlyozva, hogy „a Mazsihisz taghitközségei önálló jogi személyek” – méltányolta a tájékoztatást, mely szerint Debrecenben „munkatorlódás és technikai nehézségek miatt a helyi hitközségi választásokra később kerül sor”, és felkérte Weiszt az ügyvezető elnöki teendők ellátására 2003. május 30-tól, valamint arra, hogy „mielőbb kerítsenek sort a hitközségi választások szabályszerű előkészítésére és megtartására”. (Érdekes módon a Zoltai-levelet csupán 2003. szeptember végén, egy botrányba fulladt közgyűlés után látták először az ellenzékiek, miután az elnök legitimitását megkérdőjelezték.)
Weisz Péter elmondta, hogy a fentiek szellemében szeptember 21-re beszámoló közgyűlést hívtak össze, a választásokat előkészítendő. Szerinte azonban az ott megjelenő renitensek olyan botrányt csináltak, hogy az elnökség a beszámolót sem tudta elmondani, és emiatt az egész közgyűlést fel kellett oszlatni. Ám a szeptember 21-i közgyűlés meghívóján felsorolt négy napirendi pontban választási előkészületekről egyáltalán nincs szó – az 1. pontban kárpótlási tájékoztató szerepel, a 3. pont pedig így szól: „Tájékoztató a Debreceni Zsidó Hitközség eddigi munkájáról, a várható fejlesztésekről”. Solymosi Imre szerint „miután megvolt a kb. másfél órás, kárpótlással kapcsolatos tájékoztató, Weisz Péter felállt, és azt mondta: ’Most átalakulunk tisztújító közgyűléssé.’ Halmos pedig felolvasta a tagdíjukat 3 évre visszamenőleg rendezettek listáját. Természetesen hangos vita keletkezett belőle.” Dávid Jenő, korábbi gazdasági elöljáró elmondása szerint „a végén Weisz ordítva közölte, hogy bezárja a közgyűlést”. Ugyancsak őszerinte Halmos ügyvezető igazgató csőcseléknek minősítette a felháborodottan tiltakozókat. Az ellenzék tiltakozásának annyi eredménye lett, hogy Halmos Sándor szeptember 23-án értesítette az elnököt és az elöljáróságot: lejárt a mandátumuk, kezdjék meg a választási előkészületeket. A vezetőség nem lépett.
2003. november 21-én hatvanhárom tag levélben fordult a lejárt mandátumú elnökhöz, s a régóta esedékes tisztújító közgyűlés összehívását indítványozták. (Az alapszabály szerint a tagok húsz százalékának kezdeményezésére akár rendkívüli közgyűlést is össze kell hívni.) Levelükben azt is kifogásolták, hogy a választási bizottság elnöke, Mészáros József az elnök sógora, ez pedig az alapszabály szerint összeférhetetlenséget jelent. (Beszélgetésünk során Weisz Péter e kifogást azzal utasította el, hogy 1. ő ekkor csak ügyvezető elnök volt, s erre a helyzetre az alapszabály nem vonatkozik; 2. a választási bizottság elnökét csak a közgyűlés mozdíthatja el; 3. ilyen pont az alapszabályban nincs. A birtokunkban lévő alapszabály 5.0.d) pontja szerint „Jelölő- és választási bizottság tagja nem lehet az, aki a Hitközség tisztviselője vagy annak hozzátartozója.”) A beadványra dr. Szabó István ügyvéd válaszolt: mivel az aláírók egy része nem is debreceni lakos, továbbá „számosán nem tesznek eleget tagdíjfizetési kötelezettségüknek”, a kéréssel nem áll módjukban foglalkozni.
Az elöljáróság ezután más módon látott hozzá a tisztújító közgyűlés előkészítéséhez: mint Weisz Péter elmondta, a hitközség valamennyi tagját személyesen keresték fel, s gyűjtötték be tőlük a jelöléseket a tisztújító közgyűlésre. Minderről jegyzőkönyv is van – erősítette meg Weisz Péter és Halmos Sándor. Az általam megkérdezett ellenzékiek jegyzőkönyvnek azonban hírét sem hallották. A jelöltállítás ilyen módja amúgy is aggályos, hiszen a lakásokon történő jelölés folyamata ellenőrizhetetlen.
A GAZDASÁGI MENEDZSMENT
A Weisz Péter működését kifogásolók különösen súlyos kihágásnak tekintik azt, hogy a lejárt mandátumú elnökség tovább intézte a hitközség anyagi ügyeit. Az alapszabály szerint 5 millió forint fölötti tranzakcióhoz közgyűlési jóváhagyás kell. A tagság azonban csak a városi újságból tudta meg, hogy a temető felújítása 22 millió forintba került. (Az újságcikk egyebek közt 4 km járdafelújítást említ. Dávid Jenő szerint a temető összes betonozott gyalogútja nem hosszabb 400 méternél.) A renitens tagok pedig Zoltai Gusztáv Mazsihisz-ügyvezető igazgatótól (akinél panaszkodó legációban jártak) értesültek arról, hogy az egykor a hitközség tulajdonában lévő Simonffy utcai iskola megváltásáért az állam részletekben 175 millió forintot fizet a Mazsihisznek, melyből utóbbi 70 millió forintot már át is utalt a debreceni hitközség számlájára.
Weisz Péter és Halmos Sándor a 2000. július 23-i közgyűlés jegyzőkönyvével igazolták, felhatalmazást nyertek arra, „hogy az épület járadékalapba helyezéséről tárgyaljanak a Mazsihisz vezetőségével”. A felhatalmazás csak a tárgyalásokra vonatkozott – válaszolta erre Solymosi Imre a megállapodásra a közgyűlés nem adott felhatalmazást, holott a kialkudott 170 millió sokszorosan felülmúlja az alapszabályban rögzített 5 milliós küszöböt, amely felett már közgyűlési jóváhagyás szükségeltetik.
A vezetés működését bíráló „renitensek” közül Dávid Jenő 2002-ben lemondott gazdasági elöljárói tisztjéről, miután – elmondása szerint – a gazdasági ügyek vitelére semmilyen tényleges befolyással nem rendelkezett. Az utolsó csepp a pohárban számára a következő volt: kitartóan követelte, hogy a Pásti utcai zsinagóga felújításakor (melyre a Nemzeti Kulturális Alap 20 milliós összeget biztosított) több pályázótól kérjenek be árajánlatot. El akarta kerülni, hogy megismétlődjenek a tető felújításakor észlelt visszásságok, amikor az egyetlen pályázó visszaélt helyzetével, és egyebek között 7000 Ft/m2 fölötti árú műemlék cserepet tüntetett fel az elszámolásban, holott valójában 2500 Ft/m2 árú anyagot tett föl. 2002 májusában Dávidnak sikerült elérnie, hogy a felújításhoz egy második árajánlatot is bekérjenek, amely 14 millió körüli összköltséget kalkulált. Ám nem sokkal ezután megtudta, hogy a szerződést már áprilisban megkötötték – ugyanazzal a vállalkozóval, aki a tető felújítását végezte, ezúttal 29 milliós értékben. Mindennek tetejébe az – előle eltitkolt – megállapodásban épp az ő neve szerepel mint a beruházás felelőse. Mindezekhez a beruházásokhoz pedig a vezetőség nem kért közgyűlési jóváhagyást (2002-ben egyáltalán nem is volt közgyűlés), mert a költségeket 5 milliónál apróbb tételekre tördelték, ekképp kerülve meg a közgyűlés elé terjesztés kötelezettségét. Dávid Jenő elmondta, hogy eddig a DZSH összes nagyberuházását (zsinagógafelújítás, temetőrendezés, jelenleg pedig a konyha elköltöztetése) ugyanaz a vállalkozó, Tömöri Lajos, illetve az ő cége, a Réla Kft. végzi. A cég maga nem foglalkozik felújítási munkákkal, kizárólag alvállalkozókkal dolgoztat.
Dávid Jenő 2002 novemberében értesült arról, hogy a vezetőség felmentette őt Mazsihisz-küldötti funkciójából. Tiltakozására, hogy ti. az alapszabály szerint erre csak a közgyűlésnek van joga, azt a választ kapta, hogy az alapszabály időközben megváltozott. Utóbbi fejleményt érdekes dokumentumok tanúsítják: Weisz Péter elnök meghatalmazásából Boros Béla ügyvéd fordult a Hajdú Bihar megyei bírósághoz. 2002. július 31-i dátumot viselő levelében arra kéri a bíróságot, hogy „a 2001. június 10-i közgyűlés jegyzőkönyvének kivonata alapján” jegyezze be a DZSH alapszabály-módosításait. Ennek egyik pontja az, hogy a Mazsihisz-közgyűlésre az elöljáróság delegálja és hívja vissza a küldötteket. Ám az állítólag júliusban kelt levél bíróságra érkezésének dátuma 2002. december 4. – később tehát, mint hogy Dávid Jenőt a módosításról tájékoztatták. Az eddigiek fényében az sem meglepő, hogy a hivatkozott jegyzőkönyvet az ellenzékiek közül senki sem látta. Ugyanez a módosítás jelentősen megnöveli az elnök és az ügyvezető jogkörét a pályázatok és a beruházások intézése terén.
A MAZSIHISZ KETTŐS JÁTÉKA
A vezetőséggel elégedetlen debreceni hívek több alkalommal utaztak Budapestre, a Mazsihiszben illetve annak erőskezű ügyvezető igazgatójában bízva. Elmondásuk szerint Zoltai Gusztáv személyes találkozásuk során valóban megütközött a hallottakon, és vizsgálatot helyezett kilátásba. Mindezt írásba is adta, ám 2002. október 3-án kelt, Dávid Jenőnek írott levelében már más húrokat pengetett. Közölte: „Az alapiratok áttanulmányozása közben észlelték”, hogy a debreceni hitközség önálló egyházként jegyeztette be magát, így a Mazsihisz nem folytathat az ügyben felettes szervként vizsgálatot. Az ügyet ezért visszautalják Debrecenbe. Annyit azonban közölt, hogy „a megkezdett és most felfüggesztett vizsgálat eddig a stádiumig anyagi vagy eljárási jogszabálysértést még nem fedezett fel”.
Ehhez az álláspontjához Zoltai Gusztáv a későbbiekben is ragaszkodott: amikor egy másik „lázadó” a lejárt mandátumú elnökség alapszabály-módosításáról tájékoztatta őt, ekképpen válaszolt: „Az Ön által felvetett problémát – bármennyire is együtt érzünk Önnel – törvényességi szempontból nem áll módunkban megvizsgálni, mivel a Debreceni Zsidó Hitközség önálló egyházként bejegyeztette magát a bíróságon, így annak legfőbb szerve a DZSH közgyűlése.” Fenti levél május 15-én kelt. Három nappal korábban íródott az a (fentebb már említett) levél, melyben Zoltai felkéri Weisz Pétert az ügyvezető elnöki teendők ellátására. Weisz Péter – Mazsihisz-alelnök – a vele folytatott beszélgetés során számos alkalommal hangsúlyozta, hogy ők elismerik a Mazsihisz „fennhatóságát”.
A bonyolult jogi viszonyokhoz még egy adalék: a CompLex CD Jogtárban található a BH 1997.252 számmal jelzett legfelsőbb bírósági határozat, mely a helyi zsidó hitközségek jogi státusával foglalkozik. Ennek tanúsága szerint a bíróság megkereste a Mazsihiszt. „A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének átirata rögzíti, hogy a tag hitközségek önállóak, de nem minősülnek önálló egyháznak vagy társadalmi szervezetnek.” A Mazsihisz ezen átiratát a Mazsihisz ügyvezető igazgatója 2003-ban – úgy látszik – nem ismerte.
A sűrűsödő bírálatok miatt a vezetőség végül nem halogatta tovább a tisztújítást. A tagoknak értesítőt küldtek, hogy december 21-éré összehívták a választási közgyűlést. Ebben közölték, hogy „a jelöltekről és a választás lebonyolítási rendjéről a jelölő- és választási bizottság a későbbiekben további tájékoztatót fog kiadni”. A következő értesítő ezután már nem közgyűlésre, csupán „választásra” invitálta az arra érdemeseket. A választásokat megelőzően három napra kifüggesztették a templomban a 261 nevet tartalmazó tagdíjnyilvántartást. (Ebben szerepel egyebek között Halmos Benő, aki nem más, mint Halmos Sándor ügyvezető igazgató hároméves fia is.) Aki hátralékát a választási lista elkészítéséig nem rendezte, az nem került a szavazók közé. Az értesítőn Weisz Péter volt az egyetlen elnökjelölt. A papíron az is olvasható volt, hogy „a szavazólapra más név felírása a szavazat érvénytelenségét vonja maga után”. A szavazólapon viszont már ez állt: „a választónak joga van, ha a jelölttel nem ért egyet, lehúzni és más jelöltet beírni”. Az alapszabály szerint a választási közgyűlésen kellett volna a szavazatszámláló bizottságot megválasztani, mivel azonban közgyűlés nem volt, csak szavazás, e bizottság tagjaira is a kiosztott szavazócédulákon lehetett voksolni.
KÉZBEN TARTOTT TISZTÚJÍTÁS
A 10-től 17 óráig nyitva tartó szavazóhelyiségbe csak a választási bizottság által listába vetteket bocsátották be az ott felvigyázó – gondosan kipába öltöztetett – biztonsági emberek. A helyszínen készített amatőr videofelvétel tanúsága szerint Horowitz Ernő hiába igazolta csekkel, hogy befizette a tagdíjat, nem engedték szavazni. A szavazatszedő bizottság elnöke (akit korábban sosem látott a hitközség háza táján) közölte vele: azt az utasítást kapta, hogy csak a listán szereplő tagokat engedheti szavazni. Két további tag is így járt. Mikor tovább reklamáltak, Halmos Sándor ügyvezető igazgató azt mondta nekik, hogy a csekkjük hamis.
A választás tisztaságát kétségbe vonó renitensek igen hangosan léptek fel, ezért az elnökség a rendőrséget is kihívta. Ezek után előbbiek a helyszínen tiltakozást szerkesztettek, melyet nyomban huszonhármán aláírtak, s a választási bizottság elnökének megpróbáltak átadni, aki azonban ezt nem vette át.
Weisz Péter szerint a választások tisztaságát a rendelkezésre álló határidőig senki sem kérdőjelezte meg. Mészáros József a városi tévében nyilatkozott arról, hogy 102 érvényes szavazatból 83 jutott Weisz Péterre. A februári hírlevél szerint a jogosult 177 főből 125 jelent meg a szavazáson. Az Új Élet 2004. január 15-i száma szerint „nagy érdeklődés mellett zajlott” a választás Debrecenben.
A városi tévé beszámolt a szavazás körüli zűrzavarról, azonban a renitensek közül senki nem volt hajlandó a kamera elé állni. (Mint Solymosi Imre később elmondta, nem akartak az utcán nyilatkozni, mert úgy érezték, ez a Kisgazdapárt székháza körüli botrányokra emlékeztetne. Stúdióbeszélgetésben elmondták volna álláspontjukat, ám a városi tévé nem tért vissza az ügyre.) A választás eredményét az ellenpárt megóvta a bíróságon. Egyebek közt kifogásolták a mozgó urnás szavazatgyűjtést, amelynek tisztaságát nem állt módjukban ellenőrizni, és azt, hogy a választást egyáltalán nem előzte meg jelölőgyűlés. A fent említett gazdasági és adminisztratív ügyek miatt már korábban ügyészségi vizsgálatot kezdeményeztek.
Gadó János
* A Mazsihisz alapszabályában ilyen pont nincs. Feldmájer Péter, korábbi Mazsihisz-elnök, az alapszabály szövegezője úgy tájékoztatott, hogy nem tud olyan vidéki hitközségről, ahol e szigorítást alkalmaznák. A Bzsh alapszabályban viszont szerepel ilyen pont.
Címkék:2004-03, Debrecen, Weisz Péter