Közösségről egymás közt
A karizmatikus vezetők hiányoznak a magyar zsidóságból
Kéthavonta a zsidóság dolgairól beszélgetünk a Szombat hasábjain. Mintha csak egy széderasztalt ülnénk körül: a nagykőrösi születésű Feldmájer Sándor (F. S.), a balatonfüredi Olti Ferenc (O. F.), az egri Székely Gábor (Sz. G.) és a karcagi Kertész Péter (K. P.) – ma mindannyian budapesti lakosok. Az olvasóra bízzuk, döntse el, ki az okos, a gonosz, az együgyű és aki még kérdezni sem tud.
K. P.: Legutóbb a Közösségi kártérítésről cseréltünk eszmét, s teljes volt az egyetértés abban, hogy a hitközség és a különféle egyesületek csupán a honi zsidóságnak egy töredékét képviselik a kormánnyal folytatott tárgyaláson és a kulisszák mögött megalakuló kuratóriumban, folytatva innen a beszélgetést: nem jelentenek ezek a közösségek, s idesorolnám a zsinagógákat is, kellő vonzerőt a zsidók számára, vagy azt kell hinnünk, hogy a zsidó vallású, származású, identitású – szabad a gazda, ki miként határozza meg zsidóként magát – Magyarországon élő emberek valamilyen oknál fogva nem akarják kinyilvánítani ilyen irányú elkötelezettségüket?
O. F.: Ez egy skizofrénia. Skizofrének vagyunk mindig, amikor ez a kérdés felmerül, mert amikor együtt vagyunk, akkor evidens, hogy ehhez a közösséghez tartozunk, bárhogy is definiáljuk magunkat. Én például nagyon odatartozónak érzem magam akár egy kaftános társaságban is, amellett, hogy nem tudok velük igazából miről beszélni. De jól érzem magam a pesti értelmiségi, semmiféle vallási tartalommal nem rendelkező zsidó közösségben is. Ugyanakkor valamennyiünkben van egyfajta távolságtartás a külvilággal szemben, van, akiben ez szeméremként nyilvánul meg, van, akiben félelemként. A viselkedésünk attól függ, milyen miliőben vagyunk éppen. Mindig ért bennünket valamilyen retorzió, mert zsidók vagyunk. Valószínűleg ettől van egyfajta bezárkózási hajlamunk.
F. S.: Én legkevésbé a szerint válogatom meg az ismerőseimet, hogy zsidók legyenek. A szempont mindig az, hogy milyen ember az illető, persze ez elég közhelyes… Mindenesetre fenntartásokkal kezelek mindenkit, aki nem zsidó.
K. P.: A kérdés az, hogy a zsidó közösségekben miért nem jelennek meg a zsidók…
Sz. G.: Nem akarok megint megjegyzést tenni, de nem ez volt a kérdés.
K. P.: Felolvasom újra a kérdést, amit egy hétig fogalmaztam.
Sz. G.: Azt azért ne. Arról volt szó, hogy a hitközségekben miért nem jelennek meg a zsidók.
F. S.: A zsidó szervezetek is elhangzottak.
Sz. G.: Akkor én tévedtem. Ugyanis azzal a problémával szembesülök minden áldott héten, hogy miért üresek a templomok. Ez azért fontos kérdés, mert úgy gondolom, hogy a zsidóságról lehet beszélni a cionista szövetségben, a kulturális egyesületben, de a zsidóság a templomnál kezdődik és ott is fog végződni. Lehet, hogy egy generáció ellesz valahogy a kulturális egyesület környékén, de akik nem jutnak el a zsinagógák közelébe, azoknak a gyerekei már a zsidókhoz sem fognak közel kerülni. Erről meg vagyok győződve. A mi korosztályunk nagyobbik részét nem úgy nevelték, hogy zsinagógába járjon, vallásos legyen, de mondjuk meg őszintén, maga a vallás egy nehéz vallás. El kell fogadni, hogy a mai világban a vallás minimumát is majdnem lehetetlen megtartani.
F. S.: Az alapproblémát abban látom, hogy ma egy szervezet vagy főképp egy zsinagóga egyszerűen nem képes arra, hogy közösséget teremtsen. Ott van a Hitgyülekezet, ahol ma több zsidó gyerek van, mint a zsidó közösségekben. Azért, mert egy karizmatikus fickó a vezetőjük, s maga az egész mozgalom tud valami olyat nyújtani, ami a zsinagógában nem található meg. De hogy magunkat is dicsérjem: ott van az általunk gründolt Lauder-iskolai péntek esti istentisztelet, ahol a zsidóság minimumát sem kötelező betartani, s tizenöt-húsz ember mindig megjelenik. Minjangondunk a legforróbb nyárban sincs, mivel valamiféle közösség kialakult. Úgy gondolom, a karizmatikus vezetők hiányoznak a zsidóságból, és a rabbikarban sem lehet találni olyan embert, aki akkora vonzerővel rendelkezne, amiért a fiatalok templomba járnának. Amikor fiatalabbak voltunk, Schőner Frédihez hordtuk a gyerekeinket Óbudára, mert nem volt más olyan Talmud Tóra, ahová érdemes lett volna vinni őket. Raj akkor még az Akadémiánál dolgozott. A Frankel Leó utcai zsinagógában Budapest zsidósága összefutott. Vagyis ha van egy ember, aki közösséget tud teremteni, kiderül, hogy elkezd működni. Azt mondják, ezek a reformzsidók a Szim Salomban egész jó közösséget alkotnak. Lehetnek vagy húsz-huszonketten.
K. P.: Miközben van 80 ezer zsidó Magyarországon.
F. S.: Az a baj, hogy ez a 80 ezer ember csak egy pszeudoközösséget képez, és sose lesz igazi közösség. És sose volt az.
Sz. G.: Azt mondja a magyar közvélemény-kutatás, hogy az emberek 17 százaléka vallásos. Márpedig a zsidók 17 százaléka nem vallásos. Még talán az 1,7 százaléka sem jár templomba. Ma a Kol Nidrén meg a rasesone előestéjén vannak ötezren a Dohány-templomban, s vidéken is mindenhol telt ház van, akkor sincs meg a 17 százalék.
O. F.: Visszatérnék arra, amit Sándor mondott, hogy Pest zsidósága anno kijárt Óbudára. Jó esetben hetven-nyolc- van családról lehetett szó, akikhez elért az információ, és közülük is csak azok, akik fogékonyak voltak erre. Ez azonban azt mutatja, hogy ha lenne információ, sokkal több embert el lehetne érni. Az utóbbi időben néhány meghatározó zsidó személyiséggel beszéltem, és szinte ugyanazt hangoztatták: nincs karizmatikus vezetés és emiatt nincs intenzívebb közösségi élet. De ez egy circulus vitiosus. Azért nincs elegendő karizmatikus vezető, mert akikből kitermelődhetne, azok nincsenek együtt. Ami a Lauder-zsinagógában történik, az a közösségteremtés legjobb módja. Ez persze féloldalas vagy negyedoldalas megoldás, mert péntek este az emberek általában ráérnek, elmennek és jól is érzik magukat, de szombaton már nehéz lenne ugyanezt a társaságot összetrombitálni.
Sz. G.: A zsinagóga a Lauder-iskolában van, a Budakeszi úton, ahová előimádkozót nehéz szerezni. Nyáron egyszerűbb, mert odafelé még járművel jön, és gyalog megy haza. De azt elvárni bárkitől, hogy szombaton is megtegyen több kilométert, nem lehet, sőt: erre még kísérletet se lehet tenni. A kedves hívők gond nélkül eljönnek kocsival, merthogy mindig azzal járnak.
F. S.: A szarvasi tábor a tíz- és huszonévesek társaságát speciális közösséggé kovácsolta. Ez nem vallásos, nem templomhoz kötött, de egymással szoros kapcsolatban lévő, zsidó sajátságok alapján szerveződött társaság.
Sz. G.: Templom nélkül ez nem megy, ezért szét fognak esni.
F. S.: Az ortodoxok tartották fenn mindig a zsidóságot. Ugyanakkor a vallástalanabb, a templomkerülő nemzeti liberálisok, mint a Vázsonyi, a Szabolcsi és társai szemben álltak az ortodoxiával. Ennek ellenére zsidók voltak és a magyar zsidó történelem sokat köszönhet nekik. Egy talán soha nem ismétlődő aranykor fűződik a nevükhöz a múlt század közepétől az első világháborúig. A templomot az ortodoxok tartották fönn és mindig ők őrizték a lángot. Ma is van egy mag, s ha nem mennek el Izraelbe, a folytonosság nem törik meg.
O. F.: Tulajdonképpen a zsidó „egyház” a zsinagógák egyenrangú összessége…
Sz. G.: Volt…
O. F.: …és a rabbik hatókörébe tartozik. Ugyanakkor sok rabbitól hallani, hogy ő a helyén van, és a hívek nem jönnek. A hívek meg azt panaszolják, hogy ők mennének, de nincs miért. Végigéltem több periódust ugyanabban a templomkörzetben, és amikor a rabbi aktív volt, akkor működött a dolog, amikor kevésbé figyelt oda, akkor nem működött. Ettől azonban a zsidó lélekszámnak, még jó működés esetén is, a 95 százaléka kívül marad e körön.
Sz. G.: A jelenlegi gyakorlattól eltérően a rabbinak több szerepe lenne, de ez olyan vallás, ahol a világiak is szervezhetnék a közösségeket. Mint ahogy ötven évvel ezelőttig ők is szervezték. Egerben a rabbi a legkedvesebb vendége volt a hitközségnek, de a hitközséget a világiak uralták. Attól tartok, hogy a mi korosztályunk eltűnése után felgyorsul ez a leépülés. Nézzük csak meg, hogy az Új Élet-ben hány templom van felsorolva, és hány működik valójában, minjanprobléma nélkül.
K. P.: Amikor a két nagyobb gyerekem Izraelben tanult, az ottani iskola Pesten járt – magyar származású – igazgatójától azt kérdeztem, hogy miért nem tanítanak Thomas Mannt? Azt válaszolta: minek az nekünk? Zsidó ő is, én is. Ő dagadó kebellel küldi katonának a fiát vagy a lányát, én meg mindent elkövetek, hogy mentesítsem harmadik szülött csellista fiunkat a katonai szolgálat alól. Ez azért már elég markáns különbség. Arról lenne szó pusztán, hogy az ott Erec Jiszráél, ez meg a diaszpóra?
Sz. G.: Ez aztán teljesen megosztja a magyar zsidóságot! Az ugyanis igen furcsa helyzet, hogy élnek köztünk zsidók, akik azt vallják, ők nem idevalók. Akkor nekem az a kérdésem, hogy miért vannak itt és miért nem élnek Izraelben? Ugyanakkor sokan úgy gondoljuk, hogy itt élünk, ez a hazánk, és a zsidóság a mi népünk, azok a zsidók pedig, akik Izraelben élnek, mások. Mások, mert másképpen gondolkodnak, mások az értékeik. Nekem Izraellel az a legnagyobb bajom, hogy ott a könyv csak egyfajta könyv – mind az öt darab, s a hozzátartozók természetesen -, egyébként Thomas Mann tényleg nem érdekli őket, de még ennél egyszerűbb olvasmányok sem. Minket kevésbé érdekel az öt könyv és tartozékai, mert egy más kultúra érdekel. Ez nyilvánvalóan az életformából adódik: itt lehetőségünk van sok mindenre, ott meg kell védeni a hazát.
O. F.: Az elején skizofréniáról beszéltem, és most is felmerül ez a diagnózis, amikor próbálunk erre a nagyon alattomos kérdésre választ adni. Az apám vidéki gazdálkodó zsidó volt, a faluközösségnek egy módosabb tagja, aki törekedett arra, hogy a zsidóságának a kemény megtartása mellett szalonképes legyen az úri Magyarország köreiben is. Sujtásos ruhákat viselt, azt hitte, ő aztán igazán ennek a magyar közösségnek a tagja, s úgy fogta föl, hogy az egyik ember vallása katolikus, a másiké református, a harmadiké zsidó. Auschwitz után azonban erre a kérdésre nem lehet úgy válaszolni, mint ahogy az apám válaszolt volna. A gyerekeinknek ez remélhetően már nem okoz skizofréniát, de a mi génjeinkben benne van, s mindent olyan szemüvegen át nézünk, hogy ez az ország kitaszított bennünket. Ezt nem tudjuk elfelejteni életünk egyetlen napján sem. Igyekszünk persze úgy élni, hogy a cselekedeteinkben ne érződjék, de hogy a tudatunkban benne van, az biztos.
F. S.: Én meg azt gondolom, hogy mi itt magyarként élünk, viselkedünk, magyarként kulturálódunk. Azt hisszük, ugyanúgy, ahogy Olti Feri apukája, hogy magyarok vagyunk. Szerintem azon nem lehet vitatkozni, amit a szélsőjobboldaliak mondanak, hogy rengeteg zsidó van itt meg amott. A probléma csak az, hogy ezek az emberek nem zsidóként vannak különböző pozíciókban. X. Y. nem azért vezető újságíró Magyarországon, mert zsidó, hanem azért van ott, ahol van, mert jó újságíró. Azt nem vitatom, hogy a magyar zsidóságban egy nagy törés jött létre, de én a magam részéről itt tősgyökeres magyarként élek. S ha történetesen megjelenik Dénes János neve az újságban, rögtön röhögő görcsöt kapok, mert tudom, hogy kiről van szó. Ha viszont most elmegyünk Izraelbe és ott élünk még ötven évig, akkor se fogjuk megtanulni azt az országot úgy, hogy egy Dénes János-szerű figurát tudjunk appercipiálni. Vagyis mi itt magyarként élünk, olyan magyarként, akik zsidók.
Sz. G.: Ehhez még hozzátartozik, hogy bár a családom sok tagját elvitték, akik nem jöttek vissza, a szüleimet, apámat és anyámat külön-külön keresztény emberek mentették meg. Mi tényleg magyarok voltunk, de zsidó vallásúak. Apám a háború után – a legtöbb túlélő zsidóval ellentétben – a vallás felé fordult, de föl nem merült benne, hogy el kell hagyni az országot. Én is azt vallom, hogy a lángot itt őrizzük. De: egészen más lángot őrzünk. A magyarországi zsidóság, a helyi tradíció, annak gyakorlása és kultúrája egészen más, mint az izraeli minták.
O. F.: Amikor együtt vagyok külföldi, hivatásos zsidókkal, egyszerűen nem értik, miről beszélek, ha a problémáinkat említem.
F. S.: Ez annyira így van, hogy a világon, pár ezer emberen kívül, nem mondanak löho dajdit, vagy egész másképp ejtik ki, nem ismerik azt a dallamot, amit mi ismerünk. Azért maradt fenn a zsidóság itt, mert a magyar diaszpóra egy egész speciális állapotot képvisel. Ezért is nem értik a problémáinkat.
Sz. G.: „A kelet-közép-európai löho dajdit” már csak mi őrizzük, mert lengyel, német, cseh, szlovák zsidók már nincsenek. Nyugat-Európában meg Amerikában pedig Izraelt utánozzák.
Oltiné (kivételesen): Firenzében péntek este elmentünk a templomba és nem értettük, mit mondanak.
O. F.: Én nem azt állítottam, hogy nem magyarként élünk itt, hanem azt, hogy Auschwitz után van egy olyan szűrő, amin keresztül a történéseket más szemmel nézzük. És óhatatlanul van egyfajta labilitás az ittlétünkben is.
K. P.: Úgy értsem, mindig be vagyunk csomagolva?
Sz. G.: Ez mindig is így volt, csak eddig a zsidók hiába voltak becsomagolva, mert nem volt hová menniük. Az a tény viszont, hogy van egy zsidó állam – amivel szemben ugyan egy csomó fenntartás van -, a világ összes zsidójának biztonságot jelent.
K. P.: nyilvánvalóan más- és többféleképpen vagyunk zsidók, mint a felmenőink voltak, s ez természetes is. A kérdés az, kijelentheti-e bármilyen zsidó populáció, hogy márpedig zsidó az, aki pontosan az ő elveiket vallja. Mert ha történetesen Magyarországon a rendszeresen templomba járók mondanák ezt, akkor csak néhány száz zsidó élne e hazában. Ugyanakkor Izrael világi állam, s az ottani vallásosak könnyen azt mondhatják a lakosság többségéről, hogy ezek csak itt élnek, de valójában nem zsidók. Tapasztalnak az urak ilyen kirekesztést a zsidóságon belül, vagy már ennek a felemlegetését is gonoszkodásnak tartják részemről?
F. S.: Én még jobban tágítanám ezt a kört. Elmegyek a kerületi adóhatósághoz, s egy iszonyatosan undok nő dobálja félre a papíromat. Egészen addig, míg el nem olvassa, hogy az ügyfél történetesen Feldmájer Sándor, akinek az édesanyja Goldstein Edit. Ekkor a nő mintegy varázsütésre negédes lesz, s ő maga rohangál okmánybélyegért…
Sz. G.: Amerikában a zsidó cégek elsősorban zsidókat foglalkoztatnak. Nálunk a kérdés inkább az, hogy szeretnek bennünket vagy nem szeretnek? Egyértelmű, hogy a nem zsidók általában nem szeretnek. De Izraelben is jellemző az, hogy ki kit nem szeret. Mert a marokkóit, azt aztán nem szeretik. Az oroszt meg főleg nem szeretik. Az askenázin belül a lengyelt gyűlölik, a magyart meg hülyének tartják.
K. P.: És Pesten?
Sz. G.: Mi jobban megvagyunk egymással.
O. F.: Van egy globális zsidóság, amibe minden zsidó belefér. Ez jelent valami laza összetartozást, másrészt a zsidóságon belül jószerével annyi erővonal van, ahányan vagyunk.
K. P.: Mi a közös végül is a kelleténél jobban pluralizálódott zsidókban? Túl azon, hogy a hitetleneket vagy az istenüket veszítetteket alkalmasint ugyanúgy lezsidózhatják, bevagonírozhatják vagy akár elgázosíthatják, mint a legzsidóbb zsidókat.
O. F.: A háború előtt egy faluban, ahol élt száz zsidó, olyan erős társadalmi rétegződések voltak közöttük, amely tökéletesen leképezte a külvilágot, ahol az egyes rétegek nem keveredtek egymással. Volt egy időszak, amikor ez a rétegződés a külső nyomás s az átélt tragédiák következtében megszűnt, és most megint kezdődik. Sokkal inkább szót ért az azonos társadalmi rétegbe beágyazódott zsidó az egyazon rétegben lévő nem zsidóval, mint a zsidó nagypolgár a lecsúszott hitsorsosával. A valóságos kérdés ezért az, hogy ki akarja elérni és miért azokat a rétegeket, amelyeket a zsidó szervezetek vagy a zsinagóga nem érnek el.
F. S.: Olyanok vagyunk, mint bárki más. A saját köreinkben érezzük jól magunkat, ott keressük a kapcsolatokat. Lefelé ez ugyanúgy nem működik, mint más felekezeteknél.
Sz. G.: Ez nem így van, mert bár a zsidóság erősen rétegződik, lumpen nem nagyon fordul elő közöttünk. Az a tény, hogy a könyv mindig ott állt mögöttünk, olyan tartást ad ennek a kultúrkörnek, ami más kultúrkörben nem létezik.
K. P.: Akkor is véd, ha nincs?
Sz. G.: Akkor is véd, ha nincs.
K. P.: Lehet valaki úgy zsidó, hogy nem tartozik egyetlen zsidó közösséghez sem?
Sz. G.: Ilyen zsidóból nincs sokkal több, mint hetvenezer az országban.
F. S.: Már szinte csak úgy lehet az ember zsidó, ha nem tartozik egyik közösséghez sem. Mert ha tartozik, azzal állást foglal, s már kirekeszt vagy őt rekesztik ki mások.
Oltiné (kivételesen): Attól még zsidó.
Címkék:1997-01