Közös gyökerek
Zsidó-keresztény magyar család Kanadában
KOMÁROMBAN, csehszlovákiai szülővárosomban voltam múlt év májusában, Bíró Luciánnak, a kilencvenéves korában elhunyt bencés tanárnak temetésén. Eljöttek egykori tanáruk búcsúztatására a tengerentúlon élő, csallóközi származású, Magyarországon vendégeskedő tanítványai is. Néhány katolikus pap – egyikük Benedek-rendi tanár San Franciscóban, másikuk, aki Kanadában látja el szolgálatát, harmadikuk pedig, aki ott tölti nyugdíjas éveit.
Az utóbbiak közül az egyik hírt hozott egy régi komáromi családból származó két fivérről, akik közül az idősebből – a háború alatt Budapesten megkeresztelkedett zsidó fiúból – katolikus pap lett. Az maradt a mai napig. A bencés rend megbecsült, köztiszteletnek örvendő tagja, a teológia nyugalmazott professzora, öccse – népes család feje – sikeres vállalkozó, aki a Budapesten szerzett életmentő papírokkal élte túl a vészkorszakot, ő zsidó maradt, liberális gondolkodású, jómódú üzletember, sok magyar szociális és kulturális kezdeményezés mecénása, készséges támogatója. Az idős katolikus papot és öccsének zsidó családját – gyermekeit, unokáit – az eltelt évtizedekben mindvégig szoros családi kötelékek, zavartalan, szeretetteljes kapcsolatok fűzték és fűzik egybe.
Akitől e családról, sorsuk alakulásáról értesültem, elmondta azt is, hogy két földinknek, az 1938-ig fennállott első Csehszlovák Köztársaság Komáromban működő Benedek-rendi magyar főgimnáziuma növendékeinek életét annak idején két budapesti plébánostól kapott keresztlevél mentette meg.
Informátorom, aki komáromi diákként ismerte a fentebb említett két R-fiút, már csak arra emlékezett, hogy egyikük megmentője a zugligeti, másikuké a törökőri plébános volt. Mindketten sok üldözött családnak és személynek nyújtottak akkoriban segítséget, s ezért ők maguk is megtorlásoknak voltak kitéve. Az embermentő bátor papok nevét és tevékenységét Hetényi Varga Károly Akiket üldöztek az igazságért című kötetének (Ecclesia, 1985.) jóvoltából sikerült megismernem.
Egyikük Huszár Elemér dr., a háború éveiben, közel a nyolcvanéves életkorhoz, példátlan lelkierővel védte, oltalmazta a magyar földre menekült, kiutasítástól félő lengyeleket, franciákat, szlovákokat, tekintet nélkül vallásukra, politikai hovatartozásukra. Már közvetlenül az első világháborút követő években, terézvárosi káplánként is segítséget nyújtott jó néhány zsidó családnak, amely a garázdálkodó fehér különítmények terrorja miatt életveszélybe került. Ezek utódai, leszármazottai negyedszázad múltán ismét nála – ezúttal a zugligeti plébánián – kerestek menedéket. Igazolta számukra, hogy családjuk már annak idején felvette a keresztséget, és a katolikus egyházhoz tartozásukról szóló igazolást adott olyan jelentkezőknek is, akik ezekkel a papírokkal menekültek meg attól, hogy a haláltáborokba hurcoltak sorsában kelljen osztozniuk.
Huszár plébánosnak csakúgy, mint Török Zoltánnak, törökőri lelkésztársának, a „szabálytalan” kereszt- levelek miatt hamar meggyűlt a baja az állami és egyházi hatóságokkal. Az áttérési jegyzőkönyveket, naplókat, anyakönyveket, a bujkálóktól, munkaszolgálatosoktól elkobzott keresztleveleket a rendőrség és az ügyészség szigorúan ellenőrizte, kiállítójuk ellen, ha „gyanús” adatokat talált, bűnvádi eljárást indított. Egyházi fölötteseik sem hagyták megtorlatlanul, ha például az embermentő misszió résztvevői nem tartották be a megkeresztelkedők részére előírt hosszadalmas előkészületi – hittantanulási időt, vagy nem kérték tőlük annak igazolását, hogy a zsidó hitközség kötelékéből elbocsátották őket.
Dr. Ambrus Zoltán védőügyvéd, az életmentő papok üldöztetéséről szóló, 1947 januárjában a Képes Figyelő című hetilapban közzétett visszaemlékezésében, egyebek között nyilvánosságra hozta azt a leiratot, amelyben Serédi hercegprímás felszólította Török Zoltánt, hogy plébániájától haladéktalanul váljon meg.
*
MAGYARORSZÁG
HERCEGPRÍMÁSA
5460/1943.
Tisztelendő Plébános Úr!
Érseki helytartóm közölte Tisztelendőségeddel az anyakönyvi ügyekben felmerült panaszokat és rámutatott súlyos visszaélésekre és gondatlanságokra, amelyek Tisztelendőségedet terhelik. Egyben e hó 7-ig adott határidőt Tisztelendőségednek, hogy lemondását plébániájáról benyújtsa és önkéntesen távozhassék.
Tisztelendőséged a jelzett napig nem nyilatkozott, jóllehet önmagában is be kell látnia, hogy ilyen körülmények közt plébánost munkakört már nem tölthet be. Mielőtt azonban a kánoni eljárást megindítanám, még egyszer módot akarok nyújtani Tisztelendőségednek, hogy kánoni eljárás nélkül távozhassék plébániájáról. Ezért felszólítom, hogy e hó 31-ig plébániájáról való lemondását nyújtsa be. Amennyiben ez a kitűzött határnapig nem történnék meg, kénytelen volnék a kánoni elmozdító eljárást megindítani. Annak lefolytatásáig nem lehet azonban szó arról, hogy az előzmények után Tisztelendőséged anyakönyveket kezeljen. Megtiltom tehát, hogy Tisztelendőséged soraim vétele után anyakönyvi bejegyzést foganatosítson vagy anyakönyvi kivonatot kiadjon. Erre egyidejűleg káplánját, dr. Bán Imrét hatalmaztam fel.
Magamat Tisztelendőséged imáiba ajánlottan vagyok
jóakaró főpásztora: Jusztinián bíboros érsek
Esztergom, 1943. július 15.
Huszár plébánosról dr. Lotz Antalnak, a csanádi egyházmegye főlevéltárosának visszaemlékezése nyomán Hetényi Varga Károly könyvében a többi közt ez olvasható: „Akad olyan nap, amikor 30-40 személy van bejegyezve a kereszteltek anyakönyvébe … Voltak a hívek között, akik az evangélium felolvasása után tüntetőleg kivonultak a templom előtti lépcsős teraszra … éjjel felírták mésszel a kerítésre: “Főrabbi”.
A zugligeti plébános nyújtott segítséget Szomory Dezső írónak is … A Gestapo elől végül maga Huszár plébános is a pálosok Gellért-hegyi sziklakolostorába menekült… 1945 őszéig legjobb barátjánál, Szabolcsi Bencénél lakott a Rados-villában …
Török Zoltán nyolcvannégy éves korában, 1967-ben a székesfehérvári papi otthonban hunyt el.
A két hős plébános jóvoltából megmenekült, a vészkorszakot túlélt zsidó R-fivérek – a későbbi bencés professzor és testvéröccse -, minthogy szüleiket, hozzátartozóikat elvesztették, a segélyező szervezetek támogatásával a háborút követően elhagyták szülőföldjüket, majd a közbeeső állomások után Kanadában leltek új hazára. Otthon érezték magukat Albertában, Ontarióban, Vancouverben és másutt is, ahová hivatásuk szólította őket.
Semmiféle identitászavar
Új hazára találtak, ahol aligha akadt mértékadó személyiség, aki kétségbe vonná akár a hajlott korú O. S. B. prior, Father Benedictine R. Maurus, akár testvéröccse, az ottani magyar kulturális intézményeket támogató üzletember Mr. Eugen R. teljes jogú kanadaiságát. Mint ahogy Franciaország sem kérdőjelezi meg a közeljövőben hazánkba látogató Jean-Marie Lustiger bíborosnak, Párizs zsidó származású katolikus érsekének francia-keresztény identitását.
Figyelemre méltók és mélyen elgondolkoztatók azok a megállapítások, amelyeket J.-M. Lustiger tett – sok egyéb között – 1982 elején, bíborossá avatása előtt, két izraeli zsidó újságíróval folytatott beszélgetése során.
Az 1927-ben párizsi zsidó szülők gyermekeként született érsek a neki feltett egyik kérdésre azt válaszolta:
„Ha nem akarom elveszíteni önbecsülésemet, szüleim tiszteletét, akkor nem mondhatok le arról, hogy zsidónak mondjam magam … Persze nem vagyok vallásos zsidó, de kitérésemmel (tizennégy évesen lett katolikus. – A szerk.) nem kívántam a zsidóságtól elszakadni. Hovatartozásomat szüleimtől örököltem, rajtuk keresztül a Teremtőtől… Egy olyan vallásra tértem át, amely magában hordozza régi hitemet is … Kisfiúkoromban ugyanolyan zsidó tudat élt bennem, mint a többi francia zsidó gyerekben. Nem volt francia nevem. Áháronnak hívtak az iskolában is, a pap nagyapám után. Szüleim szegények voltak, nem tudtam úgy öltözködni, mint a többi gyerek. De többnyire osztályelső voltam. Még egy ok, hogy felfigyeljenek rám. Amikor a párizsi Montaigne-iskolába kerültem, összevertek, mert zsidó vagyok, sokan nem engedtek közel magukhoz …”
Az érsek elmondta, hogy szülei – bátran vagy éppen könnyelműen – tizenegy éves korában Németországba küldték nyaralni és németül tanulni. Az egyik őt vendégül látó család náciellenes érzelmű volt, de egy másiknál a fiú, aki a Hitlerjugendhez tartozott, tőrét villogtatva gyakran így kiáltozott: Egy nyári éjszakán megölünk minden zsidót. Reá – mondta az érsek -, gondolkodásmódja alakulására, a hitleri eszmékkel szemben álló német keresztények voltak nagy hatással. Ezek minden nap életüket kockáztatták hitükért. Hazatérve, kisgyerekként hozzákezdett a Biblia tanulmányozásához. Mint mondta, az utolsó betűig elolvasta az Ó- és az Újtestamentumot. Ilyen előzmények után lett a katolikus teológia növendéke, így szentelték pappá, így lett érsek, majd bíboros.
Életrajzíróinak tanúsága szerint semmiféle identitászavar nem támadt J.-M. Lustiger lelkében, nem okozott konfliktust a származása, évtizedeken át nem jelentett akadályt, hogy magas egyházi hivatását gyakorolja.
Ahogy Lucián atya komáromi temetésén értesültem róla, nem zavarja Kanadában élő földijeinek, az R-fivéreknek az életét sem bármiféle előítélet, hátrányos megkülönböztetés, akár magyar, akár zsidó származásuk vagy zsidó múltjuk miatt. Vajon mikor éri el – megérjük-e? – hazai társadalmunk felvilágosultsága, európaisága azt a fokot, amikor a közös gyökerek folytán természetes lesz keresztények és zsidók zavartalan együttélése, amikor az egyik embert nem érdekli már a másik származása, csak tettei, munkájának eredményei határozzák meg kinek-kinek értékét, megbecsültségét.
199
Címkék:1991-01