Közmagyar Kozmoszgyúró babilóniai kalendáriuma
Közmagyar Kozmoszgyúró babilóniai kalendáriuma
II. Február (első fele: SVÁT)
Teve (Gimmel) (3-as) Vízöntő (fény oldal)
Milyen sokat segíthet egy-egy szimbólum! Ción héberül jelet, kijelöltet jelent. Kérdés, hogy tudunk-e bármiről – és főleg a Lét Uráról – bármit jelek, szimbólumok nélkül. „Teve van egypúpú, van kétpúpú… és több!” Mert a harmadik betű a teve, a gimmel. A hármas szám. A teve a hátán hordja az élelmét, vagyis önellátó, érett.
Ajándék. Gyümölcs.
A tevéről elnevezett hármas, a gimmel betű, az ékírásos sorban a tisztánlátás és az érettség helye a világméretű őslény szemével nézve.
„A teve…” Az érett értelem azt súgja, „egyedül is jó”. Lehetetlenség, hogy az ember egy másik lény utáni vágyakozással töltse az életét, vagy hogy egy másik lény nélkül ne bírja vidáman élvezni az életet. A magányba csak az hal bele, aki úgy dönt, hogy az életet nem lehet szeretni. Lehet.
Aki kapcsolatokra szokik rá, ugyanolyan addikttá, függővé válhat, mint az alkohol szerelmese. A leszokáshoz meg kell érteni, hogy értékem végtelen – csodakincs vagyok -, függetlenül attól, hogy más szeret-e, vagy sem. Kellemes dolog szeretetet, egyetértést kapni – de megvagyunk nélküle, nem követelhetjük ki a sorstól. Ha megtanuljuk ellensúlyozni a gyerekkorunkban (az elkerülhetetlen csalódások által) belénk rögzült „nem vagyok rendben” üzenetet, s elkezdjük önfegyelemmel kiépíteni öntiszteletünket, előbb-utóbb kellemesebb kapcsolataink lesznek majd. Jobb, ha leszokunk az önlebecsülésből eredő tökéletességmániáról, ami által magunkban is, másokban is korholista módon mindig a hibákat vesszük csak észre. Ráadásul önértékelésünk legyen mindentől független, hogy ne függjünk mások véleményétől, elfogadásától. Erre valók a vallásos jelképek, legendák – hogy az abszolút értékre emlékeztessenek. A tibeti láma, Milarepa azt írja: „Rászoktam, hogy egyként szemlélem az életet és a halált, s feledem félni a születést és a halált.” Krisna pedig azt mondja: „Ki az érzéki világból úgy vonja vissza vágyait, mint teknős a fejét, lábát – bölccsé az csillapult csupán. Ki érzékei tárgyán csügg, kísértés ejti foglyul azt, vágy követi a kísértést, a vágyat indulat, harag… De ki szenvtelenül néz át a világ tüneményein, legyőzve önmagát mindig, végül nyugalomra lel.”
Adjunk még több elismerést magunknak és másoknak. Őszintétlenül is kellemesebb átok helyett áldani, irigykedés helyett adni. A kutya ugat, a tevekaraván mosolyog. Ahogy a karaván imája mondja: „Kegyelmezz, istenünk, a halál áll a hátunk mögött! Kegyelmezz, istenünk, nincs itt nővérünk, s váratlanul közeleg a halál! Bocsáss meg, istenünk!” Ki nevezze el először az állatokat – kérdezte Számáéitól Isten -, te, vagy az ember? Majd én! felelte Számáél, hiszen idősebb és bölcsebb vagyok. Isten ekkor ökröt mutatott neki: „Mi ennek a neve?” Számáél hallgatott. Talán kuru? Nem, nem, mondta az Úr, és Ádámhoz fordult, de mindig olyan szavakkal, hogy az ember értse, mit kell visszhangoznia: „Örök neve az lesz, amit most adsz neki!” Ádám pedig azt mondta: „Ööö… ökör?” Ez az ! Aztán tevét mutatott neki: „Tevén eléd e lényt, talán te néven nevezed?” Ádám habozott: „Te… vén…” Igen! Így hívják!
Ezek után Isten megmutatta Ádámnak ivadékai nevét is, egészen Dávid királyig és utódaiig, egészen a Messiásig.
S most, amikor önépítő lépésben a Felső Erőt kéne kémem, vegye át terheim egy részét – mert úgy kell nekem ez, mint púp a hátamra -, látom, hogy nem bírok hinni… Bár a zsoltár vigasztal: „Istenem, óvd meg nyelvemet a rossztól, ajkamat a hamis beszédtől…” S folytatták, sok millió visszhangzóval együtt, reggel, este, Dávid óta a kilencvenedik nemzedékben: „Lelkem maradjon nyugton, ha átkoznak is, legyen lelkem olyan, mint a por, mindenki előtt!”
FEBRUÁR második fele (újhold után, ÁDÁR hava)
Ajtó (Dalet) (4-es) Vízöntő (árnyoldal)
A Dalet, a Négyes, ajtót is jelent. Hány ajtón megyünk keresztül…
Ez az ajtó a kedvesség ajtaja. A kedvesség a Jóteremtő, a Létcsináló legfontosabb utánzandó tulajdonsága. Nem véletlen, hogy Jichák (Izsák) ősapa neve – Jákób-Izrael atyja – Nevetést jelent. Ő még a gonoszokhoz is kedves, lám „virulnak”. Ez a legfőbb erény ötezer éve, kezdve Ádámtól, s a tíz nemzedékkel későbbi Nőéig (aki az állatokkal volt kedves), majd tíz nemzedékkel később Ábrahámig (i. e. 1900), aki milyen kedvesen fogadta az angyalokat, s megmentette Lótot. Hét nemzedékkel később, szépunokájánál, Mózesnél látjuk megint, hogyan tereli a népet a pusztában kedvesen (meg is kapta büntetését, amiért ráütött a sziklára, jött volna víz amúgy is).
Még hét nemzedék, és már Dávidnál vagyunk, a fő felkent idolnál. De ne feledjük, mindenkit felkent (héberül másách, görögül krisztein) a pap, aki bevallotta bűnét (Móz III 14.28)… A zsoltárokban azt írja Dávid (37,5): „Hagyjad az Úrra a te utadat és bízzál benne, majd ő teljesíti… Csillapodjál le az Úrban és várjad őt: ne bosszankodjál arra, aki szerencsés, se arra, aki álnok tanácsokat követ. Szűnj meg a haragtól, hagyd el a heveskedést, ne bosszankodjál, csak rosszra vinne!”
Mintha a dél-afrikai Maliban lakó ibók nem a 22 gla-gla jelből teremtett világban hinnének, mintha a regösök nem „melegítő” remegést jelentő szóval neveznék meg magukat. Mintha az aztékok Tloke Nauke-ja, vagy a khmerek U blej U nonghtauja nem szintén a teremtő kreatív realitásra utalna. És tényleg Dávid leszármazottai a talmudi mesterek, Szandelár és Háj gáón s a köztük lévő (II-X. sz.-ig következő) nemzedékek? Hogy Rási a Szandelár rabbi utóda lenne a XI. században? S az ő utódai a frankhoni Troyes, vagyis Treves nevű – ma Dreyfuss – család, akinek egyik, Klauber családnevű lánya a prágai Löw rabbi, a Maharal mamája lett volna? Akinek egy rokona ismerte a zsidókiűző Aragóniái Ferdinánd királyt, akinek a mamája zsidó volt (Juana Henriquez). Olyanok, mint Krisna, Visnu, Síva utódai, leszármazott hercegei… Állítólag a „gólem” szó burkot jelent, s a dávidi lélek „burkára” utal, hogy a Maharal néma „gólemet készített” agyagból. Ferdinánd királyt pedig agyaggal kente be Ludovico lazaretto rabbi, és száján át lehelt bele szent lelket. A hinduk, akik a „visszhangzó” jelentésű Hoduból (héberül ez India neve), az Ábrahám „túlnani” apja szülőföldjéről jönnek, risiket, félisteni magasságban létező bölcseket tisztelnek hasonlóképpen… Krisna mondotta: „Ki minden lényt barátjának, világok atyjának tekint, s áldozata, vezeklése tudójának, békére jut.”
A negyedik ajtó az önbecsülésben: a leltár készítése jó és rossz tetteinkről – hogy helyes arányokban lássuk végre magunkat, s leálljunk az indokolatlan, gyerekkori önlebecsülés, korholás visszahangzásával. Hiszen, ahogy az imakönyvben lapozó zsidó Habsburg-ősök szövege mondja: „Mit panaszkodhatunk? Inkább vizsgáljuk meg viselkedésünket és térjünk meg Hozzád, Uram!”
Címkék:2005-02