Közmagyar Kozmoszgyúró babilóniai kalendáriuma
Közmagyar Kozmoszgyúró babilóniai kalendáriuma
JANUÁR
Alef /Ökör (1-es) A betű Bak (fényoldal)
Az ökör. Az első betű. Nyakán keresztben: iga. Ezt ábrázolja az ékírásos betű-kép-szó. Micsoda iga? A tan igája. Ezt az igát jelképezi a király fején a súlyos korona. A szerénység koronája ez, az önző célokról való lemondás koronája. Idegesítő a „szerénység” kifejezés, a lemondást juttatja eszembe, pedig egyszerű: érdemes törekedni arra, hogy még a kiváló képességekkel rendelkező ember is átlagos egy téren – egyszer jól, egyszer rosszul oldja meg ügyeit. A problémamegoldás területén mindannyian átlagosak vagyunk. Hol jól, hol rosszul oldjuk meg ügyeinket.
Az ökör a kezdőkör. Kincset is jelent. Mint a magyar „marha” szó.
Azért fontos az átlagosság, hogy ne érezzük magunkat elszigeteltnek, abnormálisnak, s ne higgyük, a különlegességünk miatti kitűnés megment minket felelősségünktől, vagy hogy értékünk, amely abszolút végtelen, hisz csillagporból és DNS-ből vagyunk, mint a többi lény, függ a jó és rossz tulajdonságainktól. Isten szemében, mondják a zsidó bölcsek, minden ember végtelenül értékes. Csodalények vagyunk. Kincsek. Mint az ökör. Hogyan függ össze a szerénységre való felhívás (az átlagosság) azzal, hogy „Ábrahám fiai”, „Dávid fiai”, vagy „Mohamed utódai” vagyunk, esetleg „Buddha örökösei” ugyanakkor? Mint Eckhardt mester mondja a XIII. században: „Dávid király leányának minden ékessége belülről való.” (Zsolt 45,14)
Ha kiegyensúlyozott életre törekszünk, a külső bajok ellen csak a fegyelemből születő öntiszteletre támaszkodhatunk. Ajánlatos első lépésként elfogadni, hogy „az van, ami van”. Nem véletlen, hogy „Vagyok, Aki Vagyok”- nak nevezi magát az Örökkévaló. Aki harag és sértődöttség nélkül képes elfogadni élete adottságait, biztos nyerő lehet. Érdekes, hogy a Brahman is maga a Lét. A Dharma meg azt jelenti, „fenntartani”. Vagy itt van Ámon-Ré egyiptomi himnusza az i. e. XV. századból: „A létezők létrehozója, a lények alkotója, Nagykirály és az istenek feje, magasztaljuk akaratodat, ahogy megalkottál bennünket, mi belőled készíttettünk, aki szültél minket, magasztalunk téged, a bennünk lévő ragyogásodért…” A haragmentes élethez makacs fegyelemre is szükség van, az ökör makacs leigázottságára. Ez a legnagyobb kincs. Hogy ne az ego diktáljon… Állítólag csak két- három éves korunkban ellenállhatatlan a harag reflexe, amikor még önmagunkat képzeljük mindenhatónak, teremtőnek. Felnőttkorban nem bosszankodhatsz minden apróságon, meg kell tanulni vállat vonni… És nem szabad apróságokból – üldözéses módon – katasztrofális következtetéseket levonni.
A vadökör, a reém, nagyon erős és szilaj, mindenki fél tőle. Olyan hatalmas volt, hogy Dávid király gyerekkorában a juhait felhajtotta egy emelkedőre — s kiderült, hogy nem domb volt, hanem a reém. Akkor azt mondta: „Ha innen megmenekülök, olyan magas templomot építek, mint ennek a reémnek a szarvai.” Sok nemzedékkel később, Dávid egy utóda, Rabba bar bar Chana (i. sz. 250-ben), a híres utazó látott egy reémborjút. Noha még csak egynapos volt, magassága meghaladta a Tábor hegyét, és nyaka kerülete három mérföldet tett ki. „A Jordán medrébe hullajtott trágyájától kiáradt a folyó.” Bar Chana leírta, hogy a reém látásával egy időben hallotta az Úr hangját is, aki „megesküdött, száműzi a népét”, s különös látomásai szerénnyé is tették bar Chanát, mert nem szólt egy szót sem, amikor a többi bölcs látomására csak annyit mondott: „Minden bar Chana mafla!”
Krisnát halljuk:„Az A betű a betűk között, a négyarcú teremtő s az örök idő.” És idézek egy Réhez intézett bánatimát is (az i. e. XIV. századból): „Egész nap a szám után megyek, ahogy az ökör megy a fű után, s este olyan vagyok, akihez eljön hűsítő kegyelmed..
JANUÁR II. fele (holdtölte után)
(SVÁT)
HÁZ (Bét) (2-es) Bak (árnyoldal)
„A Ház, a 2-es: a házi béke bölcsessége – a tudás hatalma.” Ez a második babilóniai eredetű ékírásos jel, amelyet a héberek (az ivrik, az átmenők, a túlnaniak) használnak. A világnagyságú Ős Ember, az Adam Kadmón a fejénél hordja ezt a jelet, s ezzel a bölcsek azt akarták kifejezni, hogy az ész vezessen mindenben minket, ne az érzelmek. Az észt pedig a Teremtő, a nagyobb erő, ne az ego vezesse. Az eszed tokja. Az észház. Ahogy Mózes mondja: „Ne kövesd a szemed és a szíved!” Ezt naponta kétszer elmondják, reggel és este az imában. A dávidházi Hillél mondta az első században Jeruzsálemben: „Fogadj minden embert kedves arccal.” Rokona és utóda, a harmadik századi Ráv (Babilonban) úgy fogalmazott: „Légy nyájas mindenkihez… A rossz nyelv (lason hara) a legnagyobb bűn, hiszen a nemi tévelygést, a bálványimádást és a vérontást csak sokkal kevesebben követik el.” A Bhagavad-Gita írja: „Nem volt oly idő, melyben én, te, vagy bármelyik vezér, nem lettünk volna, és nem lesz, mely létünk megszüntetheti…” Az biztos, hogy ha megtettük az első lépést, s elfogadtuk, hogy szilaj ökörként rugódozik a rossz ösztön bennünk, itt az ideje, hogy a harag csökkentése érdekében csökkentsük mások és magunk szüntelen korholását, a korholizmust. Ennek szükségességét pedig legjobb ésszel belátni, megérteni. Próbáljuk ki egy óráig, egy napig, egy hétig, hogy nem győzünk meg senkit a családban a magunk igazáról (akkor sem, ha tényleg igazunk van). Maimonidész azt mondta a XI. században, hogy ha rossz szokást fedezünk fel magunkban, egy időre induljunk el az „ellentétes irányba”, s később így megtaláljuk az arany középutat… A hatodik századi Buddha, Jeremiás kortársa azt mondta: „Mindenki rettegi a kínt, mindenki féli a halált, ismerd fel a másikban önmagad, és ne kínozz, ne ölj!” Sok szülő azt gondolja, hogy a gyereket folyamatosan bántani, kritizálni, fenyegetni kell, másképp veszélybe kerülhet és nem „javul meg”. Csakhogy a kisgyerek számára a kritika nem érződik szeretetnek, s elveszti az önbecsülés képességét. Mózes azt mondja (II. 25,17): „Egymást azért meg ne csaljátok, hanem félj a te I-tenedtől!” – s a bölcsek szerint ez intés a „szóval való hántásra” utal. Ezért mondja Ábrahámnak: „Menj el apád házából, szülőföldedről…” (M. I. 12,1) Bizony, baj, ha a szülők azt gondolják, aggodalmaskodó korholgatásuk „azonos” a szeretettel, s még nagyobb baj, ha behódolásra kényszerítik gyerekeiket. Pedig a szülőket akkor tiszteljük, ha megvalósítjuk önmagunkat. .. Sok szülő azt hiszi, a korholó szó úgyis lepereg, nincs hatalma, pedig olyan a fejünk, mint egy hordó, vagy egy üres tartóedény, benne visszhangzik minden, amit kiskorunkban hallunk („te kis majom”, „kis butám”).
Még a „sivatagi homokviharba került karaván imáját is lejegyeztem: „Állt egy magasra épített ház, s a világ szétrombolta, szétmorzsolta a kőpilléreket. Kegyelmezz, élő isten, oltalmazz a sírtól, a bosszú angyalától és a kövek súlyától…” A régi dávidházi bölcsek szavait visszhangozva, esetleg kívülről megtanulva, legalább arra az időre megszabadulunk egónk ösztökélésétől. Fontos, hogy ne engedjünk a gyerekkorban belénk épült önlebecsülő iránynak, s felépítsünk egy új gondolati házat. A második babiloni jel erre utal…
Címkék:2005-01