Hűtlen zsidók az avantgárdban: Hajas, Bódy, Erdély
Kozma György
Hűtlen zsidók az avantgárdban: Hajas, Bódy, Erdély
Szinte ma is felfoghatatlan, hogy egyikük sincs ma már velünk. Se Hajas (Biki), se Bódy, se Erdély. Pedig a hetvenes évek második felében ők voltak valószínűleg a legnagyobb hatású alkotók a betiltott budapesti avangárd köreiben. Húsz éve már…
Amikor tizenkilenc évesen hazaszédelegtem (az epilepsziám miatt) a párizsi disszidálásból, egyszer csak megismerkedhettem egy csomó furcsa emberrel – az volt a közös bennük, hogy „tilosak” voltak különböző módokon ők is. Hajas Tibor – a Ne mondj le semmiről! Mezei-féle antológia egyik szerzője – talán az egyetlen rendszeres munkahellyel rendelkező fiatalember volt ebben a körben, ugyanis korábban börtönben ült, mégpedig a belvárosi huligánokkal, akik horogkeresztet festettek a kirakatokra. Csak a tárgyalás során merte neki megmondani a mamája, hogy ő is zsidó… Amikor én megismertem, Borroughs volt a kedvenc olvasmánya, cáfolhatatlan tekintély volt a társaságban, Haraszti és Szentjóby voltak a barátai. Megtűrte a szintén cáfolhatatlan stílusú Molnár Gergelyt (közös bálványuk David Bowie volt) és Najmányi Lacit – s részben épp e barátok – és fő fiatal tanítványbarátja, Vető Jánoska – miatt megtűrte, hogy én és Xantus és még pár tizen-huszonéves is látogassa. Mindenesetre, amikor a nagybátyám, Kecskeméti Pali bácsi (aki Freud lapjába írt anno, Bartók barátja és Kissinger beosztottja volt az ötvenes években és soká nem jöhetett haza) meglátogatott minket, akkor Biki is ott volt nálunk, pedig még nem is ismertük egymást – minden érdekelte, hogyne érdekelte volna egy Casablancán át elmenekült nagy túlélő… Ez volt a kedvenc szava: „túlélő”.
Emlékszem, milyen ellentmondást nem tűrő hangon adta az utasításokat Udo Kiernek (Warhol és Fassbinder sztárjának, aki Bódy miatt jött Pestre, s akivel mellesleg Xantusnál és Hámos Gusztinál is együtt dolgoztam később, s akit ma Madonna klipjében láthatunk, egy balázsbélás videó-kísérletben).
A zsidóságáról (vagy a provokatív „fasizmusáról”) soha nem beszéltünk.
’80-ban volt a halálos kimenetelű autóbalesete.
Bódy Gábor eleinte nem tartozott az avantgárd belső köreibe, hisz egyetemet végzett és főiskolát, gyanús pártösszeköttetései voltak – meglehetős kompromisszumkészségről tett tanúságot. De amikor a főiskola elutasította a később külföldi díjnyertes filmjét, az Amerikai anzixot, fokozatosan közel került a periféria mestereihez, nekem például ő volt az első, aki elintézte, hogy leközölje a Filmvilág egy (róla szóló) cikkemet… Aztán szerepeltetett egy – azóta sem kész- filmjében, a „Kozmikus szemekében, részben talán, mert látta, hogy milyen jóba lettünk Udo-val. A német színész bérelt lakásában volt az is, hogy kifejtette nekem, a filmgyártásban „minden a ti kezetekben van!” Meglepett, hogy egy ilyen okos, kifinomult ember ilyen nyilvánvaló antiszemita előítéletnek bedől. (Azt tudnia kellett, hogy az én kezemben aztán végképp semmi sincsen…) Annál is inkább furcsa mindez, mivel a mamája zsidó volt, tehát ő is annak számított. Ezt meg is mondtam persze neki. (Csak később olvastam a szakirodalomban a zsidó öngyűlöletről és antiszemitizmusról, vagy a baloldali, anticionista antiszemitizmusról.) De Bódy az anyjával (ki tudja, miért) nem beszélt évekig. Állítólag az öngyilkossága előtti napon meglátogatta, de a mama amúgy nagyon kedves asszony – nem volt otthon. Ez ’86-ban történt, alig akartam elhinni, hogy Gábor öngyilkos lett, hisz én csak a sikeres Bódy-t ismertem, aki előkelő bárokba invitálja Berlinben pesti művészbarátait (ott tanított a Filmakadémián), video-fesztiválokat szervez és a Psyché-je valóságos „kultuszfilm”. Persze, eszembe jut a másik Gábor, aki már alig érthetően ejti a szavakat a sok ital hatására – hagyjuk ezt. Sosem fogom megérteni.
Erdély Miklóst először nem mint nagy művészt ismertem meg, hanem csak mint a barátaim barátját – Ascherék (és Pauerék) laktak nála, Xantusék meg a közelében, gyakran voltunk együtt: odaülhettem az asztalához a Gyergyó presszóban vagy a Budapest presszójában, nem beszélve az F.M.K. – Fiatal Művészek Klubja – asztalairól, ahol korábban Biki, vagy Bódy volt az éjszaka császára – hallgathattam csípős megjegyzéseit, ironikusan szeretetten dörmögését. Meglepett, amikor szerepet ajánlott a tiszaeszlári perről készülő filmjében Rajk Laci és Vikár Zoli mellett. Azóta is csodálkozom, hogy sose beszéltük meg a film témáját, ami a kor egyik nagy tabuja volt – persze minden józan ember számára evidens volt, hogy a vérvád gonosz abszurdum, s Eötvös könyvét is ismertem. De beszélni nem beszéltünk róla – esetleg ezzel fejeztük ki, mennyire evidencia, hogy a vérvád humbug. Erdély fekete szakállával, magas homlokával, csillogó intellektusával (emlékszem a kreativitás-fejlesztő tanfolyamaira és más, fizikai ismereteket is népszerűsítő előadásaira, ahol megismerhettem az utánam jövő generáció azóta híres művészeit is, pl. Enyedi Ildikót, Sugár Jánost, Klöpfler Tibort) archetipikus zsidó mester volt, s ezt vállalta is. Mégse lehetett e témáról sokat beszélni, akkoriban senkit sem foglalkoztatott igazán mindez – ráadásul ő eretnek zsidónak számított volna, hisz apjával egyetemben valami módon Jézust tekintették messiásnak. Amikor haldoklóit – azt hiszem ’88-ban – (már hullott a haja és fájdalmai voltak), meglátogattam, s elmondtam, hogy találtam egy családfát otthon, ami épp a messiási családdal függ össze, nehézkesen a falnak fordult és azt mondta. Akkor neked minden meg van oldva…”
Nem tudom, hogy értette.
Gyakran elgondolkozom rajta, milyen furcsa, hogy a pesti avangárd három nagy halottja, Biki, Bódy és Erdély, noha elvben zsidóknak tekinthetők, valahogy mégsem igazán azok, hisz valamilyen szinten elfordultak e hagyománytól (Erdély csak vallási szinten nem fogadta el a zsidó tant, életük egy- egy szakaszában Hajas és Bódy Gábor egész az antiszemitizmusig jutottak polgárpukkasztó indulataikban). Csakúgy, mint a korban szinte mindenki a kelet-európai diaszpórában. „Igen hűtlen nemzedék” voltunk.
Ugyanakkor makacs ragaszkodásuk egyéni igazságukhoz olyan jellemvonás mindhármuknál, ami miatt szerencsésnek tartom magam, hogy találkozhattam velük – ez ugyanis a leírt tanoknál is fontosabb, ha az ember mégiscsak vállalni akarja a „zsidóságot”, magyarul a „lét visszhangzását”.
U.i.: Sokat tanultam tőlük. Bikitől azt, hogy „minden más”, Bódytól azt, hogy „mindent el lehet intézni”, Miklóstól nem is tudom, mi mindent.. Néha elgondolom, vajon velük beszélgetnék-e ma a „Léteztetőről”, a Csinálóról… és Visszhangzóiról, a zsidókról – s vajon potenciálisan „antiszemita”, gyűlölt gyűlölő lehetek-e magam is, „új” eretnek (?) „szóértelmezéseimmel”? (Hisz felteendő a kérdés, a zsidó szó lefordítása nem tagadása is egyben a…visszhangzók tanításának?) Nem beszélve a kor fő művészeti ágáról, a performance-ról, amely jel” (Bódy kedvenc szemiológiai dumájával) – ahogy a Biblia mondja: „Legyen neked jelül, emlékeztetőül!” Vagy csak azt kapnám Bikitől, hogy „ha összeomlott a világod, építs egy másikat!”. Miklós azt dörmögné:
„Te tudsz valamit a semmiről, amit rajtad kívül senki…”. Gábor pedig esetleg felmentene további művei megtekintése alól (ahogy nagylelkűen elengedte nekem az utolsó penzumokat…)
Jelentős gondolkodók voltak. De akkoriban kevés átlagos zsidót ismertem intelligens, tájékozott, szeretetteljes viszonyulással (mint az anyám vagy Konrád Gyuri) – divat volt a hisztérikus akarnok „gondolkodás”, az érzelmek tébolyító önkénye vezetett sokakat, kicsiket, nagyokat, mindannyiunkat. Igenis, húsz év az nagy idő, akár korszakokról, akár barátságokról van szó – a feszültségteli mai „békeidők”-ben különösen sokat számít a kor… Korlátaik a koré, mellyel együtt távoztak el. Történelem előtti kor volt…
Címkék:1999-09