Koszovó, és a jugoszláv zsidók
Koszovó és a jugoszláv zsidók
Két héttel a jugoszláviai légitámadások megkezdését követően az ország 3500 zsidó lakosa határozottan ellenezte a NATO azon tervét, hogy katonai beavatkozással rendezze a koszovói válságot.
„A zsidók mind ellenzik a fegyveres beavatkozást, bár nem támogatják egyöntetűen Szlobodan Milosevics elnököt” – nyilatkozta Aca Singer, a belgrádi székhelyű Zsidó Szövetség elnöke.
A belgrádi zsidók kerülik az egyenes válaszokat, ha arról kérdezik őket együtt éreznek-e a koszovói albánokkal, akiknek helyzete a II. világháború zsidóüldözésének emlékét idézi fel. Miloseviccsel kapcsolatos véleményüket sem hajlandók kinyilvánítani, bár sokan azt vallják, hogy a bombázások miatt megszilárdult a helyzete.
„Hivatalosan nem erősítették meg azokat a horror-történeteket, melyekről a BBC vagy az Amerika Hangja számolt be” – mondta Alexandr Lebl, a Szövetség egyik vezetője. „Általánosságban foglalunk állást a deportálással és minden civilek elleni kegyetlenkedéssel szemben.” Yitzhak Asiel, Belgrád rabbija szerint nehéz hinni a rémtettekről szóló tudósításoknak. „Ilyen őrült időkben még azt sem tudjuk, mi történik innen ötven kilométerre” – mondja.
A jugoszláv főváros 34 éves rabbija a Jordán nyugati partján fekvő Alon Svutban található Har Ecion jesiva végzett diákja. Ő egyben a hitközség metszője is, és – mint mondja -, még bombatámadás közben is ment húst vágni a közös széderre.
A Zsidó Szövetség egy március 28-i nyilatkozatában elutasítja a légitámadásokat, mivel „a bombák és a rakéták nem nemzeti vagy vallási kritériumok szerint válogatják áldozataikat, és minden jugoszláv lakost – beleértve a zsidókat is – érintenek.” A Szövetség Izraelhez, a Zsidó Világkongresszushoz és az Európai Zsidó Kongresszushoz fordult támogatásért „a koszovói probléma ügyében, békés, politikai megoldást keresve.”
Egy héttel később, április 5-én, a kis újvidéki zsidó közösség egy újabb nyilatkozatot tett közzé, élesen bírálva a NATO előző éjjeli, az egyik Duna-hídra mért pusztító csapását. A híd ugyanaz, melyről 1942 januárjában a nácik 809 meggyilkolt zsidó holttestét dobták a jeges folyóba. A közösség tagjai koszorúkat helyeztek a roncsokra.
A zsidó szolidaritás Koszovóra is kiterjed, ahol mintegy 45 zsidó él, többségük szerbekkel vagy albánokkal kötött vegyes házasságban Pristinában vagy Prizrenben, azaz a legnagyobb koszovói városokban. A szövetség Belgrádból napi kapcsolatot tart fenn velük telefonon és pénzt küld nekik ételre és üzemanyagra. „Mind jól vannak, és tartják egymással a kapcsolatot” – mondta Singer. „A koszovói zsidókat nem veszélyeztetik a szerb erők”- hangsúlyozta Lebl, a Financial Times egykori tudósítója.
A jugoszláv zsidók gyakran beszélnek a zsidók és szerbek közti „hagyományos kötelékről”, ami a II. világháborúra vezethető vissza, mikor – mint állítják -, a szerbek zöme – ellentétben a horvátokkal – nem csatlakozott a náci zsidóüldözéshez. A jugoszláv miniszterelnök-helyettes, Zoran Lilic, a Zsidó Világkongresszus vezetőjének, Edgar Bronfmannak címzett, nemrég kelt levelében felidézte ezt a köteléket, a NATO támadások félbeszakítását szorgalmazva.
„A szerbek azt hiszik, hogy a világ zsidósága szuperhatalom” – magyarázza Singer, „ezért sok levelet kapok az emberektől, akik arra kémek, forduljak Bill Clintonhoz, hogy állítsák le a bombázást.” A zsidó befolyásban való hit a belgrádi médiában is megfigyelhető, ahol elhangzott, hogy három – Jugoszláviában nem túlságosan népszerű amerikai figurának – Madeline Albright külügyminiszternek, William Cohen védelmi miniszternek és Richard Holbrook közvetítőnek – zsidó kapcsolatai vannak. A szerbek azonban – hangsúlyozzák a zsidó vezetők – nem hibáztatják támadásokért sem a helyi zsidókat, sem általánosságban a zsidóságot.
Amikor a helyi sajtó bejelentette, hogy 250 belgrádi zsidót – nagyrészt nőket és gyerekeket – busszal Budapestre küldtek a zsidó húsvét előtt – tette hozzá Lebl nem voltak antiszemita felhangok, és „senki sem mondta, hogy ez nem hazafias”. A közösség hajthatatlanul vallja, hogy ez nem kivonulás volt, csupán egy meggondolt, rövidtávú átköltözés a magyar fővárosba. Kevesen vannak közülük, akik Izraelbe akarnak menni – állítja Lebl. Legtöbbjük szeretne hazatérni „hamarosan, amint vége lesz”.
A zsidó közösség aktív tagja, Avraham Israel, a belgrádi polgári védelem vezetője is. Minden alkalommal, mikor a NATO bombázói elrepülnek a város felett, a szerb villamosmérnök az utcákat járja és próbálja megnyugtatni az embereket, illetve biztonsági tudnivalókkal látja el őket.
A 77 éves Lebl ezzel szemben nem követi a parancsot, és nem keres menedéket az óvóhelyen: „Nincsen katonai támaszpont a környéken, és a pince nem biztonságosabb a lakásomnál.”
Aca Singer is rendíthetetlen. A kérdésre, miszerint elmenne-e Izraelbe, ahol lánya él, ha Belgrádban rosszabbra fordulna a helyzet, a közösség vezetője a következőképp válaszolt: „Nem kaptam engedélyt a hajó elhagyására. Én leszek az utolsó, aki elmegy.”
A Jerusalem Report alapján
Címkék:1999-06