Korunk hegedűse: Itzhak Perlman
Akár csörgedező patak
A klasszikus zene télen piacra került CD-lemezei között a legnagyobb sikert az angol EMI cég által kiadott Antonio Vivaldi hét hegedűversenye aratta. A hegedűszólamokat egy izraeli művész, Itzhak Perlman játssza.
Köztudomású, hogy a világ legjobb hegedűművészei között a zsidók – hadd éljek egy mostanában divatos kifejezéssel – létszámukat erősen meghaladó arányban találhatók. Különösen vonatkozik ez a kelet-európai zsidókra, azokon belül is az Ukrajnából származókra, akár ők születtek ott, akár csupán a szüleik, Iszak Babel leírja, hogy Odesszában jóformán csak a hegedűművészi hivatás jelentette az egyetlen kitörési lehetőséget a nyomorúságból, ezért a fiúk legtöbbjét zenetanulásra fogták.
Mi lehetett az oka a speciális tehetségek ilyen nagyszámú feltűnésének, hiszen a hegedű nem ősi zsidó hangszer. Talán az, hogy Ukrajnában és Oroszországban a cigányokon kívül zsidó bandák is játszottak szórakoztató és tánczenét, nemcsak a saját népük számára, hanem mulatozó ukrán és orosz uraknak és parasztoknak is. A bandát vezető hegedűsöknek sikerült nagy rutint szerezniük, sőt – akárcsak a cigányprímások – igen virtuózan tudtak bánni hangszerükkel. Később azután, amikor országukban valamelyest enyhült a zsidókra nehezedő nyomás, és egyes fiatalok maguk is ki akartak szabadulni a gettóból, ezek a hegedűsök megismerkedhettek az európai műzenével. Ahogy abban az új közegben a hangszerjáték iránti készségük párosult edzett intellektusukkal, kiváló hegedűművészek egész sora jelent meg Európa, majd Amerika hangversenytermeiben. Valóban impozáns a névsor, a legnagyobbaké: Mischa Elman, Efrem Zimbalist, Bronislav Hubermann, Jascha Heifetz, Nathan Milstein, Yehudi Menuhin, David Ojsztrah, Ida Haendel, Isaac Stern, Gidon Kremer, Pinchas Zukerman… és Itzhak Perlman.
Itzhak Perlman a kelet-európai zsidó hegedűművészek második nemzedékéhez tartozik, ő már Izraelben született, Tel-Avivban, közvetlenül a második világháború után. A sorsa kicsiny korában igen szerencsétlenül alakult: négyévesen gyermekparalízis bénította meg mindkét lábát. A muzikális kisfiú zenéléssel kárpótolta magát. Első tanára a tel-avivi zeneakadémián Rivkah Goldgart volt, és általa – származásán kívül – még egy szállal kapcsolódott a kelet-európai hagyományokhoz, mesternője ugyanis a szentpétervári konzervatóriumban tanult. Perlmant 13 éves korában meghallgatta Isaac Stern, és azt tanácsolta neki, hogy az Egyesült Államokban tökéletesítse tudását. Így is történt, és a fiatal izraeli hegedűs 1958-ban a híres New York-i Juilliard School növendéke lett, Ivan Galamian és Dorothy Delay tanítványa. Közben nehéz körülmények között élt, szállodákban játszott szórakoztató zenét.
A nagy kiugrási lehetőséget 1963 kínálta számára: a New York-i Carnegie Hallban mutatkozhatott be. Debütálása fényes sikerrel járt, attól fogva a legnagyobb hegedűsök között tartják számon. Sokoldalú művész: bravúrdarabok virtuóz tolmácsolója, hegedűversenyek elsőrangú szólistája és elmélyült, alkalmazkodó kamarapartner. Magyarországon sajnos csak egyszer járt, a nyolcvanas években, az Izraeli Filharmonikusokkal. Koncertjük a Budapest Kongresszusi Központban nagy eseménynek számított, nemcsak művészi jelentősége miatt, de politikai szempontból is, mert egyik első jele volt annak, hogy oldódik Magyarország több évtizedes elzárkózása Izraeltől. Perlman Csajkovszkij hegedűversenyét játszotta, Zubin Mehta vezényletével, és a forró ovációt több ráadással köszönte meg.
Új lemezén, amelyet az EMI cég adott ki Classis nevű sorozatában, Itzhak Perlman Antonio Vivaldi hét hegedűversenyét játssza. Ezekből négy a híres A négy évszak című sorozat, amelyben a Londoni Filharmonikus zenekar a partnere, a további háromban pedig az Izraeli Filharmonikus Zenekar kíséri. A lemezen Perlman karmesteri minőségében is bemutatkozik: a koncertáló hegedűszólam megszólaltatásán kívül ő is vezényli a hét zeneszámot. Perlmant elsősorban a romantikus muzsika kiváló tolmácsolójaként ismerik, de az olasz barokk zene e mintadarabjait is rendkívül stílusosan interpretálja. Gyönyörű tónusa van, Stradivari-hegedűje varázslatos hangon szól a kezében. A négy évszak természeti képeit láttató erővel idézi elénk, akár madárcsicsergést, akár csörgedező patakot, akár a vihar tombolását festi Vivaldi zenéje.
Címkék:1996-02