Körültekintés korszakfordulón
Körültekintés korszakfordulón
Miáltal magaslik ki a huszadik század a zsidóság utolsó húsz évszázada közül? Vagy más szóval: mivel szorítja háttérbe a zsidó történelem utolsó két évezredét?
Mindenekelőtt a Soa által, ami két évezredre szóló esemény volt. Másodszor: a zsidó államiság újjáteremtésével Izrael földjén, amely ugyancsak ilyen jelentőségű tény.
E kettőben mindenki egyetért. Van azonban három további esemény is, amelyek horderejének a zsidók és a nem zsidók nagy többsége nincs tudatában, jóllehet hasonló jelentőségűek, mint az első kettő.
Először: A keresztény egyházak és felekezetek, elsősorban a katolikus egyház, kinyilvánították, hogy véget vetnek a zsidókkal és a zsidó vallással szembeni kétezer éves polémiának és ellenségességnek. Erről az oldalról csakugyan befejeződött a zsidó nép kárhoztatása.
Másodszor: A 20. század utolsó évtizedében már csak egyetlen szuperhatalom létezik a földön. Az amerikai zsidó elit mind az állam és a gazdaság, mind a média és a kultúra területén része az amerikai hatalmi elitnek. Erről a hatalmi pozíciójáról már több ízben bebizonyosodott, hogy képes kifelé (Amerikán kívülre) sugározni erejét. Ez történt, amikor Brezsnyev idejében kikényszerítette a szovjet határok megnyitását a zsidók kivándorlása előtt. Ez jelent meg Amerika közel-keleti politikájában Nixon elnöksége óta. Ez mutatkozik meg ma bizonyos államok, bankok, biztosítótársaságok, múzeumok, városi önkormányzatok stb. által a második világháború előtt, alatt és után tanúsított magatartás politikai és jogi megkérdőjelezésében. Ez érvényesül a feledés és a csend ötven éve után a hibás magatartás következményeinek korrigálására már megtett lépésekben. Kétezer-valahány év óta most először történik meg, hogy a diaszpórában élő zsidók valamely országban a hatalmi elit részét képezzék, bárminő kis részét is.
Harmadszor: Valami korábban elképzelhetetlen történik a keresztény – elsősorban a protestáns – teológiai irodalomban. A hit kétezer éves bizonyosságait, azokat, amelyek ott állnak zsidóság és kereszténység elágazásánál és kettéválásánál, a szerzők sora döngeti, relativálja, értelmezi át, allegorizálja különböző mértékben, közöttük lelkészek is. Ám a zsidóknak nem szabad elégtételt érezniök e fejlemények miatt, és semmiféle örömet nem engedhetnek meg maguknak. A kereszténység további fennmaradása nélkül ugyanis a zsidóság és a zsidó nép elveszíti világtörténelmi jelentőségét.
Az öt pontban elsorolt valamennyi esemény és fejlemény súlya és fontossága abszolúte egyedülálló és hallatlan. A jelenkori zsidó tudat és a zsidó történelmi tudat egyiket sem mellőzheti, mert ezek együttesen alkotják a zsidó történelmi lét összehasonlíthatatlan mélységi dimenzióját a nem hagyományőrző, illetve nem vallásos zsidók számára is, sőt különösen az ő számukra mind Izraelben, mind a diaszpórában.
A vallásos zsidó lét számára mind az öt irrelevánsnak tűnhet. Ortodox zsidók számára csupán egyetlen eseménynek volt meghatározó relevanciája az elmúlt tizenkilenc évszázadban: a jeruzsálemi szentély lerombolásának a világi időszámítás 70. évében. Ám a többi zsidók tudják, hogy amikor ez bekövetkezett, a zsidó nép háromnegyed része már Erec Jiszrael területén kívül élt. A szentély lerombolásának valódi jelentőségét a történelmi zsidó lét szempontjából azon mérhetjük le, hogy a Bet haMikdas lerombolása ellenére mind a diaszpórában, mind Erec Jiszraelben nem kisebb, ha ugyan nem nagyobb vitalitással folyt tovább a zsidó élet, és különösen a zsidó irodalom vett nem is sejtett, évezredes jelentőségű műveket hozó lendületet.
Minerva baglyának nem mindig este kell szállnia. Egy korszak lényegét néha már akkor fölismerjük, mielőtt véget érne. Különösen érvényes ez a korszakváltásokra, amelyeket már akkor felfoghatunk, amikor még javában tartanak. Napjainkban épp ilyen korszakfordulót élünk meg: a zsidó történelem egyedülállóan sajátos pillanatát. E pillanaton elámulnunk nemcsak hogy szabad, de nagyon is kell, hogy el ne veszítsük történelmi tájékozódó-képességünket és a mértékek iránti érzékünket.
(Bázel)
Címkék:1998-04