Könyvmoly
Figyelembe véve a nyári szünetet (lapunk legközelebb szeptemberben jelenik meg), ezúttal több olvasnivalót kínálunk a rovatunkban megszokottnál, melyek egy része nagyobb elmélyülést kívánó, tudományos igényű judaisztikai munka, más részét viszont nyugodtan magunkkal vihetjük nyaralásra, strandra.
Mindenkinek ismereteinek bővítését, jó szórakozást és kellemes nyarat kívánunk.
*
Először néhány szépirodalmi könyvet ajánlunk figyelmükbe.
Könyvkiadóink közül a népszerű író és televíziós személyiség, Vámos Miklós vezette Ab Ovo egyike azoknak az újabb, néhány éve alakult műhelyeknek, melyek kiemelten vállalják zsidó szerzők könyveinek, illetve zsidó témákat érintő műveknek a kiadását.
Mindenekelőtt a világhírű izraeli író, Amos Oz regényeit kell megemlíteni, itt jelent meg a Fekete doboz 1994-ben és a Félálom 1995-ben. Az előbbit Ács Gábor, az utóbbit Rajki András fordításában olvashatjuk, mindketten héber eredetiből dolgoztak.
A magyar szerzők közül már hírt adtunk Fenákel Judit (Levélária), Kertész Ákos (Akár hiszed, akár nem), Somlyó György (Rámpa) és Dalos György (A kulcsfigura) egy-egy könyvéről. A valahai ellenzéki, ma a berlini Magyar Intézet igazgatójaként is nevet szerzett Dalos regénye, a 70-es évek budapesti másként gondolkodó köreibe enged bepillantást, főhőse egy XX. századi Don Juan. Ugyancsak az Ab Ovo érdeme, hogy Kardos G. György 50-es években, színházi berkekben játszódó nagyszerű regényének, a Jutalomjátéknak a megjelentetése után a könyvhétre a szerző újabb kötetét adja ki. Ez is én vagyok – ez válogatott publicisztikai írásai gyűjteményének címe.
A kiadó egyik legnagyobb sikerkönyve Vámos Miklós Anya csak egy van című önéletrajzi ihletésű regénye, egy gyarló, mégis oly szeretetre méltó anyának a kegyetlen őszinteséggel, egyúttal mély empátiával is megrajzolt figurájával a középpontban. A szerző másik nagy sikerű regénye, a Zenga zének új, átdolgozott kiadásával a Könyvhéten találkoztunk.
Még néhány frissen megjelent szép- irodalmi műre hívjuk fel figyelmüket:
Benedek István Gábor nagy sikerű A komlósi tóra című könyve után Brooklyn címmel újabb történeteket tett közzé a Sík Kiadónál.
A Múlt és Jövő Könyvek egyik legújabb darabja Mezei András verseskötete, az Eredet. Címe is elárulja, hogy költészetbe ágyazott memoárról van szó, benne a költő gyermekkorát megidéző tényversekkel.
Nemes László tizenkettedik regénye, A légüres tér, melyet a Tevan kiadó adott ki, lényegében önéletrajz: egyrészt egy pesti zsidó polgárcsalád története az 1930-40-es években, másrészt a főhős katonáskodásának krónikája az angol hadsereg palesztinai zsidó egységében. (A szerénységéről ismert szerzőről kevesen tudják, hogy magas angol katonai kitüntetés birtokosa.)
Az Európa Kiadó két, témánkat érintő újdonsággal is jelentkezett az április végén rendezett budapesti könyvfesztiválra:
Sólem Aléchem, a jiddis nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakjának Marienbad című bájos levélregényét ezúttal az eredeti nyelvből fordította Holländer György.
Aki szereti Robert Merle történelmi regényeit, az bizonyára élvezni fogja az ugyancsak francia Catherine Clément – könyvei évek óta ott szerepelnek a nemzetközi irodalmi toplistákon – XVI. században játszódó regényét is, Az úrnő-t. Főhőse a korabeli európai zsidók nagyasszonya, a kalandokban bővelkedő életű Gracia Nasi, akit az inkvizíció elüldözött Spanyolországból.
Az Osiris Kiadó újdonsága Gregor von Rezzori Egy antiszemita feljegyzései című, öt elbeszélésből álló gyilkos iróniájú regény.
A világhírű finn író, Daniel Katz Német disznókutya című könyve a könyvhét újdonsága. (Múlt és Jövő)
A humor kedvelőinek ajánljuk Ephraim Kishon A tengeribeteg bálna című, a Magyar Könyvklubnál megjelent legújabb könyvét. Idén az izraelivé és világhírűvé lett humorista, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége kapta meg a Budapest Nagydíjat Demszky Gábor főpolgármestertől.
*
A filozófia köréből ajánljuk a Logos Kiadó Maimonidész. Zsidó Filozófia című kötetét. A megtévesztő címmel szemben nem Mose ben Maimonnak (1135-1204), a középkor legjelentősebb zsidó tudósának írásait tartalmazza, hanem róla szóló tanulmányokat, többek között Isaac Husik, Jacob Guttmann és Scheiber Sándor tollából. A kötetet Schmelowszky Ágoston és Tatár György fordította.
*
Történelem és politika: ez az alábbi kötetek témaköre.
Nagy Sz. Péter A Kasztner akció, 1944 című munkája (Rejtjel Kiadó) dr. Kasztner Rezső, a zsidók megmentőjeként ismert férfi rejtélyét boncolgatja, akit végül is egy zsidó ölt meg.
Angolul tudó olvasóinknak ajánljuk Zahava Szász Stessel Abaújszántó zsidóságának történetéről szóló munkáját, a Jewish Life in Hungary: The history of Abaújszántó-t.
Szintén szociografikus vonatkozásai miatt figyelemre méltó Magosh M. György Vadfa, a debreceni zsidóságot föltérképező könyve. (Múlt és Jövő Könyvek)
*
Négy nemrégiben megjelent könyv is foglalkozik a zsidó Jézus alakjával:
Joseph Klausner (1874-1958) irodalomkritikus, filológus, történész, 1919-től Jeruzsálemben a Héber Nyelvészeti Akadémia elnöke. Ezt a könyvet először 1922-ben adták ki héberül, Jeruzsálemben: Jézus élete, tanítása és korának viszonyai a zsidó, görög és római források alapján – Logos Kiadó, 1993. Az 1946-os magyar kiadás reprintje.
David Flusser: Jézus – az ókori zsidó történelem és irodalom tükrében (Múlt és Jövő Könyvek)
Vermes Géza: A zsidó Jézus című kötet szerzője 1924-ben született Magyarországon, jelenleg az oxfordi egyetem professzora, a holt-tengeri tekercsek kutatója. 1973-ban írta angolul ezt az Ozirisz kiadónál most megjelent könyvet.
Szintén A zsidó Jézus (Zsidó tézisek, keresztény válaszok) a címe annak a könyvnek, mely a göttingeni egyetem két teológusa, a kanadai születésű zsidó Újszövetség-szakértő, Pinchas Lapide és a svájci keresztény teológus, az újszövetségi tanok professzora, Ulrich Luz közös munkája, s a zsidó-keresztény párbeszéd vallástudományi- teológiai alapjait kívánja megteremteni. (Logos Kiadó)
Végül figyelmükbe ajánljuk az Országos Rabbiképző Intézet öt év után újra megjelent Évkönyvét, mely összeállítást közöl az elmúlt évek hazai zsidó tudományos és irodalmi publikációiból.
Címkék:1996-06