Könyvmoly
A zsidósággal foglalkozó kiadványok folyamatosan bővülő kínálata ugyan nem beláthatatlan, mégis nagy nehézségek elé állítja a könyvmolyokat mind az anyagiak, mind pedig idő és energia tekintetében. A Könyvmoly rovat felélesztése nem más célt szolgál, mint hogy tájékoztatást nyújtson azokról az újonnan megjelent, különböző műfajú kötetekről – természetesen a teljesség igénye nélkül -, amelyekről terjedelmi okok miatt nem tudunk részletesebb beszámolóval szolgálni. Leginkább az elmúlt év terméséből szemezgettünk, de akad köztük néhány olyan adósság is, amelynek törlesztésével nem várhattunk tovább.
Tiszteletre méltó, már-már lehetetlen vállalkozásnak tűnik a Kalligram Kiadó gondozásában megjelent Az askenázi kultúra ezer éve című kiadvány, amely a zsidó kultúra elképesztően nagy területét kívánja bemutatni. A vaskos kötetben több tucat – a magyar olvasóközönség számára talán kevésbé ismert – szerző részletes tanulmánya szerepel. A zsidó élet minden aspektusát alaposan körüljáró írásokat külön-külön és összefüggően is olvashatjuk. Moha a csodás kötet tartalmi megítélése inkább a téma szakértőire hárul, a laikus olvasóknak mindenképpen új ismeretekkel és nagy gyönyörűséggel szolgálhat.
Hasonló összefoglaló művek egyéb ként szép számmal jelentek meg az elmúlt egy-két évben, Jacob Allerhand könyve mellett érdemes megemlítenünk az Osiris Kiadó két kiadványát. Az egyik Smoel Ettinger A zsidó nép története, a másik Günter Stemberger A zsidó irodalom története című alkotása. Míg az előbbi „csupán” a modem kori zsidósággal foglalkozik, pontosabban a 17. századtól napjainkig, addig utóbbi a bibliai időktől kezdve kívánja felvázolni a zsidó irodalomtörténetet – ez, a téma és a könyv terjedelmének fényében valóban vázlatosnak ígérkezik.
Szintén az Osiris vállalta magára a Shlomo Spitzer és Komoróczy Géza nevével fémjelzett Héber kútforrások Magyarország és a magyarországi zsidóság történetéhez című kötetének megjelentetését. A mű Kohn Sámuel azonos című gyűjteményének átdolgozott, bővített változata – bár az eredetinek is létezik reprint kiadása. Ez a könyv igazán csak a kutatók és a témában meglehetősen járatos olvasók érdeklődésére tarthat igényt, hiszen a szerzők, szerkesztők számos eredeti héber szöveget is közölnek.
Igaz, régebbi kiadásról van szó, ám a visszhang hiánya megköveteli, hogy szót ejtsünk Jiri Langer Kilenc kapu. A haszidok titka című művéről, amely ugyancsak a Kalligramnál látott napvilágot. A cím kissé gyanúsan hangzik, ha figyelembe vesszük az álmisztikus-ezoterikus fércművek burjánzását, de a szerző személye és munkássága nagy szellemi izgalmakat ígér. Nevével először egy Scholemmel készült interjúban találkoztam, aki a következőket mondta róla: a Belzer Rebbe haszidja, aki később a freudizmusra tért át, írt egy könyvet az analízisről és a kabbaláról, A kabbala erotikája címmel.
Misztika, kabbala. Azt hiszem, ezekről a szavakról mindenkinek a zsidó misztika legavatottabb szakértője, Gershom Sholem jut eszébe, akinek életművéből eddig mindössze egy kétkötetes válogatás állt az olvasók rendelkezésére. Újabban lefordított, A kabbala szimbolikája című kötetét még nem tartottam a kezemben, csak az interneten böngészve akadtam rá. Magyar nyelvű publikálása a Hermit Könyvkiadónak köszönhető, amely korábban már megjelentette az arab misztika egyik forrásművét, A madarak társalgását Ferid ed din Attártól, amit mellékesen Borges is rendkívül gyakran citált.
Egy minden olvasói igényt kielégítő, kritikai Freud-életműsorozat a mai napig várat magára. A századforduló óta számtalan kiadónál, számtalan fordításban, teljesen rendszertelenül jelentek meg írásai. Addig, amíg ez a sorozat nem válik valóra, érdemes forgatnunk a szemelvényeket és teljes műveket is közlő Válogatás az életműből című kötetet az Európa Kiadó jóvoltából. Ám ha már Freudnál tartunk, akkor nem hallgathatunk Jan Assman Mózes, az egyiptomi című könyvéről sem, amely kissé megkésett párbeszéd a mesterrel, annak Mózes-tanulmányával kapcsolatban.
Georges Perec, a lengyel-zsidó származású francia író és költő alkotásai már a hatvanas évek óta jelen vannak a magyar könyvpiacon, Ellis Island című karcsú kötetét, kísérő tanulmánnyal ellátva, a Múlt és Jövő kiadó adta ki.
Végül két bestsellergyanűs könyvre kell még felhívni a Figyelmet, az egyik az amerikai zsidó irodalom nagy öregjének, Philip Rothnak A haldokló állat című regénye (végre nem ponyvákhoz illő borítóval) az Európa Kiadó, a másik pedig, a Magyarországon különösen sikeres Chaim Potok Kezdetben című műve az Ulpius Ház gondozásában.
Csáki Márton
Címkék:2004-01