Könyvespolc – Zsidó út és szellem
(Zsidó szellem ma. Intetjük, Múlt és Jövő, 1999, 248 oldal, 1450 forint; A zsidóság útja, Múlt és Jövő, 2000, 463 oldal, 2400 forint)
A Zsidó szellem ma című interjúkötetben Kőbányai János beszélget egy sor zsidó filozófussal, költővel, zeneszerzővel, művésszel, államférfival. A tizenöt interjúalanyból heten magyar származásúak. A legkülönbözőbb sorsú és érdeklődésű emberek beszélnek itt gyökereikről, judaizmusról, kereszténységről, zsidó tudatról vagy annak hiányáról, Izrael szerepéről és korlátairól, asszimilációról, zsidó zenéről és művészetről. Szinte az egész zsidó szellemi világot sikerült feltérképeznie Kőbányainak. Patai Rafael emlékeztet bennünket, hogy Budapest valamikor a zsidó tudományok központja volt. A Franciaországban élő Fejtő a magyar történelem liberális hagyományait idézi fel. Heller Ágnes a Bicikliző majom című kötet egyik fejezetében cionista és kommunista gyökereit eleveníti fel. Az izraeli író, Ámos Oz irodalomról, magyar kapcsolatairól és politikáról beszél, míg Simon Peresz politikai filozófiáját fejtegeti. A kisszámú finn zsidóságról alig tudnánk valamit a nálunk is ismert Daniel Katz novellái (A nagyapám átsíelt Finnországba) nélkül. Elie Wiesel nem sok újat tesz hozzá ahhoz, amit már úgyis tudunk róla. Annál revelálóbb az algériai születésű és Párizsban élő Shmuel Trigano filozófussal folytatott beszélgetés. A zsidóságkutató Trigano mély ismeretekkel rendelkezik a Párizsi Zsidó Iskoláról, valamint a francia-zsidó szellemi életről általában, melynek jelentősége, úgy érzem, sokak számára elsikkad Amerika és Izrael között. Az izraeli költő és műfordító Itámár Jáoz-Keszt gyermekkoráról, a soáról és a spanyol múlthoz kötődő affinitásáról beszél, érdekes párhuzamokat vonva a magyar és a spanyol zsidóság között. André Hajdút, a zeneszerzőt is megihlette a spanyol múlt, a „spanyol Auschwitz”. Egy multikultúrájú, a „világra nyitott kozmopolita” (Alain Finkielkraut) univerzum elevenedik meg ebben a könyvben. Sokféle életpálya, más és más tartalommal, mégis láthatatlan szálakkal összefüggő. Az interjúkötet betekintést ad egy sor, a zsidóságát vállaló, alkotó ember műhelyébe, s közelebb hozza az olvasóhoz más égtájak távoli és mégis oly közelinek tűnő kultúráját. Egy rövid életrajzi függelék azért még egy ilyen interjúkötetnél is hasznos lett volna.
A zsidóság útja című esszégyűjtemény az előbbinél több szempontból, minőségében és mennyiségében egyaránt súlyosabb válogatás. S mint Kőbányai utószavából is kiderül, ez mind csupán a fele a rendelkezésre álló anyagnak. Rabbik, gondolkodók, pszichológusok, mozgalmi vezetők tanulmányai, előadásai, levelei tanúskodnak zsákutcás magyar-zsidó asszimilációról, az antiszemitizmusról, zsidótörvényekről, holocaustról, cionizmusról. Hézagpótlónak szánja Kőbányai ezt a gyűjteményt, hiszen a múlt hiteles feltárásával adós maradt az elmúlt fél évszázad. Az esszékötet azt a százéves periódust volt hivatva bemutatni, amelyet a magyar zsidóság járt be, fölemelkedésétől pusztulásáig, beleértve a lassú befogadást, az emancipációt, a század eleji antiszemitizmust és az egyre fenyegetőbbé váló harmincas-negyvenes éveket. Kőbányai kiemeli, hogy az írások és előadások nagy része csak „korlátozott nyilvánosságban” jelent meg, röpiratok, kéziratok formájában, vagy felekezeti kiadványokban. Valóban: számos ritka, olykor külföldi kiadás mellett a válogatás jobbára évkönyvekből, gyűjteményekből történt. Alig találunk utalást olyan korszakos folyóiratok anyagára, mint pl. az Egyenlőség vágy a Múlt és Jövő. A „százéves periódus” túlzónak tűnik, ugyanis Einhorn Ignácnak 1848-ban, illetve a rákövetkező Kármán Mórnak 1897-ben publikált írása között egy év híján csupán fél évszázad telt el! Metán feltételezzük, hogy a század második felében a zsidóság nem volt téma hazánkban? Ami a kötet felépítését, kronológiáját illeti, szerencsésebb lett volna az ugyan más korban élő Zsoldos Jenőnek az 1848-49-es évekkel foglalkozó munkáját közvetlenül Einhorn esszéje után közölni.
Minden válogatás szubjektív, némelyik írást nem kellett volna talán teljes egészében közölni, s akkor több hely maradt volna más témákra is. Kár, hogy Patai Józseftől csak egy Szabó Dezsőnek írott válaszlevélre futotta.
Pár megjegyzés a szerkesztői munkáról:
Az életrajzi jegyzetek kifogástalanok, csak az Erdélyről író Ligeti Ernőről nincsenek adatok. A források megjelölése is pontos, egyedül Zsolt Béla Zárszavánál nincs feltüntetve a megjelenés helye. A kötet címe, A zsidók útja tetszetős, és úgy látszik, megkerülhetetlen (lásd Komlós Aladár: Zsidók a válaszúton, Bíró Lajos: A zsidók útja, Tábor Béla: A zsidóság két útja).
1848-ban Einhorn Ignác még derűlátó: a sajtóban és irodalomban ugyan nem ritka a negatív zsidó típusok ábrázolása, a magyar népnek még sincsenek zsidóellenes hagyományai. A jóval később, a századfordulón, illetve a huszadik század első évtizedeiben született esszék pedig már egy magyar-zsidó szimbiózisról tanúskodnak. Tiszaeszlár ellenére ez még a joviális antiszemitizmus” kora. Bródy Sándor, Kóbor Tamás, Bíró Lajos, Komlós Aladár, Lesznai Anna még természetesnek tartják magyarságukat elfogadják a kettős kötődést „Zsidó a vérem, magyar a bőröm és ember vagyok”, így foglalja össze nemzedékének érzéseit Komlós Aladár 1921-ben. Ugyanakkor nem hunynak szemet a zsidókérdés „aktualitása” felett sem. Míg egyesek polemizáltak, cáfoltak, visszautasították a zsidóságot ért vádakat, mások megértőek próbáltak lenni, feltárni fajtájuk vélt gyengéit. Az író Bródy Sándor mély empátiával ábrázolja a Magyarországra beáramló galíciai zsidókat, és egyidejűleg képes magyar és zsidó szemmel látni a bevándorlás hatásait (Zsidókról). Kevésbé szentimentális és jóval önkritikusabb Lesznai Anna 1917-es írása (Válasz a XX. század körkérdésére). Számára nem férhet kétség ahhoz, hogy zsidókérdés létezik. A gettóból kiszabadult zsidóságot mint valami „betegesen izgatott lelkiállapotot” határozza meg, melyet a „társadalmi elhelyezetlenségből” származó „stabilitáshiány” vált ki. Lesznai megkülönbözteti a „sznobok, úrutánzók”, illetve a „tekintélyfitymálók, hagyománykicsinylők” típusát. Ez a fajta introspektív, önkritikus attitűd nem volt ritka a zsidó intelligenciánál ebben a korban, pl. Jászi Oszkárnál vagy éppen Komlós Aladárnál, aki itt közölt írásában (Zsidók a válaszúton) úgy látja, hogy „a nyugodt önelégültség hiánya” a zsidóknál hol „félénk meghunyászkodásban”, hol „arroganciában” jelenik meg. A filozófus Alexander Bernát 1911-ben hangsúlyozza (Zsidóproblémák), hogy a zsidóság, magas szellemi és intellektuális értékei révén, sokat nyújthat a magyarság számára. A zsidókérdés nem megoldható, az antiszemitizmus nem fog megszűnni, azt, „ha nem létezne, ki kellene találni” – állítja Bíró Lajos. Hosszadalmas, de fontos fejtegetésében (A zsidók útja) arra a következtetésre jut, hogy az asszimiláció sikertelen, a kikeresztelkedés értelmetlen és őszintétlen. A zsidóságnak fel kellene adnia a befogadására irányuló meddő törekvését, és „vissza kell vonulnia a matériától… a lélekhez”, tanácsolja Bíró Lajos.
A harmincas évek irodalmi életének zsidó vonatkozásairól két író, Pap Károly és Komor András szövegeiből értesülünk. A zsidóság nagy írója, Pap Károly, többek között anól panaszkodik, hogy a nagyközönség kedvében járó, zsidó tulajdonban lévő lapokat az ő zsidó témái nem érdeklik. Részben erről beszél – szélesebb összefüggésben – Komor András, 1935-ben tartott, igen jelentős három előadásában (Zsidó problémák a modem magyar irodalomban).
A negyvenes évek kezdetekor már kevés illúziója lehetett a zsidóságnak. Hiszen a „Tisztelt Ház” addigra már elfogadta a második zsidótörvényt. E felett érzett csalódásának és keserűségének ad hangot Zárszó c. írásában Zsolt Béla, a kitűnő regényíró 1939-ben. Mégis, bár kirekesztve érezték magukat a zsidók, a legrosszabbtól mégsem tartottak. A filozófus Tábor Béla úgy véli (Szakzsidóság vagy zsidó világnézet), hogy a zsidóságnak vissza kell térnie a Bibliához, és a „szellemi erő, merész akarat és erkölcsi tisztaság az”, amely felvértezhetné a szembenézéshez „e válságos órákban”. Ligeti Ernő a két tűz között élő erdélyi zsidóság magyarságát hangsúlyozza 1940-ben (Erdély zsidósága). Szépírói ihletettségű írásában (Zsidók a magyar tájban) a költő Vihar Béla a magyarországi zsidóság természetrajzát rajzolja meg, kimutatva annak évezredes jelenlétét a Kárpát-medencében. Szemléletesen jellemzi és régiók szerint is csoportosítja az itt megtelepedett sokszínű zsidóságot 1944-ben írott, majd 1947-ben kiegészített terjedelmes tanulmányában (Egy asszimiláns zsidó cionizmusa) a kémikus Kőrösy Ferenc, rávilágít az asszimiláció és az áttérés útvesztőire, majd hitet tesz cionizmusa mellett. Érdekes párhuzamot lát a keresztény magyarsághoz történő asszimiláció és a túlélő zsidóság egy részének a kommunizmus felé fordulása között, melyet „vörös asszimilációnak” nevez.
Befejezésül három írás foglalkozik a holocausttal és a megmaradt zsidósággal. Megindító és indulatoktól sem mentes emlékbeszédében Komlós Aladár méltatja a magyar-zsidó mártír írókat (In memoriam). Kulcsár István pszichológus a túlélők lelkiállapotát és pszichés zavarait elemzi (A maradék zsidóság lelki keresztmetszete 1946-ban). Katona József rabbi pedig a budapesti zsidóság veszteségeit és kilátásait taglalja.
Ha, mint ezt korábban jeleztük, támad is néha hiányérzetünk, összességében izgalmas és tanulságos történeti áttekintést kaptunk ebben a könyvben. Az olvasó, aki sok szemponttal és gondolattal lett gazdagabb, kíváncsian várja a beígért folytatást.
Várnai Pál
Címkék:2000-12