Könyvespolc: Test és lélek (Székely Magda: A testen túl)
Test és lélek
(Székely Magda: A testen túl. Magyar írószövetség és Belvárosi Könyvkiadó, 1996. 113 oldal, ár nélkül)
Időben és térben meghatározottak, mégis a végtelenbe feszülnek Székely Magda versei A testen túl című, összegyűjtött, „régi és új versek” kötetében. Költészetének meghatározói közül az első kettő: megvallott, vállalt zsidósága (Éden, memoárkötet, 1994) és a holocaust. Fölösleges sorrendet keresni, mert ez a kettő Auschwitz metaforikussá sűrűsödött léte miatt egy. Visszatérő motívumai is elválaszthatatlanok: a porrá lett testek, füst, vagy a Duna-part (a kötetkezdő Kőtábla ciklus egésze), s mindez jelen van bibliai ihletésű témáiban is (Ábrahám, Jób, Bereniké, József, Jeremiás, A negyedik).
Ez a mögöttes lassan kristályosodik ki az olvasóban (mint a Holt-tenger vize), s válik fogható, szét nem pergő, fénytöréssel színezett anyaggá. Székely Magda versei, míg időben mind jobban eltávolodnak a meghatározó élménytől, azok anyagtalanná váló lényegévé lesznek. A fénytörés: egy ember – hangsúlyozottan nő és asszony – pillanatokban átélt jelene (Ismeretlen, Szerelem, Forrás, hónapok, Korong Eső, Kórház, vagy az időben egymástól távol született ikerversek: Madonna, Kettős fénykép, Felelet, Fiam), ám ezekben is felvillannak a lélek soha be nem hegedő sebei. Mert a lelek sebe nem heged be, újra és újra felmutatja magát, még akkor is, ha úgy tűnik: nyugalma van: „A parton szakadatlanul / hullámverés / nekifut és visszavonul / minden ütem nehéz // a támadást a part/ kiállja / a visszavonulónak / őmiatta utána // hogy elég és hogy / nem elég mindig csak lélekzetnyire / a gyöngeség (A part). A természeti kép látszólagosan egyhangú nyugalma (hullámverés) mögött, mihelyt a metafora érzékelhetővé válik (a támadást), megjelenik a nyugtalanító (hogy elég és hogy / nem elég), s a verszáró sorokban már a költő önmagára mutató leplezetlensége (mindig csak lélekzetnyire / a gyöngeség). Az utolsó előtti sornak különös hangsúly ad a lélegzet szavunk régi helyesírás-használata: lélekzet, mely az eredeti etimológiát hozza vissza az olvasó tudatában.
Mind e mögött az is érzékelhető: a nyugalom csak az anyagé, testé. A lélek nyugtalansága tovább izzik a versek mélyén: „Ledőlni mint a fal / ledőlni tehetetlen / világosságom aki vagy / ne hagyj el engem // Elhullani / hogy édesen a fagy / világosságom aki / ne hagyj” (Ledőlni). A központozás nélküli vers egyéni olvasatot kíván az olvasótól: értelmeznie kell a rejtőzőt, mely ebben sokszoros a kihagyott szavak miatt. Nem tudni pontosan, kire vonatkozik a vers egésze. Emberre? Istenre? Mindkettőre? Az olvasóé a gondolat szabadsága, melyben természetszerűen az olvasó személyisége, világnézete is jelen lehet. Az anyagi és isteni kettősségét találni a Régi freskó című versben is: „Nyirokciráda / szövi át / a palást festő / bíborát // Az arcból semmi / nem maradt / csak puszta folt / vak vakolat // De ami egykor / megidézte / ami a kép / törekedése // a málló állagból / kiválik / a fej körül / tovább világít”. A tiszta metafora mögöttese bonyolultabb, mint amilyennek látszik. Itt is kérdéses a tárgy, mint a Ledőlni versben: ember, szent, Isten? Ami kétségtelen: embertelen 20. századunk végének egyik legszebb és legnagyobb versét írta meg Székely Magda.
Az „összegyűjtött versek” (1992) óta született verseiben, az utolsó ciklusok legújabb darabjaiban ezt a hangot emeli tovább a költő, és jut el – immár véglegesen és végletesen – a köteteimben is jelzett testen, anyagon túliba, a szakrálisba: „Az októberi / lomb a sárga / ütése / szembelobbanása // behatol egyre / hevesebben / tolul fel az / érzékietekben // míg túltelítve / önmagát / más régióba / rántja át” (Őszi fa), vagy „Hűsége most / a legnagyobb / melenget / amíg megvagyok // Bár mind messzebbről / kell beérnie / oltalma mégis / eltalál ide // gyöngéden mint / ha lehelet / áthatja ezt a / törékeny teret” (Lehelet). Mégis az ember, egy ember hiányzó jelenléte és transzcendens jelenvalósága olvasható ki az Aki vár rám sorai mögül: „A bőrön át akár a stigma / ivódott idegszálaimba / ahogy most csonkán ittmaradtam / hordozom őt tovább magamban // És mikor eljutok a másik / a legvégső elágazásig / vár rám – felé törekedőre – / aki azóta vált belőle”. A kérdés az: valóban egy ez az ember, vagy az az anyai közelség, melytől Székely Magda fél évszázaddal ezelőtt elszakíttatott, megmaradásra ítéltetett, hogy helyette, és sokak helyett is elevenen szóljon? „Csak az lesz láthatóbbá, ami van, / csak a fölösleg hull le nyomtalan, / hegyről humuszt, lehordják a napok, / amíg az élőn átüt a halott” (Harminc), s mindez a Kőtábla utolsó soraiban: „Mert rámmered, és kényszerít, / s ki erre egymagam maradtam, / szólnom kell. Semmisem segít, / de ne maradjon kimondatlan.”
Az utolsó versek felől visszatekintve különös súlya van négysorosának, mely visszatérő kezdő summája Székely Magda köteteinek: „Leüthetsz. Én nem ütök vissza. / Az én kezem gyönge a rosszra. / A hulló test helyén leüthetetlen / erősen áll az én igazi testem.” Ez az igazi test, ami az anyagon túl van: a lélek, mely tisztán vár a messiásra, végső eljöveteléig. S mert ilyen, egyetemes ez a költészet. Önmagán túl mutató, de útmutató is azoknak, akik mögött nincs olyan sors, mint Székely Magda mögött, hiszen hangsúlyozottan szakrális legnagyobb és legáttetszőbb, örökérvényű, metaforikus képekké kristályosodott verseiben.
Tarbay Ede
Címkék:1998-05