Könyvespolc: Ritka szép könyv
Ritka szép könyv
(Deutsch Gábor: Gyökér, szár, virág. Országos Rabbiképző Intézet – Zsidó Egyetem, Budapest, 1999. 108 oldal, ár nélkül.)
Aki csak egy kicsit is ismeri a fentebbi könyv szerzőjét, elfogulttá válik. Ugyanis Deutsch Gábor – vagy ahogy a könyv címadó írásának mondataival magát jellemzi – „a hatvan éven felüli, nem szálfatermetű, reumától alaposan kikezdett férfiú” (97.o.) – különféle minőségű és műfajú szomszédvárak (Új Élet, Gut Sábesz, Egység) újságírója, egy már régen nem művelt műfaj avatott mestere, szimpatikus ember. Ha írásait műfajilag be akarnánk sorolni, talán szentimentális hangvételű (zsidó) memoárnak tarthatnánk. Ennek a műfajnak kevés mestere található Pannóniában. A szerző – megfelelve a műfaj szabályainak – otthonos a pesti jiddiskejt világában, sőt templomjáró ember, mellesleg tud írni: alanyban és állítmányban is gondolkodik, azonkívül modern műveltséggel és világlátással is rendelkezik, és dolgozó éveit egy normál munkahelyen töltötte. Ez így együtt nem mindennapos abban az országban, ahol a zsidóság számának csökkenése, illetve a klasszikus zsidó tudással rendelkezők számának radikális fogyatkozása miatt (főleg a rendszerváltás óta) a fentebbi tulajdonságok egy részének birtoklása már biztos főskolai/egyetemi/hitközségi állást és megélhetést biztosít az illetőnek. Persze ez a sors (és ez Deutsch esetében nem vád) nemrégiben szerzőnket is elérte.
A könyvben négyféle tematikájú írások találhatók. Több írás szól a magyar-zsidó múlt egy-egy eleméről vagy figurájáról (pl. Einhorn Edéről vagy Bernstein Béla főrabbiról), vannak olyanok, melyek egy-egy zsidó szokás történetével vagy a hagyomány egy-egy elemével (a kipaviselettel etc.) foglalkoznak. Több cikkben olvashatunk a már említett vallásos zsidó réteg emlékeiről, életmódjáról. A negyedik típusba olyan karcolatok tartoznak, melyek egy-egy nevesebb kortárs személyiség (Gáli József, Kodály Zoltán) zsidósághoz fűződő viszonyát taglalja. A cikkek szándékoltan nem filológiai mélységű elemzések: még a legobjektívabbnak tűnő írásokat is áthatja a pedagógiai buzgalom és a kispolgári vallásos zsidóság múltjában otthonra lelő személyes hang. Jó példa erre, hogy Deutsch Vasvári Pálról is megemlékezik, de jól tudjuk, hogy a megemlékezés igényét pusztán az motiválja, hogy a szerző kedvenc imaháza a ’48-as héroszról elnevezett utcában van.
A szerző mellesleg (néha túlontúl is) szerény ember. Ez nemcsak személyeskedés: írásait is alázatos hang jellemzi: nem magát tolja az előtérbe, hiszen ő pusztán transzmissziós szíj, közvetítője egy már csak emlékeiben élő, hajdan volt világnak, az urbánus és egyben vallásos zsidó Budapestnek. Ez a város, amikor a benne élő zsidóság még nem turisztikai látványosság volt, bizonyos erzsébetvárosi, józsefvárosi és terézvárosi tereken és utcákon összpontosult. Nem csoda, hogy ennek a könyvnek a szereplői nem az Újlipótváros zsidó polgári vagy burzsoá családjaiból származó entellektüelek, Bécs, Berlin és Párizs egyetemeinek később baloldalivá/kommunistává vedlett fiai. Itt maga a szocialista-kommunista mitológia toposza, a zsidó kisember jelenik meg. A Teleki tér, a Vasvári vagy a Kazinczy utcai templom más és más hagyományőrző rétegek élettere volt, de egyben közösek voltak: a templomokban imádkozó zsidók cipészek, rőfösök, villanyszerelők, órások, azaz kisegzisztenciák voltak. Ez a világ mára persze a múlté: a hajdani halasok és hordárok fiai mára vagy feljebb emelkedtek a társadalmi ranglétrán, és elhagyták a templomok általuk szűknek vélt világát, vagy kivándoroltak Izraelbe, esetleg Amerikába.
Nagy előnye az írásoknak, hogy hűen ábrázolják-értelmezik a múltat: végre nemcsak holocaust-mártírológiát és nosztalgikus kádertörténeteket olvashatunk. A fordulat éve, Rákosiék hatalomátvétele sok zsidónak ismét üldöztetést jelentett: nem az azt megelőző tizenegy, de a korábbi négy évhez képest mindenképp. Hagy rabbik és vallási vezetők mellett disszidáláson rajtakapott melamedek, helyüket nem találó hébertanárok, az államosítások miatt negatívan érintett kiskereskedők és iparosok, az 1967-es arab-izraeli háború utáni anticionista kampánytól megrettent kisemberek a szereplői a tárcáknak. A szocialista világ itt nem tejjel-mézzel folyó Kánaánként, hanem diktatúraként mutatkozik meg. Deutsch szemszögéből az imaházak zsidó kisemberei egyben voltak érdekeltek, hogy – lehetőleg minél kisebb veszteséggel, de – megtartsák közösségüket, hagyományaikat, és átvészeljék a nehezebb időket. Ez a látásmód is egyedülállóvá teszi Deutsch Gábor megható történeteit, érzelmes visszaemlékezéseit.
(na)
Címkék:2000-04