Könyvespolc — Majdnem jó könyv
Majdnem jó könyv
(Győri Szabó Róbert: A kommunista párt és a zsidóság. Windsor Kiadó, 1997, második, javított, bővített kiadás, 350 oldal, 900 forint)
Bizonyos szempontból nagyon jó, hogy egyáltalán megjelent egy ilyen összefoglaló munka, hiszen a téma érdekes és viszonylag feldolgozatlan. A szerző módszerei – első ránézésre – megfelelnek bizonyos szakmai alapkövetelményeknek: levéltári forrásokon alapuló, fontos történelmi korszak tabuit feszegető szöveget olvashatunk.
Kifejezetten jól megirt fejezetek is találhatók benne, például az 1946-os pogromokról írt rész (bár ez Kende Tamás és Pelle János munkássága nyomán már többé-kevésbé feltárt) megbízható, alapos és élvezetes stílusú. Más szempontból azonban a könyvnek nagyon súlyos hibái vannak: a szerző fogalomhasználata ugyanis igen problematikus. Ez bizonyosan nem valamiféle rossz szándék következménye, hanem – és ez látszik – Győri Szabó minél előbb publikálni akarta szövegét, nem érlelte írását, így nem maradt idő arra, hogy az általa használt – és nagyrészt másoktól, így főleg Kovács Andrástól kölcsönzött – fogalmakat és kategóriákat átgondolja.
A magyar-zsidó problematikáról kialakított diagnózis nem új, Bibó István híres tanulmánya, Karády Viktor, Kovács András és Erős Ferenc kutatásai a magyar-zsidó társadalomtörténetről eléggé részletes leírást adtak, és – ezzel – az erről való írásmód kánonját is meghatározták. Győri Szabó ehhez a tényanyagot szállítja, igaz, ezt meglehetősen biztos tárgyi tudással. Persze, készülhet a zsidó-magyar kérdéskörről más vokabulárium is, más fogalmak és keretfeltételek alapján is lehet írni, de akkor az újonnan bevezetett fogalmi szótár használatát meg kell indokolni.
A „zsidókérdés”-ről (vagy inkább zsidó kérdésről?) meglehetősen nehéz árnyalt és pontos, ugyanakkor kiegyensúlyozott és a tudományos kritériumoknak messzemenően eleget tevő kijelentéseket tenni. Bonyolult társadalmi folyamatokról kell nagyon pontosan és félreérthetetlenül beszélni. Ha olyan differenciált, ugyanakkor az ezzel foglalkozó szakirodalomban részletesen tárgyalt társadalmi folyamatokról írunk, mint az asszimiláció vagy az integráció, tudnunk kell különbséget tenni szavak és szavak között.
A szavak ráadásul maguk is csalókák, mögöttük ugyanis a konkrét és mindennapi jelentésen túl fogalmi hálók húzódnak meg. így bizonyos szavak indokolatlan használatával elkerülhetetlenül belebotlunk bizonyos történeti-társadalmi, esetünkben antiszemita hagyományokba. Ehhez még antiszemitának sem kell lenni, egyszerűen csak az adott és örökölt nyelvi hagyományt kell – minden további purifikáció nélkül – alkalmazni.
A szavak reflektálatlan használatára, a nyelvhasználati-tartalmi elkóborolásra jó példa az, ahogy Győri Szabó Róbert a „zsidó”, „zsidóság”, a „zsidó-kommunista”, „kommunista-zsidó”, „zsidóellenes”, „gyökértelenség” etc. szavakat, szóösszetételeket használja. Erre hoznánk néhány példát: A zsidóság „…zömmel a magyar középrétegekhez kívánt asszimilálódni, s emellett a gazdasági életben szinte nélkülözhetetlenné tette magát” (25. o.). Ehhez szolgálnak bizonyságul a különböző foglalkozásbeli adatok. Másutt azt írja: „Az 1948-as fordulatot követően tovább folytatódott a zsidóság beáramlása a pártba.” (251. o.) S mi történt továbbá? „A Sztálin halála után a szovjet politikában bekövetkező változások megrendítették Magyarországon is a zsidók tömegeit magába fogadó kommunista párt olykor szinte zsidóellenes zsidó vezetésének hatalmi pozícióit” (269. o.) A „zsidó-kommunista, volt munkaszolgálatosok” (sic!) (gyömrői eset, 133. o.) jelző arra utal, a szerző nem igazán döntötte el, hogy szétválasztani vagy összekötni akar. Aztán, amikor a pogromokról beszél: „…Sokan megértették, hogy a zsidó túlérzékenységen túl a nem zsidók túlérzékenysége a zsidókkal szemben sokkalta veszélyesebb, különös tekintettel arra, hogy ezek sokkal többen vannak, következésképpen a választásokon sokkal több szavazatot adnak ide vagy oda…” (174. o.) A rákosista vezetést „gyökértelenség” jellemezte, ez a vezetés „a magyar társadalomból teljesen kiszakadt, attól a szó szoros értelmében elidegenedett „vezetők” irányították (179. o.). Az 1948-as fordulatot követően tovább folytatódott „a zsidóság” beáramlása a pártba (251. o.) „A zsidóságnak” nem volt nehéz megfelelni az új káderpiac követelményeinek (uo.).
Tegyük fel, hogy „a zsidóság” mint olyan nélkülözhetetlenné teszi magát, itt azonban egy meglehetősen nagyszámú és több szempontból is rétegzett populáció gyűjtőfogalmáról beszélünk, ez „a zsidóság”. Ezzel a gyűjtőfogalommal vigyáznunk kell, mert nem szubjektum, mely dönteni képes, hanem közös nevező, különbségekben meglévő azonosság. Nincs feje, mely mérlegelni tudna, kormánya, mely ukázokat adhatna ki és nincs egységes cselekvése sem, csak kihívásokra adott válaszai, melyek – rétegzettségének megfelelően – többfélék is lehetnek. Ezek pedig nemcsak az újításra, hanem a megőrzésre is jó példát mutatnak. Zeke Gyula statisztikai adatai, Jacob Katz és Michael K. Silber kutatásai pontosan illusztrálják azt az igen jelentős ortodox zsidó jelenlétet, amely még a századfordulón is inkább meghatározója volt a magyarországi zsidóságnak, mint az asszimilálódott zsidóság.1
Van a magyar történetírásnak egy kliséje, ez csak a modernizációt emeli ki, és az ortodox tömegek meglétét negligálja, és ez „gesunkenes Kulturgut”-ként bukkan fel Győri Szabó művében. Erről persze nemcsak a szerző tehet, hiszen a hagyományőrző zsidóság jelenléte nem volt annyira látványos, mint a szabadelvűeké, ráadásul itt a kutatónak komoly szakmai felkészültségről kell számot adnia: az ortodoxia kutatásához a rabbinikus irodalmat is ismerni kell, azaz héberül, arámiul és jiddisül is tudni kell.
E történetírás ehhez kapcsolódó másik toposza, azaz hogy a zsidóság a „haladó irányzatokban” a „számarányánál” jelentősebben vett részt (ennek van aztán igazán antiszemita pendant-ja), ismét jó befogadóra talált a szerzőben. De Szabó Róbert nem tud mit kezdeni a kérdéskörrel: például igen nagy zavarban van akkor, amikor a szocialisták és a zsidók kapcsolódásáról, illetve történelmi gyökereiről beszél. Itt – úgy mellesleg – megemlíti, hogy Marx is „zsidó”. (Nocsak!?) Ahogy írja: „…Úgy tűnik, a kemény megfogalmazás mögött (itt Marxnak a zsidókérdésről írott híres-hírhedt írásáról van szó – N. A.) önmagában a származás nem volt számára meghatározó ismérv, sokkal inkább az, ki milyen gyakorlati “szellemiséget” képvisel. Ebben az értelemben a zsidó szellemiséggel szembeforduló zsidó származású személy, lényegét tekintve nem zsidó, hanem a társadalom emancipátora, akinek ugyanúgy helye van a marxi alapú mozgalmak táborában, mint bármilyen egyéb származásúnak.” (29. o.) Már megint itt van „a” zsidó szellemiség, „a” zsidóságnak „a” szellemisége, azaz (itt) „a” kapitalizmus. Itt felvetődik néhány kérdés:
Ad. 1. Miért tételezi fel Szabó Róbert azt, hogy ha egy zsidó (eredetű) személy zsidóságot vagy más zsidó eredetű személyeket vádol, akkor abban a pillanatban megszűnik zsidónak lenni, vagy (ha rosszindulatú lennék) zsidó zsidóként nem támadhat zsidót, hiszen ez ellentmond a zsidó, illetve a zsidóság fogalmának? Ha viszont megtámadja, akkor felmondja a szolidaritást? Ez így antiszemita közhely.
Ad. 2. Milyen szempontból tekinti a kapitalizmust zsidó jelenségnek? Ha annak tekinti, akkor viszont hogyan kapcsolódik össze a zsidóság és a kommunizmus? Mit akar ezzel igazolni? Mi a „zsidó szellemiség”? Sok zsidóban meglévő közös „faji” többszörös vagy egy ettől függetlenül létező szellemi áramlat? Kikben létezik ez a „zsidó szellemiség”?
Másutt a két világháború közti időkről azt írja a szerző, hogy nem történt meg a zsidóság „szélsőséges korlátozása” (?) (39. o.), sőt a rendszer „megtűrte a zsidóságot” (uo.). A rendszer persze – ironikusan szólva – nagyon „rendes” volt, hogy így megtűrte „a” zsidóságot.
A zsidótörvények időszakáról és a második világháborúról azt írja, hogy szembefordította a zsidókat az asszimilációval (ez helyes megfogalmazás), és politikailag a nyugati rendszer hívévé tette őket, majd „…Idővel azonban egyre inkább megnövekedett azok száma, akik – felismerve a realitásokat – a náci Németország legyőzését, a segítséget elsősorban a szovjetektől várták” (47. o.). így a magyar ellenállási mozgalomban is sok zsidó vett részt, állítja Szabó. Nos, megkérdezném a szerzőtől, vajon nem az utólagos események tükrében vetíti-e vissza az eseményeket? „A” zsidóság (főleg annak hivatalos vezetői) elsősorban – sokan szinte az utolsó pillanatig – a magyar uralkodó osztályok grandeur-jében bíztak, s csak egy maroknyi csoport vállalta a nyílt konfrontációt, ráadásul ők is főleg a nyilas terror alatt. Jellemző a helyzetre az a nyelvhasználat, ahogy Komoly Ottó fogalmazott akkor, amikor – a Magyar Cionista Szövetség elnökeként – 1943 júliusában a miniszterelnökhöz és a belügyminiszterhez írt levelében a cionista tevékenység megkönnyítését kérte. Persze, Komoly udvarias és alázatos szófordulatait és hazafias hitvallását sem kell szó szerint venni, hiszen egy diszkriminált kisebbség képviselőjeként fordult a hatóságokhoz, ezért azt írta, amit ők hallani akartak. Erről a szerzőnek is tudomása lehet, hiszen pár oldal múlva maga állapítja meg, hogy sokan még 1943-ban is bíztak a magyar politikusokban (49. o.). Akkor mit is állít?
Győri Szabó Róbert tehát nem tud megbirkózni azzal a feladattal, hogy a II. világháború előtti magyar zsidóság helyzetére releváns magyarázatot találjon. Mind a kommunizmusban, mind a kapitalisztikus módszerek elterjedésében való zsidó részvétel is komoly elemzés tárgya lehet, és szerintem – bizonyos megkötések mellett – (kelet-közép-európai askenázi) „zsidó szellemiség”-ről is beszélhetünk, de nem úgy, hogy magunk sem tudjuk, kikről is beszélünk és mit is akarunk bizonyítani. Pedig erre már Magyarországon is tettek – nem is akármilyen – kísérletet. Komlós Aladár az 1927-ben írt A zsidó lélek című írásában ragyogó példáját adta annak, hogyan beszéljünk ilyen kényes kérdésekről. Akinek füle van, hallja meg.
Itt nem kommunizmusról és nem kapitalizmusról van szó, szó van viszont az askenázi zsidóságnak a régi időkből eredeztethető lelki klímájáról, három történelmi korszak által meggyökereztetett „nagy törekvéseiről”: az igazságosságról, a törvénnyé emelt ésszerűségről, azaz a racionalizmus és a pénz kultuszáról és a minden új iránti lelkesedésről.2 Komlós meggyőzően érvelt amellett, hogy a korabeli zsidó Volksgeist igenis megfogható és vannak árnyoldalai is: a túlzott racionalizmus (az önellenőrzés tudatossága egyébként bizonytalanságérzettel jár együtt) és egyfajta színtelen-szagtalan „nemzetnélküliség”. De ezt nem minden zsidóról állítja, hanem csak egy létező tendenciát ír le. Azonban ő a zsidó történelemből, a zsidóság akkori társadalmi helyzetének elemzéséből eredezteti álláspontját, és nem pusztán pongyolán értett általánosságokból. Szűk ösvényen jár, de sohasem téved le róla.
Győri Szabó Róbert a háború utáni helyzetre vonatkozóan így fogalmaz: „…A kommunista párt és a zsidóság között egyfajta alku jött létre. A párt eleinte lehetővé tette a kilépést a zsidóságból. Azt ígérte, hogy kommunistaként már nem kell zsidónak lenni, de ugyanakkor el is várta a mozgalommal való teljes azonosulást…” (76. o.) Nos, aki ilyet ír, az nem ismeri „a” zsidóságot. Ugyanis a zsidóságból kilépni nem lehet, bár meg lehet szakítani a közösséghez kötő szálakat, le lehet tagadni a zsidó eredetet.
Abban sincs igaza, hogy ilyen „kommunista”-„zsidó” alku köttetett volna, hiszen „a” zsidóság részéről (ne felejtsük el, itt nincs Vatikán) ilyen nem volt, egyes zsidók, sőt zsidó csoportok politikai érték- és érdekválasztása pedig nem „a” zsidóság alkuja, mert „a zsidóság” cserébe semmit sem kapott. Ráadásul a náci bűnök elleni fellépést, a fasiszták által elkövetett szörnyűségek elítélését a korszak nem baloldali identitással rendelkező európai pártjai és kormányai is magukévá tették.
A „zsidó bosszú” oly nehezen megfogható problémájáról a szerző nagyjából a már említett kutatók, illetve Bibó István műve alapján értekezik. A különféle lelkialkatú egyének és a korszellem összekapcsolódását a bibói kánon alapján írja le, s ami az ő saját álláspontja, az nem több, mint a köznapi (reflektálatlan) tudat terméke: trivialitások, általánosságok, a „hát, van benne valami…” nem túl mély megfogalmazása. Erről a témáról persze megint lehet Komolyan beszélni, s történészként is van mit hozzátenni ehhez. Gáspár Ferenc egyik nemrégiben megjelent fontos tanulmánya erre tett kísérletet.3
A kommunista párt a zsidó fiatalságot „valósággal ösztönözte, hogy lássák el az újjáalakuló erőszakszervezetek funkcióit” – írja Győri Szabó (81. o.). A zsidók „belevetették magukat” a politikába, majd a „…társadalmi arányuknál jóval nagyobb mértékben” (82. o.) „foglaltak el” különféle államigazgatási és egyéb pozíciókat (uo.). De mire jó a társadalomtörténeti elemzés, ha nem arra, hogy a számarányoknál mélyebbre jussunk? A számarányok, az etnikai/vallási arányosság felvetése csak akkor releváns, ha feltesszük: számok és feladatok, illetve társadalmi pozíciók között egyenes aránynak kell fennállnia, mert így igazságos. Azt azonban Győri Szabó is tudhatná, hogy a társadalomban a különféle csoportok között semmilyen szempontból nincs egyenlőség, egyenlő arányosság még annyira sincs, mivel – és ezen természetesen lehet sajnálkozni – sem a képességek, sem a feladatok, sem a történelmi lehetőségek nincsenek egyenlően és arányosan elosztva az emberek között. Ilyen szempontból a történelem egyáltalán nem demokratikus, viszont azoknak, akiknek több lehetőség és tehetség adatott meg, segíteniük keli azokat, akiknek viszont nem.
Visszatérve Győri Szabóra: az általa is elemzett történelmi korban éppen azért tudtak „elfoglalni” zsidó származásúak ilyen „hídfőállásokat”, mert egy egész réteget deklasszált az új rendszer. A régi, a Horthy-korszak hivatalnokseregét részben érthető okokból, részben méltánytalanul mellőzték. Ha csak bizonyos típusú rétegek előtt tartják fenn az érvényesülés lehetőségét (ne feledjük, a B-listázások után vagyunk), akkor a beáramlók között fel lehet mutatni a „felülreprezentáltságot”, mivelhogy addig meg „alulreprezentáltak” voltak.
Győri Szabó a korabeli zsidóságról azt írja, hogy „értelmiségi tartalékhadsereg”- ként (83. o.) várta reaktiválását, majd mint káderek „érthető okokból” (?) (83. o.) messze felülmúlták az új népi káderek teljesítményét. Itt megint feltételezéssel és közhiedelemmel állunk szemben, hiszen miért lettek volna „a zsidók” en bloc rátermettebbek, mint „a nem zsidók”. Érdekes, hogy az arányosítás hívei valamilyen szempontból – akár pozitív, akár negatív színezettel – szinte misztikus erőt és képességeket tulajdonítanak a „felülreprezentált” csoportnak, így – ebben az esetben – a zsidóságnak.
De mi a párt viszonya a zsidósághoz? „Talán említést érdemlő momentum, hogy a pártvezetésben túltengő zsidó származású személyek természetesen már a nyilasoknak is feldobták a magas labdát…” (89. o.)
A vezető kommunisták egyébként is „…az asszimilálódás mellett egyenesen úgy viselkedtek, mint akiknek semmi közük a zsidósághoz, és soha nem is volt” (90. o.). Asszimilálódnak és mellesleg kommunisták? Kommunisták és mellesleg/közben/mialatt asszimilálódnak? Mit is beszélünk? Miről is van szó? Az asszimiláció szociológiai kategóriája annyiban használható, amennyiben jelzi az eltávolodást a régi csoporttól és a hasonulást az újhoz. A kommunista zsidók még a kommunizmushoz történő „megtérésük” előtt asszimilálódtak, azaz hasonultak a többségi társadalomhoz.
A második világháború utáni kommunista párthoz és az „ő” ideológiájához való csatlakozás (azaz a kor cionista zsargonjában „vörös asszimiláció”) azonban más mozgatórugókra működött, mint a háború előtti, a zsidó származású kommunisták kicsiny (a kor zsidósága létszámához képest elenyésző, de a magyar lakosság nem zsidó tagjaihoz képest valóban „felülreprezentált”) messianisztikus csoportjáé.4 Az ő példájuk valóban felveti a már több szerző által is tárgyalt problémának, azaz a zsidó messianizmusnak és a társadalmi utópiának az összekapcsolódását. Ha a kilépés a régi keretekből úgy történik meg, hogy közben az egyén (vagy egyének) megtartja/megtartják a beállítódását/beállítódásukat, a keretek változhatnak, de a tartalom némely elemei valamilyen formában megmaradhatnak. Magam is osztom azt a véleményt, mely azt állítja, hogy a kommunizmus messianisztikus formájához könnyebben el lehetett jutni a zsidó szellemi háttérből, mint máshonnan, mert a judaizmus belső struktúrájának része az a fizikai megváltásigény, amelynek szekularizált formája lehet a kommunizmus. Ehhez még hozzájárulhatnak azok a társadalomtörténeti és társadalomlélektani tényezők, amelyeket Komlós Aladár is jellemzett. A baloldal határozott establishment-ellenességéhez és egyenlőségre való törekvéséhez a zsidók (akik kisebbség voltak) egy része minden további nélkül csatlakozni tudott. A marginalizáltak szövetsége volt ez, akik a történelem fősodrába – illetve egyesek a végéhez – akartak volna kerülni. A háború után azonban más volt a helyzet. A korábbi helyzettel ellentétben a magyar zsidók nagy tömegei politikailag asszimilálódtak az életüket is megmentő (és ez a döntő tényező) Szovjetunió hivatalos ideológiájához, a szélsőbaloldali-etatista bolsevizmushoz. Olyanok támogatták a kommunistákat és a szociáldemokratákat, akik életviláguk, gazdasági érdekeik alapján a háború előtt nemigen szavaztak volna rájuk (a kommunistákra nem is tudtak volna), de akik megtanulták azt, hogy érdekeiket a baloldal képviseli.
Összefoglalásképpen: a könyv kiérleletlen, a szerző (aki azért komoly levéltári kutatómunkát végzett) nem döntötte el, hogy mit akar mondani, miért is írta meg a könyvét, és nincs egyértelmű véleménye arról, mit is tekint zsidónak, zsidóságnak, illetve nézeteit milyen rendszerbe kívánja belefoglalni.
A probléma persze számomra is ismerős, hiszen az a tény, hogy Magyarország levéltárai ma sokkal jobban kutathatók, mint előtte, hogy zárolt levéltári dokumentumokhoz lehet hozzáférni, csábító lehet egy fiatal kutató számára. Szintén vonzó lehet az, hogy tabutémáról van szó, olyanról, amelynek operacionalizálható nyelven történő megfogalmazása a történészek körében még nemigen történt meg. A feladat nagysága és a téma bonyolultsága azonban sokkal nagyobb szakmai alázatot és érlelő türelmet követelt volna meg. Nem elég a sok adat, ha nincs szervező értelem, amely ezeket rendbe foglalná, és nem elég a téma tabu volta, ha nincsenek releváns szavaink a tabu feloldására.
Jegyzetek
Lásd például Michel K. Silber „The Emergence of Ultra-Orthodoxy: The Invention of a Tradition” című kiváló munkáját (pp. 23-82.). In: The Uses of Tradition. Edited by Jack Wertheimer. 1992. The Jewish Theological Seminary. New York and Jerusalem.
Komlós Aladár: Írók és elvek. Irodalmi tanulmányok. Budapest, 1937. pp. 162-176. Erről a problémáról ír a kitűnő Lackó Miklós is: „Bujdosó vagy szabadságszerető realista? írások és viták a nemzeti jellemről.” In: Sziget és külvilág – Válogatott tanulmányok. Budapest, 1996. MTA TTL pp. 260-305. Az „Önkritikus zsidó karakterképek”-ről pp. 272-274.
Gáspár Ferenc: „A kiskunhalasi tragédia.” In: Századok 1996/6. pp. 1473-1504.
4 Lásd Michael Löwy könyvét: Redemption and Utopia. Jewish Libertarian Thought in Central Europe. The Athlone Press, London 1992.
Címkék:1999-11