Könyvespolc: – A tetterő emlékezete. – (Horák Magda: „Ősi hittel, becsülettel a hazáért”
Könyvespolc
(Horák Magda: „Ősi hittel, becsülettel a hazáért” Háttér Kiadó, 1998, 601 oldal+képmelléklet, 3500 Ft.)
Az OMIKE, az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület egészének, illetve működése egy-egy időszakának történetét az elmúlt években, évtizedben többek ábrándja volt feldolgozni, ám Horák Magda könyvének megszületéséig csak csábító, misztikus, vagy misztifikált szerzői tárgy maradt. Nem akadt vállalkozó, de igazából avatott hozzáértő sem, aki belevágott volna ebbe a rendkívül időigényes, kivételes elmélyülést igénylő feladatba. Az OMIKE működésének a zsidótörvények megszületésétől a német megszállásig terjedő időszakáról általában a memoárirodalom részeként olvashattunk: átfogó, kutatható anyag mindeddig nem állt rendelkezésünkre.
A szerző korabeli szöveganyagból válogat: Horák Magda mára gyakran már a szakkönyvtárakból is hiányzó folyóiratokból, ritka dokumentumokból építi fel tárgyilagos, tárgyilagosságában különösen megrázó kötetét. A múltat beszélteti, ő maga egy-két oldalas bevezetőt leszámítva nem szólal meg, és nem kommentál.
Két dátumot látunk a címlapon: 1909 és 1944. Az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület életrehívását e szavakkal köszönti az első lapokon idézett, az Egyenlőség című lapban publikált cikk szerzője: „A lelkesedés, ami a megalakulás alkalmával megnyilatkozást keresett, ebben az útirányban fog a kitűzött célok felé haladni, hogy használjon a magyar zsidóságnak, hogy felvegye a jogaiért való küzdelmet, hogy megerősítse a meglevő zsidó érzelmeket, hogy felébressze ott, ahol azoknak hiányosságai jelentkeznek hogy utat törjön a magyar szónak a hazafias felfogásnak ahol ennek szüksége mutatkoznék hogy így a magyar röghöz kötött zsidóságot minden vonatkozásában belekapcsolja a magyar kultúra összefoglaló munkálataiba.”
Az utolsó, az 1943-44-es évad torzóban maradt: az 1944. március 19-i német megszállás az elkövetkező egy hónap négy, már próba alatt lévő bemutatóját akadályozta meg. A Goldmark-terem, Thália kényszerű otthona nem sok idő elteltével már a halál színpadává vált: a környező, tetemek borította utcákat jelentő budapesti gettó egyik szükséghajléka lett. A felhalmozott lomok közt haldoklók: a szükségszínház egykori közönsége.
Az OMIKE működése a magyar zsidóság történetének legviharosabb modernkori évtizedeit tükrözi. Az ember eljátszik a gondolattal, hogy az országosan elismert tudósok, kulturális és politikai közszereplő védnökök által fémjelzett induláskor elképzelhette-e az egyesület szellemi vezérkara, hogy dédelgetett álma, az önálló zsidó kulturális közintézmény egykor majd, az emancipáció évszázadát leromboló újbóli jogvesztéskor menedékhellyé válik. Hogy jön még kor, amikor országos jelentőségű tudósok és művészek a közjog intézkedései nyomán az OMIKE segítségével tudják szavatolni túlélésüket. Amikor egy ország visszazavarja a gettókba zsidó származású nagyjait, hogy azok legalább a minimális megélhetéshez hozzájussanak. Az egykoron büszke egyesület, a rangos és rangot adó szellemi műhely történetének végére a kulturális életből száműzött nagyságok utolsó mentsvárává válik. Heti tízpengők és főtt étel minimálgaranciájává.
A magyar zsidó önmeghatározás története ez a kötet a monarchia gyarapodásának, a forradalmi viharoknak, a fehérterror riasztó éveinek, a konszolidálódó Bethlen-Horthy érának, a fasizálódásnak és a vészkorszak előszobájának lenyomatát hordozzák idézett tudósításai, jegyzőkönyvei, színlapjai, statisztikái. Érdekes tallózni a kor zsidó periodikáiból vett idézetek között: a szerző által kiválasztott szövegrészek alatti forrásmegjelölést egy idő után már meg sem nézi a rutinos olvasó: a Múlt és Jövő pontos tárgyilagossága, az Egyenlőség stílus- és műfajbéli sokszínűsége, majd a kényszerösszevonásokból megszületett, egyetlenné tett Magyar Zsidók Lapja riadtan és riasztóan konkrét és tömör soraival már a stílusban is összetéveszthetetlenül hordozzák a korszellemet. Fájó szívvel olvashatunk az egykor virágzó fővároson kívüli zsidó élet fejleményeiről: az OMIKE vidéki fiókjainak programjairól, az örökre elenyészett, egykoron pezsgő kulturális életet élő közösségek rendezvényeiről találunk torokszorító tudósításokat.
A kötetben külön egységet képez az OMIKE Művészakciójának története. „Művészakció az előadóművészet minden ágára nagyszabású kultúrprogrammal akarja az OMIKE alapszabályszerű céljait szolgálni és ezzel elérni, hogy a magyar zsidóságot megtartsa azon a kultúrfokon, melyre eddigelé felemelkednie sikerült; és hogy tagjai számára rendezendő kultúresteken és kultúrmatinékon szóhoz juttassa a zsidó magyar előadóművészeket (színészeket, énekeseket, zenészeket) akik ma a működési teret és a legszűkösebb megélhetést biztosító kenyeret egyaránt nélkülözni kénytelenek” – írja 1939 októberében, a Magyar Zsidók Lapjából beemelt híradásában az OMIKE vezérkara.
Hangversenyek, tárlatok, színházi előadások sokasága jött létre a Művészakció működésének több mint öt éve alatt. A kisemmizettség éveit hamar feledni vágyó művészek közül sokan 1945 után nem szívesen emlékeztek meg OMIKÉ-s múltjukról: az idézett kritikák, leírások, színlapok egy még szakmai körökben is kevéssé ismert világról tudósítanak. Az utókor szemszögével vizsgálva megdöbbentő, hogy az igazságtalanság sokkjait követően mennyire nem az apátia, hanem a rendkívül elhivatott tenni akarás jellemezte a művésztársadalom kirekesztett köreinek hangulatát. A műsornaptárak és színlapok bőséges válogatását közlő kötetszerkesztő segítségével nagyon részletes és kimerítő képet kaphatunk a Művészakció változatos programjáról: az egykori előadásokról szóló tudósítások pedig mintha nem is abból a korból kelteztettek volna. A kirekesztett művész és saját életében szintén kirekesztett közönsége sajátos állapotot modellált. Eljátszotta, egymásnak, ha ereje engedte (és engedte) a „mintha mi sem történt volná”-t Kívülről nézve pedig voltaképpen nem is történt „semmi rendkívüli”: kiváló művészek örvendeztették meg sokféle és igényes közönségüket Csak éppenséggel már nem ott, ahová képességeik alapján rendeltettek volna. A művészek kettős szereposztásban játszottak: a színmű, zeneszám mellett az „Élet” címűben is megmutatkoztak, hogy elfeledtessék a publikummal a „védett téren” kívül zajló mindennapos tragédiát: korlátozást, jogvesztést, munkaszolgálatot, újabb és újabb aljas törvényeket. A közönség pedig igyekezett a normalitás illúzióját sugározni társulatukból kiszakított, megbélyegzett művészei felé: kétszeresen is ünnepelni őket.
Horák Magda könyvére szabták a szót hiánypótló. Óriási adathalmaza olvasmányos, különös szerkezetű nagyregény. A túlélés, a talpon maradás páratlan darabja. Műfaja sajnos nem non-fikció: nem is olyan távoli múltunk zaklató fejezete.
H.T.
Címkék:2001-03