Kommunisták és cionisták 1944-ben
Interjú Aczél Györggyel 1989-ből
„Tépd le a sárga csillagot” címmel Vámos György kollégámmal interjúkötetet jelentettünk meg 1990-ben a Pallas Kiadónál. Cionisták mondták el a könyv lapjain 1944-es akcióikat.
Az illegalitásban működő sómérok olykor együttműködtek a földalatti kommunista párttal, s közülük is elsősorban Aczél Györggyel. Aczél 1988-ban Izraelben járt, ahol nem kommunista pártvezetőként, hanem a régi harcostársnak kijáró megbecsüléssel fogadták.
Hazaérkezése után megkerestem Aczél Györgyöt, hogy készülő könyvünk számára mondja el (amit sohasem tett) zsidó vonatkozású emlékeit. Ez elől kitért. Leszűkítettük témánkat, s megszületett a mellékelt interjú. Később ennek publikálásától is elállt. Ezért a beszélgetés most kerül először nyilvánosságra, a szerkesztőség rövidítésével.
- Ön a német megszállás, 1944. március 19. után mély illegalitásban élt, hiszen a betiltott, üldözött KMP egyik vezetője volt. Eljött a pillanat, amikor a földalatti kommunista párt már nem tudott segítség nélkül dolgozni, és ekkor kapcsolatot kerestek a cionistákkal. Hogy jött létre ez a kapcsolat?
- Megtaláltuk egymást. Ugyanis nemcsak mi kerestük őket, nekik is szükségük volt ránk. A kapcsolatfelvétel több síkon zajlott. Az egyik „vonal” Szirmai István nevéhez fűződik. Szirmai az erdélyi kommunista párt egyik markáns személyisége volt, s ő már ott együttműködött a baloldali cionistákkal. De Donáth Ferencnek1, Haraszti Sándornak2 és Péter Gábornak3 is voltak kapcsolatai. S mert én akkor az ő csoportjukhoz tartoztam, ők küldtek el Lázár Vilmoshoz.
- Lázár Vilmos neve ma már nem ismert. Ki volt ő?
- Különös személy. Birtokbérlő volt Felsőgallán, gazdag ember. József Attila baráti köréhez tartozott. Fanatikus baloldaliként jóformán minden antifasiszta, németellenes csoporttal kapcsolatban állt. A német megszállás megdöbbentette az értelmiségiek és középosztálybeliek jelentős rétegét. A nácik jelenléte morálisan nagyon sok embert arra ösztönzött, hogy kapcsolatot keressen a baloldallal és segítsen. Vagyis a kommunisták elszigeteltsége kezdett megváltozni. Arra nem volt idő, hogy a párt körül az ellenállás tömeg- mozgalommá nőjön, de az tény, hogy sokan kívántak tenni valamit a németek, a megszállás ellen. És mert Lázár Vilmos már régebben ide tartozott, egyértelmű volt, hogy felkerestük őt. Gazdag volt, tehát voltak lehetőségei.
A cionisták pénze
- Ez azt jelenti, hogy anyagilag támogatta a pártot?
Természetesen. De legalább ilyen fontos volt, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a kapcsolatait. Egy ízben Donáth Ferenc és Péter Gábor – az összegre nem emlékszem pontosan – félmillió vagy egymillió pengőt vett át az illegális kommunista párt számára a cionistáktól, részint arra, hogy kiszabadítson embereket, részint pedig fegyvervásárlásra.
- Kitől kapták a pénzt?
- Jóéi Brandttól. Magam is jelen voltam a pénz átadásánál, átvételénél. Úgy emlékszem, Jóéi Brandtot Lázár Vilmos mutatta be nekünk.
- Kiket ismert meg akkor a Sómér hácáir, a „láng hordozói” közül?
- A nevek csak később derültek ki. A bemutatkozásnál álnevek, becenevek hangzottak el. Azt viszont azonnal láttam: ezt a csoportot mérhetetlen bátorság, mondhatnám vakmerőség jellemzi. Nem volt akkor semmi más kívánságunk, mint közösen minél több embert menteni. Rendszeresen kijártunk az óbudai téglagyárba. Innen vitték halálmenetben az embereket nyugatra. Én azt a feladatot kaptam, hogy derítsem fel a lebukott embereinket, ők pedig arra vállalkoztak, hogy akit csak lehetett – időnként tucatnyi embert -, kihozzanak onnan. Volt, hogy autót szereztünk, és hamis okmányokkal, nyílt parancsokkal, nemegyszer német egyenruhában mentettük meg az elhurcoltakat.
Az „okmány-gyár”
Külön kell szólni a sómérok „okmány-gyáráról”.
Amikor először találkoztam ezzel a csoporttal, kérésemre azonnal átadtak nekem egy bizonyos mennyiségű születési bizonyítványt meg egyéb iratot. És két óra múlva a hamis papírokon már igazi pecsétek voltak. Ez úgy történt, hogy a Belügyminisztériumban tisztviselőként dolgozott Kálnoki László, a kitűnő költő. Ő e csoport önfeláldozóan bátor segítője lett. Azt mondta: egyetlen ember élete is sokat számít, de tudta, sok száz ember életéről volt szó.
- Hogyan látta a Sómér hácáirt?
Cionista kommunisták voltak. Csakhogy egyetlen lényeges dologban különböztek a kommunistáktól. Nem fogadták el a Komintern, tehát Moszkva fennhatóságát. És életcéljuk Izrael megmentése volt. Mi ezt akkor nem tartottuk lényegesnek, hiszen a magyar kommunista pártnak is megszakadtak a moszkvai kapcsolatai. Azaz mi magunk is központi irányítás nélkül dolgoztunk. A szovjet hadsereget minden baloldali erő fölszabadítóként várta. Föl sem merült a kérdés, hogy elismerni Moszkvát vagy nem. Ráadásul akkor Moszkva támogatta a cionistákat, hiszen a palesztinai zsidó közösség, az angolok égisze alatt, harcolt a fasiszta Németország ellen. De azt is számításba kell venni, hogy a nemzetközi összefüggésekben gondolkodó cionista vezetők tudták: Anglia igen-igen szívesen kacsingat bizonyos arab erőkre.
- Ön is kapott okmányokat a cionistáktól?
- Nekem már megvoltak a papírjaim. De kaptam a mozgalmunk számára nagyon nagy számban. És a cionisták minden kívánságukat pontosan, gyorsan és igen ügyesen teljesítették. Volt egy üzemük a Thököly úton…
- …Ahol a bujkáló Csermanek Jánosnak Kádár János névre szóló igazolvány készült. Így lett Csermanek 1945 után Kádár néven politikus.
- Már 1944 márciusában lebukott. Megtudtuk: a fogházból gyalog viszik Nyugatra. Ekkor Donáth leküldött engem utána, keressem meg, emeljem ki. Ekkor vittem magammal a Thököly úton készült hamis papírokat. Egészen Hegyeshalomig mentem el. De Kádár Komáromnál már megszökött. Aztán pár nap múlva találkoztunk. Az igazolvány tehát jó helyre került.
- Hogyan vélekedett akkor a sómérokról?
Becsültem bátorságukat, hogy minden akcióra lelkesen, eltökélten vállalkoztak, és nem jutott eszükbe különbséget tenni, hogy a megmentendő zsidó vagy nem zsidó. Én úgy tapasztaltam, hogy a sómérok velünk, kommunistákkal abban a tudatban dolgoztak, hogy itt a fölszabadulás után, merőben új világ születik. És sem nekik, sem nekünk nem jutott akkor eszünkbe, hogy rövidesen éles anticionista kampány fog kibontakozni.
Feldolgozatlan történelem
- Nem tartja különösnek, hogy a párttörténetírás, már az ötvenes években, a cionista csoportok sikeres harci akcióit a kommunista mozgalomnak tulajdonította? A híres Szír-csoport nem volt más, mint egy Weinberger nevezetű zsidó – mondjuk így: maszek-szervezete.
Én nem mint cionista csoportra emlékszem. Értse meg, akkor mi a fasizmus ellen küzdöttünk, a határok összemosódtak. Sokan zsidó származású kommunistaként harcoltak, míg másoknak semmilyen címkéjük nem volt, mégis bátran küzdöttek. Állítom: tucatnyi még most is a felderítetlen történet. Ezt a magyar történetírásnak pótolnia kell: elfogultság nélkül szólni mindarról, ami Budapesten, Magyar- országon megesett 1944. március 19. után. De arról is: mi volt az a bénító erő, amely miatt – hiszen a szovjetek már felszabadították az ország felét, a nyilasok még sok-sok tízezer embert vittek gyalogmenetben Budapestről Hegyeshalom felé – nem akadt vagy csak elvétve akadt valaki, aki egy szökött munkaszolgálatost megmentett volna. Tragikus dolog ez.
Az is feldolgozatlan, hogy miként vélekedtek a cionizmusról 1944-ben a svédek, a svájciak, a semleges dél-amerikaiak stb. Mert ők ugyan elsősorban zsidó embereket segítettek, de nem csukták be a szemüket a tények, tehát a szervezett cionista mozgalom előtt.
- Wallenberg például…
- Wallenberget ismertem. Ő adott vagy inkább adatott nekünk, kommunistáknak is svéd menleveleket. Azt is tudta, hogy az illegális kommunista párt vezetői valahol a Hungária körúton találtak konspirációs lakást. Szóval, a kommunisták, a cionisták és Wallenberg között biztonsággal működött bizonyos információs kapcsolat.
- Azt mondják, hogy Ön visszaemlékezéseket ír. Vajon ezt a periódust feldolgozza-e? És milyen dokumentumokat használ?
- A memoárirodalomtól idegenkedem. Annyi szelektív memóriát látok, hogy ez lefogja a kezem. A kortársaim többsége éppen arra emlékszik vissza, ami számára kedvező. Ezt, persze, nem is lehet rossz néven venni. Csakhogy én nem akarok elnéző mosolyokat aratni. Természetesen visszanyúlok a múltba, mert enélkül aligha volna megérthető az általam tárgyalt periódus. Én az ötvenes években börtönben voltam; Rákosiék engem sem kíméltek meg. De azért ezt az időt is fel akarom dolgozni. Mint ahogy a háborús éveket is, s benne 1944-et, és kapcsolataimat a cionista mozgalommal. Úgy látom, körülbelül egy év alatt készülök el azzal a néhány ezer oldallal, amiből szeretném megszerkeszteni a végleges, mintegy 20-25 íves hiteles változatot.
- És ezt publikálja?
- Munkámat egyelőre egypéldányos könyvnek tekintem. Mindenféle lehetséges öncenzúrát kiiktatok, s maximális őszinteségre törekszem. És arra, hogy ne bántsak meg indokolatlanul embereket, megpróbálom összeállítani ebből a végleges könyvet. Súlyos a felelősségem…
Aczél György 1991 decemberében elhunyt.
Jegyzetek
1. A háború után jelentős politikai szerephez jutott. 1949-ben koncepciós perrel börtönbe zárták, majd ez, mint a Nagy Imre-per egyik vádlottja, 1958-ban megismétlődött. Egyik fia, László, evangélikus pap, MSZP országgyűlési képviselő.
2.1915 -19 között vezető publicista, majd börtönbe zárták. Ez történt vele a Kádár-korszakban is.
3. Köztudott, hogy a hírhedt ÁVO, majd ÁVH vezetője volt. Rákosiék, hogy a törvénytelenségekért a felelősséget rá hárítsák, egy cionistaellenes koncepciós per előkészületeként lefogták. 1956 után a törvénytelenségekért ítélték el.
Aczél György 1917-ben született. Kamaszként lett cionista, fiatalemberként színészi ambíciói voltak. 1945 után a kommunista párt Baranya megyei vezetője. 1949-53 között börtönben volt. 1956 után vezető szerephez jutott, volt művelődési miniszter, miniszterelnök-helyettes, a Politikai Bizottság tagja. Kádárra nagy befolyással volt. Sokak szerint szerepe volt abban, hogy Magyarország a szocialista tábor „legvidámabb barakkja” volt, mások úgy értékelik, hogy a kulturális élet három „t”-je (támogatás, tűrés, tiltás) által zsarnokoskodott.
Címkék:1995-01