Kisugárzás és jövő
TOLONGÁS ÉS ZSÚFOLTSÁG miatt senki sem panaszkodhatott a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület közgyűlésének május 20-án lezajlott második fordulóján. A közel 1800 főnyi tagságból csak mintegy százötvenen jelentek meg a Közgazdaságtudományi Egyetem nagy, rideg előadótermében, hogy elfogadják a módosított alapszabályt és a tavaly novemberi első forduló óta ügyvezetői minőségben működő elnökség helyébe teljes felhatalmazású, végleges elnökséget válasszanak.
Ha csak a postai kézbesítés hiányosságai meg nem akadályozták, minden egyesületi tag idejében megkapta a meghívót és a napirendről szóló tájékoztatót. Miért volt hát oly csekély az érdeklődés?
Azt hiszem, a választ nem annyira az első forduló kétségkívül meglevő fogyatékosságaiban kell keresni, mint inkább az egész zsidó közéletben történt változásokban.
1988 novemberében, az Egyesület alakulása idején programunk merésznek számított: a zsidó azonosságtudat erősítése, kulturális örökségünk megőrzése senki másnak nem volt még nyilvánosan vállalt ügye. Azóta – a belpolitikai életben végbement fordulattal párhuzamosan – szép számban létesültek új zsidó szervezetek többé-kevésbé hasonló céllal. A közélet más fórumain is polgárjogot nyert a gondolat, hogy a magyar zsidóságnak nem elsősorban a további asszimiláció a dolga, hanem önmagának megőrzése, és ennek alapján az integrálódás a plurális demokrácia társadalmába. A témák, amelyek kezdeti programjainkban szerepeltek, különféle más kulturális intézmények gondozásában is hangot kaptak.
Mindezek folytán egyesületünk megszűnt olyan közösség lenni, amely kizárólagosan ad helyet addig tilalmas gondolatoknak és értékeknek. A kibontakozó újabb zsidó szervezetek amellett legaktívabb tagjaink egy részét is más keretek közé vonták.
Ami ilyen körülmények között egyesületünket vonzóvá tehetné, az a klubélet, a kisebb közösségekben végzett tevékenység. Nem véletlen, hogy a legserényebben azok a köreink, szekcióink működtek, amelyek – mint a Hóra tánckör, a turistacsoport, a nyugdíjasklub – felismerték ezt. Az ilyen működéshez azonban megfelelően berendezett és fölszerelt helyiségek kellenének, és ilyenek nincsenek.
Természetesen személyi feltétele is van a kisebb csoportokban végzett tevékenységnek: sok aktivistákra és jó szervezőkre van szükség. Az Egyesület – sajnos – épp ebben mutatkozott eddig a leginkább ügyefogyottnak, és ebben az elnökség is hibás.
A közgyűlés május 20-án elvégezte a kiszabott feladatot. (A 18 tagú új elnökség névsorát alább közöljük, a módosított alapszabályt tágjaink postán kapják meg.) Az elhangzott rövid beszámolók három fő témájáról – a zsidó szervezetek új csúcsszervének létrehozásáról, a zsidó közösségi iskola megnyitásáról és az Egyesület álláspontjáról a zsidóság etnikai alapon megvalósuló esetleges politikai képviseletét illetően – lapunk más helyén tájékoztatjuk olvasóinkat.
Elgondolkoztató azonban, hogy a döntéseket egy mindössze százhat főre apadt közönség hozta meg. Formailag ez a tény nem vonja kétségbe a közgyűlés legitimitását és a határozatok érvényességét, mégis azt a feladatot rója az új elnökségre, hogy gondoskodjék munkájának és az Egyesület működésének nagyobb hatékonyságáról, hatásának távolabbi kisugárzásáról.
Azt hiszem, az Egyesületnek mindinkább egyfajta szellemi alkotóműhellyé kell válnia, ugyanakkor olyan új szervezeti alapokra kell helyezkednie (és ezt az alapszabály egyáltalán nem zárja ki), amelyekre kisebb csoportokban megvalósuló közösségi élet építhető. Ez a változtatás annál sürgetőbb, minél több független zsidó szervezet létesül, és minél inkább előrehalad majd a hitközségek demokratikus megújulása. Hiszen ez a két folyamat is hasonló közösségeket fog létrehozni, és ha azok vonzóaknak bizonyulnak, az MZSKE sem maradhat egy jobbára amorf tömeg. Ugyanakkor azonban az eddiginél nagyobb jelentőséget kaphatnak az Egyesület működésében a nagy kulturális események és produkciók.
Az MZSKE egészében véve igen jelentős munkát végzett a megalapításától eltelt közel két esztendőben. Kisugárzása nagy volt, ha látszólag cáfolja is ezt a közgyűlésen megjelentek csekély száma. Jövője azonban csak akkor lesz az Egyesületnek, ha képes szervezetileg is alkalmazkodni az új helyzethez.
Gadó György
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület 1990. május 20-án megválasztott Elnöksége:
Bálint Éva újságíró
Bányai László jogász, tudományos munkatárs
Bollmann Györgyi tanár
B. Turán Róbert dramaturg
Deák Gábor tanár*
Feldmayer Péter ügyvéd
Gadó György újságíró
Gergely István matematikus
Hajósné Vértes Antónia köztisztviselő*
Kádár Iván közgazdász, üzletember*
Korányi László matematikus
Landor Károly mérnök, kisiparos*
Pelle János közíró
Raj Tamás főrabbi
Rózsa T. Endre újságíró*
Simonyi Péter kisvállalkozó*
Virág Teréz pszichológus
Zala Tamás újságíró, történész*
A csillaggal megjelölteket az Elnökség ügyvivőkké választotta.
Címkék:1990-06