Kishúgaink egy kis országban
Zsidó közösség Szlovéniában
A mai Szlovénia zsidósága osztozván az ország történetében, három különböző fejlődési utat járt be. Közép-Szlovénia (központja Ljubljana) a hegyvidékekkel, a Trianonig Magyarországhoz tartozó Muravidék (Prekmurje), és a tengerparti olasz rész a jugoszláv eszmét megvalósító egységes állam létrejöttéig más-más módon bánt zsidóságával. Ljubljanából például – összhangban Maximilianus német-római császár Steierföldre, Karintiára és később a Krajinára is kiterjesztett rendeletével – a keresztény kereskedők védelmében 1515-ben kitiltották az addig is csak a városfalon kívül megtelepedhető zsidókat. Emléküket két utcanév őrzi: a Zidovska ulica (Zsidó utca) és a Zidovska stepenica (Zsidólépcső). Ljubljana terjeszkedésével ma már ezek a kanyargós kis utcák is természetesen az ó-belváros részei. Zsidók újra csak a XIX. sz. végén jelentek meg a tartományi fővárosban, főként a magyar Muraszombat (Murska Sobota) és Lendva (Lendava) felől. A második világháború alatt a közösség gyakorlatilag teljesen elpusztult, aki túlélte a holocaustot, gyakran titkolta származását, a hagyomány elveszett. Jugoszlávia széthullása után szomorú kényszerűségből frissült fel a szlovén főváros zsidósága, főleg a háború elől menekülő szarajevói zsidók által.
Ma Ljubljanában egy 120-130 fős (nőt, férfit egyaránt számon tartó és mintegy 200 csatolt taggal rendelkező) kulturális gyülekezet működik, egyelőre zsinagóga és rabbi nélkül, mely az idős Roza Svarc szervezte teadélutánokból nőtt ki. Egy fiatal lubavicsi rabbi utazik Triesztből ünnepek idején Ljubljanába, s mint hallottuk, „kedves és elnéző, amiért nem ismerik a hagyományt”.
Ina Kreft fiatal, csuda szép lány, a szervezet titkára. Vele beszélgetve ismerkedtem a ljubljanai zsidósággal. Ina története dióhéjban a szlovén zsidóság története is. Egy magyarul még picit értő zsidó nagymama, fél zsidó értelmiségi szülők, akik egy tengerparti zsidó kulturális táborban találkoznak, a fiatal Kreft lányok, akik szeretnék eldönteni: „részük-e a zsidó identitás vagy sem”. Kamaszkoruk hátterében Jugoszlávia széthullása zajlik, és Magyarország nyújt lehetőséget arra, hogy az újjáéledő zágrábi, ljubljanai, szarajevói és belgrádi zsidó kultúra iránt érdeklődők találkozhassanak. Ma is szeretettel emlegetik a szarvasi nyári táborokat. Ina szerint a kulturális szervezettel: „Forradalmi dolgot csinálunk most. Oda építkezünk, ahol addig szinte semmi sem volt. Könyvekből tanuljuk meg a hagyományt, héber olvasóórákat tartunk. Nem tudom, mennyire nevezhetem magam vallásosnak, de kulturálisan mindenképpen oda tartozom.” Az „építkezés” egyre halad. Azelőtt még Triesztből kellett hozatni a kóser ünnepi ételeket, idén először tartottak saját kóser Peszachot. Szeretnének egy előadássorozatot, amit havonta felváltva tartana rabbi és laikus. Magyar előadókat is szívesen látnak.
A további érdeklődőknek a ljubljanai zsidó közösség címe:
Judovska Skupnost Slovenije. Trzaska 2. 1000 Ljubljana Tel: (386- 6D-2521-936 e-mail: JSS@siol.net
Juhász Borbála
Címkék:2001-12