Kis zsidó demográfia
Jelenleg 13.2 millió zsidó él a világon – 1.2 millióval több, mint a második világháború végén, a holokauszt után.
Mennyien lesznek a 21. század végén?
Lehet, hogy 18 millióan, mint a világháború előtt, de lehet, hogy csak 12 millióan, mint 1945-ben.
Mindez több tényezőtől függ, melyek közül a legfontosabb a születési arányszám és a „vegyes házasságok” alakulása. Többek között ezt állapította meg az a – jeruzsálemi Héber Egyetem Jelenkori Zsidóság tanszékén készült – tanulmány, amelynek szerkesztője Sergio della Pergola professzor, a tanszék vezetője volt.
A statisztikai előrejelzések szerint a diaszpórában élőkhöz viszonyítva egyre nő az Izraelben élő zsidók arányszáma. Jelenleg a zsidók 37 százaléka él Izraelben, de ha a mostani trend folytatódik, 2030-ban az izraeli zsidók arányszáma eléri, majd utána meg is haladja a világ zsidóságának 50 százalékát.
Ennek több oka van. A születési arány sokkal magasabb Izraelben, mint a diaszpórában: 2.6 százalék 1.3 százalékkal szemben. Az izraeli zsidó lakosság átlagéletkora már most sokkal alacsonyabb, mint a diaszpórában. A 14 éveseknél fiatalabbak részesedése a lakosság teljes körében Izraelben 27 százalék, a diaszpórában csak 17.6 százalék. A 14 évesnél fiatalabb zsidó gyerekek 59.2 százaléka él ma Izraelben, 32.6. százaléka Amerikában, 8.2 százaléka a többi országban. Az előrejelzések szerint 2080-ban már a zsidó gyerekek 81 százaléka él majd Izraelben. Ezzel szemben a diaszpórában 18.5 százalék a 65 éveseknél idősebbek arányszáma, Izraelben viszont csak 11.5 százalék. Ez az arány a jövőben is hasonló lesz.
A diaszpórában élő zsidók arányszáma azért is csökken, mert a vegyes házasságok aránya világviszonylatban már ma is eléri az 50 százalékot. A vallási hagyomány szerint a zsidó férfi és nem-zsidó asszony házasságából született gyerekek nem számítanak zsidóknak; ám a fordított esetekben is (amikor az asszony zsidó) csak e családok 25 százalékában tekintik a szülők gyerekeiket zsidóknak.
Míg tehát a statisztikai előrejelzések szerint, e század második harmadában a zsidók többsége Izraelben fog élni – magában Izraelben kisebbségbe szorulnak a zsidók, ha nem áll be valamilyen változás. Izrael eredeti (az 1967-es határokon belüli) területén a zsidók arányszáma most 78 százalék, 2020-ban 73-76 százalék, 2050-ben pedig 65-69 százalék körül lesz majd. De ha a jelenleg izraeli fennhatóság alatt álló egész területet vesszük tekintetbe, akkor a zsidók jelenlegi 53 százalékos aránya 2020-ra 43-48 százalékra, 2050-re pedig 26- 35 százalékra csökkenhet. Ez természetesen a palesztinok nagyon magas születési arányszámának következménye. A bevándorlás, az „alija”, ezen az irányzaton alapjában véve nem változtathat – mondta della Pergola professzor, a tanulmány bemutatása alkalmából rendezett sajtóértekezleten. Az utóbbi tíz év masszív bevándorlási hulláma a volt Szovjetunióból éppen csak hogy fenntartotta az addigi arányt a zsidó és az arab lakosság között, nagyobb hatású lehet a születési arány növekedése – de ez több társadalmi és gazdasági tényezőtől függ. Ezért della Pergola professzor szerint „sürgős szükség van a két nép elválasztására. Fontos, hogy Erec Jiszrael (Palesztina) területén két különálló politikai egység létezzen, és a zsidók minél nagyobb számban az Izrael Állam részére fenntartott területen telepedjenek le”.
Érdekességnek számít, hogy egy városban (pontosabban: egy agglomerációban), Tel-Avivban és környékén él már ma is a legtöbb zsidó ember – 2.55 millió. Csak ezután következik New York 1.97 millióval. Jeruzsálemet (570 ezer) megelőzi Los Angeles – 621 ezer zsidó lakossal.
Della Pergola professzor gazdasági színvonaluk és jólétük alapján tíz részre osztotta a világ 190 országát. Számításai szerint a zsidók 54 százaléka él a tíz leggazdagabb országban (USA, Kanada, Nyugat Európa), 38 százalék él a második tízes csoport országaiban (ezekhez tartozik Izrael is) és csak nyolc százalék a többi országban. Ezzel szemben a világ lakosságának csak 15.5 százaléka lakik a leggazdagabb 20 országban.
Yehuda Lahav
(Tel-Aviv)
Címkék:2002-04