Kezek, 1944
Grafikusnak a “kéz egyszerre alkotóeszköz és modell. Porscht Frigyes grafikáin azonban a kezeknek szimbolikus jelentésük is van, amint a kéz ábrájának mindig, akármikor vetették is papírra. A kéz jele ősszimbólum: királyi, sőt isteni jelvény. Az uralkodó, az igazság- osztó, büntető, tiltó vagy fenyegető kéz eredendő emberi fegyver. Spanyolországi barlangrajzon fennmaradt korommal körülrajzolt, szétterpesztett ujjú kéz nyúl az elejteni vágyott bölény felé. A kéz varázseszköz, de a mágia tárgya is. A babiloni, egyiptomi festményeken, reliefeken és szobrokon mindig tartozik a kézhez valami: jogar, kéve, kard, kulcs vagy lélekkulcs. így maradt ez a keresztény mitológiában is, a szentekhez elválaszthatatlanul hozzátartoznak attribútumaik, amelyeket kezükkel mutatnak fel. Tárgy és kéz összetartoznak.
Két kultúra kivétel e téren: a hinduké és a zsidóké. A buddhizmus „mudrákkal”, kézjelekkel meséli el gazdag mondáit. Az isteneknek gyakran sok kezük van, mert olyan összetett a jellemük, hogy azt csupán két kéz eszközeivel közölni bajos lenne. Másmás szerepe van a bal és a jobb kéz ábráinak. A zsidók egyetlen istene beéri a két kéz egymás felé forduló áldó-védő jelével. Az összezáródó ujjak érintkezése talán azt az egybe- tartozást fejezi ki, amelyet Michelangelo a Sixtus-kápolnában a Teremtő és Ádám ujjainak érintése által kívánt megragadni. A mutatóujjak öble a házat, Isten házát és a család házát oltalmazza. Ez így a világrend, a béke képe. Porscht Frigyes fő motívuma is ez a kéztartás, de ő az egyetlen jel alá odavetíti a számtalanban rejlő káosz fenyegetését. Rejtő, mert titkokról van szó, a lét titkáról, amit tökéletesen elbeszélni lehetetlen.
Így a művész a fényt hívja segítségül, azt ütközteti a kéz árnyával. Vagy a kéz fényét a káosz sötétjével. Georges de Latour képein süt át az ujjak között úgy gyertyák fénye, ahogyan itt Porscht a grafika eszközeivel, egyszerűbb formában kísérli meg ezt az istenemberi viszonyt felrajzolni. Egyik lapján egy tárgy árnya is megjelenik, a szögesdróté. Ez, úgy látszik, a történelem igencsak profán könyveiben végképp a zsidóság attribútuma lett. A legtöbb rajzon azonban egymást, a hitet kereső kezek táncát látjuk, az egymásra fedő felületekből születő fény erejét. Kezeket, amelyek a Rend szent geometriája felé tapogatóznak.
Címkék:1995-11