Kezdem átlátni a rendszer logikáját – Interjú Heisler Andrással, a Mazsihisz elnökével
Önt egy éve választották a Mazsihisz elnökének. A fő gondok változatlanok: elöregedett tagság; korszerűtlen, szüntelenül a holocaust traumájára apelláló politikai kommunikáció; a választott tisztségviselők számára átláthatatlan gazdasági működés; a diktatúra örökségét hordozó és ezért sokak által bírált intézményrendszer. Mennyire sikerült ezeken változtatni?
Az egy évvel ezelőtti Mazsihisz elnökválasztást – úgy vélem – azzal az ígérettel nyertem meg, hogy egy éven belül a tagság elé terjesztek egy új alapszabályt, ami ezekre a gondokra legalább is körvonalazza a válasz lehetőségét. Az új alapszabály természetesen csak a lehetőségét teremti meg sok változásnak, de a kérdésében felsorolt állításokat csak az udvariasság okán nem utasítom vissza. Az új, demokratikus alapszabály tervezetének egyik lényeges pontja éppen az, hogy a választott tisztségviselők fokozottabban tudják ellenőrizni az adminisztrációt és nagyobb döntési jogosítványokkal rendelkezzenek. Fontosnak tartom, hogy az egész alapszabály tervezete úgy került a közgyűlés elé, hogy azt a vezetőség már szó szerint – sorról-sorra – megszavazta. Az új alapszabály tervezete így nem az elnök, hanem a közösség javaslata volt.
Egy évvel korábbi interjújában ezt mondta: „A Mazsihisz évek óta próbál nyitni a nem hitközségekbe tömörült zsidók irányába, próbál utat találni a zsidó értelmiség felé. Próbálkozásaink azonban nem voltak átütőek. Végig kell gondolnunk sikertelenségünk okait.” Mi történt e téren?
– Az alapszabály készítés nagyon sok időnket és energiánkat fölemésztette. így egy év alatt csak részeredményeket érhettünk el. Engedje meg, hogy egy példát mondjak: a horvátországi zsidó közösség minden évben több száz fős rendezvényt tart egy adriai szigeten, amelyen minden évben egy-egy ország zsidósága a vendég. Idén a Mazsihiszt hívták meg. Új felfogásunk szellemében – megkerestünk számos – azt hiszem tizenhat – zsidó szervezetet, amelyek nagy örömmel fogadták a meghívást. Másik példa az új alapszabály tervezete, ami arról rendelkezik, hogy a többi zsidó szervezet – a Mazsihisszel történő megállapodást követően – tanácskozási joggal részt vehet a közgyűléseinken.
Régi probléma, hogy hiányzik egy olyan egyeztető fórum, ahol a zsidó szervezetek megvitathatják a mindannyiukat érintő gondokat. Az alapszabály tesz említést erről az egyeztető fórumról?
– Az alapszabály fogalmazásakor két koncepció között kellett választanunk. Az egyik szerint a Mazsihisz ernyőszervezetként működik, amely alá befér az összes többi – kulturális, vallási vagy más alapon álló – zsidó szervezet. A másik szerint a Mazsihisz továbbra is vallási alapon szerveződik, s e szervezetnek kizárólag hitközségek lehetnek a tagjai. A vezetőségben komoly viták voltak e kérdésben is, míg végül a második felfogás kerekedett felül.
– Jelenleg a Mazsihisz – a szokásjog alapján – egyedül képviseli a zsidóságot a magyar közéletben, legalábbis a kormányzattal folytatott kapcsolatok terén. Konkrét előrelépés tehát valamilyen egyeztető fórum létrehozására még nem történt.
Egy négyéves periódus első évében nyilván nem lehet minden ügyet megoldani. Legfontosabbnak azt tartom, hogy az alapszabály elkészült, s ez támogatja az együttgondolkodást.
A Szim Salom reformzsidó közösség vallásos alapon áll, miért nem lehet akkor tagja a Mazsihisznek?
A jelenleg érvényben lévő alapszabály a taghitközségekkel szemben bizonyos kritériumokat támaszt, egyebek közt azt, hogy a Sulhán Áruch alapján kell állniuk. Mivel ez vallási kérdés, ebben a rabbik döntenek és ők írásban is megerősítették, hogy a Szim Salom nem a Sulhán Áruch alapján működik. Úgy gondolom, hogy nekem, mint világi vezetőnek, kötelességem rabbijaink vallási állásfoglalását elfogadnom.
A taghitközségek esetében bizonyosan mindenki a Sulhán Áruch alapján áll?
– Az egyes személyek magatartása magánügy. A Mazsihisznek hitközségek a tagjai, ezért az a fontos, hogy maga a szervezet felfogásában a Sulhán Áruch-hoz kötődik-e. Erről is volt vita az új alapszabály előkészítése során, de végső döntés szerint benne hagytuk a tervezetben.
Egy évvel ezelőtti interjújában ezt is mondta: „Át szeretném az Alapszabályban strukturálni a társadalmi vezetés és az adminisztráció közötti felelősség- és hatásköröket, s szeretnék kialakítani egy adminisztrációtól független, belső ellenőrzési rendszert.” E téren mi történt?
Az átstrukturálás az alapszabályban jól nyomon követhetően megvalósult. Nagyon sok hatáskör átkerült az adminisztrációtól a társadalmi vezetéshez. Másodsorban, a pénzügyekben a döntési jogköröket megosztottuk: bizonyos összeghatár alatt az ügyvezető igazgató dönt, e fölött elnöki ellenjegyzés szükséges, még magasabb összeg esetén a vezetőség, utána pedig a közgyűlés határoz.
Mi a helyzet az adminisztrációtól független belső ellenőrzéssel? Ennek vezetője jelenleg az adminisztráció első embere is.
Az átláthatóság szempontjából az lesz a garancia, ha ez a két feladatkör elválik. Abban gondolkozunk, hogy a belső ellenőrzés – melynek munkatársai alkalmazottak – ne az adminisztrációval, hanem a választott társadalmi testületekkel (így a számvizsgáló bizottsággal is) álljon szorosabb munkakapcsolatban.
A klasszikus demokrácia szabályai szerint, választott elnök és alkalmazott ügyvezető igazgató működik együtt. A Mazsihiszben viszont az ügyvezető igazgatót is választják, így az adminisztráció fölötti hatalma azzal párosul, hogy a választott vezetők nem tudják őt elmozdítani.
Az ügyvezetőt továbbra is a közgyűlés választja, de a választást követően a vezetőségnek kell szerződést kötnie vele: a munkáltatói jogokat tehát nem a közgyűlés, hanem az elnök fogja gyakorolni. Ha nem tudnak a szerződéses feltételekben megállapodni, akkor új választásra lesz szükség.
Így a társadalmi vezetés nem tudja az ügyvezetőt elküldeni.
De el tudja küldeni. Ez egyszerű munkajogi kérdés. A négy éves határozott időtartamú munkaszerződés is felbontható, ha bármely fél a munkaszerződésben vállaltaktól jelentősen eltér.
A korábbi elnökök több ízben hangot adtak annak, hogy nem látnak bele a pénzügyekbe, az ezzel kapcsolatos döntéshozatalba. Mi erről az ön tapasztalata?
Ha erről csak panaszkodtak, az hiba, tenni kellett volna ellene. Az új alapszabály – mint már említettem – a pénzügyi döntéshozatalt szabályozza, így a vezetőség és a közgyűlés jóval inkább belelát majd a pénzügyekbe. Úgy vélem, az elnök feladata az, hogy megfelelően működő rendszert alakítson ki és teremtse meg annak garanciáit.
És mi a jelenlegi helyzet? Hozzáfér ön a gazdasági döntésekkel kapcsolatos információkhoz?
Úgy érzem, kezdem átlátni a rendszer logikáját – vagy esetenkénti logikátlanságát. Az elnök feladatának én pontosan a megfelelő logika kialakítását tartom, hogy azután operatív kérdésekbe már ne kelljen beavatkozni – csak ellenőrizni. Például: a 2003. évről szóló zárszámadás természetesen eltér a közgyűlés által elfogadott eredeti költségvetéstől, ennek azonban egy bizonyos határon belül kell maradnia. Egyes tételeknél azonban nem ez a helyzet. A probléma gyökere ott van, hogy év közben, mikor az eltérések már láthatóak, nem kapunk erről információt. Ha a megfelelő logikát kiépítjük, onnan kezdve már kontroll alatt van az egész rendszer.
És ha ön ilyen eltérést tapasztal, akkor pontosan, tételesen ellenőrizni tudja, hogy az eltérés miből adódik?
Igen, ismereteim szerint minden tétel könyvelt és a könyveink nyitottak, efelől mindenkit megnyugtathatok.
Térjünk át egy másik témára. A Mazsihisz kommunikációja a nem zsidó világ felé gyakran korszerűtlen: nagyon sokat hivatkoznak a holokausztra, és egyáltalán nem reflektálnak a tényre, hogy azóta eltelt hatvan év.
– Úgy érzem, ezen a téren valamelyest javult a helyzet: a kommunikációnk kevésbé ad hoc és kevésbé hisztérikus. Jó példának tartom, ahogy a Kőszeg városában tavaly megrendezett – nyilasokat dicsőítő – kiállításra reagáltunk: először indulatosan felszólaltunk, utána azonban tudatosan visszahúzodtunk, nem nyilatkoztunk, történészekre bíztuk a bírálatot, és az ő hozzászólásaik segítségével ellehetetlenítettük a kiállítást. A másik jó példa szerintem a Passió című film: tudatosan úgy döntöttünk, hogy nem nyilatkozunk, ezt rábízzuk a művészettörténészekre, filmesztétákra. Visszatekintve úgy gondolom, jó döntés volt, hiszen Magyarországon nem alakult ki a film körül olyan hisztéria, mint más országokban. Ez azonban kétségtelenül csak két egyedi eset: a tudatos PR munka terén még nem tettünk érdemi lépéseket.
Az új alapszabály említ valamit ezzel kapcsolatban? Korábban volt szóvivője a hitközségnek.
Ezt nem az alapszabályban, hanem a Szervezeti és Működési Szabályzatban kell rögzíteni. Lényeges azonban az a változás a korábbiakhoz képest, miszerint az SZMSZ megalkotása – az alapszabály szerint – a társadalmi vezetés felelőssége és nem az adminisztrációé. A régi SZMSZ mára elavult.
Az antiszemitizmus új formái jelennek meg a nyilvánosságban. Konzultáltak-e már nyugat-európai zsidó vezetőkkel, szakemberekkel, akiknek e kérdésben jóval több tapasztalatuk van?
Részt veszünk több nemzetközi zsidó szervezet munkájában, s olyan tanácskozáson is, amelyek épp e témáról szólnak. Az itt hallottakat próbáljuk felhasználni a saját munkánkban, ám minden ország antiszemitizmusának megvannak a maga – mondjuk úgy – nemzeti sajátosságai. A franciaországi iszlám antiszemitizmusa nyilván nehezen vethető egybe a magyarországi antiszemita tradíciókkal.
Mit tart egyéves elnöki munkája legnagyobb eredményének és legnagyobb kudarcának?
Legnagyobb eredménynek azt tartom, hogy a közgyűlés felé tavaly tett ígéretemet megtartottam, és májusban – képletesen – letettem az új alapszabály tervezetét a közösség asztalára. Ami a kérdés másik felét illeti: a PR munka terén nem tudtunk előre lépni, és a többi zsidó szervezet felé történő nyitás sokkal lassabban zajlik, mint ahogy azt szerettem volna.
Gadó János
Címkék:2004-06