“Kétezer év óta semmi sem változott…” – Beszélgetés Assi Dayannal
„Kétezer év óta semmi sem változott…”
Beszélgetés Assi Dayannal
Filmrendező, színész, író, publicista. Tizenkét filmet írt és rendezett, huszonötben játszott, több könyve jelent meg. Az egyik legismertebb izraeli művész. A legendás tábornok, egykori hadügyminiszter Moshe Dayan fia. Október elején Budapesten járt a filmjeiből rendezett vetítéssorozat megnyitóján.
-
Előnye vagy hátránya származott abból, hogy Dayannak hívják?
-
Izrael nem banánköztársaság, nem volt semmilyen jelentősége, hogy ki az apám. Azonkívül annyira különböztem tőle.
-
Szerette az ön filmjeit, színészi alakításait?
-
Szerette, de azt hiszem, az írásaimat jobban élvezte. Mindig azt kérdezte, meg tudok-e élni a filmezésből.
-
Készült róla film?
– Nem, bár tizenöt évvel ezelőtt az amerikaiak rendeltek tőlem forgató könyvet – rengeteg pénzt fizettek érte, de végül nem lett belőle semmi.
-
Politikai természetű vitáik nem voltak?
-
A Jom Kippur-i háború idején nagyon összevesztünk. Úgy éreztem, a háború számunkra nagy kudarc volt, apámnak le kellene mondania.
-
Baloldali?
-
Igen, régi vágású baloldali vagyok. S a nővérem is az: munkáspárti képviselő, főleg az emberi jogokkal foglalkozik. Nagybátyám pedig Ezer Weizmann volt köztársasági elnök.
-
Elsősorban írónak, rendezőnek, vagy színésznek tartja magát?
Írónak. Sok könyvet publikáltam: regényeket, novellákat, verseket. Régóta írok politikai tárgyú cikkeket, esszéket is különböző újságokba. Most jelent meg egy kötetem, ami kb. négyszáz cikkemből mintegy ötvenet tartalmaz. A filmkészítésnek is legszebb, legjobb fázisa a forgatókönyvírás. Rendezni igazából nem szeretek.
-
S akkor miért nem csak írással foglalkozik?
-
Abból nem tudnék megélni. Izraelben senki sem tud megélni csak íróként.
-
És rendezőként?
-
Úgy könnyebb. Az ember dolgozhat a filmgyártásban, a közszolgálati, kereskedelmi és kábeltévéknek. A tevékenységek – rendezés, szereplés, írás – váltogatása azért is hasznos, mert akkor mindegyiket hobbinak érezhetem. Nem görcsölök be, nem ijedek meg attól, hogy elrontok valamit, nem érzem a tét nagyságát.
-
Mi a közös a műveiben?
Mindegyik filmem komédia, amelyekben nincsenek jó vagy rossz figurák. Leginkább az élet értelme és a halál izgat. Különösen az utolsó három, trilógiát alkotó, s Budapesten is vetített filmem – a Tel-Aviv árnyai, a Baum úr és az Elektromos ágymelegítő – filozofikus jellegű. Az egyetemen is filozófiát tanultam. Irodalmi munkáimat is valamifajta egzisztenciális szorongás, az élettel és a halállal való szembenézés félelme hatja át.
-
Sohasem érezte a filmes végzettség hiányát?
-
Nem. Remélem, nem hat nagyképűségnek, ha azt mondom: jó társaságban vagyok Fellinivel, Antonionival, Bergmannal, akik sohasem tanultak filmcsinálást. Nem hiszek a tehetség taníthatóságában. Annak meg, amit ma tanítanak, nincs sok értelme.
-
Első filmjére nehéz volt összegyűjteni a pénzt?
-
Egyáltalán nem. Annak idején a mainál több magánbefektető működött a filmszakmában. A hazai televíziózás kezdete előtt az izraeli film nagyon nyereséges volt.
-
Az 1975-ben készült Halfon Hillt mi tette kultuszfilmmé?
-
Talán az, hogy az izraeli film történetében először tört meg egy tabut és kritizálta a hadsereget. Egyébként én is szolgáltam a hadseregben: 1987-ig az ejtőernyősöknél. Három háborúban is részt vettem, keményen harcoltam.
-
Pályáján akadtak konfliktusai a cenzúrával?
-
Egyszer, vagy harminc éve. A televízióban sugározták egy munkámat, s abban az egyik szereplő viccesen azt mondta valakiről, hogy öngyilkosságot követett el a nemzet érdekében. A hatalom, a politikusok persze általában nem szerettek.
-
Az 1992-es Tel-Aviv árnyai az elmúlt évtized legnagyobb izraeli filmsikere. Mit gondol, miért?
-
Jól van megcsinálva és provokatív. Sok néző nem szerette az ideológiáját, vagy kifejezetten gyűlölte a véres befejezést. A kritikusok szavazatai szerint egyébként ez a film a legjobb a valaha készült 647 izraeli film közül. A Tel-Aviv árnyaiban politikai és társadalmi kérdésekkel – mindenekelőtt a terrorizmus és az agresszió problematikájával – foglalkozom.
-
Bemutatták a filmet külföldön is?
A legtöbb filmemhez hasonlóan eladták külföldre, például Németországban, Svájcban és Hollandiában a mozikban és a televízióban is játszották. Az amerikai vetítéseken főleg az Izraelről keveset vagy semmit sem tudó intellektuelek látták. Szerették a történetet, megértették: a pub Izrael és a világ szimbóluma, s a figurák, a külföldiek, a kívülállók, drogosok, öngyilkosok ismerősek voltak a számukra.
-
Gyakran meghívják külföldre?
-
Most volt egy retrospektív vetítéssorozatom Dél-Franciaországban, a jövő héten pedig Párizsban lesz egy másik. De jártam a filmjeimmel Tallinnban egy fesztiválon, Szlovákiában és Lipcsében is.
-
Kelet-Európában milyen tapasztalatokat szerzett?
-
Itt több az intellektuel, mint Nyugaton. Nagyobb a művészet ereje, mint például nálunk. Izraelben manapság jószerivel csak az orosz emigránsok olvasnak, járnak koncertre. A többiek csak acidot, technót és amerikai szemetet hallgatnak.
-
Hol értik meg igazán a filmjeit?
-
Például az USA-ban.
-
Kik? A zsidók?
-
Szó sincs róla. Őket nagyon feldühíti, ha valaki kritizálja Izraelt.
-
Hogyan látja a békefolyamatot?
-
Én már a hatnapos háború után mondtam – azt hiszem, az országban elsőként hogy vissza kellene adnunk több területet, ahol a palesztinok államot alapíthatnának. Jónak látom a békefolyamat esélyeit, annak ellenére, ami most történik. A probléma alapvetően teológiai jellegű, a háború a két oldal vallásos, fanatikus fundamentalistái között folyik. A legutóbbi felmérés szerint az izraeliek 52-53 százaléka támogatja a megegyezést, még Jeruzsálem egy részének átadását is. Ők megértik, a békének nincs alternatívája. Az emberek 47- 48 százaléka azonban nem akarja a békét, nem bízik az arabokban. A rasszizmus nagyon erős.
-
A tragikus megosztottság nem mérgezi meg az emberi kapcsolatokat?
-
Természetesen mindenkit izgat a béke problémája, de a mindennapokban nem ezzel ébredünk és fekszünk, el vagyunk foglalva ezer más dologgal. A legfontosabb a gazdaság, amelynek a fejlődéséhez azonban a béke kedvező feltételeket teremt. Az igazi választóvonal a nem vallásosak és a fejlődést megállítani akaró ortodoxok között húzódik.
-
Következő filmje miről szól?
-
Jövőre izraeli-francia koprodukcióban komédiát forgatok arról, hogy Jézus visszajön Izraelbe, és úgy találja, kétezer év óta semmi sem változott. Zsidók, muzulmánok, keresztények semmit sem változtak.
Gervai András
Címkék:2000-12