Kétezer év
Róma zsidó közössége különleges helyet foglal el a diaszpóra történelmében. Már kétezer évvel ezelőtt is laktak zsidók a városban s jelenlétük azóta folyamatos itt. A közösség biztonságot élvezett még olyan időkben is, amikor Európa más részein az üldözés hullámai söpörtek végig.
A római zsidók először a Trasteverében telepedtek le, de a tizenharmadik század körül átköltöztek a Tiberis folyó túloldalára, arra az alig több mint három hektárnyi területre, amit ma is gettónak hívnak. Ez a centro storico (a történelmi belváros) mellett helyezkedik el a Tiberiana szigettől Északra. A gettót (a szó maga egyébként eredetileg velencei és Rómában ma sincs negatív kicsengése) 1555-ben IV. Pál pápa rendelete alapján egy fallal leválasztották a várostól. Számosán örültek ennek a zsidó-keresztény szeparációnak, mivel a fal és az éjszakai kijárási tilalom valamennyire biztonságot nyújtott.
A pápák hol védelmezték a közösséget az erőszakos támadásokkal szemben, hol saját törvényhozásuk alá vonták a zsidókat és kemény pénzeket fizettettek velük „szabadságukért”. Az első zsidókra kivetett, dokumentumokkal bizonyítható adó 1310-ből származik, ami inkább zsarolásnak nevezhető, mint adónak. A fizetség a római karnevál részvétele alól mentette fel a zsidókat, ahol esetleg hordókba gyömöszölve gurították volna le őket a Testaccio hegy tetejéről.
1943 szeptemberében a német megszállók harminchat órán belül átadandó ötven kiló aranyat követeltek. Zsidók és nem zsidók megpróbáltak fellebbezni, de sikertelenül. Az aranyat végül megkapták a németek, de ennek ellenére 1943. október 16-án elindítottak egy deportáló vonatot Auschwitzba. A római zsidó lakosok egynegyede halt meg haláltáborokban és ez a szám csak azért nem lett magasabb, mert a társadalom legkülönbözőbb rétegei, közte a katolikus papság is, nagyban segítette a zsidók megmenekülését.
A HITKÖZSÉGI ELNÖK
Claudio Fano a római hitközség elnöke. Olaszország legnagyobb hitközségének vezetéséért nem jár fizetés. A hatvan körüli férfi főállásban ügyvéd, irodája a város egyik legelegánsabb utcájában található. Olaszország 35 000 zsidó lakosából, Rómában 17 000, a hitközségnek adót fizető él. Itáliában különösen fontos az adó. Aki azt akarja, hogy gyerekének barmicvója legyen vagy esetleg élete végén zsidó temetőben szándékozik nyugodni, adót kell fizetnie. Ennek egyik oka, hogy az állam nem támogatja anyagilag a zsidó hitközségeket, így azok csakis híveik adójából tudják fenntartani egyetlen óvodájukat, iskolájukat, illetve rabbiképzőjüket. Igaz, hogy az olasz állam nem támogatja a hitközséget, de az adórendszer úgy van kitalálva, hogy minden ezer líra adóból nyolcat a felekezet kap. A befolyó adókból kell fedezni a zsinagógák, valamint a temetők üzemeltetési költségét is. Ezen túlmenően az adóalap tíz százalékáig, de legfeljebb 7,5 millió líráig (750 000 Ft) leírhatják az adóból azt az összeget, mellyel felekezetüket kívánják támogatni.
Claudio Fano olyan régóta áll a hitközség élén, hogy már akkor ő képviselte a római közösséget, amikor egy kisebb zsidó szervezet tagjai megtámadtak egy skinhead csoportosulást. Azért szolgáltattak maguk igazságot, mert úgy érezték, a rendőrség ezt nem tette meg. A harcos kedvű zsidók felkeresték a bőrfejűek Via Domodossolán található főhadiszállását és ott mindent összetörtek, náci zászlójukat elvették és egy pár skinheadet kórházba is kellett szállítani. Fano elmondása szerint zsidó részről nem sebesült meg senki. „Nagyon nehéz helyzetbe kerültem, mert tudtam, hogy valami készülőben van, de nem akartam bátorítani őket. Amint kitudódott a dolog, a sajtó első oldalon tárgyalta az ügyet s megállás nélkül csengett nálam a telefon. Szinte mindenki azt kérdezte, miért nem állunk ki a fiatalok mellett. Persze, erről szó sem lehetett, mert mi nem uszítunk senkit erőszakra”- meséli Fano.
Az elnök kedélyes olasznak látszik, elegánsan öltözik, látszólag a gond és a baj mindig elkerülte. Csak hosszas beszélgetés után derül ki, hogy a második világháború az ő családjára is gyászt hozott. Apját egy SS-osztag gyilkolta meg. nagy a valószínűsége, hogy az az Eric Priebke is köztük volt, aki a közelmúltban került egykori szerepe miatt a lapok címoldalára. „A sajtó tudta, hogy duplán érintve vagyok a kérdésben és mindig így faggattak. De azt is tudni kell, hogy az áldozatok közül csak hetvenöt volt zsidó, a többiek rómaiak voltak. Tehát ez a tömeggyilkosság nemcsak a zsidók, de a rómaiak tragédiája is volt. Az újságokban mégis úgy mutatták be az ügyet, mintha mi zsidók nem akarnánk megbocsátani. Mintha mi egy szerencsétlen öregembert akarnánk kivégeztetni, akinek a keresztények már megbocsátottak.” Szerinte az ilyenfajta antiszemitizmus nem ritka Olaszországban. „Az antiszemitizmust nem Hitler találta fel, és itt, egy ennyire katolikus országban szinte természetes. De nálunk az antiszemitizmusnak egy sajátos módja érhető tetten, azt hiszem, „bujtatott antiszemitizmusnak lehetne nevezni.”
Fano elnök véleménye szerint bár az anyagiak elég nagy problémát okoznak, az asszimiláció még nagyobb gond. „Egyre többen kötnek vegyes házasságot, közülük sokan gyerekeiket kereszténynek nevelik.”
Az asszimiláció problémájával már évtizedek óta foglalkoznak a zsidó vezetők illetve rabbik. Fiatal rabbik egyre gyakrabban tagadják meg a vegyes házasságból született gyerekek barmicvóját.
A KULTÚRKÖZPONT IGAZGATÓNŐJE
Franca Coen, Olaszország egyetlen független zsidó kultúrközpontjának igazgatónője szerint a zsidóság olaszországi fennmaradásához és újabb nem vallásos hívek szerzéséhez engedékenyebb, megértőbb magatartást kellene mutatni, s nem diszkriminálni azokat, akik nem zsidóval kötik össze életüket. A Pitigliani központban pont ezért olyan szemináriumokat is szerveznek, amelyeknek témái a vegyes kapcsolatok illetve házasságok. Az igazgatónő lassan tizennyolc éve vezeti a központot. Az intézet azelőtt árvaházként működött, ám ahogy egyre kevesebb lett az ellátásra szoruló, bizonyossá vált, hogy ez a többemeletes régi ház jobban is kihasználható. Nem sokkal azután, hogy Franca Coen átvette az intézet vezetését, a Pitigliani a római zsidó kulturális élet központjává vált. S mivel a hagyományokkal való megismerkedést nem lehet elég korán kezdeni, már másfél éves gyerekek is rendszeresen járnak ide! Pénzt nem kapnak sehonnan, a szükséges anyagiakat egyrészt tagdíjakból, másrészt a szintén a kultúrház tulajdonában lévő más ingatlanok bérbe adásából fedezik. A tagdíj azonban másra is jó. A havi ezerötszáz látogató közül, négyszáz rendszeres tagdíjfizető, ami azt jelenti, ők dönthetnek az intézet sorsát befolyásoló ügyekről. Közülük kerül ki az intézet igazgatói tanácsának tizenegy tagja is, akik természetesen választás során jutnak a testületbe. Az igazgatónő elmondása szerint az intézetre leginkább azért van szükség, mert nincs Rómában más megfelelő hely, ahol zsidók zsidókkal találkozhatnának. A központban kóser konyha működik azok számára, akik valamilyen oknál fogva ott laknának. Ma ugyan csak néhány árvát lát el a Pitigliani, de annál gyakrabban történik, hogy menekülteket szállásolnak el itt. „Előfordult olyan éjszaka, amikor még a földön is menekültek feküdtek. Szinte a világ minden részéről szállásoltunk már el itt zsidókat. Számos Etiópiából, Oroszországból menekült, Izraelbe tartó vendéget is fogadtunk már, amikor a helyzet ezt kívánta. Ilyenkor átalakul a központ szerepe, de persze ez így jó” – meséli az egyik ott dolgozó tanár, szociális munkás, mindenes.
A kulturális központot gyakran vádolja a római hitközség azzal, hogy nem elég „zsidó” vagy vallásos. „Vannak bizonyos dolgok, amiket a hitközség ignorál. Például nem veszik tudomásul, hogy igenis vannak vegyes házasságok és abból is születnek gyerekek. Ha nem keressük meg ezeket a családokat, akkor sok zsidót elvesztünk. Komolyan mondom, a hitközség emberei úgy viselkednek, mintha nem itt élnének, így is kevesen vagyunk: a harmincötezer ember nyolcvan-kilencven százaléka nem ortodox. De ezt nem akarják tudomásul venni. Ha elkezdünk egymással harcolni, akkor soha nem leszünk egységesek. Itt azoknak is nyitva áll az ajtó, akiket a hitközség nem szívesen fogad. Rómában nincs egyetlen kóser étterem, és kóser mészárosok is csak azóta dolgoznak újra, amióta, megérkezett egy nagyobb menekülthullám Líbiából.”
A kultúrközpont a legváltozatosabb programokat kínálja mindenkinek, aki zsidó körben akar kikapcsolódni vagy művelődni. Az egészen fiatalok játszóházba járnak, a nagyobbak angolul, héberül tanulhatnak vagy énekelni, táncolni jönnek össze. Az idősebb korosztály pedig többek között pszichológia-tanfolyamon vehet részt. A „gimel” klub tagjai, azaz az idősebbek, egyébként is fontosak, hiszen ők a legrégebbi tagok és ők hozták el az unokáikat is. „Szeretném – mondja Franca -, ha minden hétfő és kedd, amit itt töltenek, fontos esemény lenne az életükben. Szintén célom, hogy azok a gyerekek, akik vegyes házasságból születnek, zsidónak nevelődjenek, ezért tartunk foglalkozásokat már terhes anyáknak is.”
Címkék:1997-02