Két út
CHRISTA EXNER mindig akkor jut eszembe, amikor a különböző vallásfelekezetek merőben eltérő térítési gyakorlata kerül szóba.
Christa augsburgi evangélikus német lány, a Gruber-csoport tagjaként érkezett Izraelbe 1960-ban. Gruber lelkész a zsidókkal szemben lelki jóvátételt hirdetett, német fiatalok tucatjait hozta az országba. Az akkor még élő Martin Buber és Hugo Bergman körül pezsgő szellemi élet folyt, és a Gruber-csoport német fiataljai integráns részt vállaltak a jeruzsálemi Beit Hillél híres vallásfilozófiai ankétjain.
Christa Exner maga teológiát és filozófiát tanult egy német egyetemen, jól beszélt héberül, és izraeli látogatása alatt doktori disszertációt készített Franz Rosenzweigről, a fiatalon elhunyt nagy német-zsidó filozófusról, ugyanakkor rendszeresen hallgatta Dávid Flusser professzor vallásfilozófiai előadásait. Flusser bécsi születésű vallásos zsidó, az összehasonlító vallástudományok tanszékét vezette, és a korai kereszténység egyik legnagyobb nemzetközi szakértője volt. Jézusról írott könyve máris klasszikusnak számított.
Christával időnként találkoztam az egyetemi könyvtárban. Hatalmas mennyiségű könyvet olvasott el a munkájához. Ilyen átolvasott könyvtári órák után némileg izgatottan kopogtatott Flusser professzor egyetemi szobájának ajtaján, közölte a meglepett tudóssal, hogy csalódott a kereszténységben, és át szeretne térni a zsidó hitre. Flusser nyugodtan meghallgatta, és megkérte, hogy délután öt órakor keresse fel recháviai lakásán. Délután a vallásos zsidó professzor két és félórás ragyogó magánelőadásával, amelybe minden retorikai és szaktudását belevetette, visszavezette Christa Exnert a kereszténységhez.
Nyíregyházi Tivadar az áttérésnek egy másik variációjáról mesélt nekem Rio de Janeiróban.
– 1938-ban, a két zsidótörvény között, magunkfajta nem vallásos zsidó fiatalok tömegesen jelentkeztünk áttérésre a különböző budapesti plébániákon. Egy pesterzsébeti plébános olyan hírben állt, hogy nála rendkívül gyorsan lehet kikeresztelkedni. Lengyel Jánossal együtt mentünk ki Pesterzsébetre, és meg is találtuk az erősen kopasz, kicsit kancsal plébánost.
– Ötven pengő darabja – mondta. Majd a pitvarajtón keresztül kiordított:
– Marcsa, hozza gyorsan a keresztvizet!
A Joint pesti visszatérése elé
A Jointról életemben először Krausz Banditól hallottam a dachaui koncentrációs táborban, miután az amerikai hadsereg felszabadította a tábort. Hogy honnan tudott Krausz Bandi a kiskunlacházai munkatábor, Buchenwald, Offenburg, Dachau és egyéb táborok elszigeteltségében a „mindenható” segélyszervezetről, ez természetesen rejtély. Egyszerűen tudomásul vettük, hogy Bandi – ez a gyöngyösi bóher – mindent tud. Tud az eukleidészi geometriáról, az empiriokriticizmusról, a Szent István Társulatról, az atomrobbantásról, a malthusi elméletről, a mesterséges megtermékenyítésről, a magasabb matematikáról (később matematikadoktor lett minden középiskolai végzettség nélkül), hát miért ne tudott volna az American Joint Distribution Commitee-ről?
Két hónappal a hírhedt dachaui tábor felszabadítása után a tábor lakói túlnyomó többségükben már hazatértek eredeti otthonukba. Hazatértek a románok, a csehek, a lengyelek, a jugoszlávok, a franciák, a belgák és a többiek; csak a magyar kormány nem hallatott semmit magáról a deportáltak repatriálása ügyében.
– Nem lesz semmi baj, gyerekek – vigasztalt bennünket Bandi. – Én ugyan nem megyek vissza Magyarországra, de ha senki más, úgy a Joint meg fogja szervezni az utazást, kifizeti az útiköltséget, enni ad, szállást ad, sőt majd ki is taníttat benneteket.
Pontosan így történt. „Joint papa” megetetett, megitatott bennünket; valami fedelet is adott a fejünk fölé (a régi lakásunkban éppen valaki más lakott), majd kézen fogott minket, elanyátlanodottakat, és beíratott az egyetemre. A legfurcsább a dologban az volt, hogy ezért a Joint nem kért semmilyen hűség- nyilatkozatot, nem tartott igényt semmiféle politikai vagy világnézeti állásfoglalásra (mint mások annak idején). Jó szívvel (és talán még jobb humorral) elviselte, hogy pártfogoltjai itt-ott leimperialistázzák, a CIA ügynökének aposztrofálják, azzal vádolják, hogy az ajándékcsokoládé veszélyes anyagokat tartalmaz. Az egyik volt Joint-ösztöndíjas kitalálta, hogy az amerikaiak baktériumháborút folytatnak Koreában, és a Joint természetesen bűnrészes, így akadtak „haladó” egyetemisták, akik délelőtt felvették a Joint-segélyt és -csomagot, délután pedig tüntettek ellene. Soha olyan szélsőségre azért nem vetemedtek, hogy visszautasították volna a segélyt. „Joint papa” valódi szülőként viselkedett; jó képpel eltűrte gyerekei éretlenségét és hálátlanságát.
Így aztán nem csoda, hogy a Joint Ausztriában is lehetővé tette, hogy befejezzük tanulmányainkat. A mi csoportunk Stájerország fővárosába, Grazba került. Grazban már egy nagyobb lengyel diákcsoportot találtunk, és a magyar Kallós Pétert. Kallós, ellentétben velünk, az illegális határátlépést választotta, amely abban az időben majdnem lehetetlennek számított. Nemcsak dupla drótkerítés akadályozta meg a szökést, de magába a határzónába sem kerülhetett be senki kívülről alapos indok nélkül. Az igazoltatások a határzónában napirenden voltak. Így az 1949-ben disszidálok inkább a magyar-szlovák-osztrák dupla határátlépést választották.
Hogy kerülhetett mégis Kallós Péter a határzónába? Kőszegen igazoltatták. Elmondta, hogy egy Sachs motorkerékpár megvételére érkezett a városkába, és ennek igazolására elő is vette a zsebéből az újságot az erre vonatkozó gondosan bekeretezett hirdetéssel.
Természetesen ő adta fel a hirdetést …
199, Jeruzsálem
Címkék:1990-02