Két polgármester
Ez az írás a Nagyvázsonyban született, legendás férfiről szól. Fantasztikusan hosszú ideig ült a polgármesteri székben. Megválasztása előtt Ben Gurion közvetlen munkatársa volt; a miniszterelnökség államtitkáraként dolgozott.
Mindenkinek, még New York polgármesterének is példát mutatott egyedülálló munkastílusa. Fantáziája, s az ötleteket megvalósító energiája minden munkatársát lenyűgözte.
Jószerével személyesen ismert mindenkit, akivel dolgozott. Építészeket, beruházókat, kivitelezőket, művészeket, tudósokat. De legzseniálisabbnak mégiscsak a pénzszerzésben bizonyult. Nem volt, aki ellenállhatott volna kérő szavának. Legendákat meséltek egy-egy ügyletéről. Ugyanis az ősi város újjáépítése, naggyá tétele elképesztően sok pénzbe került és kerül. Az igények sora pedig végeláthatatlan. Terek és pihenőpadok, ligetek és virágágyások, sportcsarnok és koncertterem, színházak és könyvtárak szükségeltetnek ahhoz, hogy egy város szellemi élete fennkölt legyen, hogy falai között a polgárok otthon érezzék magukat, a turisták pedig otthonosan mozogjanak. Mindehhez a pénzt pedig Teddy Kollek teremtette elő. Egyik nagybani „snorerségét” hadd írjuk le e helyen is.
Több mint húsz évvel ezelőtt New Yorkban járt, ahol felkereste Billy Rose-t, a multimilliomos pénzembert. A szenvedélyes műgyűjtőt, akinek lakásában és kertjében a nívósnál is nívósabb szobrok újra és újra bámulatba ejtették a látogatót. Amikor Teddy Kollek már kétszer elájult, megkérdezte házigazdáját, ugyan mit ér ez a kollekció? Nem szánta szójátéknak a kérdést, de a választól újra elájult.
- Százmillió dollárt – hangzott a felelet.
És ekkor Kollek a következőket mondta Rose-nak:
- Kedves barátom, azt kívánom, élj százhúsz évig. De kétségtelen, hogy az Örökkévaló egyszer magához szólít. S akkor mi lesz a szoborgyűjteményeddel? Széthordják a rokonok? Az örökösök martaléka lesz? Ma elfogadod az ajánlatomat, minderre nem kerül sor, ellenben a neved fennmarad az idők végezetéig.
Billy Rose megkérdezte, mi az ajánlat lényege. A dolog egyszerű, felelte Tedy Kollek, ajándékozd a szobrokat Jeruzsálemnek. A gyűjtemény egyben marad, a te nevedet viseli a létesítmény, alighanem teret, utcát neveznek el rólad, és így tovább…
A pénzember először hallani sem akart a dologról. De tíz nap elég volt, hogy megváltoztassa a nézetét. Akkor már nem New Yorkban, hanem Jeruzsálemben hívta fel Kolleket. S közölte vele, a dolog rendben van. Az ajándékozási szerződést ünnepélyes keretek között írták alá.
A háromezer éves Jeruzsálem pedig megérdemelten jutott hozzá Billy Rose százmilliós hagyatékához.
Ehud Olmert
Ehud Olmert Jeruzsálem mai polgármestere. Jeruzsálem pedig a világ egyik fővárosa. Lakosain kívül naponta több ezer turista fordul meg ősi falai között. Az utcákon „crazy” forgalom, az úttest alatt rettenetesen drágán és nehezen fenntartható közművek. Jeruzsálem lüktető, modem város. Dinamikus növekedése mindenkit meghökkent. S mindezek összehangolása, a társadalmi ügyek intézése Ehud Olmert dolga.
A polgármester az izraeli közélet második nemzedékéhez tartozik. Már az édesapja is knesszetképviselő volt. Őt magát 27 éves korában választották meg először a törvényhozás tagjai közé. Lendületes tevékenysége után senki sem csodálkozott, amikor miniszter lett. Előbb tárca nélkül, egy kis idő múltán az ország egészségügyeinek legfőbb intézője. Ebből a tekintélyes funkcióból választották meg, méghozzá igen nagy többséggel, Jeruzsálem polgármesterévé.
Ezalatt a nagypolitikában két fordulat követte egymást. Megbukott a Likud, azaz a kormányrudat átadta a Munkapártnak, Jeruzsálem politikai életében pedig megbukott a Munkapárt.
Így Teddy Kollek elbúcsúzott, s helyét átadta Ehud Olmertnek. Teddy Kollek zsonglőr volt a maga nemében, de a közvélemény Ehud Olmertre úgy tekint, mint csodatevőre.
Pontosabban csodákat várnak tőle. Elsősorban azért, mert knesszettagságát fenntartotta.
Jeruzsálem szerelmesei, a város szülöttei, s azok, akiknek fontos Jeruzsálem jelene és jövője, megnyugodhattak, mert Olmert kijelentette:
– Ha egy újabb politikai fordulat nyomán pártom, a Likud, ismét kormányra kerül, én nem akarok újra miniszter lenni. Maradok Jeruzsálem polgármestere.
Azok, akik ismerik az izraeli nem hivatalos parlamenti és kormányzati súlyrendet, jól tudják, hogy a jeruzsálemi polgármesteri tisztség felér egy miniszteri tárcával.
Ehud Olmert elődje, a nálánál harminc évvel idősebb Teddy Kollek is tudta ezt. Csakhogy Teddy Kollek a Munkapárton belül a balszárny, azaz a „galambok” képviselője volt, Olmert pedig a Likud szélsőségese, a „sólymok sólyma”. Ennek éppen most konkretizált jelentősége van. Az uralkodó Munkapárt azt hirdeti, hogy ragaszkodik az egységes Jeruzsálem koncepciójához, ám sokak szerint nem lép fel elég erélyesen a Jeruzsálem óvárosában élő arabok átgondolt és következetes akciói ellen. Ezeknek az akcióknak nincs más céljuk, mint hogy az általuk remélt és kialakulóban lévő Palesztin államnak Jeruzsálem legyen a fővárosa. Ezért az általuk irányított intézményeknek már most igyekeznek ilyen külső zománcozást adni. Vagyis Rabin és Peresz kormánya igencsak elnézi ezt a törekvést, miközben Ehud Olmert harcol ellene.
Harcossága – kivált az új politikai fejlemények összefüggésében – erősíti országos népszerűségét. Az izraeli polgárok felének körében mindenképpen. Mint ismeretes, az izraeli zsidó felnőtt lakosság, a szavazók fele a Munkapárt, fele a Likud híve.
Ami Ehud Olmert urat illeti, ő személy szerint elutasítja a közvéleménynek ilyen értelmű földarabolását. Szerinte ugyanis elsőrendű nemzeti ügyről van szó, amikor is az izraeli baloldal semmiképpen sem lehet közömbös, ha a fővárost újra ketté akarják osztani.
Hozzon bármilyen sok váratlan eseményt a következő időszak, s alakuljon így vagy úgy a történelem, most e történelem egyik főszereplője, Ehud Olmert nagy fába vágta a fejszéjét Ugyanis az ő elnökletével kezdte meg működését – s folytatja is nagy elánnal – az a bizottság, amely Jeruzsálem megalapításának háromezredik évfordulója méltó megünneplésére készül. A hosszú ünnepségsorozaton nemcsak Izrael és a külföld zsidósága jelenik meg, sok-sok ezer turista érkezik a világ minden pontjáról. Olyan látogatók, akiknek Jeruzsálem szent város, akiknek a föld egyik fényességét jelenti, akiknek fontos minden történelmi kockaköve. Az ünnepségsorozat programja rendkívül gazdag, sokrétű. Mindehhez méltó Ehud Olmert crédója. Ez így szól:
- Egyetlen ország sem engedheti meg, hogy fővárosát elkonfiskálják. Nekünk nincs más dolgunk, mint hogy a háromezer éves csodát, Jeruzsálemet függetlenítsük a nagypolitikától. Koncentráljunk Jeruzsálemre, és őrizzük meg az egységét!
Az ünnepi események, a megemlékezések, a tudományos tanácskozások, a látványos turistaprogramok szeptember közepén kezdődnek. Csakhogy az is elképzelhető, ekkorra Olmert már másik székben ül. Bizonyos kombinátorok szerint Izrael miniszterelnöki székében. Valóban így lesz? – kérdezte e sorok írója a polgármestertől.
- Engem most csak Jeruzsálem foglalkoztat. Ez az egyetlen lehetséges megoldás ahhoz, hogy a béke városa ügyei rendben menjenek, s rendben felkészüljünk a csoda, az alapítás, a megmaradás és a fejlődés ünnepére.
Címkék:1995-09