Két nép – egy történelem?
Moian Szadek, a Palesztin Hatóság területén működő Műemléki Felügyelőség igazgatója a Betlehem melletti Beit Jalában tartott konferencia alatt egyre kényelmetlenebbül érezte magát, miközben Ronny Reich, egy izraeli régész beszámolt a jeruzsálemi óvárosban és annak szomszédságában feltárt ókori mikvékről, és zsidó rituális fürdőkről. A kétnapos konferencia egyike volt azon ritka alkalmaknak, amikor a két világ képviselői találkoztak. Az izraeli és palesztin régészek közötti viszony sohasem volt felhőtlen: kollégái többségéhez hasonlóan Szadek alapvetően elutasítja az az ókorképet, amit az izraeli történetírás felvázolt, és különösen azt az elképzelést, hogy a régészeti leletek alapján a zsidók igényt támaszthatnának a Szentföldre.
Szadek és Reich régi ismerősök. 1986-ban Reich, aki most a Templomhegyi ásatásokat irányítja, sokat segített Szadeknek, amikor a berlini Freies Universitäthez a gázai archeológiáról írta doktori disszertációját.
Előadásában Reich azt állította, hogy a Második Szentély korára keltezhető mintegy tucatnyi mikve cáfolhatatlan bizonyítéka annak, hogy abban az időben zsidók lakták a Szentföldet. A méretre szinte azonos fürdők megfelelnek a Misna „Mikváot” traktátusában leírt követelményeknek, és egyúttal azoknak a mikvéknek is, melyeket napjaink vallásos zsidósága használ. Reich szerint ez perdöntő bizonyíték arra, hogy az ókori és a mai zsidóság ugyanannak a „népnek” a része.
Szadek azonban úgy véli, hogy ezek a „mikvék” csupán egyszerű fürdőházak és semmiféle zsidó vonatkozásuk nincs. Egy másik régész, Adel Yahya szerint a szentföldi palesztin jelenlét bő egy évezreddel megelőzi a zsidók letelepedését. Szerinte a mai palesztinok nem az elmúlt évszázadok során az Arab-félszigetről bevándorolt népesség leszármazottai, hanem a kánaáni partvidéken az i. e. XII. században megtelepedett filiszteusok ivadékai. Sőt, tette hozzá Yahya, még az is elképzelhető, hogy a palesztinok azoknak a kánaániaknak a leszármazottai, akik a Biblia tanúsága szerint már a zsidó törzsek megérkezése előtt is e földön éltek.
A palesztinok egy évtizede álltak elő ezzel az elmélettel. Mivel semmi kézzelfogható bizonyíték nincs rá, az ókori Kelettel foglalkozó régészek többsége elveti. Még a jeruzsálemi Püspöki Bibliai Intézetben dolgozó amerikai régész, Sandra Scham – aki külön tanulmányban elemezte, hogy az izraeliek miképpen használták fel a régészeti kutatásokat a palesztinai-arab kultúra jelentőségének kicsinyítésére – is elutasítja ezt az elméletet, mondván, hogy nem több „afféle népi folklórnál és délibábos elképzelésnél”.
Yahya előadása után heves vita bontakozott ki a részt vevő Biblia-kutatók, régészek, tanárok és újságírók között, néhány zsidó résztvevő nemes egyszerűséggel abszurdnak nevezte Yahya állításait, míg mások, köztük Reich is, megdöbbentek azon, hogy állításaik megcáfolására egyetlen tudományos érvet sem tudtak felhozni.
Ez az egy éve megtartott konferencia élesen rávilágított az izraeli és a palesztin régészet között tátongó szakadékra. Ez aligha meglepő, hiszen nagy a tét: két nép igénye ugyanarra az országra. A vita túlnőtt az akadémiai berkeken és beszivárgott a napi politikába, sőt még a diplomáciába is. A világszerte ismert palesztin író, Edward Said évek óta hangoztatja, hogy a bibliai kort kutató régészek összeszövetkeztek a cionistákkal, és egyszerűen kiiktatják a palesztinokat a Közel-Kelet történelméből.
A palesztinok szerint a „bibliai régészet” egészében hamis és félremagyarázott következtetéseken alapul. Kapóra jött néhány izraeli és más – posztcionista „újtörténész”-ekhez hasonló elnevezéssel illethető – „újrégész” által megfogalmazott és sokat vitatott elmélet, miszerint szkepticizmussal kell kezelni sok kulcsfontosságú ószövetségi vezető és uralkodó létét, köztük Dávid és Salamon királyokét is. Ők azok, akik először kérdőjelezték meg a bibliai történetek alátámasztására felhozott régészeti bizonyítékokat.
Az izraeli „új régészet” legismertebb képviselője, a tel-avivi egyetemen tanító Israel Finkelstein szerint „köztudott”, hogy semmiféle régészeti bizonyíték nem támasztja alá a Biblia legismertebb elbeszéléseit, a pusztai vándorlást vagy a Józsué-féle honfoglalást. Szerinte az „ókori izraeliták a helyi bronzkori kánaáni kultúrából nőttek ki, és nem bizonyítható semmiféle katonai invázió”. Finkelstein szerint semmi sem támasztja alá Dávid létét, dacára annak, hogy – a hagyomány szerint – ő az az uralkodó, aki Jeruzsálemet az ország fővárosává tette, és akinek leszármazottai közül támad majd a Messiás, aki felépíti a Harmadik Szentélyt. Ugyanígy mindenféle alapot nélkülöznek a Salamonra vonatkozó ószövetségi beszámolók, melyek szerint ő emelte az Első Szentélyt és hatalmas, Egyiptomtól az Eufrátesz partjáig elterülő birodalom felett uralkodott. Finkelstein szerint szinte semmiféle régészeti bizonyíték nincs arra, hogy a Dávid-, illetve Salamon-féle királyság valaha is létezett, és semmiféle régészeti bizonyíték nincs a Salamon által emelt Szentélyre. „Az én elméleteimnek semmi köze a politikához vagy a palesztinokhoz, sokkal inkább vonatkoznak az izraeli társadalomra. A lényeg az, hogy a bibliai szöveg és a régészeti leletek nem fedik egymást, nem én vagyok az első, aki erre rámutat.”
Normális körülmények között ez a vita aligha került volna ki az akadémiai berkekből, ám a Jeruzsálem sorsa körül zajló politikai tárgyalásokon az izraeli politikusok minduntalan bibliai idézetekkel támasztották alá a városra bejelentett igényüket. A zsidóságnak Jeruzsálemhez, különösen a Templomhegyhez fűződő különleges kapcsolata a legfőbb érv. Az izraeli közvéleményt aggasztja, hogy Finkelstein állításai esetleg meggyengítik az izraeli tárgyaló fél helyzetét.
A Palesztin Hatóság honlapján Jeruzsálemnek csak a moszlim és keresztény vallásban betöltött szerepéről esik szó, zsidókra, a zsidó vallásra még csak utalás sincs. A turizmusért felelős izraeli minisztérium honlapján viszont mindhárom vallás szerepel, sőt külön kiemeli, hogy a jeruzsálemi Al-Aksza-mecset az iszlám harmadik legszentebb helye.
Finkelstein tagadja ugyan, hogy kutatási eredményei gyengítenék Izrael tárgyalási pozícióját, de az izraeli politikusok és történészek, régészek túlnyomó többsége attól tart, hogy mindez lovat ad a palesztinok alá. Azt még elhiszik, hogy Finkelsteint nem politikai megfontolások vezetik, de – szerintük – nézeteit felhasználhatják Izrael ellen.
A knesszetben ülő egyik jobboldali képviselő, Benny Elon rabbi szerint a palesztinok azért vonakodnak elismerni, hogy a korai zsidó történelem is ehhez a térséghez kötődik, mert az iszlám térhódítása csak az i. sz. VII. században kezdődött. A knesszet baloldali képviselői nem látják ennyire katasztrofálisnak a helyzetet, habár ők sincsenek elragadtatva attól, hogy a palesztinok azt állítják: Salamon temploma sohasem létezett, illetve hogy a Szentföldnek nincs zsidó történelme. „Valljuk be: annak, hogy mi történt itt 2500 éve, semmi köze sincs a jelenlegi politikai helyzethez. A Siratófal nem azért fontos, mert a Szentély közelében állt, hanem azért, mert szimbólummá vált” – magyarázza Mossi Raz, a Merec Párt képviselője.
Szadek, aki jelenleg mintegy ötvenöt gázai régészeti lelőhelyen folyó munkálatot irányít, saját állítása szerint nem fogja elkövetni azt a hibát, amit izraeli kollégái, nevezetesen, hogy kutatási eredményeit nacionalista célok szolgálatába állítsa. Ennek némileg ellentmond az, ahogy Szadek lekicsinyli a korai mikvéket és a zsidóság egyik legfontosabb jelképét, a Szentélyben álló hétágú gyertyatartót, a menórát, melynek ábrázolása ismert más korabeli lelőhelyekről és feltűnik Titusz diadalívén is. „Nem állítom, hogy ezen a földön nem található meg a zsidók kulturális hagyatéka. Megtalálható, ugyanúgy, mint a többi arab országban. Én csak azt mondom, hogy ennek a térségnek a lakói ’palesztinaiak’ voltak: zsidók, keresztények, moszlimok és pogányok. Sok az átfedés, hiszen a moszlimok is tisztelik Ábrahámot, Mária pedig zsidó asszony volt. A gond ott van, hogy a Bibliát még az elmúlt száz évben is politikai célokra használták fel.”
Joshua Schwartznak, a Bar-Ilan Egyetemen tanító ókortörténésznek semmi kifogása Finkelstein kutatásai ellen. „A Biblia izgalmas könyv, de tudni kell, hogy a benne leírt történelem inkább a pár száz évvel később élt írnokok Dávid királyságáról szóló felfogását tükrözi. Dávid és Salamon egy kis törzsi állam vezetői voltak. Ebben semmi radikálisan új nincs. Engem sokkal jobban zavar az, hogy a palesztinok egész egyszerűen nem hajlandók elismerni, hogy a zsidók nagyon régóta élnek ezen a földön.”
A The Jerusalem Report alapján Seleanu Magdaléna
Címkék:2001-01