Két felháborodás
Az a tény, hogy a ZSJV képviselői nem vették tekintetbe a már működő magyar apparátust és minden adatgyűjtést elölről akartak kezdeni, a magyar fél iránti komoly bizalmatlanságról és/vagy erőfeszítései iránti érdektelenségről tanúskodik.
Kétségtelen tény viszont, hogy a magyar felet nem érhette váratlanul a szociális rászorultság kérdésének felvetése a ZSJV részéről. A svájci alapot nem jóvátételi kifizetések céljából hozták létre, hanem a szükséget szenvedő túlélők támogatására – amint azt a neve is mutatja A Zoltai Gusztáv által rendelkezésünkre bocsájtott levelezés is arról tanúskodik, hogy a svájci alap illetve az amerikai zsidó szervezetek képviselői a sürgetésre többször is jelezték: a túlélők megküldött listáját nem tekintik alapnak a kifizetésekre. Ez csak „nyersanyag”, amelyből a mérlegelési szempontok kidolgozása után választják ki a támogatandókat. A szociális szempont egyöntetű elutasítása arra utal, hogy a magyar túlélők tudatában az elszenvedett sérelmek súlya mellett eltörpül a rászorultság ügye. (Sok túlélő nyilván nem is rászorult, hiszen a vészkorszak után fiatalon sikerült új egzisztenciát teremteniük maguknak.) Ez a traumatikus állapot természetesen jó alap a sérelmi politika folytatására, amelyet a magyar zsidók idősebb nemzedéke el is vár az őt elsősorban képviselő hitközségtől, és amelynek a hitközség készséggel eleget is tesz.
A sérelmi politika hangját viszont a ZSJV képviselői nem tűrik. A tárgyalások éles hangneméhez feltehetőleg hozzájárult a két fél kétféle felháborodása. A ZSJV képviselői – nem jogtalanul – úgy tekintik a svájci alap által felajánlott 280 millió frankos összeget, mint amelyet ők „vertek ki” a svájciakból, mint amely az ő szerzeményük, ezért annak elosztásáról szabadon rendelkezhetnek. Éppen ezért rossz néven veszik a magyarországi zsidók képviselőinek akadékoskodását, akik feltételeket szabnak és ezáltal a magyar holocaust-túlélők szemében úgy kívánnak feltűnni, mintha érdemi részük volna a pénz megszerzésében. Az izraeliek különösen nehezen viselik el a magyar zsidó vezetők részéről az állandó emlékeztetést, hogy a túlélők közül hetente meghal 10-12 ember (ez valószínűleg túlzott szám). Ezzel a magyar zsidó vezetők kerülnek erkölcsi fölénybe, amit izraeli részről nem tűrnek el.
A magyar zsidó vezetők viszont a svájci holocaust-alapból novemberre megígért ezer dollárt, mint természettől fogva létezőt tekintik, és a magyar holocaust-túlélőkkel szembeni packázásnak tartják, hogy a ZSJV képviselői kevesebbet és nem mindenkinek egyformán kívánnak az összegből juttatni. Ebben minden bizonnyal mellettük van a magyar túlélők közvéleménye (ha van ilyen), amely évtizedes kisemmizettség, majd a veszteségeikhez képest cinikusan kicsiny állami jóvátétel után kapva kapott a jó híren, végre egy „nagyobb” összeget vélt elérhetőnek, és keserűen csalódik majd, ha reményei illúziónak bizonyulnak.
A legitimációs különbségek is növelik az izraeli tárgyalófél fölényének tudatát: míg ők a diadalmas zsidó államot, a zsidó világ mai centrumát tudhatják a hátuk mögött, a magyar partnernek – izraeli szemszögéből nézve – nem sok büszkélkedni valója van, hiszen az elmúlt negyven évben közössége csak pusztult. A fölényes attitűddel a magyar zsidó vezetők rendszerint a holocaustot szegezik szembe, azt a tényt, hogy ők az áldozatokat képviselik. Mivel azonban mindkét fél a holocaust túlélőinek nevében beszél, felháborodásuk kölcsönösen nem ismer határt, ha a másik ezt a fegyvert próbálja kicsavarni a kezükből. A ZSJV a svájci állammal tárgyal a túlélők nevében, a magyar zsidók a magyar állammal konfrontálódnak ugyanígy, és most, midőn szembekerülnek egymással, e fegyvert megpróbálják ezt egymással szemben is használni. A konfliktus ily módon természetesen be van programozva. Alighanem azonban ugyanígy be van programozva a happy end is: abszurd volna ugyanis elképzelni, hogy az idős holocaust-túlélők azért ne kapják meg a pénzűket a svájci alapból, mert azok, akik állandóan a nevükben beszélnek, nem képesek a részletekben megegyezni. Ez olyan erkölcsi bukás lenne számukra, amit nyilván nem engedhetnek meg maguknak.
Címkék:1997-12