Keset-konferencia a Római-parton
Keset-konferencia a Római-parton
November 3-5. között került sor egy római-parti szállodában a Bálint Ház által szervezett, a Joint és a Norfund által támogatott Keset-konferenciára. (Keset héberül szivárványt jelent.) A szervezők a „dilemma, élvezet, harc, önirónia” szavakkal jellemezték az eseményt.
A konferenciát bemutató október 25-i sajtótájékoztatón a Bálint Zsidó Közösség Házban Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház igazgatója, a Kését egyik szervezője azt mondta: a zsidóság sokszínűségét bemutató nottinghami Limmud-konferenciát szeretnék átültetni a magyar viszonyokra, ahol bárki utat találhat a zsidósághoz. A programokat négy témakörbe sorolták: hagyomány, közösség, művészetek és az úgynevezett aktív zóna. De nemcsak tanulást, hanem kikapcsolódást is terveztek, így Lányi Eszter kalligráfiát, jógát és zsidó meditációt ígért.
Kezdésként Gábor György vallástörténész A legközösségibb magánügy című előadására ültem be, ahol voltunk vagy öten a szervezőkkel együtt. Gábor szerint a judaizmus újdonsága nem csupán a monoteizmusban rejlik, hanem hogy Isten személyesen szólítja meg az embert, megkövetelve egy újfajta etikai viszonyt. Akár szép is lehetett volna, ha Gábor csipetnyivel többet feltételez hallgatóiról – bár az olyan kérdésekre, milyen összefüggés is van a zsidó hagyomány és a fraktál-geometria között, senki sem lehet felkészülve. Azóta is keressük a választ.
A véleménynyilvánítás szabadsága és az antiszemita uszítás című előadáson Szeszlér Tibor ügyvéd, az Antiszemita közbeszéd Magyarországon című kiadványsorozat egyik szerkesztője azt mondta: a mai liberális felfogás az alapjogok közé sorolja a szólás- és a véleménynyilvánítási szabadságot. Azonban ilyen az emberi méltósághoz való jog is, és a zsidók méltósága súlyosan sérül az antiszemita uszítással. További probléma, hogy a zsidó társadalomtudósok nem zsidóként viszonyulnak az antiszemitizmushoz, hanem „megpróbálják csipesszel fölemelni és bizonyos tudományos távolságból megszemlélni”. Közösség elleni izgatás címén az antiszemita uszítást ugyan bünteti a törvény, de a gyakorlatban csak akkor alkalmazzák, ha tevékenységre felhívó gyűlöletbeszédben nyilvánul meg. „Ezzel mélységesen nem értek egyet” – tette hozzá. A Szombat kérdésére, hogy a futballmeccseken megjelenő gyűlöletbeszédet a jogalkalmazó miért nem torolja meg, Szeszlér úgy válaszolt: „Az a fontos, amit a közszereplők mondanak.”
Ennek az előadásnak volt egyenes folytatása a Balázs Gábor vallásfilozófus és Bállá Zsolt, Berlinben tanuló rabbinövendék által vezetett beszélgetés: A véleménynyilvánítás szabadsága jelenti a véleménynyilvánítás utáni szabadságot is? A két ifjú zsidó bölcselő egy talmudi példát vett górcső alá, melyben a rabbik a véleményszabadság nevében az Örökkévalóval szálltak szembe. Egy nem kanonizált misna segítségével a két, időnként egymással is vitatkozó vitavezető azt mutatta be, hogy a kisebbségi vélemény tolerálásához milyen viszonyt alakít ki a zsidó hagyomány.
Ezzel egy időben Rékai Miklós, a zsidó folklór kutatója tartott előadást. Témája iránti alázata rokonszenves volt, de olykor elkalandozott tárgyától – A diaszpóralét színe és fonákja – hosszan időzve a kereszténység „projektív” bűnbakkeresésénél. Szerinte ugyanis a zsidóság annak egyfajta árnyékszemélyisége. Számos példával bizonyította, miképpen biztosította a talmudi dialektika a fennmaradást egy olyan közösség számára, melynek élete vallási szabályozás alatt állt. Főként a zsidó kultúra tanulékonyságát és a „nem lokális isten” jelentőségét emelte ki, ami az ima és tanulás révén lehetővé tette az isteni akarat értelmezését. A társadalmi eseményeket a vallás nyelvére lefordító stratégia képes volt új jogforrásokat, új válaszokat nyújtani. Végül a Soára adott három lehetséges választ vázolta, úgymint cionizmus, hagyomány, baloldaliság, ami semmi speciálisat nem hordoz, hiszen ez a Vészkorszak előtti zsidóságra is érvényes.
Magyar-zsidó identitáskérdések történelmi távlatban című előadásában Karády Viktor szociológusprofesszor a magyarországi zsidóság azonosságtudatainak változásairól beszélt. Három nagy korszakot különböztetett meg: a hagyományos népiség korszakát, az asszimilációét és a jelenkort. Mára az identitás lehetőségei annyira kitágultak, hogy nem beszélhetünk egységes zsidó identitásról. A zsidó identitástudatnak fontos szempontja, hogyan sorolják be a zsidókat a kívülállók, de legalább ennyire számít az elkötelezettség. Ez negatív is lehet: például valaki letagadja a zsidóságát. Ennek egyik alesete, amikor valaki úgy határozza meg magát, hogy ő nem zsidó, hanem kommunista. A professzor rámutatott: Magyar- ország a térség egyetlen állama, ahonnan a túlélő zsidóság többsége nem vándorolt ki. Ez a nemzeti asszimiláció erejét jelentette, de – az 1945-1948 közötti éveket leszámítva – ma van először lehetőség a szabad identitásválasztása.
A drinkbárba is betévedtünk, ahol Sárvári György pszichológus, egykori katolikus pap vezetett csoportbeszélgetést Egyéni identitástechnikák a diaszpórában címmel. Miután felkérte a résztvevőket, hogy párokba állva beszélgessenek arról – az újságírói etikára hivatkozva ebből mindketten kivontuk magunkat -, mi gátolta vagy segítette identitásuk kibontakozását, nem kellett csalatkoznunk: nincs üdvözítő válasz. Kinek a nyelv, kinek a hagyomány, másnak a spiritualitásra való fogékonyság jelenti a kapcsolatot. Ellenben feltűnt, hogy az emberek szívesen beszélnek ezekről a problémákról, ha kérdezik őket.
A Bárdos Katalin vezette Zsidó vagyok? című foglalkozás résztvevői arra keresték a választ, miképp találkoztak saját zsidóságukkal. Nagyjából igaz volt, hogy az életkor és a zsidósággal kapcsolatos első találkozás abszurd/hazug/embertelen volta egyenes arányban állt egymással. A beszélgetés feltételezhető korelnöke nagyon megörült 1944-ben annak, hogy ő zsidó, mert tetszett neki a sárga csillag, és bár édesanyja ezt nem akarta, mégis ragaszkodott hozzá, hogy fel- varrják neki. Egy másik résztvevő az ötvenes-hatvanas évek fordulóján a következőt hallotta – természetesen kommunista – szüleitől: „A nagyszüleid zsidók voltak. Mi is annak születtünk, de már nem vagyunk azok és te sem vagy az.”
Szombat délután Balla Zsolt arról beszélgetett az érdeklődőkkel, hogy Miért nem ihatnak a nők a Havdala borból. A funkcionális opponens, a reformista Gárdos Bernadett szerint ihatnak. Balla azonban úgy vélte: a férfi és a nő két különböző dolog, nem pedig ugyanannak a két megjelenési formája. A férfi pozitívuma a megújulási képesség, míg a nőé a már meglévő valaminek a széppé, teljessé tétele. Ezért van az, hogy a péntek esti gyertyát a nők gyújtják meg. A Havdala azonban ennek pont az ellentéte, egy új hétnek a kezdete. Ezt pedig a megújulás képességével bíró férfinak kell ünnepelnie. Balla hozzátette: ha nincs jelen férfi, akkor nő is ihat a Havdala borból. A beszélgetésen részt vevő Balázs Gábor hozzátette: a zsidó babona szerint, ha egy nő iszik belőle, bajusza és szakálla lesz.
Az utolsó nap igazi élménye Kovács András előadása volt a zsidópolitikáról. Pontosan, szórakoztatóan elemezte tipológiáját: vagyis, hogy a hagyományos közösségek felbomlása és a modem tömegmozgalmak egyidejű megjelenésekor milyen válaszokat adott a zsidóság három nagy csoportja: az integracionisták, az ortodoxia és a cionisták, a nyelvet, a potenciális politikai partnereket vagy a politizálás módját érintő kérdésre. Még izgalmasabb volt a negyvenes-ötvenes évek fordulója három, ritkán idézett töréspontjának – a hitközség támogatta a Mindszenty-pert, elszabotálta az egyházak közös fellépését a hatalommal szemben, illetve segédkezet nyújtott az önálló zsidó csoportosulások fel számolásához – említése, melyek eltávolították a híveket a hitközségtől.
A konferenciát a biztonsági előírások teljes hiánya jellemezte. Szabadság és biztonság fordítottan arányos: a konferencia résztvevőinek bármilyen ellenőrzése, átvilágítása, táskáik átnézése, stb. a szabadság egy részének elvételét jelentette volna.
Fritz Zsuzsa két nappal a konferencia után a Szombat kérdésére sikeresnek tartotta a rendezvényt. Úgy vélte: jól szervezett, színvonalas és hangulatos volt. Három-négyszáz vendégre számítottak – mondta -, amit nem értek el, ám a Limmudot is nyolcvan fővel kezdték, legutóbb pedig kétezren voltak.
A rendezvény sok tekintetben hasonlított az egy évvel korábbi, a Zsidó Közösségi Fórum által a Magyar Tudományos Akadémián szervezett konferenciához. A Római-parton azonban olyan témák is helyet kaptak – mint a giccs, a gesztenyesütés vagy a meditáció -, melyek az MTA-n nem voltak jelen. A szervezők láthatóan le akartak szakadni a ZSKF-konferencián magát erőteljesen reprezentáló zsidó tudományos hivatalosságtól és a „haladó” médiaértelmiségtől – bár e törekvést csak részben koronázta siker. Néhány, a Síp utcai hivatalosságon kívül eső fiatal zsidó értelmiségi szereplése viszont jelentősen emelte a hétvége fényét.
Őrségváltás az alagút végén?
Csáki Márton és Szegő Péter
Címkék:2006-12