Kérdések válasz nélkül
Kérdések válasz nélkül
A Mazsihisz, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége a rendszerváltás után alakult meg. Az alapszabályában megfogalmazott demokratikus elvek egy része érvényesült, míg többi része csak írott betű maradt.
Az elmúlt 13 év rávilágított arra, hogy a magyar zsidóság legnagyobb szervezete, ha nem is tört mindig hegemóniára, de nagyon első az egyenlők között; olyan centralizált, bürokrácia által irányított szervezetté vált, amely alkalmatlan arra, hogy vonzó hatást gyakoroljon a magyarországi zsidóság többségére.
A szövetség alapszabályában megfogalmazott önkéntesség elve csak elv marad. A taghitközségek egy része kényszerűségből vesz részt a szervezetben, mert az rendelkezik a magyarországi zsidóság rendelkezésére álló anyagi erőforrások túlnyomó részével.
Hosszú évek óta világos mindenki előtt, hogy reformokra van szükség, ezt azonban mindenki másként képzeli el: van, aki formális változtatásokra gondol, a hatalom belső átcsoportosítására, míg a zsidó társadalom többsége igazi, mélyreható átalakulást szeretne.
Az elmúlt években kibontakozott és nyilvánosságra került közgyűlési viták azonban világossá tették, hogy a szervezeten belüli véleményformáló csoportoknak elvi, de még inkább anyagi megfontolásukból nem érdekük az, hogy szélesre tárják a szervezet kapuit. Emlékezzünk vissza három ügyre.
-
Azt a javaslatot, hogy nem hitközségi zsidó szervezetek is lehessenek a Mazsihisz tagjai, elvetették, mondván, hogy ezek nem vallásos szervezetek.
-
A „reform”-mozgalom felvételét a tagok sorába szintén elvetették a neológ rabbik erőteljes tiltakozása miatt.
-
A „lubavicsi mozgalom” hasonló jellegű kérését szintén elutasították, lényegében indoklás nélkül.
E három kérés kezelése is megmutatta, hogy a „hivatalos zsidóság” még a kérdések érdemi megvitatása elől is elzárkózik, nemhogy azokra megfelelő válaszokat adjon.
Az egyik fő kérdés az, hogy mi a Mazsihisz, kiket és miért képvisel?
A szövetség – néha kimondottan, néha kimondatlanul – igényt tart az egész magyarországi zsidóság képviseletére, de nem hajlandó arra, hogy a körein kívül levőket a gazdasági és a politikai hatalom közelébe engedje, az igazi döntésekről nem is szólva.
A Mazsihisz – alapszabálya szerint – a „Magyarországon működő Zsidó Hitközségek önkéntes tömörülésén alapuló egyházi szervezet”.
Ez ugyan magában hordozná más csoportok felvételének lehetőségét is, de nincs definiálva, hogy mi is az egyházi szervezet.
Ebből a meghatározásból az következne, hogy a Mazsihisz vallásilag neutrális, vagyis a zsidóság minden vallási irányzata iránt nyitott. Valójában azonban erről szó sincs, hiszen a Mazsihisz kizárólag neológ rabbikat alkalmaz, és a döntések meghozatalában a kizárólag az ehhez az irányzathoz tartozó rabbik véleményét veszik figyelembe. A Mazsihisznek ugyan tagja a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség ez azonban abban merül ki, hogy képviselőik részt vesznek a választott testület munkájában, és bizonyos pénzeszközöket a Mazsihiszen keresztül kapnak meg. Más összefüggés e két szervezet között nincs.
Az első igazi kérdés, amelyet fel kell tennünk magunknak, hogy 60 évvel a holokauszt szörnyű pusztítása után a nagyrészt asszimilálódott magyarországi zsidóság számára megfelelő keret-e egy olyan – gyakorlatilag hegemón – szervezet, amely nem veszi figyelembe a társadalom zsidó részének valóságos struktúráját.
A válasz erre egyértelműen NEM.
Vagy a szervezet struktúráját kell átalakítani, és lehetővé kell tenni, hogy a sokszínű, vallásos – esetleg nem csak kizárólag vallási alapon szerveződő – zsidó élet szervezetei is betagozódjanak a Mazsihisz kereteibe, vagy pedig azzal kell számolni, hogy a Mazsihisz hosszabb távon elveszti központi szerepét, és egyike lesz az országban működő zsidó szervezeteknek. Ez nem volna feltétlenül negatívum, de jelentős erőket kötne le egy újabb integráló szervezet létrehozása.
Már most mutatkoznak a jelei annak, hogy egyre több önálló, a Mazsihisztől független erőforrásokkal rendelkező, vallásos alapon szerveződő zsidó csoport kezd működni Magyarországon, és csak idő kérdése, hogy mikor teremtik meg működésük legális kereteit, mikor jegyzik be őket önálló vallási szervezetként a bírósági nyilvántartásba.
Ennek következtében az ilyen szervezetek előbb-utóbb joggal követelnek majd részt maguknak – nemcsak a zsidó politikából, hanem a zsidóság rendelkezésére álló erőforrásokból is. Egy ilyen helyzet óhatatlanul nyilvános vitákba torkollhat, amelyeket igen jó lenne elkerülni.
Csekély a remény, hogy az ügyben döntésre jogosultak megértik az idő szavát, és az elutasítás, bezárkózás helyett a nyitást, az integrálást választják. Mindennek nehezen megjósolható következményei lesznek.
Ma nem sikerül átalakítani a Mazsihisz szervezetét úgy, hogy az valóban az önkéntességen, a kölcsönös megbecsülésen alapuljon, akkor ez a közeli vagy a távolabbi jövőben a zsidóság szervezeti atomizálódásához fog vezetni.
Az alapvető problémán túl még nem tettük fel a többi fontos kérdést. Miben áll a zsidóság: pusztán vallás-e, vagy valami más? Lehet-e a XXI. század elején ugyanaz a galutban élő zsidóság önmeghatározása, mint a korábbi időkben, miközben ma a zsidó világ központja egyértelműen Izrael és Jeruzsálem? Milyen a magyarországi zsidóság és az Izraelben élők viszonya?
Megtehetjük-e, hogy ezen új tényekből nem vonjuk le a megfelelő következtetéseket a Mazsihisz szervezetére vonatkozóan:
-
Hogyan alakuljon a Mazsihisz és az egyes taghitközségek viszonya?
-
Ki vezesse a szervezetet: a fizetett alkalmazottak, a tisztviselők, vagy a közösség által megválasztott társadalmi testületek?
-
Ki hozza a döntéseket: az adminisztráció, vagy pedig a választott testületek?
-
Ki alkalmazza a rabbikat, és nekik milyen beleszólásuk legyen a szervezet működésébe?
-
Az egyes zsinagógák önállóan működjenek-e, vagy az oda járók helyett a döntéseket a távoli központban hozzák?
Ha ezeket a kérdéseket nyilvánosan még fel sem tesszük, egészen biztos, hogy válaszokat sem fogunk rájuk kapni.
Feldmájer Péter
Címkék:2003-11